چک تخلیه 

یکی از رایج ترین قرارداد ها در جامعه کنونی ، قراردادهای اجاره ملک و املاک است . در جامعه عرف بر این است که برخی مالکان چکی را بابت تضمین از مستاجر می گیرند تا به موقع و در زمان مقرر ملک را تخلیه کنند که اصطلاحا به این چک ، « چک تخلیه » گفته می شود . اگر با مستاجر خود با مشکل مواجه شدید و از او چک تخلیه یا مدارکی دارید به برترین وکیل در تهران رجوع کنید تا مشکل شما در کوتاه ترین زمان ممکن حل و فصل شود.

چک تخلیه چیست؟

امروزه کمتر شخصی را می توان پیدا کرد که برای یک بار هم که شده قرارداد اجاره ( چه به عنوان مالک یا چه به عنوان مستاجر ) را امضا نکرده باشد ؛ ولی قرارداد اجاره که در نظر خیلی افراد یک قرارداد ساده است ، در واقع می تواند پر از ریزه کاری ها و مسائل حقوقی ظریف باشد که شما از آن بی اطلاع هستید .
یکی از چالش های اصلی در قراردادهای اجاره این است که همواره مالک این دغدغه را دارد که آیا مستاجر به موقع منزل را تخلیه می کند یا خیر و دغدغه دیگر این است که آیا اجاره بهای ساختمان به موقع پرداخت می شود یا این که مستاجر در این رابطه بد قولی خواهد کرد .
به همین علت عرف بر این است که مالکین به هنگام عقد قرارداد اجاره ، چکی را از مستاجر دریافت می کنند که به آن « چک تخلیه » گفته می شود . دریافت این چک به خصوص در قراردادهای اجاره املاک تجاری حتی مرسوم تر است و در این موارد به مستاجرین توصیه می شود که در صورت درخواست مالک به دادن چک تخلیه ، در وهله اول به دقت شماره سریال چک و مشخصات کامل آن را در قرارداد اجاره ذکر کنند.

همچنین بخوانید : بهترین وکیل چک

چک تخلیه

چک تخلیه در وجه حامل

در ادامه و نکته بعدی گفته می شود که به هیچ وجه چک را در وجه حامل ننویسند و بهتر است در متن چک درج شود که این چک در وجه آقا / خانم ….( مالک ملک ) بابت تضمین تخلیه قرارداد اجاره به شماره …. به تاریخ …. نوشته شود . در آخر بهتر است قسمت « حواله کرد » را در چک خط بزنید .

دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری  ، فارغ التحصیل حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس هستند . ایشان معتقدند در قرارداد اجاره به روشنی باید تعیین شود که چک گرفته شده ضمانت چه چیزی است . آیا تنها ضمانت تخلیه به هنگام و سر موقع است یا پرداخت اجاره بهای به تاخیر افتاده و یا خسارات وارد شده به ملک استیجاری ( عین استجاره ) را هم شامل می شود .

شما هموطن عزیز می توانید برای مشاوره تخصصی با ایشان با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ـ ۰۲۱ و یا ۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶ تماس بگیرید . 

اگر مالکین چک تخلیه را دریافت نکنند چه می شود؟

مالکین بهتر است در نظر داشته باشند که حتی اگر چک تخلیه را هم دریافت نکنند ، بعد از انقضای زمان اجاره ، چنانچه که ملک تجاری ، اداری یا مسکونی باشد و قرارداد اجاره را دو نفر شاهد امضاء کرده باشد و بدون سرقفلی باشد ، می توانند به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک مراجعه کنند و در ظرف ده الی پانزده روز ملک را تخلیه کنند و لیکن این مسئله ، مستلزم آن است که وجه رهن را به حساب صندوق دادگستری که به وسیله شورای حل اختلاف معرفی می شود واریز کنند . اگر مالک ادعا داشته باشد که اجاره به تاخیر افتاده و یا این که ملکش خسارت دیده باشد ، می تواند دادخواست تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف ـ نظر به مبلغ درخواستی ـ کند و به میزان طلب وجه ودیعه را توقیف کند .
این مطالب به این خاطر ذکر شد که موجرین درک کنند که اگر هم چک تخلیه دریافت نکنند با شرایط ذکر شده در بالا می توانند به سرعت مستاجر را خلع ید کرده و ملک را باز پس گیرند .

مطالبه چک تخلیه

روش های مطالبه چک تخلیه

از نظر بهترین وکیل تهران مالکین باید در نظر داشته باشند که اینگونه نیست که به محض دادن دادخواست از بابت چک تخلیه به سادگی می توانند مبلغ مورد نظر را دریافت نمایند . محاکم در خصوص مطالبه چک تخلیه سخت گیری می کنند و مالک باید پس از انقضای زمان اجاره ثابت کند که تخلیه مستاجر را از وی خواسته و بعد مبلغ ودیعه را به صندوق دادگاه واریز کرده است .
توصیه می شود در هنگام مواجهه با چنین مشکلات حقوقی بی گدار به آب نزنند و پیش از هر چیزی با جستجوی وکیل ، حتما با یک وکیل پایه یک دادگستری که در امور ملکی حاذق و ماهر است ، صحبت کنند و سپس اقدامات قانونی مناسب را انجام دهند .

قانون صدور چک اصلاحی

نقدی محسوب کردن این قبیل چک‌ها برخلاف ماهیت و تعریف امانت است و صدور این گونه چک‌ها با عنوان نقدی و به روز ناشی از فورس ماژور بودن صادر کننده است . در قانون صدور چک اصلاحی ۱۳۸۲ قانون گذار برای صدور چک پرداخت نشدنی به تاریخ روز مجازات زندان و محرومیت از مالکیت دسته چک تعیین کرده است ؛ اما چک‌های تضمینی طبق ماده ۱۳ قانون صدور چک ، فاقد خصوصیات کیفری هستند و صاحب آنها نمی‌تواند در رابطه با چکی که بابت تضمین تعهد یا ضمانت بدهی دریافت کرده ، شکایت کیفری کند . چکی که بابت تضمین داده می‌شود ، از قوانین امانت خارج است و چنانچه فرد گیرنده چک قبل از وقوع علت عدم انجام تعهد از طرف صادر کننده درخواست وصول چک را بنماید ، خیانت در امانت را مرتکب نشده است ، چرا که چک از باب تضمین به شخص داده شده است و نه از باب امانت.

همچنین بخوانید : چک حسن انجام کار

ماده ۳ قانون صدور چک

ماده ۳ قانون صدور چک تاکید می کند که چکها بایستی دارای امضا و تاریخ ، عدم وجود خط خوردگی و یکی بودن عدد و حروف باشند ، در صورت عدم تحقق هر یک از این شرایط ، چک مزبور ، فاقد ارزش قانونی بوده و در بانک هم معتبر نخواهد بود ؛ فلذا وصول نمی‌شود .
صادر کننده چک نمی‌تواند علت صدور چک را ذکر کند و در صورت ذکر شدن نیز بانک اهمیتی به این متن نخواهد داد ، به همین علت برای وصول چک‌های ضمانت نمی‌توان بدون داشتن شرط های ضروری از بانک وجهی دریافت کرد .
کسانی که چکی را صادر می‌کنند باید در تاریخ مقرر در حساب بانکی آنها وجوه لازم وجود داشته باشد. هنگامی از بانک استعلام شود و حساب فرد مذکور وجه لازم را نداشته باشد و بانک گواهی عدم پرداخت را به شخص ارایه دهد و با این گواهی می‌توان علیه فرد مذکور اقامه دعوی کرد .

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶