ابطال سند عادی

تا به کنون بارها و بارها در مورد اعتبار سند عادی صحبت کرده ایم و احتمالاً تا کنون به خوبی متوجه شده اید که اعتبار اسناد عادی در برابر اسناد رسمی چندان بالا نیست و اگر در محکمه ای این دو سند در تقابل با یکدیگر قرار بگیرند، اصل بر سند رسمی خواهد بود.

اما گاهی مواقع پیش می آید که نیاز به ابطال سند عادی نیز باشد. اسناد عادی ممکن است چهره ها و وجه های گوناگون داشته باشند. به عنوان مثال یکی از رایج ترین اسناد عادی، قولنامه ها هستند. قولنامه ها در حضور بنگاه دار، خریدار و فروشنده و البته شهود امضا می شو. نمی خواهیم بگوییم که اسناد قولنامه ای به طور کلی اعتباری ندارند اما نباید فراموش کنیم که املاکی به که صورت قولنامه ای معامله می شوند، معمولاً املاک و اموالی هستند که مشکلات و مسائل زیادی در رابطه با سند رسمی آن ها وجود دارد.

به همین دلیل همواره توصیه می کنیم که از اسناد عادی استفاده نکنید. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد اسناد عادی دارید، می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

نحوه ابطال سند عادی و رسمی

 در صورتی که هرگونه ادعای بر روی یک ملک که تنها سند عادی دارد، داشته باشید، می توانید تقاضای بطلان سند را به دادگاه صالح بدهید. البته باید بگوییم که طرح چنین دعاوی ای به این منجر نمی شود که بتوان از اجرای این اسناد جلوگیری کرد. البته این مورد استثناء دارد و در صورتی می باشد که قاضی دادگاه دستور توقیف عملیات اجرایی نسبت به این دسته از اسناد را صادر کند. البته باز هم نباید در نظر نداشته باشید که این دسته از توقیفات تنها به شرطی اجرا می شود که فرد تایید کند که خسارت احتمالی به اندازه 20 درصد از ارزش مال را پرداخت خواهد کرد. ناگفته نماند که ارزش مال توسط دادگاه و مقام قضایی مشخص می شود..

در کل باید بگوییم که در چنین مواقعی اصلا نمی توان مال یا ملکی که موضوع سند است را به عنوان موضوع دعوا توقیف کرد. تنها چیزی که ممکن خواهد بوداین است که تا پایان دادرسی، آن را به عنوان تامین خواسته، به صورت موقت توقیف کرد و از انتقال آن جلوگیری نمود.

به هرحال زمانی که بحث ابطال سند عادی و رسمی مطرح می شود، ان چه که باید نسبت به آن توجه داشته باشید این است که چگونه درخواست خود را به ثبت برسانید. بطلان، فسخ یا اقاله موضوعات مختلفی هستند و نمی توان تمام آن ها را یکسان دانست. به همین خاطر توصیه می کنیم حتما از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری در این موضوعات استفاده کنید.

باید در نظر داشته باشید که در مورد معاملات، ماجرا به این صورت است که اگر تعهدات خریدار به طور کامل اجرا شده است، هیچ گونه مانعی بر سر راه تحویل مال به مالکش نیست. به همین خاطر باید مال یا ملک مربوطه به متعهد برگردانده شود و اگر هرگونه سندی(چه عادی و چه رسمی) برای این مال تنظیم شود، در اکنون و آینده بدون اثر خواهد بود. اما بحث مربوط به فسخ قرارداد با بطلان سند تفاوت بسیار زیادی دارد.

در صورتی که بحث فسخ قرارداد باشد، از زمان انحلال آن ، هیچ گونه اثری نخواهد داشت.

پس در نتیجه باید به خاطر داشته باشید که دعوای بطلان سند یا انحلال معامله دو موضوع کاملاً متفاوت و جداگانه هستند. اما گاهی مواقع افراد بدون این که توجه کافی نسبت به تفاوت میان این دو داشته باشند، اقدام به طرح دعوا می کنند. در چنین مواقعی طبیعی است که احتمال شکست بیشتر خواهد شد و نمی توان به حقوق خود دست پیدا کرد.

دادخواست ابطال سند رسمی

همان طور که گفتیم گاهی پیش می آید که سند رسمی، برخلاف قوانین و مقررات تنظیم اسناد رسمی تهیه شده است. یا این که در تعارض با سند دیگری قرار گرفته است. یا این که سند رسمی موجود، در رابطه با ملکی مشکل دار است که توقیف یا مصادره شده است.

در چنین مواقعی می توان دادخواست ابطال سند رسمی را درخواست کرد.

البته ناگفته نماند که شرایط و ضوابط مختلفی بر طرح دادخواست ابطال سند رسمی دحاکم است.

به عنوان مثال در صورتی که مالک یک ملک، در ابتدا با تنظیم قولنامه عادی ملک خویش را به شخص دیگری واگذار کند و بعد از آن سند رسمی ملک را برای شخص ثالثی تنظیم نماید، فردی که دارای قولنامه است، می تواند با مراجعه به دادگاه و طرح ادعای این که قرارداد او بر شخص ثالث مقدم بوده است، می تواند دادخواست ابطال سند رسمی را داشته باشد.

پس همان طور که متوجه شدید، اسناد رسمی همیشه هم بر اسناد عادی مقدم نبوده اند. گاهی مواقع پیش می آید که در نظر ددادگاه، اسناد عادی حقانیت بیشتری دارند.

البته که باز هم توصیه می کنیم که به این چند استثناء کوچک امیدوار نباشید و همواره به هنگام خرید یک ملک یا مال، تنظیم سند رسمی را مد نظر داشته باشید.

اعتبار سند عادی در مقابل سند رسمی

همان طور که ذکر کردیم، گاهی پیش می آید که اعتبار سند عادی در برابر سند رسمی بیشتر خواهد بود. مهم ترین نکته ای که در چنین مواقعی وجود دارد، بحث مربوط به تاریخ تنظیم سند عادی است. اگر مشخص شود که دارنده ی سند عادی زودتر از دارنده ی سند رسمی، اقدام به خریداری کرده است، اعتبار سند وی بیشتر خواهد بود.

در حقیقت نباید تصور کنیم که اسناد عادی هیچ گونه اعتباری ندارند. بلکه برعکس گاهی پیش می آید که اعتبار این دسته از اسناد بسیار بالاتر می رود.

به عنوان مثال سندی عادی مانند چک را در نظر بگیرید. این دسته از اسناد گرچه سندهای عادی به حساب می آیند اما کاملاً قابلیت اجرایی دارند. به عنوان مثال در صورتی که شما چکی برگشته خورده در اختیار داشته باشید و بخواهید آن را به اجرا بگذارید، می توانید به راحتی سراغ دفاتر ثبت اسناد بروید و درخواست اجرای سند عادی خود را داشته باشید.

ابطال سند رسمی با شهادت شهود

بارها گفته ایم که حضور شهود در دادگاه می تواند بسیار تعیین کننده باشد. در هنگام نوشتن اسناد عادی و رسمی ( فرقی نمی کند از چه نوعی باشد) همواره لازم است که شهودی حضور داشته باشند و مفاد قرارداد به تایید آن ها برسد.

در مورد بحث شهاد شهود و اعتبار آن ها، بحث های زیادی به خصوص در شورای نگهبان رخ داده است. متاسفانه، اعتبار بسیار بالایی برای شهادت شهود در نظر گرفته می شود و همین مسئله منجر به بروز مشکلات زیادی در زمینه ی حقوقی شده است. خیلی از افراد توانسته اند با شهادت دروغین به اموالی دست پیدا کنند که هرگز سهم آن ها نبوده است.

شهادت شهود حتی قادر است که اسناد رسمی که بالاترین درجه از اعتبار را دارند نیز باط کند. به همین خاطر است که همواره توصیه می کنیم در چنین مواقعی با یک وکیل پایه یک دادگستری خبره مشورت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *