سوالی که به کرات از مشاوره حقوقی پرسیده می شود این است که آیا می شود در ازای بخشیدن مهریه به طور کامل ، حضانت دائم فرزند خود را به دست بیاورند ؟ این سوال چالشی است که معمولا در برابر زنانی قرار می گیرد که تصمیم به طلاق گرفتن دارند و نگران مسئله حضانت فرزند خود هستند.

چگونه می توان حضانت دائم فرزند را به دست آورد؟

در ادامه به این می پردازیم که چگونه می توان حضانت دائم فرزند را به دست آورد . اگر مرد هستید که مشکل چندانی نخواهید داشت و قانون به سود شما خواهد بود ، اما اگر زن هستید مسئله کمی دشوارتر خواهد شد و ناچار خواهید بود که وکیل پایه یک دادگستری استخدام کنید تا در طول این فرآیند به شما کمک کند ، می توانید همین الان با گروه وکلای سفیر صلح تماس بگیرید.
پیش از هر چیز دیگری باید اینگونه عنوان کرد که بر اساس ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی نگهداری فرزندان هم حق و هم وظیفه پدر و مادر است ؛ به این معنی که در همان حال هر کدام از پدر و مادر حق دارند حضانت دائم فرزند را داشته باشند تکلیف و وظیفه قانونی و شرعی هم در این باره بر عهده دارند .

حضانت فرزند تا چه سنی بر عهده مادر است؟

بر اساس ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی حضانت فرزند دختر و پسر تا اتمام ۷ سالگی بر عهده مادر است و بعد از این سن تا بلوغ قانونی دختر ۹ و پسر ۱۵ ، با پدر خواهد بود . ولی با وجود این قوانینی که وجود دارند به هر حال معیار و ملاک حضانت برای دادگاه بر اساس تبصره همان ماده قانونی ، صلاح و مصلحت کودک است یعنی این که تشخیص این مسئله که کودک به نزد کدام یک از والدین خود زندگی کند و گاه به گاه به کدام یک از آن ها سر بزند بر عهده دادگاه است .

اسقاط حق والدین برای حضانت فرزند

با توجه به این توضیحاتی که عنوان کردیم ، در حقوق خانواده نظر معمول بر این است که هیچ کدام از والدین ، این امکان را ندارند که از خود درباره حضانت فرزند اسقاط حق کند گر چه رویه قضایی در طلاق های توافقی قبول می کند که طرفین با توافق یکدیگر حضانت فرزند را به دیگری واگذار کند چرا که همانگونه که عنوان شد حضانت هم جنبه حق دارد و هم جنبه وظیفه و با پذیرفتن حضانت پدر یا مادر و پذیرفتن دیگری جنبه حتی حضانت دائم فرزند با توافق تفویض می شود و در صورتی که مخالف مصلحت کودک نباشد دادگاه هم ممانعتی نخواهد داشت .

روش های گرفتن حضانت دائم فرزند

بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزند

اما این که می شود بخشیدن مهریه را در قبال حضانت دائم فرزند قرار داد ، روند قضایی شفافیت و وضوح لازم را ندارد و میان حقوقدان ها اختلاف نظر وجود دارد . در طلاق خلع زن مقداری از مهریه یا به جز آن را در ازای طلاق بذل خواهد داشت که این اساساً ربطی به حضانت فرزندان ندارد . حال در صورتی که قرارداد صلحی برقرار گردد که زن مهریه را در ازای گرفتن حضانت دائم فرزند مشترک صلح کند ، به این معنی که مرد این امکان را نداشته باشد به هیچ وجه حتی در شرایط از بین رفتن صلاحیت مادر یا اثبات این که به صلاح فرزند نیست که با مادرش زندگی کند ، هم نتواند حضانت دائم فرزند را باز پس بگیرد . گروه وکلای سفیر صلح چنین عقیده دارند که با قاعده آمره ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی که حضانت را تکلیف کرده است و معیار حضانت دائم فرزند را جهت دادگاه مصلحت طفل قرار داده است ، در تضاد است . حضانت کودک و رعایت صلاح او نباید و نمی تواند که وجه المصالحه قرار بگیرد .
به دو نشست قضایی مختلف در این باره اشاره می شود :

بذل مهر در ازای گرفتن حق حضانت دائم فرزند

پرسش : با توجه به این مسئله که حسب مدلول ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی ( حضانت کودکان هم حق و هم وظیفه والدین است ) در زمانی که حضانت با پدر است ، در صورتی که زن در ازای انتقال حضانت از ناحیه مرد ، مهرش را به وی بذل کند ، در این مثال ؛ در وهله اول ، آیا مهر بذل شده به حساب می آید ؟ و ثانیاً ، آیا طلاق خلع است یا رجعی ؟ این سوالی است که بسیار مطرح می شود اما پاسخی که می توان به سوال داد :
نظر اکثریت : حق حضانت به خاطر علت هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم قابل اسقاط و معامله نیست :
از ماده ای که راجع به حضانت وجود دارد ، متوجه خواهیم شد که حق حضانت پدر قابل اسقاط نیست چرا که ولایت است و اصولا حق ولایت قابل اسقاط نیست ، حتی اگر قرارداد ببندند .
ولایت یک مسئله ذاتی و قائم به شخص پدر و جد پدری است ؛ قانونگذار در زمان کمی هم حق حضانت را به مادر بخشیده است ، چرا که حضانت یک جور تکلیف است و قابل اسقاط نیست .
در حضانت ، حق و تکلیف ، چنان در هم ادغام شده اند که از نقطه نظر قانون مدنی این حق قابل اسقاط نیست و در فرض سوال ، بذلی که از طرف زن انجام گرفته ، یک شرط باطل و خلاف شرع و قانون است.
نظر اقلیت : در مسئله حضانت آنجا که حق است ، قابل اسقاط است . آنجا که تکلیف و وظیفه است ، قابل اسقاط نخواهد بود . علت این مسئله ، آن است که حق قابل اسقاط است اما قبول کردن مسئولیت کودک وظیفه و تکلیف است . نگهداری و حضانت تا زمانی که مرز حق است ، صد در صد و قطعا قابل اسقاط است و در فرض سوال به خاطر این که بذل در مقابل حق حضانت است ، طلاق رجعی است .
نظر کمیسیون : درباره پرسش مطرح شده ، با توجه به این که زن مهر خود را در ازای منتقل کردن حضانت کودکان مشترک ، به مرد می دهد مسئله منصرف از بذل مهر بوده و مهر بذل شده ، به حساب نمی آید و با نظر به این که حسب مقررات ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی که چنین گفته است : « طلاق خلع آن است که زن به خاطر کراهتی که از همسر خود دارد ، در ازای مالی که به مرد پرداخت می کند طلاق بگیرد اعم از این که مال اشاره شده ، عین مهریه یا معادل آن یا بیشتر و یا کمتر از مهریه باشد . »

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *