شرایط و نحوه تقاضای اعاده حیثیت 

در بسیاری از مواقع دیده می شود که فردی به یک جرم یا جنایت متهم می شود . قاضی و بازپرس پرونده به اتهام او رسیدگی می کنند و پس از گذشت چندین ماه مشخص می شود که اتهام بی جایی بوده و بی گناهی آن  فرد اثبات می شود . اما مسئله این جاست که ممکن است فرد در فرآیند اثبات بی گناهی خود دچار خسارت های مالی و معنوی بسیاری شده باشد . مثلا آبرو و حیثیت شخصی اش را در محل کار از دست داده باشد و یا این که برای اثبات بی گناهی خود وکیل حقوقی استخدام کرده باشد و هزینه های فراوانی را متقبل شده باشد . حتی ممکن است این فرد توسط جامعه و محل کار طرد شده باشد ، گرچه که بی گناهی اش اثبات شده باشد و به لحاظ قانونی دیگر تحت تعقیب قرار نمی گیرد .

در این گونه مواقع ، نهاد اعاده حیثیت وجود دارد که فرد می تواند با طرح این دعوی به بازگرداندن آبرو و حیثیت و جبران خسارات مالی و معنوی خود اقدام کند.

اما طرح دعوی اعاده حیثیت منوط به شرایطی است که در زیر آن ها را برمی شمریم :

1 ـ فرد باید بتواند اثبات کند که در روند این دادرسی به او خسارت های مالی یا معنوی فراوانی وارد شده است و باید بتواند که شخص آسیب زننده را نیز مشخص کند . به هنگام طرح این دعوی ، قاضی مجدداً به بررسی شواهد و مدارک می پردازد و در صورت اثبات متضرر شدن فرد می تواند جهت اعاده حیثیت و جبران ضرر و زیان خود اقدام کند .

2 ـ فرد بتواند ثابت کند که قاضی در روند رسیدگی به پرونده قصور کرده است و یا اینکه از شخص مقابل رشوه دریافت کرده باشد . البته اثبات این قضیه به مراجع صالح بستگی دارد .

3 ـ ممکن است ضرر و زیان وارد شده بر فرد ، ناشی از اشتباه قاضی به هنگام تفسیر پرونده بوده باشد که در این شرایط نیز فرد می تواند اعاده حیثیت نماید.

4 ـ روش دیگر این است که اگر این مسئله بر عهده و تقصیر قاضی نیز نبوده باشد ، در آن هنگام دولت وظیفه پرداخت خسارات مالی و معنوی فرد را بر عهده خواهد گرفت و فرد می تواند با طرح دعوا ، تقاضای رسیدگی داشته باشد .

در صورت احراز یکی از این شرایط ، فرد باید به مراجع مربوطه از جمله دادسرا مراجعه نموده و علیه شخصی که به او اتهام زده است اعاده حیثیت نماید . فرد اتهام زننده به دادگاه احضار شده و دفاعیات خود ارائه می دهد . در صورتی که مشخص شود که اتهام او بی جا و بی اساس بوده است ، به دادگاه ارجاع داده می شود تا به جرم او رسیدگی شود .

در این صورت فرد می تواند حیثیت از دست رفته خود را جبران کند اما مسئله این جاست که آیا به راستی آبرو و اعتبار اولیه فرد به دست می آید یا خیر؟

باید در نظر داشته باشید که دعوی اعاده حیثیت تنها هنگامی معتبر خواهد بود که شما اثبات کنید که فرد مقابل جهت بردن آبرو و حیثیت شما این اتهام را مطرح کرده است .

اعاده حیثیت انواع و اقسامی دارد که در زیر به چند مورد از آنان اشاره می کنیم :

ـ اعاده شخصیت در جامعه

این نوع از اعاده حیثیت برای شخصی که دوره محکومیت خود را سپری کرده و اکنون دعوای اعاده حیثیت مطرح می کند ، معتبر نیست . بلکه باید در ابتدا مجرم نبودن آن ها محرز شود و اثبات شود که بی گناه بوده اند . در آن شرایط است که می توانند اعاده شخصیت کنند .

ـ اعاده حیثیت در محل

بسیار پیش می آید که یکی از کارکنان ادارات دولتی یا سازمان ها ، جرمی را مرتکب می شوند که در این صورت مجازاتی که برای آن ها در نظر گرفته می شود ، تنزل رتبه و یا تنزل حقوقی خواهد بود . در این صورت می توان اعاده حیثیت کرد .

ـ اعاده حیثیت قضایی

گاهی فرد مورد نظر به انجام یک جرم متهم می شود و بازداشت می گردد و حتی ممکن است مدتی از زمان محکومیت خود را نیز بگذارند و پس از آن مشخص شود که بی گناه بوده اند . در این شرایط دادگاه مربوطه موظف به اعاده حیثیت آن فرد خواهد بود و باید به جبران خسارات مادی و معنوی آن شخص بپردازد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *