تنظیم قرارداد اجاره

تنظیم قرارداد اجاره

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که می خواهید ملکی را اجاره کنید ولی از چگونگی تنظیم قرارداد اجاره آگاهی کافی ندارید . با به کار بردن مراحل زیر می توانید تنظیم قرارداد اجاره را انجام دهید.

نکات طلایی تنظیم قرارداد اجاره

در اینجا برخی از مهمترین مواردی که در قرارداد اجاره وجود دارد را از دیدگاه یک مشاور حقوقی ذکر می کنیم :

نام تمام مستاجرین

هر فرد بالغ که در یک واحد اجاره ای زندگی می کند ، شامل هر دو عضو یک زن و شوهر متاهل یا ازدواج کرده ، باید به عنوان مستاجر نامیده شود و قرارداد اجاره نامه را امضا کنند. این باعث می شود هر مستاجر به طور قانونی مسئول تمام شرایط ، از جمله مقدار کامل اجاره و استفاده مناسب از اموال باشد . این بدان معنی است که شما می توانید به صورت قانونی کل اجاره را از هرکدام از مستاجران در صورت لزوم و عدم توانایی یکی از طرفین برای پرداخت اجاره درخواست کنید. و اگر یکی از مستاجرین یک دوره مهم اجاره را پرداخت نکند ، می توانید از تمام مستاجرین بخواهید که خود به تنهایی هزینه های آن را متقبل شوند .

محدودیت های اجاره نامه

در تنظیم قرارداد اجاره شما باید به وضوح مشخص کنید که واحد اجاره محل سکونت تنها مستاجران است که اجاره نامه و فرزندان آنها را امضا کرده اند . این حق شما برای تعیین اینکه چه کسی در ملک شما زندگی می کند را تضمین می کند – ایده آل ، افرادی که شما آنها را بررسی و تایید کرده اید – و تعداد ساکنان را محدود کنید . ارزش این بند این است که این حق را به شما می دهد که بتوانید در صورت نقض این بند به راحتی بتوانید حکم تخلیه یا خلع ید مستاجر خود را بگیرید .

مدت اجاره ملک

هر سند اجاره ای باید بیان کند که آیا این یک قرارداد اجاره ای یا یک اجاره نامه ثابت است . قراردادهای اجاره ای معمولا از ماه به ماه و خود به خود تجدید می شود، مگر اینکه توسط صاحبخانه یا مستاجر خاتمه پیدا کنند . از سوی دیگر، اجاره نامه ها معمولا یک سال طول می کشد . انتخاب شما به این بستگی دارد که چه مدت می خواهید مستاجر باقی بماند و چه میزان انعطاف پذیری را در اجاره خود بخواهید .

تنظیم قرارداد اجاره

مبلغ قرارداد

در تنظیم قرارداد اجاره حتما شما باید مبلغ اجاره را تعیین کنید ، از جمله زمان پرداخت اجاره ( به طور معمول، ماه اول ) و نحوه پرداخت آن ، از قبیل پست به دفترتان را مشخص کنید . برای جلوگیری از سردرگمی و جلوگیری از اختلافات با مستاجرین ، جزئیاتی را از جمله موارد زیر رعایت کنید :
ـ روش های پرداخت قابل قبول ( مانند چک شخصی )
ـ آیا هزینه های خسارت و دیرکرد اجاره در صورتی خواهند بود که اجاره به موقع پرداخت نگردد؟
ـ مبلغ هزینه و اینکه آیا هیچ دوره مهلت برای پرداخت اجاره وجود دارد یا خیر .

رهن ها و هزینه ها

استفاده و بازگرداندن رهن های ضمانتی ، منبع مکرر اصطکاک بین صاحبخانه ها و مستاجران است . برای اجتناب از سردرگمی و مشکلات قانونی ، توافق نامه اجاره نامه یا قرارداد باید در مورد محدودیت ، استفاده و بازگرداندن امانت باشد ، از جمله :
چگونه می توانید رهن خانه ( به عنوان مثال برای تعمیر خسارت ) و نحوه استفاده مستاجر از آن ( از جمله استفاده از آن برای اجاره ماه گذشته ) را مشخص کنید .
رهن منزل باید چه موقع به مستاجر بازگردانده شود . مثلا این که پس از انتقال کامل مستاجر از منزل باشد یا خیر . هر گونه هزینه غیر قانونی غیر قابل برگشت ، مانند برای تمیز کردن و حیوانات خانگی .

تعمیر و نگهداری

بهترین دفاع شما در برابر مشکلات اجتناب ناپذیر ملک و مشکلات دیگر ( به ویژه در مورد رهن های ضمانتی ) این است که به وضوح مسئولیت های خود و مستاجر را برای تعمیر و نگهداری در قرارداد اجاره خود مشخص کنید . از جمله :
ـ مسئولیت مستاجر برای نگهداری محل اجاره ای به صورت تمیز و بهداشتی و پرداخت هزینه های خسارت ناشی از سوء استفاده یا غفلت بر عهده وی است .
ـ یک الزام که مستاجر به شما در مورد شرایط معیوب یا خطرناک ملک مورد اجاره به شما هشدار می دهد با جزئیات خاصی در مورد روش های خود برای رسیدگی به درخواست شکایت و تعمیر و… بپردازید .
ـ محدودیت در تعمیرات و تغییرات ، مانند اضافه کردن یک ماشین ظرفشویی ساخته شده، نصب یک سیستم زنگ خطر یا رنگ آمیزی دیوارها بدون اجازه شما .

محدودیت فعالیت های غیرقانونی مستاجر

برای اجتناب از مشکلات آتی با مستاجران خود ، از آسیب رساندن به اموال و جلوگیری از مواجهه با دعوی قضایی از ساکنین و همسایگان ، باید قرارداد صریح اجاره نامه یا قرارداد اجاره ای که منع رفتاری ناخوشایند را شامل می شود را رعایت کنید ، از جمله سر و صدای بیش از حد و فعالیت های غیر قانونی مانند خرید مواد مخدر .

حیوانات خانگی

اگر اجازه نگه داری از حیوانات خانگی را نمی دهید ، مطمئن شوید اجاره نامه یا قرارداد اجاره بر روی این موضوع روشن و واضح است . اگر به حیوانات خانگی اجازه می دهید که در منزل شما باشند ، باید هرگونه محدودیت خاصی از قبیل محدودیت اندازه ، نوع یا تعداد حیوانات خانگی را تعیین کنید یا این که مستاجری خواهید داشت که منزل شما را با فضولات حیوانی پر خواهد کرد .

سایر محدودیت ها

اطمینان حاصل کنید که قرارداد اجاره نامه شما با تمام قوانین مربوطه نظیر مقررات اجاره نامه ، کدهای بهداشتی و ایمنی و قوانین ضد تبعیض مطابقت دارد .
اگر تصمیم به تنظیم یک قرارداد اجاره دارید بهتر است این کار را با مشورت وکیل حقوقی خود انجام دهید تا تمام این موارد را برای شما تشریح کند و بتوانید انتخاب بهتر و شایسته تری به هنگام تنظیم قرارداد اجاره داشته باشید . همین امروز با تیم حقوقی سفیر صلح تماس بگیرید تا از طریق یک وکیل در تهران به شما در این زمینه کمک های لازم را ارائه دهد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *