وکیل معاضدتی چه کاری انجام می دهد

وکلا چه کاری انجام می دهند ؟

اگرچه اکثر وکلا در حوزه قوانین مدنی و جنایی کار می کنند ، اما بعضی از وکلا به ندرت داخل دادگاه را می بینند . حتی وکلایی که در دادگاه ها شرکت می کنند ، اغلب وقت خود را صرف تحقیق و مصاحبه با موکلین و شاهدان خارج از دادگاه می کنند .

وکلا می توانند در حوزه های مختلفی از جمله ورشکستگی ، حقوق کار ، محیط زیست و یا قوانین شرکتی متخصص باشند .

در بسیاری موارد پیش می آید که فرد توانایی پرداخت هزینه یک وکیل را ندارد ، از طرف دیگر قادر به نمایندگی پرونده خود نیست ، در این مواقع کانون وکلا به نیابت از فرد برای او وکیلی انتخاب می کند که وکالت او را بر عهده بگیرد که به این نوع از وکیل ، وکیل معاضدتی گفته می شود.

حقوق یک وکیل معاضدتی چقدر است ؟

حقوق و دستمزد متوسط برای تمام وکلا بسیار متفاوت در سال است ، اما ممکن است شما برای مدتی طول بکشد تا به آنجا برسید. یک وکیل معاضدتی موظف است حداقل دو بار در سال وکالت افراد بی بضاعت را بر عهده بگیرد . برای این قبیل وکالت معمولا هزینه ای در نظر گرفته نمی شود .

به طور خلاصه می توان این گونه گفت :

وکیل تسخیری مربوط به جرم های سنگین و کیفری می باشد . قانونگذار در تبصره یك ماده 186 قانون آیین دادرسی كیفری جرائمی را كه می‌بایست متهم می تواند با وكیل تسخیری در دادگاه حاضر شود را شمرده و درخصوص این جرائم متهم می‌بایست با وكیل در دادگاه حاضر شود.

الزامات آموزشی :

اگر شما تصمیم دارید که یک وکیل شوید باید در ابتدا تحصیلات حقوقی داشته باشید . اکثر وکلا پس از دبیرستان 4 سال را در دانشکده های حقوقی سپری می کنند.

پس از پایان تحصیل ، باید مجوز کانون وکلا را برای انجام وکالت داشته باشید . مجوز برای وکلا پس از اتمام موفقیت آمیز آزمون وکلا داده می شود.

مسیرهای شغلی برای وکلا :

تقریباً هر وکیل تازه کاری که از دانشکده حقوق فارغ التحصیل می شود می تواند وارد بازار کار حقوقی و وکالت شود . وکلای با تجربه می توانند مشارکت در موسسه های حقوقی را آغاز کنند . داشتن یک شریک در یک موسسه حقوقی باعث می شود شما مالک آن بخش باشید . بعضی از وکلا نیز تصمیم می گیرند که به تنهایی آغاز به کار کنند . ترکیبی از مشارکت و خود اشتغالی به این معنی است که تقریبا 25 درصد از همه وکلا ، رئیس خودشان هستند.

وکیل معاضدتی :

در صورتی که فرد تمکن مالی و هزینه پرداخت استخدام یک وکیل را نداشته باشد می تواند از کانون وکلا درخواست یک وکیل معاضدتی یا تسخیری کند ؛ پس از بررسی شرایط فرد ، کانون یک وکیل معاضدتی را به فرد معرفی می کند . عموماً این گونه وکلا پرونده های مدنی ( که شامل خانواده و مسائل مالی است ) را به عهده می گیرند.

اصول و قواعد حاکم بر رفتار موکل و وکیل معاضدتی :

الف ) وکیل معاضدتی حق دریافت هیچ وجهی و پولی را  تحت عناوین حق مشاوره ، حق الوکاله و … ندارد ؛ البته به جز هزینه تمبر دادرسی که از موکل باید دریافت شود ( که البته این هزینه چندان زیاد نخواهد بود )

ب ) وکیل معاضدتی نمی تواند از موکل معاضدتی خود سند یا مدرکی جهت تضمین یا پشتوانه پرداخت حق الوکاله مطالبه کند . همچنین مجاز نیست قبول وکالت را منوط به سپردن تضمین ذکر شده کند .

ج ) وکالت معاضدتی یک تکلیف و وظیفه قانونی و حقوقی برای تمام وکلا است . بنابر این وکیل معاضدتی در وهله اول : متعهد به قبول وکالت در موضوع تعیین شده از طرف شعبه معاضدت ( کانون وکلای استان ) بوده ، ثانیاً حق استعفا در پرونده یا تبدیل وکالت معاضدتی به وکالت عادی را نداشته ، ثالثاً : امتناع از قبول وکالت یا تغییر موضوع خواسته یا تأخیر در انجام این امر، فاقد وجاهت حرفه ای و قانونی می باشد.

گروه وکلای سفیر صلح به شما پیشنهاد می کند در صورتی که تمکن مالی برای پرداخت استخدام یک وکیل را ندارید به شعبه کانون وکلای محل سکونت خود مراجعه کرده و درخواست یک وکیل معاضدتی نمایید . در غیر این صورت خود دادگاه به نیابت از شما یک وکیل معاضدتی برایتان منصوب خواهد کرد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *