چگونه با مزاحمت تلفنی از طریق قانون برخورد کنیم؟

بعضی مواقع در زندگی ( احتمالا زمانی که یک نوجوان خام بوده اید ) ، ممکن است با یک دوست یا همسایه یک شوخی را شروع کنید و تماس های مزاحمت گونه و خنده دار با او برقرار کنید اما باید بدانید که قوانینی مربوط به مزاحمت تلفنی وجود دارد و شما می توانید برای این شوخی دستگیر شوید .

قوانین کیفری که در مورد مزاحمت تلفنی وجود دارد و از آن استفاده می شود ، به احتمال زیاد همان قوانین کیفری برای  آزار و اذیت و تعرض است . با این حال ، بسته به شرایط شما ، قوانین دیگری نظیر قوانین ممنوعیت رفتارهای ناسالم و نا بهنجار، استراق سمع و غیره را نیز می توان بر آن اعمال کرد.

در اینجا به مواردی اشاره می کنیم که احتمال دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن شما را به خاطر مزاحمت تلفنی افزایش می دهد :

خط نازک و باریکی میان شوخی های تلفنی و مزاحمت تلفنی وجود دارد. به طور کلی ، این مسئله غیرقانونی است که کسی در اواخر شب با شخص دیگری تماس بگیرد و حرف های احمقانه بزند . با این حال ، اگر هر ده دقیقه یک بار یا هر روز تماس بگیرید یا اظهارات تهدید آمیز داشته باشید ، می توان یقین داشت که شما قانون را زیر پا گذاشته و در صورت شکایت فرد تحت تعقیب قرار خواهید گرفت .

رفتار آشوبگرانه نیز می تواند مصداق مزاحمت تلفنی باشد . تعاریف دولت در مورد رفتارهای غیر معمول ؛ شامل زبان تهاجمی و سوء استفاده می شود که هدف آن به  خشم آوردن دیگران است. به طور کلی ، معمولا تماس باید جدی تر از یک شوخی خفیف و ملایم باشد تا به عنوان یک جرم در نظر گرفته شود و بتوان فرد را به عنوان متهم تحت تعقیب قرار داد . در عوض ، سوء استفاده کلامی و رفتارهای تهدید آمیز و مزاحمت تلفنی را می توان جرم به حساب آورد .

جنایات نژاد پرستانه ، جنایات متخاصم شبیه به آزار و اذیت و تعرض است، به جز اینکه انگیزه اساسی برای وقوع جرم مزاحمت تلفنی ، مشخصه اساسی و شخصی قربانی مانند دین ، نژاد ، ملیت و غیره است . بنابراین اگر با فردی تماس بگیرید و آن شخص دارای لهجه غلیظی باشد ، در صورت تمسخر لهجه و نژاد آن فرد شما متهم به انجام جرم مزاحمت تلفنی خواهید شد .

استراق سمع در بسیاری از کشورها غیر قانونی است که مکالمات تلفنی فرد را  بدون رضایت او ثبت  و ضبط کنید . با این حال ، بسیاری از نوجوانان به منظور شوخی و سرگرمی دست به این عمل می زنند ؛ اما باید توجه داشته باشید که این ضبط تماس تلفنی ممکن است به عنوان یک جرم و مزاحمت تلفنی در نظر گرفته شود .

مزاحمت تلفنی به این بستگی دارد که تا چه حد مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید . در اکثر کشورهای دنیا ، شوخی بدون آسیب رساندن به فرد ، پایه و اساسی برای طرح یک دعوی مناسب نخواهد بود .

بنابراین ما باید بپرسیم چه نوع آسیبی مشمول مزاحمت تلفنی خواهد بود؟

آسیب فیزیکی ، حتی آسیب فیزیکی جزئی ، منجر به آسیب شدید عاطفی می شود . این امر مشمول اختلالات عاطفی قرار می گیرد. این مزاحمت تلفنی باید بسیار بد باشد و موجب آسیب های جدی به قربانی باشد . در برخی موارد ممکن است حتی آسیب فیزیکی نداشته باشید ، اما این تماس ها حاوی تهدید و رفتارهای خشن باشد و شما از این مسئله آزار می بینید ( این مزاحمت تلفنی می تواند شامل تهدید به کشتن شما یا یکی از اعضای خانواده تان باشد ) .

اما روند اثبات اینکه شخصی برای شما از طریق تلفن ایجاد مزاحمت کرده است پیچیده و دشوار است . یکی از راه های اثبات این مزاحمت تلفنی این است که صدای فرد مزاحم را ثبت و ضبط کرد و در دادگاه به عنوان مدرک ارائه داد .

نکته دیگر این است که شخص مزاحم باید به سن قانونی رسیده باشد و شما نمی توانید از یک کودک به جرم مزاحمت تلفنی شکایت کنید . البته باید اطمینان حاصل شود که این کودک تحت تاثیر و به دستور فرد بزرگسالی این کار را انجام نداده است . در غیر این صورت پس از جمع آوری ادله محکم می توان فرد بزرگسال به وقوع جرم متهم کرده و وی را محکوم کرد .

مسئله دیگری که باید به آن توجه داشت این است که با یک بار برقراری تماس نمی توان جرم مزاحمت تلفنی را اثبات کرد ، بلکه باید این تماس ها حاوی سخنان خشن و یا تهدید آمیز باشد تا بتوان فرد مزاحم را مورد تعقیب قرار داد . برای این منظور می توانید از خدمات یک وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *