انتشار اسکرین شات
عکس گرفتن و استفاده از تصویر در هر دو استفاده شخصی و خصوصی شخصی ، معمول است . از آن جایی که اینترنت به راحتی به مجموعه ای از تصاویر و اطلاعات مفید دسترسی پیدا می کند ، نت تواند بر آنچه که استفاده منصفانه در نظر گرفته می شود و آنچه که نقض حق نسخه برداری و کپی رایت محسوب می شود ، نیز محل بحث و مناقشه باشد . قانونگزار از تنظیم مقررات روشن نت در مورد استفاده منصفانه خودداری کرده است . این عمدتاً به این دلیل است که دکترین استفاده از آن ، به عنوان بخشی از قانون کپی رایت ، به منظور تطبیق قوانین کپی رایت با احتکار سختگیرانه است که در غیر این صورت بر خلاف آثاری که قانون برای تبلیغ آن طراحی شده ، کد گذاری شده است .
اسکرین شات ها یک ابزار رایج و راحت برای نمایش بصری از برنامه های نرم افزاری یا وب سایت ها هستند . تصاویری را در کتابها ، مقالات مجله ، داستانهای روزنامه و صفحات وب مشاهده خواهید کرد ، اما استفاده مشترک آنها به این معنی نیست که هر کسی می تواند از یک عکس اسکرین شات استفاده کند ، بدون آنکه خطر نقض را داشته باشد . تصاویر به طور کلی تحت پوشش کپی رایت قرار می گیرند و باید با اجازه دارنده حق نسخه برداری مورد استفاده قرار گیرد .
ـ استفاده از اسکرین شات ها
یک اسکرین شات ، یک کپی از تصویری است که شما روی صفحه کامپیوتر خود مشاهده می کنید . شما می توانید یک اسکرین شات را با فشار دادن کلیدهای خاصی بر روی صفحه کلید خود ( از طریق سیستم عامل متفاوت ) بگیرید . به عنوان یک نویسنده یا صاحب وب سایت ، ممکن است بخواهید تصویری از یک وب سایت یا برنامه نرم افزاری که شما ایجاد نکرده اید و برای آن مجوز کپی رایت را نداشته اید را انتشار دهید . در برخی موارد ، صاحب حقوق قانونی ممکن است از چنین استفاده ای متضرر نباشند ، به خصوص اگر از تصویر اسکرین شات به شیوه ای اخلاقی استفاده کنید . با این حال ، شما نمی توانید فرض کنید که صاحب حق نسخه برداری با استفاده شما متضرر نخواهد شد . امن ترین گزینه برای اجتناب از اتهام نقض حق نسخه برداری ، صراحتاً اجازه دارنده حق نسخه برداری برای استفاده از اسکرین شات ها است .
ـ مشتقات
برخی از مجموعه های متن و تصاویر در یک وب سایت یا یک برنامه نرم افزاری به صورت پویا ایجاد می شوند . به این معنی که تصویر قبلاً وجود نداشته و ممکن است دوباره وجود نداشته باشد . به عقیده مشاور حقوقی این نوع تصاویر به عنوان کارهای مشتق شده در قانون کپی رایت شناخته می شوند . یک کار مشتق شده توسط قانون کپی رایت محافظت می شود ، درست همانطور که نرم افزار یا وب سایت اصلی که ایجاد شده است ، حفاظت شده است . شما باید مجوز استفاده از تصویر را بدست آورید ، حتی اگر آن کار مشتق شده باشد .
ـ ریز عکسها
یک تصویر کوچک ، یک کپی کوچک و با وضوح تصویری کمتری نسبت به یک تصویر بزرگتر مانند یک عکس معمولی یا یک عکس دیجیتال است . چندین پرونده حقوقی برجسته حکم کرده اند که می توانید از تصاویر کوچک به عنوان « استفاده منصفانه » بدون نقض حق نسخه برداری استفاده کنید . به عنوان مثال ، موتورهای جستجو می توانند تصاویر کوچکی از صفحات وب موجود در صفحه نتایج جستجو را نمایش دهند . با این وجود ، در قانون هیچ تضمینی وجود ندارد که یک دارنده حق نسخه برداری به استفاده شما از تصاویر کوچک خود اعتراض نداشته باشد و آن را نقض قانون کپی رایت معرفی نکند . شما باید حتی برای تصاویر کوچک مجاز به استفاده از آن ها باشید و بتوانید اسکرین شات های خود را انتشار داده و از آن ها استفاده کنید .
ـ مجوز گرفتن
بسیاری از وب سایت ها و برنامه های نرم افزاری شامل اطلاعات تماس برای درخواست اجازه برای استفاده از موارد کپی رایت شده خود می باشند . سایت ها همچنین ممکن است سیاست های آنلاینی ارسال کنند که شرایطی را که تحت آن مواد حق تکثیر آنها را می توان مورد استفاده قرار داد ، مشخص کند . به عنوان مثال ، وب سایت مایکروسافت شامل یک صفحه توصیف قوانین حق تکثیر این شرکت همراه با راهنمایی خاصی در مورد استفاده از تصاویر محصولات مایکروسافت است .
یک وکیل پایه یک دادگستری می گوید مطابق قانون ، افشای اطلاعات‌ِ خصوصی افراد ، جرم است. قانون‌ مجازات‌ اسلامی ، به صراحت در مادۀ ٧۴۵ (مادۀ ١۶ قانون جرائم ‌رایانه‌ای) افشای اسرار خصوصی افراد دیگر را جرم دانسته و مجازات آن را جزای‌ ‌نقدی و تا ۲۴ ماه حبس در نظر گرفته است . البته اسرار خصوصی در قانون ایران به‌ صورت واضحی تعریف نشده‌اند و صرفاً در مادۀ ٨ قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی ؛ نامه‌ها ، عکس‌ها ، نوشته‌ها و فیلم‌های خصوصی را از مصداق های روشن آن دانسته‌اند .
در رویۀ قضایی و نظام عرفی ، دایرۀ اسرار خصوصی از این هم گسترده تر است و نسخه‌های پزشکی ، احکام دادگاه‌ها و اسناد مالی هم در این دسته قرار می‌گیرند.
تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد ، خواه تهدید کننده به این واسطه تقاضای پول به قصد اخاذی کرده یا نکرده باشد ، جرم مستقلی است که براساس مادۀ ۶۶٩ قانون‌ مجازات ‌اسلامی تا هفتاد‌ و چهار ضربه ‌شلاق یا تا دو سال حبس برای آن در نظر گرفته ‌شده ‌است.
فلذا همین‌ که شخصی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی ( شامل عکس‌ها ، متن چت‌ها ، صدای ریکورد شده ، فیلم و…) کرده باشد ، حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد ( که در اکثریت مواقع این تهدیدات هیچ وقت عملی نمی‌شود ) ، ارتکاب جرم تهدید از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *