دادخواست طلاق

قرار منع تعقیب چیست؟

قرار منع تعقیب چیست؟

وکیل در تهران می گوید در ازای هر جرمی که انجام می شود مجازات ها و حکم های مختلفی صادر می گردد . در صورتی که جرم فرد محرز شود ، فرد گناهکار و مجرم شناخته خواهد شد . در صورتی که دادگاه حکم به بی گناهی فرد دهد ، در این هنگام می توان گفت که حکم برائت فرد صادر شده است . اما برخی مواقع و به علت شرایطی خاص قرار منع تعقیب صادر می شود ؛ به این معنی که فرد در هنگام وقوع جرم دچار شرایط خاصی بوده است ( مانند محجوریت ) . در این هنگام دادستان تصمیم می گیرد برای فرد مورد نظر قرار منع تعقیب صادر کند .

تحقیق و بررسی

در طول پروسه ، دادستان عمومی تضمین می کند که پلیس به دنبال همه قوانین و مقررات قانونی است .

پلیس تحقیقات جنایی انجام می دهد و آنها شواهدی را جمع آوری کرده ، با شاهدان و قربانیان مصاحبه می کند و مظنونین را بازداشت خواهد کرد. پلیس مجبور است که گزارش کامل خود را در مورد هر پرونده نگه دارد.

دادستان در دادسرای عمومی مسئولیت نهایی را در مورد تحقیقات و – خصوصا در مورد جرایم جدی بر عهده دارد – آنها در جریان تحقیقات پلیس بر این مسئله نظارت می کنند. در طول پروسه ، دادستان عمومی تضمین می کند که پلیس به دنبال همه قوانین و رویه های مندرج قانونی است و تمام اطلاعات مربوطه را مورد توجه قرار می دهد .

دادستان می تواند دستورالعمل ها را به پلیس بدهد. در برخی موارد، آنها ابتدا باید از دادگاه مجوز بگیرند، مثلا برای اتصال شنود به تلفن یا جستجوی یک خانه یا کامپیوتر. به عقیده بهترین وکیل تهران روش هایی که پلیس و دادستانی در هنگام تحقیق در مورد جرائم جنایی استفاده می کنند باید با جرایم متناسب باشند و بنابراین ممکن است خیلی سنگین نباشند. این مسئله نیز مربوط به موضوع عدالت است.

اداره دادستانی همچنین مسئول نظارت بر تحقیقات جنایی توسط مقامات دیگر نظیر خدمات اجتماعی شهرداری، اداره دارایی و اداره ایمنی محصولات غذایی و مصرف کننده است.

گروه وکلای سفیر صلح با بهره گیری از زبده ترین وکلای دادگستری و مشاورین حقوقی در کشور آماده ارائه مشاوره کارآمد و انجام امور حقوقی شما عزیزان هموطن می باشد .

شماره های تماس و نشانی موسسه حقوقی سفیر صلح

شماره های تماس :

26643908 ـ 021

1994176 ـ 0912

نشانی : تهران ـ خیابان شریعتی ـ تقاطع خیابان دولت ـ خیابان امامزاده ـ پلاک 14 ـ طبقه سوم ـ واحد 9

ابلاغ قرار منع تعقیب به متهم

دادستان یک مجازات مناسب را انتخاب می کند که احتمال مجازات مجرمان را کم می کند . دادستانی عمومی می تواند تصمیم بگیرد که پرونده را به دادگاه برساند ، اما همچنین گزینه های مختلفی برای رفع یک پرونده جنایی دارد : اصل فرصت یا قرار منع تعقیب .

دادستان عمومی می تواند با اعمال یک تحریم (strafbeschikking) از پرونده های جنایی جزئی مانند خسارت جنایی، خرابکاری، سرقت و نقض ترافیک جلوگیری کند. در این وضعیت پرونده به دادگاه ارائه نمی شود. دادستان خود معلوم میکند که آیا جرم مورد نظر انجام شده است یا خیر و خود مجازات مناسب را اعمال می کند. این تحریم ممکن است یک جریمه  ممنوعیت رانندگی (تا شش ماه)، یک تحریم جایگزین (به عنوان مثال، حداکثر 180 ساعت خدمات عمومی) یا یک دستور جبران خسارت باشد. دادستانی عمومی ممکن است یک حکم زندان را به زندانی تحمیل نکند ؛ تنها یک دادگاه می تواند آن را انجام دهد . مظنونینی که مجازات را قبول می کنند، به این ترتیب گناهان خود را نیز می پذیرند. و اگر آنها تصمیم بگیرند که مجازات را رد کنند، می توانند پرونده خود را به دادگاه منتقل کنند.

مهلت اعتراض به قرار منع تعقیب

دادستان عمومی همچنین می تواند تصمیم بگیرد که متخلف را ملزم به پرداخت جریمه  به جای تعقیب قانونی کند. اگر فرد موافقت کند  وجریمه را پرداخت کند، دادستانی دیگر پرونده را به پیش نخواهد برد و مختومه اعلام می شود. عدم پرداخت به این معنی است که فرد جرم را نپذیرفته و در این صورت به دادگاه معرفی می شود و البته بهتر است قبلا از خدمات یک مشاور حقوقی استفاده کند .

نقض قرار منع تعقیب به متهم

گاهی اوقات دادستان عمومی تصمیم می گیرد که پرونده ای را به دادگاه برساند (sepot). این اتفاق ممکن است رخ دهد، به عنوان مثال، شواهد کافی برای رسیدن به محاکمه وجود دارد و یا اگر مظنون شناسایی نشده باشد. یک دادستانی ممکن است در صورتی که شواهد غیرقانونی به دست آید، یا اگر مظنون به علت مشکلات روانی نمی تواند پاسخگو باشد و یا نمی تواند از خود دفاع کند پرونده نمی تواند جلوتر برود. دادستان عمومی می تواند به علت منافع عمومی، اقدام به آغاز یا عدم ادامه محاکمات قانونی کند. او مجاز است که این تصمیم را بگیرد که قرار منع تعقیب برای متهم صادر نماید .

دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری و رییس گروه وکلای سفیر صلح ، فارغ التحصیل حقوق از دانشگاه تربیت مدرس هستند و تاکنون برای بیش از 300 پرونده کیفری موفق به اخذ قرار منع تعقیب از دادسرا شده اند و شما هموطن عزیز می توانید برای مشاوره تخصصی با ایشان و سپردن پرونده خود به ایشان با شماره تلفن 26643908 ـ 021 و یا 09121994176 تماس بگیرید . 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *