قرارداد پیمانکاری چیست؟

در این مطلب تصمیم داریم راجع به قرارداد های پیمانکاری صحبت کنیم. از نقطه نظر مجرب ترین وکیل در تهران در یک قرارداد پیمانکاری ما معمولا با دو شخص در ارتباط هستیم : کارفرما و پیمانکار .

کارفرما کیست ؟

بهترین وکیل ملکی می گوید : کارفرما یک شخص حقوقی یا حقیقی است که یک طرف امضا کننده‌ قرارداد است و انجام موضوع قرارداد را با استناد به اسناد و مدارک پیمان ، به پیمانکار واگذار نموده است . نمایندگان و جانشین‌ های قانونی کارفرما ، در حکم کارفرما هستند .

پیمانکار کیست ؟

پیمانکار شخص حقیقی یا حقوقی و طرف دیگر امضا کننده‌ قرارداد است و اجرای موضوع پیمان را با استناد به اسناد و مدارک قرارداد ، به عهده گرفته است . نمایندگان و جانشین ‌های قانونی پیمانکار ، در حکم پیمانکار هستند .

قراردادپیمانکاری
انواع قرارداد پیمانکاری

یک قرارداد می تواند هر چیزی باشد از جمله یک سند رسمی نوشته شده یا صرفاً یک وعده کلامی باشد . به عنوان مثال ، قرارداد می تواند به سادگی یک معامله دست زدن به انجام یک کار باشد که در آن تنها چیزی که نوشته می شود ، نوشته های در پشت پاکت باشد .
هر فرمتی که دارید ، اگر شما موافقت کنید که با یک واسطه ، پولی را پرداخت کنید ، به یک قرارداد وارد شده اید . شما وعده داده اید که برای فرد استخدام کننده کاری را انجام دهید و او نیز موظف و متعهد به پرداخت هزینه آن شده است .
قرارداد پیمانکاری یک توافق کلامی یا کتبی است برای انجام کار ، در عوض برخی از مزایا که معمولا پرداخت پول است . قبل از جستجوی وکیل موارد زیر را در نظر داشته باشید . قراردادهای پیمانکاری می تواند به صورت های زیر باشد :
ـ قراردادهای نوشتاری
ـ قراردادهای صوری
ـ قرارداد فرم استاندارد
ـ قراردادهای دوره ای

قراردادهای نوشتاری

قراردادهای نوشتاری برای هر دو طرف ، اطمینان بیشتری را نسبت به قراردادهای کلامی ارائه می دهند . آنها به وضوح جزئیات آنچه را که توافق شده بود تعریف می کنند . مسائلی مانند مواد ، زمان بندی ، پرداخت ها و روش پیگیری در صورت اختلاف ، می توان همه را در یک قرارداد نوشتاری تعریف کرد .
به گفته وکیل پایه یک دادگستری قرارداد کتبی به کاهش خطرات کمک می کند ، زیرا نوشتن چیزی بیش از اینکه به حرفا های کسی متکی باشد ، بر اسناد و مدارک متکی است . قرارداد کتبی با به حداقل رساندن خطرات کسب و کار از طریق ایجاد توافقنامه از ابتدا این اطمینان را به شما خواهد داد .
یک قرارداد کتبی می تواند :
ـ ارائه مدرکی باشد از آنچه که بین شما و کارفرما توافق شده است .
ـ از سوء تفاهم ها یا اختلافات با ایجاد توافقنامه از ابتدا جلوگیری می کند .
ـ با دانستن اینکه شما چه کار می کنید ، برای چه مدت و چه چیزی را پرداخت می کنید ، به شما امنیت و آرامش خاطر می دهد .
ـ وضعیت خود را به عنوان یک پیمانکار مستقل مشخص کنید با بیان اینکه قرارداد یک قرارداد خدمات است و نه یک قرارداد کاری .
ـ ریسک اختلاف را با جزئیات پرداخت ها ، دوره های زمانی و کاری که تحت قرارداد انجام می شود، کاهش می دهد .
ـ تعیین اینکه چگونه اختلاف بر سر پرداخت ها حل خواهد شد .
ـ مشخص کنید چگونه هر یک از طرفین می توانند قرارداد را قبل از پایان کار به پایان برسانند .

خطرات قرارداد صوری

هنگامی که یک قرارداد به صورت نوشتنی نیست، شما خود و کسب و کار خود را در معرض تعدادی از خطرات قرار می دهد . از جمله :
ـ خطر این که شما یا مامورین بخش مهمی از توافق را نادیده می گیرید ، از جمله اینکه چقدر برای کار و یا چه کارهایی باید انجام شود .
ـ خطر داشتن اختلاف نظر با کارفرما بر آنچه توافق شده است ، زیرا شما هم فقط به حافظه خود متکی هستید .
ـ خطر این که دادگاه قرارداد را اجرا نخواهد کرد ، زیرا شما ممکن است قادر به اثبات وجود قرارداد یا شرایط آن نباشید .

دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری و فارغ التحصیل حقوق خصوصی معتقدند وکیل باید قبل از هرگونه اظهار نظر در مورد پذیرش یا عدم پذیرش پرونده مراجعه کننده ، تمامی مدارک و مستندات مربوطه را بررسی کند و تمام مطالبی که مراجعه کننده در رابطه با موضوع بیان می کند را به دقت گوش کرده و تمام نکات و زوایای قضیه را در نظر بگیرد .

شما هموطن عزیز می توانید برای مشاوره تخصصی با ایشان با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ـ ۰۲۱ و یا ۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶ تماس بگیرید . 

ضرورت قرارداد نوشتاری

قبل از امضای قرارداد پیمانکاری خود ، مشاوره بگیرید . قبل از اینکه قراردادی را امضا کنید، توصیه ای از انجمن صنفی، وکیل حقوقی ، مشاورۀ کسب و کار یا اتحادیه صنفی خود دریافت کنید .
بهتر است که قرارداد خود را به صورت نوشتاری ، بدون توجه به اینکه چقدر کار کوچکی است ، بنویسید . هرگونه قرارداد با واسطه ای که شامل خطر قابل توجهی برای کسب و کار شما می شود ، همیشه باید با دقت مورد توجه قرار گیرد و به صورت کتبی باشد . حتی اگر به معنی تاخیر در شروع کار باشد، باید آن را در نظر داشته باشید . قرارداد کتبی ضروری است، چرا که :
ـ هنگامی که قیمت قرارداد به اندازه کافی بزرگ است ، اگر هزینه های شما پرداخت نمی شود ، شما می توانید کسب و کار خود را شکست خورده بدانید .
ـ جایی که الزامات کیفیت ، مشخصات یا مواد خاصی وجود دارد که باید مورد استفاده قرار گیرد .
ـ جایی که شک دارید که کافرما پول کافی برای پرداخت شما دارد یا خیر .
ـ هنگامی که شما باید نوع خاصی از بیمه را برای نوع کاری که انجام می دهید داشته باشید .
ـ جایی که قرارداد شامل شرایط ضروری ، مانند یک تاریخ مهم برای تکمیل کار قبل از پرداخت می تواند باشد .
ـ جایی که شما یا کارفرما باید اطلاعات خاصی را به صورت محرمانه نگه دارید .
ـ هنگامی که توسط شرکت بیمه شرایطی بر قرارداد پیمانکاری شما تحمیل شده باشد .
جایی که یک تعهد قانونی برای داشتن یک قرارداد کتبی ( به عنوان مثال قراردادهای تجاری برای کار ساخت ) وجود دارد .
بسیاری از قراردادهای مستقل به صورت شفاهی هستند که فقط در صورت عدم اختلاف ، خوب عمل می کنند . توافقنامه های صوری ممکن است هنوز یک قرارداد باشند و ممکن است ( هر چند اغلب با دشواری ) توسط یک دادگاه اجرا شوند . با این حال ، قرارداد های شفاهی می تواند منجر به عدم اطمینان در مورد حقوق و تعهدات هر یک از طرفین شود . اگر شما در مورد چیزی که شما هر دو قبول دارید انجام ندهید ممکن است اختلاف به وجود آید .

ضمانت نامه اجرای قرارداد پیمانکاری

ضمانت‌نامه‌ اجرای شرایط و مفاد قرارداد همان تعهدات و ضروریاتی هستند که از خود ، استقلالی ندارند و تابع قرارداد هستند . این تعهدات در شرایط عمومی و خصوصی پیمان همه از یک نوع و شکل نیستند بلکه باهم تفاوت دارند . اساساً شرایط و مفاد باید طوری تنظیم شوند که عمل بر خلاف آنها از سوی هریک از طرفین قرارداد ، مستوجب جزای کیفری متناسب با آن باشد . البته منظور از کیفر و جزا در اینجا نه به معنی کیفر و جزای یک فعل مجرمانه در حقوق کیفری است بلکه همان ما به‌ ازایی است که لازمه‌ تضمین شرط است و به طرف مقابل حق می‌دهد از آن به نفع خود استفاده کند .