اجرا گذاشتن سفته

در ابتدای مقاله لازم است اطلاعاتی را درباره ی سفته در اختیارتان قرار دهیم. سفته در بیشتر جاهایی که قراراست پولی را به عنوان وام دریافت کنید به عنوان ضمانت از شما سفته قبول می کنند.

سفته نوعی برگه می باشد که در آن نوشته هایی بکار رفته است که باید توسط شخص که می خواهد به عنوان ضمانت آن را به جایی که قراراست وام دریافت کند، بدهد باید حتما به درستی تکمیل نماید.

بطور کلی می توانیم سفته را به عنوان یک سند به حساب آوریم که فرد امضا کننده به عنوان یک تعهد آن را امضا می کند و موظف است تمامی قوانین مربوطه را قبول کند. لازم بذکر است گفته شود فردی که سفته را امضا می کند باید حتما یکسری از اطلاعات مربوطه را همراه با اثر انگشت و همچنین میزان مبلغ مشخص شده همراه با تاریخ تکمیل کند.

اجزایی که مربوط به سفته است شامل موارد زیر می باشد:

  1. نام و نام خانوادگی گیرنده
  2. وجه
  3. تاریخ
  4. امضا و مهر
  5. اقامتگاه
  6. میزان مبلغ
  7. شماره ملی و شناسنامه

جهت مشاوره حقوقی با شماره تلفن های گروه وکلای سفیر صلح تماس حاصل نمایید.

براساس نتایج بدست آمده گفته شده است که امروزه سفته در تمامی سطح شهر پیدا می شود و افرادی که قصد دارند از آن به عنوان یک ضمانت موقت استفاده کنند می توانند در دکه های فروش روزنامه، فروش سیم کارت و.. دارند، به خوبی خریداری کنند. سفته در اقتصاد نقش مهمی را به خود اختصاص داده است، این نقش را می توانیم یک مدت زمان کوتاه برای سرمایه گذاری به حساب آوریم.

اگر بخواهیم سفته را با چک مقایسه کنیم باید بگوییم که بدست آوردن سفته بسیار راحت تر از چک می باشد و اگر زمانی شخصی به قول و قرارهای خود عمل نکند به راحتی از طریق قانون می توانند شخص امضا کننده سفته را به خوبی بیابند و سفته آن را به اجرا بگذارند.

شاید هنوز عده ای از افراد به خوبی با سفته آشنایی نداشته باشند و بدون اینکه عواقب بعد از آن را در نظر بگیرند، سفته ای را به نام خود به عنوان ضمانت تقبل می کنند، و بعدا متوجه خواهند شد که در چه دردسری قرار گرفته اند و مشکلات زیادی را برای خود به وجود آورده اند.
اگر زمانی به دادگاه ها مراجعه کنید متوجه این موضوع خواهید شد که چه کسانی دچار عواقب بد سفته شده اند و قانون با تمام مقرارتی که دارد سفته را به اجرا می گذارد.


بیشتر بدانیم: وکیل امور ثبتی


قابل ذکر است گفته شود که سفته فقط در بانک ها و مراکزی که قرار است در آن وام بگیرید کاربرد ندارد چرا که می توان از آن برای خرید و فروش، قراردادهای شرکتی، معاملات، موسسات مختلف جهت قرارداد میان کارکنان و … بکار گرفت. زمانی که از شخصی سفته طلب می کنند به این منظور است که یک اطمینان کاملی را از فرد متعهد داشته باشند.
هر سفته ای که به عنوان ضمانت بشمار می آید باید در زمان دقیقی میزان ملبغی را به عنوان یک وام یا اینکه به عنوان خرید و فروش استفاده کرده است بطور کاملی به شخص وام دهنده و یا اینکه با فردی که قول و قرارهایی در قبال او بسته است به خوبی عمل کند. اما اگر زمان تاریخ مشخص شده بگذرد فرد دارنده سفته می تواند آن را علیه شخص متعهد به اجرا بگذارد.

لازم بذکر است گفته شود در بعضی مواقع این امکان وجود دارد که بعضی از سفته ها بدون تاریخ باشند در این صورت فرد دارنده سفته می تواند در هیچ محدودیت زمانی سفته را از راه قانون به اجرا بگذارد، اما اگر سفته دارای تاریخ باشد فقط می توان بر اساس آن تاریخ اقدام به وصول نمود به این منظور که بعد از به اتمام رسیدن تاریخ مشخص شده می توان آن را به اجرا گذاشت اما قبل از تاریخ به هیچ عنوان نمی توانید سفته را به اجرا بگذارید.

راه و روش های مختلفی وجود دارد که شخص دارنده سفته می تواند آن را به اجرا بگذارد، در ادامه به هریک از این روش ها می پردازیم:

توسط اجرای اسناد رسمی: سفته به دلیل اینکه از قوانین اجرای اسناد برخوردار است شخص دارنده سفته می تواند علیه فردی که به عنوان ضمانت از سفته استفاده کرده است و به هیچ کدام از قول و قرار های خود عملی نکرده اقدام به وصول کند. در این حالت شخصی که اقدام به اجرای سفته کرده است می تواند تمامی اموال متشاکی را مصادره کند.
توسط مراجع قضایی دادگستری: یکی دیگر از راه هایی که فرد شاکی می تواند علیه فردی که از سفته به عنوان ضمانت استفاده کرده است را انتخاب کند مربوط به قضایی دادگستری می شود. در این نوع شکایت می توانید سفته را به اجرا بگذارید و اگر براساس یکسری ضوابط و قانون های مرتبط نتوانستید اموال فرد متشاکی را مصادره کنید می توانید حکم جلب او را صادر کنید و متقاضی شوید فرد را بازداشت کنند.

بطور کلی می توان گفت اجرا گذاشتن سفته این گونه می باشد که باید در ابتدا به اداره دادگستری مراجعه کنید سپس باید مراحل قانونی مربوطه را جهت به اجرا گذاشتن سفته پیش ببرید و درنهایت یک نسخه از سفته را به دادگاه ببرید و یک نسخه دیگر از برگه را به عنوان ابلاغیه به فرد متاشکی ارسال کنید. کمک کردن و مشاوره از یک وکیل پایه یک دادگستری نیز می تواند در روند کار موثر باشد.

نکته ی دیگری که می توان درباره ی اجرا گذاشتن سفته اعلام کرد این است که هر شخصی که سفته ای که قرار است آن را به اجرا بگذارد به عنوان فرد شاکی شناخته می شود، در زمان اجرای سفته پشت نویسی سفته بسیار اهمیت دارد چرا که به راحتی می توان آن را به اجرا گذاشت و از طریق بانک به آن اقدام کرد.