همان گونه که احتمالا مطلع هستید اجازه خروج از کشور زن بر عهده همسر یا پدرش می باشد که هر کدام از این موارد شرایط و ارکانی دارد که تصمیم داریم در این مقاله به آن ها بپردازیم .با سفیر صلح همراه باشید.

در چه شرایطی زن به اجازه خروج از کشور نیاز ندارد؟

به محض این که عقد نکاح میان زن و مرد جاری می شود و عقد زوجیت بین آن ها برقرار می گردد، اجازه خروج از کشور زوجه بر عهده مرد خواهد بود و اگر روزگاری زن تصمیم به خروج از کشور گرفت پیش از هرچیزی باید رضایت زوج را کسب کند.

به گفته وکیل پایه یک دادگستری در صورتی که به هنگام عقد نکاح اجازه خروج از کشور را در قالب شروط ضمن عقد از همسر خود اخذ کرده باشد ، در این حالت می تواند حتی بدو صدور اجازه خروج از کشور توسط همسر نیز کشور را ترک کند.اگر در مورد شروط ضمن عقد هرگونه سوالی داشتید می توانید با جستجوی وکیل در اینترنت با وکلای حرفه ای مشورت نمایید.

شرایط دیگری که می توان در این باره متصور شد این است که دادستان محل اقامت زن تشخیص دهد که بنا بر ضرورتی زن لازم است که از کشور خارج شود.در این حالت خود دادستان می توان اجازه خروج از کشور زن متاهل را بدون اجازه همسرش صادر کند.درباره زنان مجرد اوضاع کاملا متفاوت است و دختران بالای ۱۷ سال می توانند بدون کسب اجازه از پدر یا قیم قانونی اش از کشور خارج شود.

صدور اجازه خروج از کشور

همچنین در ماده ۱۹ این قانون چنین ذکر شده است که : «در شرایطی که موانع صدور گذرنامه پس از صدور آن رخ دهد یا اشخاصی که به خاطر ماده ۱۸ صدور گذرنامه منوط به کسب اجازه از آنان شده است از اجازه خود عدول کنند از خروج دارنده گذرنامه جلوگیری و پاسپورت تا رفع مانع ضبط خواهدشد» به همین علت حتی در صورتی که زوجه با اجازه زوج خود گذرنامه را گرفته باشد ، شوهر می تواند از اجازه خود عدول کند و اجازه ندهد که زن از کشور خارح شود و او را ممنوع الخروج کند. زنانی که دارای مناصب سیاسی هستند مشمول ماده ۱۰ این قانون می شوند در این ماده فرقی میان مونث یا مذکر بودن کسانی که این اجازه را دارند وجود ندارد.

به همین علت گرفتن پاسپورت سیاسی تشریفات و قواعد خاص خود را دارد و از شمول بند ۳ ماده ۱۸ قانون مستثنی گردیده و خارج شدن زنانی که صاحب مقام و منصب سیاسی هستند را از کشور ساده تر کرده تا در این شرایط ضرورتی به کسب اجازه از شوهر خود را به هنگام خروج از کشور نداشته باشند. زیرا شوهر با اشتغال و کار کردن زن موافقت کرده و سفر و خروج از کشور از ضروریات این نوع از کار به حساب می اید و بر اساس قاعده حقوقی «اذن در شی اذن در لوازم آن است»، زن دیگر نیازی به اجازه همسر برای خروج از کشور را ندارد . صرف نظر از موارد مستثنی که وجود دارد این قانون مشکلات بی شماری را برای زنان به همراه آورده است.

مشاوره حقوقی در این زمینه می تواند به شما کمک های شایانی بنماید.برای کسب اطلاعات بیشتر از وکیل حقوقی می توانید با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس حاصل نمایید.