چگونه در دادگاه رسیدگی به دعاوی ملکی حضور پیدا کنیم

حضور به هم رساندن در یک دادگاه قوانین خاص و ویژه ای دارد و می توانید صحت این مساله را از یک وکیل که به طور مرتب در دادگاه حاضر می شود ، پرس و جو کنید. محیط دادگاه همچون دیگر مکان های دولتی قوانین مخصوص به خود را دارد و شما به عنوان فردی که در آن قدم می گذارید ناگزیر از رعایت این قوانین هستید. در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که هنگام حضور شما در دادگاه ممکن است مفید واقع شود .

اگر می خواهید در یک دادگاه کوچک پرونده ای راجع به قرارداد یا هر پرونده ی دیگری ارائه دهید ، بهتر است پیش از موعد دادگاه اندکی در اینترنت جست و جو کرده و عنصرهای اساسی که لازم است اثبات کنید را به خوبی فرا بگیرید. قاضی در این مساله به شما کمکی نخواهد کرد و نباید از او انتظاری داشت. قاضی وجود دارد تا به حقایقی که شما می گویید گوش دهد و قوانین را بر آنها اعمال کند و در نهایت تصمیم صحیح و قانونی را اتخاذ نماید .

به دادگاه و جلسه دادرسی خود احترام بگذارید . از الفاظ محترمانه استفاده کرده و همیشه قاضی را « جناب قاضی » خطاب کنید. در حین صحبت کردن یا گفتگو با قاضی ایستاده باشید و قیام کنید ، حتی اگر یک صندلی برای نشستن شما در حین صحبت های دیگران وجود داشته باشد. اگر دادگاه شما را خطاب کرده ، بلافاصله ایستاده و تا زمانی که نوبت صحبت کردن شما فرا برسد ساکت بمانید . هرگز در حالت نشسته با قاضی صحبت نکنید و احترام او و دادگاه را حفظ کنید .

برای حضور در دادگاه رسیدگی به دعاوی ملکی لباس مناسب بپوشید . به شما نمی گویم که بهترین لباس خود را بپوشانید و یا کفش های شیک و جدیدی خریداری کنید که به پای شما آسیب می رسانند و شما در آنها راحت نیستید(به خاطر داشته باشید که شما باید از هرلحاظ در دادگاه خود راحت باشید ، چرا که فشار و اضطراب به اندازه  کافی در فضای دادگاه وجود دارد) . بلکه پیشنهاد می کنم که حتی در محوطه ی اطراف دادگاه نیز لباس مناسب و عادی بپوشید و چنانچه تصمیم دارید که به طور جدی توجه دادگاه را به خود جلب کنید و احترام مناسبی به شما گذاشته شود ، انجام و رعایت این امور لازم و ضروری است

اگر شما قصد دارید سندی را در دادگاه ارائه دهید با بهترین وکیل ملکی هماهنگ کنید . باید حداقل دو کپی از سند مربوطه تهیه کرده و مدرک اصلی را به دادگاه ارائه بدهید. سپس یک کپی باید به طرف مخالف(خوانده) داده شود و یک کپی برای خودتان نگه دارید. این مساله باید در مورد هر مدرکی ، از جمله  عکس ، سند ششدانگ ملک ، دیسک کامپیوتر یا هر چیز دیگری ، اعمال شود . همیشه به یاد داشته باشید که عواملی می‌توانند سبب ممانعت کننده در نقل و انتقال املاک اسناد عادی گردند که شامل مفاد سند مخالف قوانین ماهوی باشد. از دیگر موارد ممانعت کننده در نقل و انتقال املاک سند این است که مقررات قانونی مربوط به شکل سند نیز رعایت نشده باشد. از جمله مسائل مربوط به این دعاوی این است که در تنظیم اسناد عادی مربوطه، دقت لازم بکار نمی رود؛ عموما اینگونه اسناد توسط مشاورین یا بنگاه هایی تنظیم می شوند که ممکن است از دانش حقوقی کافی برخوردار نباشند.به همین علت بهتر است هنگام تنظیم اسناد رسمی مختلف شخصی را انتخاب نمایید که به تمام این امور حقوقی آشنایی کافی داشته باشد.با صرف وقت و هزینه مناسب جهت یافتن یک وکیل متخصص در امور ملکی چه بسا بتوانید از مشکلات حقوقی و دادگاه های مختلفی که به همین علل برگزار میشوند اجتناب کنید .

همچنین طرح صحیح و درست دعاوی ملکی مسئله ای بسیار با اهمیت و حیاتی است . مثلا شما باید بدانید که بهتر است دعوای خلع ید را مطرح کنید یا دعوای تخلیه ید(تقاوت این دو مسئله را میتوان در جست و جو در اینترنت یا پرسش از وکیل ملکی خود دریابید) . دعوای خلع ید، دعوایی است که خواسته آن، انتزاع ید غاصبانه یا عدوانی از تصرف کننده عدوانی از مال غیر منقول است که از سوی مالک اقامه می‌شود. به عبارت دیگر در این دعوا ، مالک ملک ، مدعی می شود که ملک او به وسیله شخص یا اشخاص دیگری به صورت عدوانی تصرف شده است. اما دعوای تخلیه ید هنگامی مطرح می‌شود که مثلا مستاجر بدون اینکه اجاره را تمدید کند و بدون رضایت صاحب خانه ، از ملک مورد اجاره استفاده کند یا ملکی را که خوانده با اجازه او تصرف کرده است ـ علیرغم عدم استحقاق بر ادامه ید ـ از رفع ید(تخلیه) از آن خودداری می‌ورزد. مستأجر یا ماذون از جانب مالک در حکم غاصب است و مالک برای رهایی از تسلط غاصبانه‌ی مستأجر از ملکش، باید دعوای تخلیه ید را مطرح کند. به عبارت دیگر این دعوا برای پایان بخشیدن به تصرف مستأجر پس از پایان قرارداد، در ملک مورد اجاره است. این دو دعوی از جهاتی با هم مشابه بوده، و مهمترین وجه تشابه آنها این است که اولاً موضوع هر دو غالبا مال غیرمنقول بوده(اموالی مانند ملک،زمین،و…)، و ثانیاً نتیجه هر دو دعوا، خارج نمودن مال از حیطه تصرفات متصرف و غاصب است. اما این دو دعوا با یکدیگر دارای تفاوت‌های اساسی هستند، که تفاوت در مصادیق و منشأ و تفاوت از جهت رسیدگی و هزینه دادرسی از مهمترین وجه افتراق و تفاوت های این دو دعوی می‌باشد و باید گفت که دعاوی مذکور دارای ارکان و شرایط تحقق مختص به خود هستند، و به همین دلیل قانونگذار و رویه قضایی بین چنین دعاویی تفاوت قائل شده و هر یک را به نامی می‌خواند.  در این زمینه می توانید از یک وکیل ملکی متبحر استفاده کنید .چرا که احتمالا نتوانید به تنهایی از پس چنین پرونده هایی برآیید. پیچیدگی های حقوقی این مساله موجب میشود که شما به درست این مشکلات و تفاوت ها را درک نکرده و اینگونه احتمال باخت شما در دادگاه افزایش پیدا می کند.

همیشه به خاطر داشته باشید که با صدای بلند و به روشنی صحبت کنید و نترسید و سر به زیر سخن نگویید. به طور مستقیم به قاضی نگاه کرده و با صدای واضحی از پرونده خود  صحبت کنید. به خاطر داشته باشید هنگامی که بدون اعتماد به نفس صحبت کنید دادگاه شما را محق نخواهد دانست و ممکن است طرف مخالف شما از همین نقطه ضعف استفاده کرده و روند دادگاه را به دلخواه خویش عوض نماید. اگر به طور طبیعی صدای بلندی  دارید (شما بهتر از هرشخص دیگری نسبت به خود شناخت دارید) ، آن را کمی کم کنید تا حرفه ای به نظر برسید. صدای بلند ناخودآگاه شما را عصبانی و خشمگین نشان خواهد داد و هر دادگاهی با خشم و سرو صدای اضافه مشکل خواهد داشت و حتی احتمال اخراج شما از دادگاه خودتان را نباید دور از ذهن دانست. اگر صدای نرمالی دارید، در اتاق انتظار تمرین کنید. اگر قاضی نتواند صدای شما را بشنود و یا به طور واضح سخنان شما را بشنود ، ممکن است روز خوبی برای پرونده شما رقم نخورد.

با مدیر دفتر و منشی دادگاه رفتار خوبی داشته باشید . قضات و منشی ها اغلب با هم صحبت و کار می کنند و روابط دوستانه ای خارج از دادگاه ها هم دارند. آنها ساعت ها بیرون از دادگاه با یکدیگر کار کرده و به امور دادرسی ها رسیدگی میکنند. اگر با منشی دادگاه رفتار نامناسبی داشته باشید، پرونده شما به خوبی پیش نخواهد رفت. چرا که هر چقدر هم قضات حرفه ای باشند باز هم انسان و جایزالخطا محسوب میشوند و شاید نتوانند رفتار بد با همکاران خود را تحمل کنند

با صحبت کردن مزاحم افراد دیگر حاضر در دادگاه نشوید . به محضی که قاضی وارد می شود، ادامه دادن به صحبت خود بسیار غیرقابل قبول و ناخوشایند است. اگر لازم است که صحبت کنید،از اتاق دادگاه بیرون بروید. به طور مشابه، اکثر قضات نمی توانند تحمل کنند که به هنگام ورود آنها شما مشغول خواندن هرگونه کاغذ یا کار کردن با لب تاپ خود یا صحبت با دیگران باشید. دادگاه قلمرو حکومتی قاضی است و قاضی حق دارد که نظم خاصی را بر آن حاکم کند .

زود به دادگاه رفته و با مدیر دفتر آنجا هماهنگ کنید . اگر جلسه دادگاه ساعت 9 برگزار می شود ، بد نیست که حداقل 15 دقیقه زودتر در آنجا حاضر باشید و با مدیر دفتر آنجا هماهنگ کنید . اغلب اسناد و مدارک مختلفی وجود دارد و مدیر دفتر دادگاه بدون بررسی تمام آنها جلسه را آغاز نمی کند . برخی دادگاه ها وجود دارند که تا هنگام شروع دادرسی درب اتاق دادگاه را بسته نگه می دارند ؛ با این حال ، بهتر است هنگامی که در باز شد شما آنجا باشید و مدیر دفتر دادگاه شما را ببیند . این مساله باعث می شود که دیدگاه خوبی نسبت به شما پیدا کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *