گواهی عدم سوء پیشینه و کاربرد آن در مهاجرت

هر شخصی که برای اقامت دائم در کشورهای مختلف دعوتنامه دریافت کرده است باید گواهی عدم سوء پیشنیه را برای ارائه درخواست کامل خود ارائه دهد.

هنگامی که یک دعوت نامه از کشوری دریافت می کنید ، فقط 60 روز وقت دارید که تمام اسناد لازم برای تکمیل درخواست اقامت خود را جمع آوری کرده و ارسال کنید. یکی از اسنادی که شما به آن نیاز واجب و ضروری دارید، گواهی عدم سوء پیشینه است.

متقاضیان باید بلافاصله گواهی عدم سوء پیشنیه برای خود و همچنین اعضای خانواده ای که  بالای 18 ساله هستند را دریافت کنند، چه اینکه آنها همراه شما باشند یا خیر. شما و هر عضو خانواده تان که بالای 18 سال سن دارد باید گواهی عدم سوء پیشینه خود را در کشوری که 6 ماه اخیر را در آن گذرانده اید دریافت کنید

گواهی عدم سوء پیشینه چیست؟

گواهی عدم سوء پیشینه یک سند است که شما را از هرگونه سابقه کیفری مبرا می کند. برای مهاجرت به هر کشوری ، این مدرکی است که نشان می دهد شما در هیچ فعالیت جنایی دخیل نبوده اید و سابقه جنایی ندارید که می تواند پذیرش شما را به کشور مورد نظرتان تسهیل بخشد.

گواهی عدم سوء پیشینه در هر شهر یا کشوری متفاوت خواهد بود و ممکن است با نام های مختلف شناخته شود از جمله :

  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • گواهی عدم دادگاهی شدن
  • گواهینامه سابقه پاک

چه هنگامی باید گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت کنم؟

گواهی عدم سوء پیشینه برای یک سال از تاریخ صدور آنها معتبر است. با این حال ، گواهی عدم سوء پیشینه از کشوری که در حال حاضر شما در آن ساکن هستید باید در عرض شش ماه از زمانی که شما درخواست خود را برای اقامت دائم ارائه می کنید دریافت شده باشد .

گواهی عدم سوء پیشینه از کشورهایی که دیگر در آن اقامت ندارید، بعد از اینکه شما کشور را ترک کردید ، صادر می شود .

از آنجایی که گواهی های عدم سوء پیشینه دارای یک دوره اعتباری کوتاه مدت هستند ، ما معمولا به موکلین خود توصیه می کنیم که منتظر بمانند تا دعوتنامه را دریافت کنند و سپس برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه اقدام نمایند .

اگر روند درخواست شما برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه بیش از60 روز طول بکشد ، نگران نباشید. شما می توانید درخواست خود را برای مهاجرت ، پناهندگی یا شهروندی هر کشوری که قصد سفر به آن را دارید ارسال کرده و سپس منتظر بمانید تا گواهی عدم سوء پیشینه شما تایید گردد.

از کدام کشور باید گواهی عدم سوء پیشینه خود را دریافت کنم؟

لازم است که شما گواهی عدم سوء پیشینه خود را از هر کشوری که 6 ماه اخیر را در آن زندگی کرده اید دریافت کنید.

نکته : اگر کل زمان سپری شده شما در یک کشور ، از زمانی که 18 سال را گذرانده اید ، 6 ماه یا بیشتر بوده است لازم است که گواهی عدم سوء پیشینه خود را از آن کشور دریافت کنید ، حتی اگر مدت زمان اقامت شما در آن کشور به صورت دوره ای بوده باشد و حتی اگر هرگز آدرس ثابتی در آن کشور نداشته اید .

به عنوان مثال ، اگر شما دو ماه در یک کشور ، کار ، زندگی یا اقامت کرده اید و سپس به مدت 2 سال در آنجا نبوده اید و بعد برگشته اید و 4 ماه دیگر در آن ساکن بوده اید باز هم 6 ماه شما محاسبه می شود و باید گواهی عدم سوء پیشینه خود را از آن کشور دریافت کنید.

مهم است که توجه داشته باشید که اگر گواهی عدم سوء پیشینه شما به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی باشد ، لازم است که از یک مترجم حرفه ای برای ترجمه سند مربوطه به یکی از این زبان ها کمک بگیرید .

چگونه می توانید گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت کنید؟

فرایند اخذ گواهی عدم سوء پیشینه ممکن است بسته به کشور یا منطقه متفاوت باشد . معمولا ، رایج ترین روش برای دریافت این سند این است که با پلیس محلی یا دولت تماس برقرار کرده و درخواست گواهی کنید.

متقاضیان معمولا برای ارائه اطلاعات از جمله عکس ، اثر انگشت، آدرس، تاریخی که در یک کشور یا منطقه خاص زندگی کرده اند و هزینه این پروسه به اداره پلیس محلی مراجعه کنند .

اگر شما در یک کشور یا ناحیه ای زندگی کرده اید که اکنون نام یا وضعیت خود را تغییر داده است، گواهی عدم سوء پیشینه خود را از مقامات کنونی آن کشور یا منطقه درخواست کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *