انحصار وراثت به چه صورتی انجام می شود؟

یک فرد مرحوم نمی تواند مالکیت اموالی را داشته باشد، بنابراین باید از لحاظ قانونی پس از مرگ او مالکیت دارایی هایش به یکی از وراث زنده منتقل شود . این قضیه معمولا از طریق یک فرآیند پرونده ای انجام می شود . بدهی های فرد متوفی چه می شود؟ در جواب باید گفت آنها نیز از طریق پرونده پرداخت می شوند.

همه اینها تحت نظارت یک دادگاه انجام می شود و قوانین خاصی وجود دارد که باید در زمان درگیری دادگاه از آنها، پیروی و اطاعت شود. این قوانین ممکن است در هر کشوری متفاوت باشند اما پایه و اساس مشخصی دارند.

اولین گام در روند حل این قبیل پرونده ها این است که تعیین کند که آیا مرحوم ماترکی از خود به جا گذاشته است یا خیر. مگر اینکه مرحوم ، فرد قابل اعتمادی به جای خود گذاشته است، با این وجود دارایی های مرحوم به طور معمول همچنان هم باید مورد آزمایش قرار گیرد، حتی اگر فرد مرحوم فرد قابل اعتمادی را به جای خود گذاشته باشد.

اگر شما در میان کاغذها و اسناد بر جای مانده از مرحوم چیز خاصی پیدا کردید بهتر است با وکیلی که آن را تنظیم نموده صحبت کنید. همچنین می توانید به صندوق امانات آن مرحوم در بانک دسترسی داشته باشید.این یکی از آن قوانینی است که می تواند با توجه به کشورهای مختلف متفاوت باشد. برای ورود به صندوق امانات ممکن است مجوز ویژه ای از قاضی دادگاه مورد نیاز باشد.

اگر شما نمی توانید فرد مورد اعتماد مرحوم را پیدا کنید گفته می شود که این دارایی ها « غیر قانونی » است. همه مراحل مشابه هنوز هم اعمال می شود. آنها فقط کمی تغییر کرده اند تا این واقعیت را پیدا کنند که مرحوم خواسته های نهایی خود را نمی دانست.

در اینگونه مواقع دادگاه و قاضی یک نفر مشخص از وراث مرحوم را به عنوان وارث اصلی در نظر می گیرد و به انحصار وراثت میدهد و اینگونه فرد مورد نظر میتواند به تمام امور مالی و دارایی های مرحوم رسیدگی کند.

به احتمال زیاد دادگاه یک جلسه مختصر را برنامه ریزی می کند، رسما فرد را به عنوان مجری املاک و دارایی های مرحوم منتصب میکند و به او سندی را که معمولا به عنوان « انحصار وراثت » شناخته می شود، می دهد. این سند به او قدرت قانونی می دهد که از طرف مرحوم عمل کند .

هر کدام از دوستان یا اعضای خانواده مرحوم می تواند به دادگاه برای انحصار وراثت مراجعه کند، اما این لزوما به این معنی نیست که او به عنوان مجری منصوب می شود، بلکه گاهی اوقات “مدیر” نامیده می شود. دادگاه با توجه به قانون ، امور مالی مرحوم را اداره می کند. انحصار وراثت معمولا در ابتدا به همسر، و سپس به فرزندان بالغ ، خواهر یا برادر و در آخر طلبکاران مرحوم اعطا می شود . گرچه انحصار وراثت به سختی به طلبکاران اعطا می شود و این افراد در انتهای این فهرست قرار می گیرند . یک طلبکار نمی تواند انحصار وراثت را طلب کند ؛ مگر اینکه هیچ کس دیگری در دسترس نباشد یا مایل به انجام این کار نباشد.

اولین کار رسمی شخصی که انحصار وراثت را دریافت کرده است این است که اموال مرحوم را شناسایی کند. این مسئله معمولا شامل بازنگری کامل از تمام مقالات شخصی و صورتهای حساب بانکی می شود. در صورت وجود اسنادی از حساب های سرمایه گذاری و کارگزاری، اسناد سهام و اوراق قرضه، بیمه عمر، پرونده های شرکت ها، اسناد اتومبیل و دیگر وسایل نقلیه و دارایی های مرحوم واضح تر و مشخص تر می شود، مانند خانه ای که در آن زندگی می کرد .

فردی که انحصار وراثت دارد باید تمام این پرونده ها را به عهده بگیرد و همچنین درآمدهای مالیاتی در طی سه سال گذشته. این وظیفه او است که دارایی های خود را سالم نگه دارد و در معرض خطر قرار ندهد. او موسسات مالی را مطلع خواهد کرد که مالک اصلی فوت کرده است، بنابراین حساب ها می توانند مسدود شوند و تنها او بتواند به آنها دسترسی پیدا کند.

گام بعدی در روند رسیدگی به اموال مرحوم، ثبت تاریخ مرگ برای بازماندگان است . تعادل حساب های مالی از آن تاریخ باید از اظهارات و پرونده ها کاملا واضح باشد، اما دارایی هایی مانند املاک و مستغلات و دارایی های شخصی، از جمله طلا و جواهر، آثار هنری، کلکسیون ها و کسب و کارهای کوچک، اغلب باید به صورت حرفه ای ارزیابی شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *