یکی از رایج ترین اصطلاحات مرسوم در مورد مهریه، احکام و آثار مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه است. با وجودی که این دو لفظ کاربرد زیادی در زندگی روزمره ی ما پیدا کرده اند اما باز هم عده ای هستند که تفاوت میان این دو نوع مهریه را نمی دانند و هنوز راجع به مفهوم آن ها در شک و تردید هستند. در این مقاله تصمیم گرفته ایم به طور مفصل راجع به این دو مقوله ی حقوقی صحبت کنیم. با ما همراه باشید

تا قبل از این که قانون جدید مهریه وضع شود و به تصویب برسد، در مورد بحث مهریه محدودیتی وجود نداشت و در صورتی که زوج قادر به پرداخت آن نمی شد، زوجه می توانست تقاضای حبس او را داشته باشد. اما با تصویب قانون جدید مهریه، تلاش بر این صورت گرفت که تخفیف های درباره ی این مسئله قائل شد. به این ترتیب زوجه فقط تا سقف 110 سکه از مهریه ی خود، می تواند تقاضای حبس داشته باشد.

به این ترتیب در صورتی که زوج تمام 110 سکه را پرداخت نماید( چه به صورت قسطی و چه نقدی) زوجه نمی تواند درخواست اجرای حبس داشته باشد.

به این سقف از مهریه عند المطالبه گفته می شود. به این معنی که زوجه هر زمان که تمایل داشت می تواند برای دریافت آن اقدام کند و عدم تمکن مالی زوج نیز دلیل خوبی برای عدم پرداخت مهریه ی عندالمطالبه نخواهد بود.

اما در صورتی که مهریه ی زن بیش از سقف 110 سکه باشد، چه؟ در این شرایط بهترین راهکاری که می توان در پیش گرفت این است که زوجه تمکن مالی مرد را به دادگاه ثابت کند. البته همان طور که احتمالاً خودتان نیز می دانید اثبات تمکن مالی زوج کار چندان راحتی نیست و نیاز دارید که از کمک های یک وکیل خبره و ماهر بهره مند شوید.

یکی از نکاتی که بیشتر زوجین اطلاعی درباره ی آن ندارند این است که می توانند برای پرداخت مهریه زمان تعیین کنند. به این معنی که تا قبل از زمان مقرر و توافق شده، زوجه حق طلب کردن مهریه ی عندالمطالبه ی خود را نخواهد داشت.

تبدیل مهریه عندالاستطاعه به عند المطالبه

یکی از مواردی که معمولاً مورد پرسش خیلی از زوج های در حال طلاق است این می باشد که آیا امکان دارد که مهریه ی عندالاستطاعه را به مهریه عندالمطالبه تبدیل کرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله! روند انجام این کار هم معمولاً بسیار ساده است و حتی نیازی به حضور وکیل نیز نمی باشد. شما باید با در دست داشتن شناسنامه طرفین و هم چنین نکاح نامه به دفترخانه محل ثبت ازدواج مراجعه کرده و این شرط را در آن جا به صورت رسمی قید کنید.

به خاطر داشته باشید که با عندالمطالبه کردن مهریه، زوجه این حق را خواهد داشت که در هر زمانی که تمایل پیدا کرد برای دریافت مهریه ی خود اقدام کند و زوج نیز موظف به پرداخت آن خواهد بود. البته همان طور که در ابتدای این متن و مقالات پیشین هم ذکر کردیم، می توان با استفاده از راهکارهای قانونی مانند اعلام اعسار زوج، پرداخت مهریه را به صورت قسط بندی و یا با شرایط دیگر ممکن ساخت!

نکته ی مهم دیگر این است که برعکس این مسئله هم صادق است و زوجین می توانند با توافق و تراضی دوجانبه مهریه ی عندالمطالبه را به عندالاستطاعه تبدیل کنند. در مورد مسئله ی مهریه همه چیز به توافق زوجین و طرفین برمی گردد.

چگونه مهریه عندالاستطاعه را بگیریم

همان طور که گفتیم مهریه ی عندالاستطاعه منوط به توانایی مالی زوج خواهد بود. به این معنی که اگر نتوانید تمکن مالی او را اثبات نمایید، امکان پرداخت مهریه ی عندالاستطاعه وجود نخواهد داشت. به همین دلیل باید بگوییم که روند پرداخت مهریه ی عندالاستطاعه روندی سخت و پیچیده خواهد بود و معمولاً بدون کمک های یک وکیل خبره و ماهر امکان پذیر نیست.

به عقیده بهترین وکیل طلاق اولین قدمی که در مورد گرفتن مهریه ی عندالاستطاعه وجود دارد این است که زوجه بتواند تمکن مالی زوج را اثبات نماید. می تواند در این راه از شهادت شهود، و دیگر راه های اثبات اموال او استفاده نمایید.

بارها دیده ایم که برخی از زنان به سراغ وکلای مجموعه می آیند و می گویند که چگونه مهریه ی عندالاستطاعه خود را دریافت کنند. اما نکته اینجاست که این روند به قدری پیچیده است که معمولاً خیلی از بانوان عزیز ترجیح می دهند که آن را دنبال نکنند. اما باید بگوییم که به کمک یک وکیل طلاق و مهریه ی خوب و کارکشته، دریافت این حق چندان هم دور از دسترس نیست.

به همین دلیل توصیه می کنیم که در صورتی که تصمیم دارید این مسیر را پیش بگیرید، مطمئن شوید که یک وکیل ماهر در کنارتان خواهد بود.

نحوه گرفتن مهریه عندالمطالبه

همان طور که در ابتدای متن هم گفتیم مهریه می تواند اشکال و فرم های مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال مهریه را می توان سکه طلا، زمین و ملک یا حتی پول نقد قرار داد. به این ترتیب باید بدانید که نحوه گرفتن هرکدام از انواع این مهریه ها فرم و شکل مخصوص به خود را خواهد داشت.

به عنوان مثال در مورد مهریه ای که وجه نقد است، باید بدانید که به نرخ روز حساب می شود. بنابراین اگر به عنوان مثال مهریه ی شما در 20 سال قبل به وجه نقد تعیین شده است، دادگاه با توجه به نرخ تورم و فاکتورهای زیاد دیگر، نرخ کنونی مهریه را محاسبه می کند.

برخی مواقع ممکن است مهریه ی شما ملک خانه یا زمین باشد. در این گونه مواقع عموماً توصیه می کنیم که دقت زیادی داشته باشید. بعضی وقت ها ممکن است ملک مزبور وقفی باشد یا اساساً در نحوه ی نوشتن مهریه اشتباهی صورت گیرد.

بارها دیده ایم که زوجه ای که مهریه اش را یک ملک یا اساسا مال غیرمنقول قرار داده، به درستی این مسئله را در عقدنامه اش ذکر نکرده است. به عنوان مثال از نوشتن عباراتی مانند: فلان ملک به متراژ بهمان به عنوان مهریه ی زوجه قرار گرفت! خودداری کنید.

توصیه می کنیم که در عقدنامه ی خود حتما شماره ثبت و تمام جزئیاتی که مربوط به ملک است را درج کنید. این گونه پیگیری و مطالبه ی مهریه ساده تر و راحت تر خواهد بود.

مهریه عندالمطالبه زندان دارد ؟

اساسی ترین حق زوجه به هنگام مطالبه ی مهریه ی خود، حق حبس و توقیف است. در حقیقت چنان چه زوج نتواند مهریه را پرداخت کند و در موعد مقرر درخواست اعسار هم ندهد، به این ترتیب زوجه می تواند تقاضای حبس برای مهریه ی عندالمطالبه داشته باشد.

یادتان باشد که حق حبس همان گونه که گفتیم تنها تا 110 سکه قابل اجراست. به این معنی که اگر زوج کل 110 سکه را چه به صورت اقساط و چه نقدی پرداخت کرده باشد، زوجه دیگر دارای حق حبس نخواهد بود. حالا سوال پیش می آید که تکلیف مهریه ی عندالاستطاعه چه می شود؟ خب در این شرایط باید بگوییم که چنان چه زن قادر به اثبات تمکن مالی زوج بنماید، می تواند مهریه ی عندالاستطاعه ی خود را نیز دریافت کند اما دیگر حق حبس نخواهد داشت.

در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشد، زوجه می تواند حتی همسر را ممنوع الخروج نیز کند. البته بازهم باید بگوییم که این شرط تنها تا سقف 110 سکه پا برجاست.

اگر مهریه عندالمطالبه نباشد چه؟

متاسفانه بارها دیده ایم که در اثر احساسات یا سوءتفاهم هایی که درباره ی مهریه وجود دارد، بسیاری از زنان مهریه ی خود را به صورت کامل عندالاستطاعه قرار می دهند. قویاً توصیه می کنیم که از انجام چنین کاری خودداری کنید چرا که چنان چه بخواهید مهریه ی خود را دریافت کنید، باید حتما به سراغ اثبات اموال و دارایی های زوج بروید. باید بگوییم که به خاطر تجارب بسیار در این زمینه، عموماً آقایان راهکارهایی را برای نشان دادن اعسار خود به کار می گیرند و به این ترتیب کار شما برای اثبات تمکن مالی آن ها سخت تر می شود.

یادتان باشد که اگر مهریه ی عندالمطالبه نیز نداشته باشید، زوج می تواند بدون نگرانی از بابت پرداخت مهریه، شما را وادار به طلاق نماید.

اصولاً باید بگوییم که چالش های پیش رو در باب پرونده های مهریه بسیار زیاد است و باید تمام اقدامات خود را با دقت و احتیاط زیاد انجام دهید. به همین دلیل توصیه می کنیم که حتما از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری در این راه استفاده نمایید.

موفق و پیروز باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *