مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی

طلاق توافقی شامل مراحل بسیاری است. در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل طلاق توافقی آشنا سازیم.

آشنایی با مراحل طلاق توافقی

همان گونه که پیش از این نیز بارها و به کرات گفته ایم ، طلاق یکی از مهم ترین و چالش بر انگیز ترین مراحل زندگی است که ممکن است برای یک فرد پیش آید. به همین خاطر برخورد مناسب و درست با این پدیده ، از اهمیت فراوانی برخوردار است. متاسفانه این معضل به قدری پیچیده و درگیر کننده است که نمی توان به طور کامل از پیامدهای آن در امان ماند اما با این حال ، راه حل هایی نیز وجود دارد که بتوان از طریق آن ها تا جایی که امکان دارد از بروز مشکل و درگیری جلوگیری به عمل آورد.

مهم ترین راهکاری که قوانین بشری به آن استناد می کنند ، قانون طلاق توافقی است. منظور از طلاق توافقی این است که افراد بتوانند پیش از این که دادگاه مراجعه نمایند و حل و فصل مشکلات و چالش های میان خود را به دستان قاضی بسپارند ، خود زمام امور را به دست گرفته و برای مشکلات و معضلات خود راه حلی یافته و به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند.

مسائل مختلفی وجود دارد که به هنگام طلاق می تواند گریبان گیر زوجین شود. از مهم ترین آن ها شاید بتوان به مسائل پیرامون حضانت ، نفقه ؛ مهریه و … اشاره کرد.

درخواست برای طلاق

مراحل طلاق توافقی

یکی از اولین مراحل طلاق توافقی در خواست برای طلاق است روند دادگاه زمانی شروع می شود که یکی از طرفین درخواست طلاق را به دادگاه ارائه می دهد . این درخواست رسمی برای طلاق است و همسر می تواند در همان زمان برای چیزهای دیگری از قبیل نگهداری از کودکان و تقسیم اموال و مالکیت آن ها نیز درخواستن خود را به دادگاه ارائه دهد . حتما سعی کنید برای تکمیل در خواست طلاق با بهترین وکیل طلاق مشورت کنید.

علاوه بر این ، همسر می تواند این درخواست ها را همراه با درخواست طلاق ثبت کند :

ـ یک درخواست رسمی برای نظم و حفاظت برای حل و فصل موارد اضطراری .

ـ درخواست رسمی برای اقدامات موقت برای حل مسائل مهم موقت ناشی از طلاق ، مانند نگهداری از کودکان در هنگامی که روند دادگاه برای طلاق در حال انجام است .

ـ سپس به طور رسمی طرف دیگر اطلاع رسانی می شود . در طول این روند ، طرف دیگر ازدواج ، یک سند به نام « احضاریه طلاق » دریافت می کند .

ارائه درخواست در دادگاه

دومین و اصلی ترین مراحل طلاق توافقی اگر یک درخواست رسمی برای یک نظم حفاظتی یا اقدامات موقت وجود داشته باشد ، درخواست باید قبل از محاکمه به دادگاه ارائه شود . هنگامی که یک درخواست برای اقدامات موقت ارائه می شود، قاضی می تواند در صورتی که یک درخواست شده است ، یک ضمانت محافظتی ارائه دهد .

پرونده همسران

باید مدارک و پرونده های خود را تهیه و در عرض سه ماه پس از دریافت احضاریه به دادگاه ارسال کنند . پروتکل پرونده یک توافق نامه کتبی میان همسران است . این مجموعه موارد و کارهایی را که همسران باید قبل از محاکمه انجام دهند و چگونگی انجام این کارها را مشخص کنند.

پروتکل پرونده باید این موارد را شامل شود : آیا در دادگاه شاهد برای خود خواهیم داشت یا خیر، اینکه آیا یک نظر کارشناس لازم است یا اینکه باید اسناد را به طرف دیگر ارسال کرد یا خیر ، و مهلت برای انجام این کارها تا چه زمانی خواهد بود .

اقدامات موقت

اگر درخواستی برای اقدامات موقت وجود داشته باشد ، پیش از برگزاری یک دادگاه انجام خواهد شد . قاضی به آنچه همسران در مورد تقاضا هایشان می گویند گوش می دهد و سپس تصمیم خود را می گیرد . این تصمیم تا رسیدن به تصمیم نهایی طلاق توافقی اثر می گذارد . دادرسی در مورد اقدامات موقت معمولاً چند ماه پس از آغاز روند دادرسی برگزار می شود .

تاریخ دادگاه طلاق توافقی

برای دریافت تاریخ برای محاکمه ، همسران باید یک سند به نام « درخواست برای محاکمه و محکومیت » ارسال کنند . تمام اسناد لازم قبل از تاریخ دادرسی باید آماده شوند . اگر نمی دانید که چه مدارکی باید ارسال کنید از یک وکیل حقوقی مشورت بخواهید . در غیر این صورت در خود دادگاه روند طلاق توافقی را برایتان تشریح خواهند کرد .

دادگاه طلاق توافقی

محاکمه و دادرسی آخرین جلسه دادگاه طلاق است . این می تواند از چند ساعت تا چند روز به طول بیانجامد ، این مسئله به مسائل مختلفی بستگی دارد . اگر مشکل مالی یا حضانت از فرزندان نداشته باشید ، مراحل طلاق توافقی حداکثر ۲ هفته به طول خواهد انجامید . برای صرفه جویی در وقت و هزینه خود بهتر است با مشاور حقوقی مشورت کنید

قاضی تصمیم گیری نهایی را ظرف چند ماه پس از محاکمه می گیرد . باز هم عنوان می کنیم که این مسئله به شدت و وخامت پرونده شما بستگی دارد . اگر بر سر همه چیز توافقی بین شما و همسر سابقتان صورت گرفته باشد ، این روند مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید ؛ اما اگر مسئله ای مانند حضانت فرزندان در میان باشد ، روند تحقیقات و تصمیم گیری دادگاه ممکن است طولانی شود و شما باید در این مدت صبر داشته باشید تا قاضی به تصمیم نهایی خود برسد .

طلاق توافقی روندی است که قانون در برابر زوج هایی گذاشته است که تصمیم خود را از پیش نهایی کرده و بر سر همه چیز توافق نسبی دارند و اکنون تنها به دنبال طی کردن مراحل قانونی آن هستند .

قانون جدید طلاق توافقی

احکام طلاق توافقی

همون گونه می دانید ، طلاق توافقی نیز مستلزم طی نمودن مراحلی است. در گذشته و پیش از این که قانون جدید طلاق توافقی در آبان ماه سال ۱۳۹۷ تصویب شود. ف زوجین یا وکلای ان ها می توانستند با طی نمودن مراحل کوتاه اداری و در نهایتا ۲ هفته ، طلاق بگیرند. اما به دلایلی که در ادامه عنوان می کنیم ، پس از آبان سال ۹۷ قانون جدید طلاق توافقی تصویب شد که مراحل این گونه طلاق ها را اندکی دشوار تر و پیچیده تر کرده است.

مراحل قانون جدید طلاق توافقی چیست؟

پیش از هر چیزی برای این که شما بتوانید اقدام به درخواست طلاق توافقی نمایید، باید در سامانه ی اینترنتی نوبت دهی از مراکز غربالگری محل سکونت خود ، ثبت نام کرده و منتظر نوبت بمانید. پس از مدتی از سوی این سامانه پیامکی برای شما ارسال خواهد شد و تاریخ ؛ ساعت و آدرس مرکز غربالگری مورد نظر در ان ذکر می شود.

شما باید به همراه همسر خود به این مراکز مراجعه کرده و چندین جلسه ی مشاوره اجباری را از سر بگذرانید. به  خاطر داشته باشید که این جلسات کاملا اجباری است و بدون طی نمودن آن ها امکان طلاق وجود ندار. در این جلسات تلاش می شود که زوجین را به حل اختلاف و سازش تشویق کنند.در صورتی که این جلسات مشاوره ای ، بی فایده باشند ، در آن هنگام مرکز غربالگری مورد نظر یک گواهی به نام ” گواهی عدم انصراف از طلاق ” را به زوجین اهدا خواهد کرد.

پس از آن شما یا وکیلتان به دفاتر قضایی مراجعه کرده و به همراه مدارک خود ( گواهی عدم امکان سازش ؛ شناسنامه و کارت ملی و همچنین سند ازدواج ) درخواست طلاق توافقی خود را ارائه می کنید.

پس از آن نیز باید در انتظار نوبت دادگاه خود باقی بمانید. احضاریه دادگاه که به دست شما رسید ، باید در محل دادگاه حضور پیدا کرده و درخواست خود را مجددا اعلام کنید. پس از آن قاضی به شما یک گواهی دیگر به نام ” عدم امکان سازش” را خواهد داد. از زمانی که این گواهی را دریافت کردید ، تا ۳ ماه فرصت خواهید داشت که با در دست داشتن مدارک خود به دفاتر ثبت طلاق مراجعه کرده و صیغه ی طلاق را جاری کنید.

به خاطر داشته باشید که پس از اتمام مهلت ۳ ماهه ، در صورتی که به دفاتر طلاق مراجعه نکنید ، دادگاه این چنین در نظر می گیرد که شما از تصمیم به طلاق خود انصراف داده اید و چنان چه مجددا تصمیم به طلاق داشته باشید باید کلیه این مراحل را تکرار نمایید.

مراحل طلاق توافقی با وکیل

اما توصیه ای که به شما داریم این است که در این روند حتما از حضور یک وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنید. وکیلی که در امور طلاق خبره و ماهر باشد به خوبی می تواند نماینده ی شما در دادگاه باشد.

به خاطر داشته باشید که مراحل طی نمودن طلاق توافقی ، برای زوجین زجرآور و آزار دهنده است. به همین خاطر یک وکیل طلاق به خوبی می تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد

هزینه طلاق توافقی

طلاق توافقی هزینه های چندان بالایی نخواهد داشت. زوجین باید برای هزینه ی دادرسی ، هزینه دفتر ثبت طلاق و هم چنین درخواست طلاق در دفاتر قضایی ، اندکی هزینه کنند ، اما واقعیت این است که این مقادیر به هیچ وجه بالا نخواهد بود.

علاوه بر این ، وکلا نیز آماده اند که با صرف هزینه هایی اندک ، کل روند این پروسه را بر عهده بگیرند.

گروه وکلای سفیر صلح با همکاری بهترین وکلای شهر تهران ، مفتخر است که کلیه خدمات حقوقی را به شما موکلین عزیز ارائه کند.شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین اخذ نوبت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

۰۹۱۹۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

 

مضرات طلاق توافقی

مضرات طلاق توافقی برای کودکان

اما همان گونه که ذکر کردیم ، طلاق توافقی مضرات و معایبی داشت .به همین خاطر با تصویب قانون سال ۱۳۹۷ تلاش شد تا اندکی از معایب این شیوه از طلاق بکاهند.

مهم ترین و اصلی ترین مشکلی که درباره طلاق توافقی وجود داشت این بود که زوجین بدون هیچ گونه دردسری می توانستند طلاق بگیرند و همین مسئله ،فرصتی را برای زوجین پدید آورده بود که با کوچک ترین اختلاف تصمیم به طلاق گرفته و چه بسا بعدا پشیمان شوند.

زوجین باید همواره فرصت مناسبی برای تصمیم گیری راجع به آینده زندگی زناشویی خود داشته باشند. به همین خاطر تلاش شد که با سخت گیری بیشتر پیرامون این مسئله ، فرصت دیگری به زندگی افراد داده شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *