زن می تواند از شوهر تمکین نکند

آیا میدانید تمکین به چه معناست ؟ آیا می دانید در چه صورتی زن می تواند از شوهر تمکین نکند ؟ تمکین در حقوق و فقه به این معنی است که زن در زندگی و رابطه زناشویی که به معنای رفع نیازهای جنسی شوهر است از وی اطاعت و پیروی کند(مگر این که عذر شرعی داشته باشد ).

اما در صورتی که زن بدون این بهانه و عذر موجه شرعی داشته باشد از شوهر خود برای رفع نیازهای جنسی اطاعت نکند، یک سری حقوق مانند حق نفقه ( که به معنی تامین هزینه های زندگی از جمله ، خوراک، پوشاک، مسکن و درمان توسط شوهر است ) را از دست می دهد و مرد می تواند نفقه وی را پرداخت نکند.در این حالت گفته می شود که نشوز اتفاق افتاده و اصطلاحا به زن ناشزه می گویند.اما برخی مواقع هم وجود دارد که به لحاظ قانونی زن می توان از شوهر تمکین نکند و ناشزه هم به حساب نیاید.

در ادامه تصمیم داریم به این شرایط و موارد اشاره کنیم.بهترین وکیل طلاق می تواند راهنمای بسیار خوبی در این باره برای شما باشد.جهت دریافت مشاوره حقوقی می توانید با شماره مندرج در بالای صفحه تماس حاصل نمایید با ما همراه باشید.

در چه صورت زن می تواند از شوهر تمکین نکند
تحت چه شرایطی زن می تواند از شوهر تمکین نکند

بر طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی زن هنگامی می تواند منزل را ترک کند که زندگی با شوهر و در یک خانه مشترک همراه با ترس، ضرر جانی،مالی یا شرافت و آبرویی برای زن به همراه داشته باشد. در این صورت زن می تواند منزل را ترک کرده و تا هنگامی که مرد مسکن مناسبی را برای وی تهیه نکرده باشد می تواند به خانه سابق برنگردد که در این شرایط ناشزه به حساب نیامده و در این مدت هم نفقه زن بر عهده مرد می باشد و باید آن را پرداخت کند.
• بر اساس ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی در صورتی که حق مشخص کردن منزل در هنگام عقد به زن داده شده باشد ، زوجه این امکان را دارد که در منزل انتخابی مرد زندگی نکند و زوج موظف است در خانه ای زندگی کند که زن تایید کرده اما به هرحال این حق منکر این نمی شود که زن باید در وظایف زوجیت خود از شوهر خود اطاعت و پیروی کند.
• در صورتی که زوج خانه مناسبی که با شان و منزلت زن تناسبی نداشته باشد ،تهیه کرده، زوجه می تواند از رفتن به خانه شوهر اجتناب کند.
• مورد دیگری که بر طبق ماده ۱۱۲۷ قانون مدنی پیش بینی شده است ، این است که پس از جاری شدن عقد ، در صورتی که مرد به یک بیماری مقاربتی مبتلا شود و هم خوابگی با وی این بیماری را به زن نیز منتقل کند، زن می تواند که از برقراری رابطه جنسی با وی امتناع کرده و هم چنان هم حق نفقه را خواهد داشت و مرد باید آن را پرداخت کند.
• در صورتی که زن بیمار باشد و پزشک او را انجام رابطه جنسی منع کرده و یا این که در دوران قاعدگی خود باشد می تواند عدم تمکین از نوع خاص آن را داشته باشد و ناشزه هم به حساب نیاید.
• اگر برای انجام واجبات دینی ای مانند سفر حج یا حمام رفتن برای ادای نماز واجب زن لازم داشته باشد که از منزل بیرون رود و مرد قبول نکرد ، زن می تواند خارج شود و حق پرداخت نفقه را هم خواهد داشت
• خروج از منزل جهت درمانی که ضرورت دارد ، اگر مرد اجازه ندهد ، زن می تواند خارج شده و نفقه او نیز بر عهده مرد خواهد بود .
• زن می تواند برای درمان های ضروری از منزل خارج شود حتی اگر شوهر این اجازه را ندهد و هم چنان هم پرداخت نفقه بر عهده ی مرد خواهد بود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *