وکیل حقوقی

فارغ از نمایشهای تلویزیونی یا فیلم ها ، ممکن است شما هیچ آگاهی ای از یک وکیل حقوقی و آنچه انجام می دهد نداشته باشید. در حالی که تصورات خیالی می تواند مفید باشد، اما همیشه دقیق نیستند.
وکیل حقوقی ( همچنین به عنوان نماینده حقوقی و یا مشاور نیز نامیده می شود ) حرفه ای مجاز است که دیگران را در امور قانونی راهنمایی و نمایندگی می کند. وکیل حقوقی امروزه می تواند جوان یا پیر، مرد یا زن باشد. تقریباً یک سوم همه وکلای حقوقی کم تر از سی و پنج سال سن دارند. تقریبا نیمی از دانشجویان حقوق امروز، زنان هستند و زنان در نهایت می توانند به عنوان وکیل حقوقی حرفه ای و همانند مردان شناخته شوند.

یک وکیل حقوقی دارای دو وظیفه اصلی است:

حفظ قانون و همچنین دفاع از حقوق موکل . برای انجام این وظایف ، یک وکیل حقوقی باید قانون را درک کند و ارتباط گیرنده موثری باشد.
اکثر وکلای حقوقی معمولا زمان بیشتری را در یک دفتر حقوقی صرف می کنند تا در دادگاه. و به تمرین و مطالعه مسائل حقوقی می پردازند . تمرین مسائل قانونی و حقوقی اغلب شامل بررسی تحولات قانونی ، بررسی حقایق ، نوشتن و تهیه اسناد حقوقی ، مشاوره و حل اختلافات است.
برای درک اینکه چگونه قوانین و نظام حقوقی کار می کنند ، وکلا باید تحصیلات خاصی را بگذرانند. هر کشوری استانداردهای مخصوص به خود دارد که باید قبل از آنکه یک شخص مجاز به انجام فعالیت در آن باشد باید آنها را برآورده سازد.

در ایران نیز قبل از اینکه یک شخص مجوز وکالت را بگیرد باید مراحل زیر را طی کند:

۱ ـ دارای مدرک کارشناسی حقوق یا معادل آن باشد.
۲ ـ در آزمون کانون وکلای دادگستری یا مرکز مشاوران حقوقی قوه قضائیه شرکت کرده و در آن پذیرفته شود. همچنین آزمونهایی برای تایید اخلاق و مسئولیت حرفه ای وجود دارد که یک وکیل حقوقی باید آنها را بگذراند .
۳ ـ سوگند یاد کنند . وکلا معمولا قسم می خورند که از قوانین و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دفاع و حمایت کنند و فقط در چارچوب آن عمل کنند.
حالا سوال این است که اگر من یک مشکل قانونی داشته باشم، آیا باید یک وکیل حقوقی استخدام کنم؟ در جواب باید گفت که خیر ؛ و شما ممکن است خودتان نماینده قانونی خود باشید. و در بعضی از موقعیت های تخصصی مانند شکایت از یک سازمان دولتی (مثلا اختلاف در مورد مزایای اجتماعی)، غیر قانونی ممکن است بخواهید از یک وکیل حقوقی استفاده کنید. اگر در این وضعیت هستید، از نمایندگی دولت درخواست کنید که شما را راهنمایی کنند که کدام نوع وکیل حقوقی برای شما مناسب تر است
اگر می دانید چطور می توانید با آن ها مقابله کنید، مسائل زیادی وجود دارد که باید با آنها درگیر شوید. به عنوان مثال، شما می توانید در دادگاه ها و پرونده های کوچک نماینده خود باشید ، یا در مذاکره شرکت کنید. اما اگر شما در مورد پیامدهای اقدامات خود اطمینان ندارید یا درباره نحوه ادامه دادن پرونده خود مطمئن نیستید، گرفتن برخی مشاوره حقوقی سریع از وکیل حقوقی می تواند در جلوگیری از مشکلات پیش رو بسیار مفید باشد .
یک وکیل حقوقی و دیگرانی که درمسائل قانونی آموزش دیده اند، اغلب از اصطلاحات قانونی به عنوان روشی برای بیان ایده های پیچیده یا اصول پیچیده حقوقی استفاده می کنند. این کلمات و عبارات، بسیاری ریشه در زبان عربی، دارند و تلفظ آنها بسیار سخت و معانی پیچیده و چند بعدی دارند. به همین دلیل یک وکیل حقوقی باید به خوبی با زبان عربی آشنایی داشته باشد و بتواند این کلمات و اصطلاحات را برای موکل خویش توضیح داده تا هیچگونه ابهامی در ذهن موکل باقی نماند ؛ چرا که اگر موکل احساس کند که چیزی از حرف های وکیل نمیفهمد به سختی ارتباط برقرار خواهد کرد .
پیدا کردن یک وکیل حقوقی مناسب ممکن است مهمترین قدم برای برنده شدن در پرونده قانونی باشد و این امر احتمالا پروسه بسیار سخت و پیچیده ای خواهد بود. با این حال، باید وقت خود را صرف این جستجو کنید. تلاش های خود را برای یافتن وکیل حقوقی متمرکز کنید که با مسئله حقوقی و پرونده خاص شما در گذشته برخورد کرده باشد و به قدر کافی در این زمینه تجربه و مهارت کافی داشته باشد. بهتر است نگران زمانی که برای یافتن یک وکیل حقوقی می کنید نباشید ؛ چرا که با انتخاب درست یک وکیل می توانید امیدواری بیشتری نسبت به پرونده خود داشته باشید و از تمام مزایای داشتن یک وکیل حقوقی برخوردار باشید . وکیل حقوقی تنها شخصی است که می تواند انتظارات شما در زمینه پرونده تان را برآورده سازد. به همین علت بهتر است خود به تنهایی وارد دادگاه نشوید چرا که ممکن است با دیدن هیبت قاضی و هیئت منصفه ترسیده و جا بزنید . اما می توانید اطمینان حاصل کنید با حضور یک وکیل در کنارتان تمام این ترس ها و استرس ها از بین خواهد رفت .