مزاحمت اینترنتی

فضای مجازی ، مجموعه به هم پیوسته دنیای امروز از طریق رایانه و ارتباطات راه دور ، بدون در نظر گرفتن مکان جغرافیایی است. در تعریف فضای مجازی می توان گفت که « فضای مجازی محیطی است مجازی و غیر ملموس که در فضای شبکه های بین المللی ( که از طریق اینترنت به هم وصل می شوند ) وجود دارد . در این محیط ، تمام اطلاعات مربوط به روابط افراد ، ملت ها ، فرهنگ ها ، کشورها بصورت ملموس و فیزیکی در یک فضای مجازی و به شکل دیجیتالی وجود داشته و قابل استفاده و در دسترس استفاده کنندگان و کاربران می باشد . »

فضای مجازی در حقیقت نوعی فرا فضا و فضای ذهن است . فضایی است که همه جا هست اما هیچ کجا نیست ، فضایی است که در پرتوی در دسترس قرار دادن اطلاعات وسیع و سریع ، به فرد قدرت نمادین بیشتر و امنیت روانی گسترده تری می بخشد ؛ اما در همان حال او را وابسته تر ، بی قدرت تر و مضطرب تر از پیش می کند . فضای سیال و بی حدودی است که به سادگی همیشه در دسترس همگان است اما به همان سادگی که ایجاد می شود از بین رفته و محو می شود . فضایی است که در پرتو تسهیل شرایط تعامل اجتماعی ، توافق اجتماعی عمیق تر و یکپارچگی اجتماعی فراخ تری را ایجاد می کند ؛ اما باز در همان حال از زاویه ای دیگر به سبب کارکردهای خصوصی و منحصرا فردیش ، تمایز و انزوای اجتماعی را گسترش می دهد .

Image result for ‫مزاحمت اینترنتی‬‎

آنچه که اینترنت را از سایر ابر شاهراه ‏های جهانی متمایز می‏ سازد این است که اینترنت یک فناوری ارتباط بین شبکه‏ ای عمومی است که هر شبکه رایانه‏ ای بدون محدودیت می ‏تواند به آن متصل شود. اینترنت تنها شاهراه اطلاعاتی جهانی نیست. شاهراه‏ های رایانه‏ ای جهانی دیگری نیز وجود دارند که علیرغم جهانی بودن ، عمومیت اینترنت را ندارند. این شاهراه ‏ها در بسیاری از موارد حتی از فناوری ارتباط بین شبکه ‏ای استفاده می‏کنند و شبکه‏ های مختلف رایانه ‏ای را در چند قاره به هم مرتبط می ‏سازند و حتی از پروتکل‏ های اینترنت نیز استفاده می‏ کنند اما وجه تمایز آنها با اینترنت این است که هر شبکه رایانه‏ ای اجازه اتصال و ارتباط با آنها را ندارد. این شاهراه ‏ها شبکه‏ های خاصی را معمولاً در زمینه خاصی در سراسر جهان به هم مرتبط می‏ کنند و حتی ممکن است بتوانند به اینترنت راه پیدا کنند، ولی راه ورود رایانه‏ ها و شبکه‏ های غیرمجاز به آنها بسته است. به عنوان مثال « چندین دانشگاه که قبل از عمومیت یافتن اینترنت جزء ستون فقرات اینترنت محسوب می‏ شدند، بعد از عمومیت پیدا کردن اینترنت تصمیم گرفتند که شبکه دیگری را که از سرعت عمل بیشتری نیز برخوردار است ؛ راه ‏اندازی کنند تا بتوانند ترافیک ارتباط سنگینی که بر اینترنت حاکم گشته را برطرف نمایند. شبکه مذکور به طور فرضی «اینترنت شماره 2» نامیده شد»

وکیل استارتاپ

هفته گذشته، مرکز تحقیقاتی Pew اولین مطالعه خود را در مورد مزاحمت اینترنتی  در میان بزرگسالان آمریکایی منتشر کرد که میزان شیوع مزاحمت اینترنتی ، اشکال مختلف آن ، مکان رخ داد آن و نحوه پاسخگویی آنها ، مورد بررسی قرار گرفت . این موضوع طی سال گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

مزاحمت اینترنتی ، چالش های بسیاری  را برای محققان، سیاست گذاران ، مجریان قانون و طرفدارانی که خواستار توجه بیشتر به این مسئله هستند، ایجاد می کند. به عنوان مثال ، در مورد مزاحمت اینترنتی (قانونی یا غیرقانونی) ، و نیز اینکه چه کسی باید مسئول نظارت بر رفتار نامناسب در اینترنت باشد، اجتماع نظر کمی وجود دارد.

Image result for ‫مزاحمت اینترنتی‬‎

40٪ از کاربران اینترنت به شخصه مورد مزاحمت اینترنتی قرار گرفته اند. هنگامی می توان از واژه مزاحمت اینترنتی استفاده کرد که یکی از اتفاقات زیر برای فرد رخ داده باشد : نام زدن، تلاش برای ریختن آبروی یک فرد، تهدیدات فیزیکی ، مزاحمت مداوم و بیش از یک بار ، آزار و اذیت جنسی و سرقت از فرد. (به طور جداگانه از پاسخ دهندگان سوال شده است که آیا آنها شاهد هر کدام از این رفتارها به دیگران در اینترنت بوده اند؛ 73٪ از این افراد پاسخ مثبت داده اند ) . مزاحمت اینترنتی به دو دسته متضاد ، اما اغلب متداخل تقسیم بندی می شوند ، دسته ی مزاحمت اینترنتی کمتر که بیشتر موجب خجالت و شرمساری هستند و 22% از کاربران اینترنت آن را تجربه کرده اند . دسته دیگر که 18٪ از کاربران اینترنت آن را تجربه کرده اند مزاحمت های شدیدتر هستند که شامل  تهدیدات فیزیکی، آزار و اذیت، آزار و اذیت جنسی می شود.

جوانان  بیشترین گروهی هستند که به طور آنلاین مورد مزاحمت تلفنی قرار می گیرند . حدود 65 درصد از کاربران اینترنت در سن 18 تا 29 سالگی، برخی از انواع مزاحمت تلفنی را تجربه کرده اند. جوانترین کاربران اینترنت ، کسانی که در سن 18 تا 24 سالگی هستند تنها به تجربه مزاحمت اینترنتی اعتراف نمی کنند وگرنه به طور کلی آن را تجربه کرده اند. (70٪ آنها گفته اند که قربانی حداقل یک نوع از شکل های مزاحمت اینترنتی بوده اند)

مردان و زنان تجربیات مختلفی درباره مزاحمت اینترنتی دارند. مردان بیشتر احتمال دارد که حداقل یکی از شش نوع مزاحمت اینترنتی را که بررسی کردیم ، تجربه کرده باشند. 44 درصد از آنها در مقایسه با 37 درصد زنان آنلاین به نوعی مورد مزاحمت اینترنتی قرار گرفته اند . مردان به احتمال زیاد به نوعی مزاحمت های کمتر نامطلوبی را مانند خجالت زده شدن را تجربه کرده باشند. همچنین ، مردان احتمال بیشتری برای دریافت تهدیدهای فیزیکی به صورت آنلاین دارند.

زنان و به خصوص زنان جوان بیشتر احتمال دارد که نوع خاصی از مزاحمت های اینترنتی شدیدتر از جمله آزار و اذیت جنسی را تجربه کنند. در بین کاربران اینترنتی 18 تا 24 ساله اینترنت ، 26 درصد از آنها گفته اند که به صورت آنلاین مورد سرقت قرارگرفته اند و 25 درصد از آنها مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. این مسئله نه فقط از سوی مردان هم سن و سال بلکه از سوی زنانی که فقط چند سال بزرگ تر بوده اند(بین 25 الی 29) نیز انجام گرفته است. علاوه بر این ، زنان جوان از میزان زیاد  تهدیدات فیزیکی و آزار و اذیت های مداوم که برای همسالان خود و جوانان به طور کلی رایج هستند، نمی توانند فرار نمی کنند و به نحوی قربانی این مسئله بوده اند

نیمی از کسانی که به مزاحمت اینترنتی مبتلا شده اند ، نمی دانند که فرد مزاحم چه کسی بوده است. وقتی از آن ها بپرسید که چه کسی مسئول اخاذی اخیر و مزاحمت اینترنتی بوده است، 38٪ گفتند که غریبه بوده است و 26٪ گفتند هویت واقعی فرد را نمی دانند. از بین عوامل شناخته شده، آشنایان و دوستان بیشترین نوع ذکر شده بوده اند(به ترتیب  24٪ و 23٪ )

رسانه های اجتماعی اغلب به عنوان بستری برای مزاحمت های اینترنتی مطرح می شوند. هنگامی که از قربانیان  خواسته شد تا در مورد حادثه اخیر خود (مزاحمت اینترنتی) بیشتر فکر کنند ، 66 درصد از کسانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند ، به وب سایت ها و برنامه های رسانه های اجتماعی اشاره می کنند. حدود 22 درصد ، نظرات موجود در یک وب سایت را ذکر کرده اند ، در حالی که 16 درصد از آن ها، بازی های آنلاین یا حساب های ایمیل شخصی را ذکر کردند. حدود 10 درصد این مزاحمت های اینترنتی  در یک سایت بحث و گفتگو اتفاق می افتد ، در حالی که فقط 6 درصد سایت های آنلاین و برنامه های کاربردی آنلاین را دوست داشتند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *