آشنایی با نحوه درخواست طلاق توافقی

زمانی که از من سوال می شود که آیا همسرت تو را طلاق داد ؟ پاسخ می دهم نه ، بلکه طلاق توافقی داشتیم که البته این حرف جالبی به نظر می آید . در قانون مدنی گفته شده که طلاق ، انحلال کامل یک رابطه زناشویی است که به وسیله زوج صورت می گیرد . اما ما روش هایی را به شما آموزش می دهیم که خواهید توانست به صورت توافقی از شوهر خود طلاق بگیرید  :

البته این مساله را بدانید که حتی در توافقی ترین طلاق ها هم ، امکان وقوع منازعه و جدال بین زن و شوهر وجود دارد . بنابراین ؛ احتمالا در ابتدای همه طلاق ها منازعه و درگیری وجود دارد و اگر همه چیز عالی و درخشان بود که دیگر نیازی به طلاق نبود .

پس از طلاق توافقی رابطه من با شوهر سابقم دوستانه است ؛ ولی بعضی اوقات او من را ناراحت می کند و اگر به خاطر این رفتار او نبود، ما هنوز هم در حال زندگی با همدیگر بودیم .

ـ گواهی عدم امکان سازش

در طلاق توافقی گواهی عدم امکان سازش توسط مهارت بهترین وکیل طلاق به وسیله دادگاه صادر می شود . اما صدور اجرائیه در مورد گواهی عدم امکان سازش ضرورتی ندارد و تسلیم گواهی عدم امکان سازش به دفترخانه ازدواج و طلاق ، در حکم درخواست اجرای حکم دادگاه است . بنابراین پس از صدور گواهی عدم امکان سازش ، مراجعه ذینفع به دفترخانه به منزله درخواست اجرای آن بوده و اعلام مراتب قطعیت دادنامه به دفترخانه کافی است .

اطلاق گواهی بر تصمیم دادگاه در طلاق توافقی یا به درخواست زوج مطلوب است ، زیرا طلاق توافقی اصولا دعوی نیست ، بلکه زوجین در یک امر ( عدم سازش موجود و عدم امکان نیل به سازش ) متفق القول هستند و این امر فاقد خوانده است .

بنابراین دادگاه به احراز حق نمی پردازد ، بلکه وضعیت ادعایی زوجین را بررسی کرده و بر آن صحه می گذارد. طلاق به درخواست زوج نیز فی نفسه دعوی نیست ، بلکه زوج که طبق شرع می تواند راساً و حتی بدون اطلاع زوجه ، صیغه طلاق را جاری سازد ، از جهت رعایت تشریفات مقرر در قانون به منظور ثبت واقعه طلاق و نیز عدم تحمل مجازات مندرج در ماده 645 قانون مجازات اسلامی ، درخواست خود را به دادگاه تقدیم می کند .

شاید بتوان گفت حقوق مالی زوجه که شرط اجرا و ثبت صیغه طلاق است ، به عنوان یک امر ترافعی مطرح می باشد ؛ اما از آنجا که تعیین حقوق مالی زوجه ، مانند مهریه ، اجرت المثل یا نحله ، تملیک تا نصف دارایی زوج ، نفقه گذشته ، نفقه ایام عده و مانند آن ، به حق یا اختیار زوج بر طلاق خللی وارد نمی سازد ؛ بنابراین اطلاق گواهی عدم امکان سازش در تصمیم دادگاه به طلاق از ناحیه زوج ، دارای وجاهت قانونی است .

ـ مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش

قانون ، مدت اعتبار گواهی را سه ماه از زمان ابلاغ قرار داده و مطابق این ماده گواهی عدم امکان سازش صادر شده از مراجع دادگستری ، اگر ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ به دفتر ثبت طلاق تسلیم نشود ، از درجه اعتبار ساقط می شود . در رابطه با طلاق های قضایی با توجه به اینکه دادگاه با رسیدگی و ورود در ماهیت امر و احراز حق ، مبادرت به صدور حکم می نماید ، تعیین مهلت اعتبار برای حکم با مسلمات حقوقی از جمله « اعتبار امر مختومه » معارض است ؛ زیرا یکی از اصول مسلم آیین دادرسی اعتبار امر مختومه است.

اعتبار امر مختوم ، « ارزش قضایی دعوایی است که منتهی به نظر نهایی دادگاه ( در هر درجه ) شده باشد ؛ یعنی دادگاه ختم دادرسی را اعلان نموده و نظر قطعی خود را داده باشد ». با این اوصاف اگر زوجه با استناد به عسر و حرج ناشی از اعتیاد زوج ، حکم طلاق را دریافت کند و پس از گذشت شش ماه بنا به دلایلی موفق به اجرای صیغه طلاق نگردد ، شمول مهلت شش ماه بر حکم ، دارای این اثر سوء است که از یک سو زوجه را از اجرای حکم طلاق به لحاظ انقضای مدت آن منع می نماید و از سوی دیگر وی را از اقامه مجدد دعوی طلاق به علت « اعتبار امر مختومه » ، محروم می کند . بنابراین طلاق های از ناحیه زوجه ، در قالب حکم است. بدین جهت منطق حقوقی ایجاب می کند، اجرای حکم فاقد مهلت باشد و مهلت سه ماه مندرج در این قانون صرفاً شامل گواهی عدم امکان سازش شود.

گواهی عدم امکان سازش سه ماه مهلت دارد ؛ لیکن در رابطه با اینکه آیا حکم طلاق نیز دارای همین مهلت است یا خیر اختلاف نظر وجود دارد . ماده 34 قانون جدید خانواده برای این مسئله مهلت 6 ماهه را در نظر گرفته است . و به نظر می رسد این اقدام قانونگذار برای حفظ ثبات خانواده است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *