مراحل طلاق توافقی

همان گونه که پیش از این نیز بارها و به کرات گفته ایم ، طلاق یکی از مهم ترین و چالش بر انگیز ترین مراحل زندگی است که ممکن است برای یک فرد پیش آید. به همین خاطر برخورد مناسب و درست با این پدیده ، از اهمیت فراوانی برخوردار است. متاسفانه این معضل به قدری پیچیده و درگیر کننده است که نمی توان به طور کامل از پیامدهای آن در امان ماند اما با این حال ، راه حل هایی نیز وجود دارد که بتوان از طریق آن ها تا جایی که امکان دارد از بروز مشکل و درگیری جلوگیری به عمل آورد.

مهم ترین راهکاری که قوانین بشری به آن استناد می کنند ، قانون طلاق توافقی است. منظور از طلاق توافقی این است که افراد بتوانند پیش از این که دادگاه مراجعه نمایند و حل و فصل مشکلات و چالش های میان خود را به دستان قاضی بسپارند ، خود زمام امور را به دست گرفته و برای مشکلات و معضلات خود راه حلی یافته و به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند.

مسائل مختلفی وجود دارد که به هنگام طلاق می تواند گریبان گیر زوجین شود. از مهم ترین آن ها شاید بتوان به مسائل پیرامون حضانت ، نفقه ؛ مهریه و … اشاره کرد.

اما همن گونه می دانید ، طلاق توافقی نیز مستلزم طی نمودن مراحلی است. در گذشته و پیش از این که قانون جدید طلاق توافقی در آبان ماه سال ۱۳۹۷ تصویب شود. ف زوجین یا وکلای ان ها می توانستند با طی نمودن مراحل کوتاه اداری و در نهایتا ۲ هفته ، طلاق بگیرند. اما به دلایلی که در ادامه عنوان می کنیم ، پس از آبان سال ۹۷ قانون جدید طلاق توافقی تصویب شد که مراحل این گونه طلاق ها را اندکی دشوار تر و پیچیده تر کرده است.

مراحل طلاق توافقی

قانون جدید طلاق توافقی

اما مراحل قانون جدید طلاق توافقی چیست ؟

پیش از هر چیزی برای این که شما بتوانید اقدام به درخواست طلاق توافقی نمایید، باید در سامانه ی اینترنتی نوبت دهی از مراکز غربالگری محل سکونت خود ، ثبت نام کرده و منتظر نوبت بمانید. پس از مدتی از سوی این سامانه پیامکی برای شما ارسال خواهد شد و تاریخ ؛ ساعت و آدرس مرکز غربالگری مورد نظر در ان ذکر می شود.

شما باید به همراه همسر خود به این مراکز مراجعه کرده و چندین جلسه ی مشاوره اجباری را از سر بگذرانید. به  خاطر داشته باشید که این جلسات کاملا اجباری است و بدون طی نمودن آن ها امکان طلاق وجود ندار. در این جلسات تلاش می شود که زوجین را به حل اختلاف و سازش تشویق کنند.در صورتی که این جلسات مشاوره ای ، بی فایده باشند ، در آن هنگام مرکز غربالگری مورد نظر یک گواهی به نام ” گواهی عدم انصراف از طلاق ” را به زوجین اهدا خواهد کرد.

پس از ان شما یا وکیلتان به دفاتر قضایی مراجعه کرده و به همراه مدارک خود ( گواهی عدم امکان سازش ؛ شناسنامه و کارت ملی و همچنین سند ازدواج ) درخواست طلاق توافقی خود را ارائه می کنید.

پس از ان نیز باید در انتظار نوبت دادگاه خود باقی بمانید. احضاریه دادگاه که به دست شما رسید ، باید در محل دادگاه حضور پیدا کرده و درخوسات خود را مجددا اعلام کنید. پس از آن قاضی به شما یک گواهی دیگر به نام ” عدم امکان سازش” را خواهد داد. از زمانی که این گواهی را دریافت کردید ، تا ۳ ماه فرصت خواهید داشت که با در دست داشتن مدارک خود به دفاتر ثبت طلاق مراجعه کرده و صیغه ی طلاق را جاری کنید.

به خاطر داشته باشید که پس از اتمام مهلت ۳ ماهه ، در صورتی که به دفاتر طلاق مراجعه نکنید ، دادگاه این چنین در نظر می گیرد که شما از تصمیم به طلاق خود انصراف داده اید و چنان چه مجددا تصمیم به طلاق داشته باشید باید کلیه این مراحل را تکرار نمایید.

مراحل درخواست طلاق توافقی

اما توصیه ای که به شما داریم این است که در این روند حتما از حضور یک وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنید. وکیلی که در امور طلاق خبره و ماهر باشد به خوبی می تواند نماینده ی شما در دادگاه باشد.

به خاطر داشته باشید که مراحل طی نمودن طلاق توافقی ، برای زوجین زجرآور و آزار دهنده است. به همین خاطر یک وکیل به خوبی می تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد

درخواست طلاق توافقی از طرف زن

انواع دادخواست طلاق

دادخواست های طلاق به این بستگی دارد که کدام یک از زوجین آن را ارائه کرده باشند و بر همین اساس به سه دسته تقسیم می شوند :

  1. درخواست طلاق از سوی مرد
  2. درخواست طلاق از طرف زن
  3. طلاق توافقی

شرایط درخواست طلاق از طرف زن

هر کدام از این اشکال طلاق از لحاظ حقوقی خاصیت ها و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند . در این مقاله درخواست طلاق از طرف زن را تشریح می کنیم و به جنبه های مختلف آن می پردازیم :

گرچه عمل طلاق دادن عموماً از سوی مرد صورت می گیرد اما قوانین مدنی و خانواده شرایطی را پیش بینی کرده است که زن نیز با استناد به آن ها می تواند درخواست طلاق از دادگاه داشته باشد . بهتر است زمانی که در خواست طلاق از طرف زن است با مشاور حقوقی مشورت کند تا از قوانین و حقوق خود آگاه شود .این شرایط را به صورت مختصر بررسی کرده ایم :
خودداری یا ناتوانی شوهر نسبت به پرداخت نفقه

برحسب ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی « در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و ضرورت او به پرداخت نفقه ، زن می‌تواند برای طلاق به قاضی رجوع کند و قاضی زوج را مجبور به طلاق می کند . همچنین در صورت ناتوانی شوهر از دادن نفقه نیز همین حکم و رای برای مرد اجرا می شود . » نکته‌ای که از این ماده قانونی درک می‌شود این است که زوجه برای اخذ طلاق در ابتدا باید از دادگاه تقاضای نفقه از سوی شوهرش کند و در ادامه و درصورتی ‌که حکم صادره از سوی دادگاه در مورد نفقه اجرایی نشد ، تقاضای طلاق نماید .

عسر و حرج زن

بر اساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی : « در صورتی ‌که باقی ماندن زوجیت موجب عسر و حرج زن باشد ، او می‌تواند به قاضی شرع رجوع کرده و تقاضای طلاق کند . چنانچه عسر و حرج مذکور در دادگاه اثبات شود ، دادگاه می ‌تواند زوج را مجبور به طلاق نماید و در صورتی‌ که این اجبار مقدور نباشد زن با اجازه حاکم شرع طلاق داده می‌شود . »

عسر و حرج ذکر شده در این قانون عبارت است از وضعیتی که دوام زندگی برای زن را با مشقت و سختی همراه ساخته و تحمل آن مشکل و چه بسا غیر ممکن باشد . یکی از مواردی که زنان جامعه سعی می‌کنند تا از آن برای طلاق گرفتن استفاده کنند ، همین مفهوم عسر و حرج است . گرچه می شود بعضی از مفاهیم همچون بیماری صعب‌العلاج شوهر، اعتیاد به مواد مخدر ، عدم پرداخت نفقه یا ترک طولانی مدت زندگی مشترک را از مفاهیم عسر و حرج دانست ؛ اما مسئله ای که اینجا وجود دارد این است که تعریف این مفهوم در حوزه اختیارات قاضی قرار گرفته است و در بسیاری از موارد روند ها و شیوه های مختلفی در این باره وجود دارد .

غیبت زوج

ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی تصریح می‌کند : « هرگاه فردی چهار سال تمام غایب مفقودالاثر باشد زوجه او می‌تواند دادخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه نماید… » در این صورت با رعایت قوانین مرتبط به شخص مفقودالاثر (ماده ۱۰۲۳) قاضی حکم طلاق زن را صادر کرده و او را به اختیار خود طلاق می دهد .

از آنجایی ‌که تحمل انتظار ۴ ساله و تشریفات قانونی مرتبط با شخص مفقودالاثر ، دشوار به نظر می‌رسد ، عملاً این ماده قانونی برای طلاق چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد . اما راه ‌حل ساده تری که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی از شروط ضمن عقد است ( شروطی که زن در هنگام عقد نکاح می تواند برای همسر خود بگذارد ) که برحسب آن اگر زوج شش ماه غیبت کند زن از جانب شوهر برای طلاق وکالت پیدا می کند .

وکالت زن در طلاق

ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی می‌گوید : « طرفین عقد ازدواج می‌توانند هر شرطی که منافی با مقتضای عقد ذکر شده نباشـد در ضـمن عقد ازدواج یا عقد لازم یکدیگر بنمایند : مثلاً این که شرط شود هرگاه شـوهر زن دیگـری اختیار کند یا در مدت مشخصی غایب شود یا ترک انفاق نماید یا برعلیه زندگی زن سوء قصد یا سوء رفتاری نماید کـه زندگانی آنها با یکدیگر غیر ممکن شود ، زن وکیل و وکیل حقوقی در توکیل باشد کـه پـس از ثابت شدن شرط در محکمه و صدور حکم نهایی خود را مطلقه سازد . »

از بین شرایطی که در این مقاله مطرح شد ، مورد آخر یعنی وکالت در طلاق ، که به ‌موجب شروط ضمن عقد و تحقق آن‌ها به زن داده می‌شود ؛ بیشترین استفاده را برای درخواست طلاق از طرف زن دارد ، زیرا اثبات موارد موجود در آن معمولا ساده تر است و همچنین زمان کمتری نیز می گیرد .

مراحل درخواست طلاق از طرف زن به جهت پیچیده بودن این وضعیت و فراوانی موانع و مشکلات بر سر راه ، ممکن است به لحاظ حقوقی و قضایی سخت تر باشد . اما طلاقی که از طرف مرد صورت گرفته باشد بسیار راحت و ساده انجام می شود .

آشنایی با مراحل درخواست طلاق از طرف زن

اگر تصمیم به طلاق گرفته اید و زن هم هستید باید به خوبی از روند دادگاهی این پرونده ها اطلاع داشته باشید . حتی اگر تصمیم دارید که پرونده خود را به بهترین وکیل طلاق که می شناسید بسپارید . این مسئله به شما کمک می کند که درک درستی از قضایا داشته باشید و برای هر نوع پیش آمدی آماده باشید . چنانچه مشاوره و روند طرح دعوای طلاق ، به صورت اصولی و درستی انجام شود می توان مراحل زیر را برای درخواست طلاق از طرف زن برشمرد :
گرفتن وکیل خبره در امور طلاق برای طرح درخواست طلاق از طرف زن

یکی از گام های اصلی مراحل درخواست طلاق از طرف زن این است که درخواست طلاق از سوی زن باید بر پایه دلایل و مدارکی باشد که بر اساس آن دادگاه خانواده به صورت کاملاً وجدانی قانع شود که حسب مورد ادامه زندگی برای زوجه به جهت بروز عسر و حرج با سختی و دشواری روبرو شده و یا اینکه بر اساس شروط ضمن عقد و … ، شرایط مطلقه شدن زن و رهایی او از قید زوجیت فراهم گردیده است و مشکلی قانونی بر سر راه این مسئله وجود ندارد .

اما تشخیص اینکه کدامیک از وسیله ها و ابزارهای درخواست طلاق از طرف زن مانند عسر و حرج و تحقق شروط ضمن عقد نکاح در پرونده مورد رسیدگی وجود دارد ، در پرونده های بسیاری از توان و دانش حقوقی و حوصله بروکراسی زن متقاضی طلاق ، خارج است و توان این را ندارد تا با مسائل حقوقی این گونه پرونده ها دست و پنجه نرم کند . لذا اقناع دادگاه مربوطه در تحقق یکی از شرایط طلاق توافقی و انطباق شرایط پرونده با حکم قانون ، تنها به دست یک وکیل حقوقی خبره در امور طلاق می تواند انجام گیرد . پیشنهاد می شود در نخستین قدم ، برای اطلاع از مراحل درخواست طلاق از طرف زوجه به وکیل پایه یک دادگستری با تجربه در زمینه طلاق و دعاوی خانوادگی مراجعه شود تا او بتواند در این باره به خوبی به شما مشاوره ارائه دهد . همین امروز با سفیر صلح تماس بگیرید .
طلاق از طرف زن چقدر طول می کشد؟

سوالی که در این میان پیش می آید این است که اصولا چه مدت زمان طول می کشد تا زوجه بتواند مراحل طلاق توافقی را طی نماید؟!

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز به تمایل ، خواست و هم چنین شرایط شما بستگی دارد.

طبیعی است که چنمان چه زوج با خواسته های شما موافقت کند، روند طلاق شما با سرعت بیشتری طی خواهد شد. هر چقدر مسائل حل نشده میان شما بیشتر باشد ، روند طلاق نیز بیشتر طول خواهد کشید.توصیه ای که به شما داریم این است که حتما از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری بهره مند شوید. چرا که وکلا می توانند به خوبی نقش میانجی را میان شما و همسرتان ایفا کنند. اصولا وکلا برای چنین کاری آموزش دیده اند.

اگر مرد طلاق ندهد

حال سوال این جاست که چنان چه زوج راضی به طلاق نباشد، چگونه می توان این مسئله را حل نمود؟

عموما اولین کاری که زنان انجام می دهند این است که در ازای بخشش حق و حقوق خود از جمله مهریه و حضانت، طلاق می گیرند.

اما در صورتی که یک وکیل در کنار شما باشد ،می تواند راه های جایگزینی دیگری را پیشنهاد کند. همه چیز به علت طلاق شما بستگی دارد.

به عنوان مثال همان طور که ذکر کردیم یکی از راه های طلاق ، عسر و حرج زوجه می باشد. به این معنی که زوجه به قدری در تنگنا است که دیگر قادر به ادامه زندگی مشترک نمی باشد.

طلاق غیابی از طرف زن

یکی دیگر از راه های طلاق از طرف زن ، این است که زوجه اثبات نماید زوج وظایف زناشویی خود را انجام نمی دهد. به عبارت دیگر ناشزه بودن تنها برای زنان عنوان نمی شود بلکه زوج نیز در قبال زندگی مشترک وظایف و تعهداتی دارد که ملزم به رعایت آن هاست.

موارد زیادی برای تیم حقوقی سفیر صلح پیش می آید که زوج مدت هاست که مفقود الاثر شده و یا این که به منزل مراجعت نمی کند. زوجه به همراه وکیل خود و البته شهادت شهود می تواند این ادعا را به اثبات برساند که زوج غایب می باشد و در این مدت نیز حقوق زوجه را پرداخت نکرده است. در چنین شرایطی در ابتدا دادگاه ، یک آگهی در روزنامه های کثیر الانتشار به چاپ می رساند و در صورتی که باز هم زوج غایب بود، در آن هنگام حکم به طلاق غیابی خواهد داد.
شرایط درخواست طلاق از طرف زن در دوران عقد

متاسفانه امروزه آمار طلاق در دوران عقد نیز به شدت رو به افزایش بوده است و به همین خاطر این سوال مطرح می گردد که آیا شرایط طلاق از طرف زن در دوران عقد تفاوت دارد؟!

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به محض جاری شدن صیغه ی نکاح و ثبت اسامی زوجین در شناسنامه ی همدیگر ، به طور رسمی زن و شوهر به حساب می ایند و تمام قوانین مربوط به طلاق برای این دسته از زوجین نیز برقرار می باشد.اما به علت عرف رایج در کشور ، دوره ی کوتاهی را به عنوان دوره ی عقد در نظر می گیرند.

اما در نهایت این که هیچ گونه تفاوتی در شیوه ی طلاق ایجاد نخواهد کرد .تنها فرق طلاق در دوره ی عقد ، در میزان حق و حقوق زوجه می باشد. به عنوان مثال در صورت اثبات باکره بودن زوجه؛ میزان مهریه ای که به وی تعلق خواهد گرفت، نصف خواهد شد.

هزینه طلاق توافقی

طلاق توافقی هزینه های چندان بالایی نخواهد داشت. زوجین باید برای هزینه ی دادرسی ، هزینه دفتر ثبت طلاق و هم چنین درخواست طلاق در دفاتر قضایی ، اندکی هزینه کنند ، اما واقعیت این است که این مقادیر به هیچ وجه بالا نخواهد بود.

علاوه بر این ، وکلا نیز آماده اند که با صرف هزینه هایی اندک ، کل روند این پروسه را بر عهده بگیرند.

گروه وکلای سفیر صلح با همکاری بهترین وکلای شهر تهران ، مفتخر است که کلیه خدمات حقوقی را به شما موکلین عزیز ارائه کند.شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین اخذ نوبت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

۰۹۱۹۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

مضرات طلاق توافقی

اما همان گونه که ذکر کردیم ، طلاق توافقی مضرات و معایبی داشت .به همین خاطر با تصویب قانون سال ۱۳۹۷ تلاش شد تا اندکی از معایب این شیوه از طلاق بکاهند.

مهم ترین و اصلی ترین مشکلی که درباره طلاق توافقی وجود داشت این بود که زوجین بدون هیچ گونه دردسری می توانستند طلاق بگیرند و همین مسئله ،فرصتی را برای زوجین پدید آورده بود که با کوچک ترین اختلاف تصمیم به طلاق گرفته و چه بسا بعدا پشیمان شوند.

زوجین باید همواره فرصت مناسبی برای تصمیم گیری راجع به آینده زندگی زناشویی خود داشته باشند. به همین خاطر تلاش شد که با سخت گیری بیشتر پیرامون این مسئله ، فرصت دیگری به زندگی افراد داده شود.