احتمالاً شما هم به خوبی می دانید که دعوای تخلیه ی ملک، یکی از رایج ترین دعاوی موجود در دادگاه ها و شوراهای حل اختلاف است. متاسفانه در شرایطی که اوضاع بازار ملک و اجاره، هر روزه دستخوش تغییرات مختلف می شود، چنین دعاوی و پرونده هایی کاملاً معمول و طبیعی خواهند بود. بارها پیش آمده است که مالکین به سراغ مجموعه حقوقی سفیر صلح آمده اند و تقاضا داشته اند که آن ها را برای تخلیه ی املاک خود کمک کنیم!

آن چه که بیشتر موجرین( مالکین) در مورد تخلیه ی ملک نمی دانند این است که بدون نیاز به دادگاه و طی نمودن روند دادگاهی؛ می توانند اقدام به دریافت حکم تخلیه کنند. قبل از هر چیزی باید بدانید که می توانید با مراجعه به شورای حل اختلاف محل زندگی خود، درخواست حکم تخلیه داشته باشید.

در این مطلب، می خواهیم راجع به موضوع اظهارنامه تخلیه ی ملک صحبت کنیم.

در ابتدا باید بدانید که برای گرفتن حکم تخلیه، باید چندین شرط رعایت شده باشد :

اول از همه این که تاریخ قرارداد به اتمام رسیده باشد. به عنوان مثال در صورتی که شما تیرماه سال 98 ملک خود را بر اساس قرارداد اجاره، به مستاجر اجاره داده باشید و مدت زمان قرارداد نیز یک ساله باشد، در تیر ماه سال 1399 می توانید اقدام به گرفتن حکم تخلیه ی ملکتان نمایید.

دوم از همه این که، مستاجر چند ماهی است که اجاره ی ماهیانه را پرداخت نکرده است. برعکس آن چه که بیشتر موجرین تصور می کنند، نمی توان از مبلغ ودیعه به عنوان اجاره بهای ماهیانه برداشت. بلکه قبل از هر چیزی باید مراتب را به شورای حل اختلاف اعلام کرده و مبلغ ودیعه را به دست آن ها بسپارید و تقاضای تخلیه ی ملکتان را داشته باشید.

شرط بعدی این است که مستاجر، ملک شما را تغییر کاربری داده باشد. به این صورت که شما ملک مزبور را به صورت مسکونی اجاره داده اید اما مستاجر از آن استفاده ی تجاری می کند. به این ترتیب می توانید به راحتی حکم تخلیه را بگیرید!

اما اظهارنامه تخلیه ملک چیست؟ شورای حل اختلاف از شما می خواهد که قبل از هر چیزی، مراتب را به صورت رسمی به مستاجرتان اطلاع دهید. به این ترتیب شما توسط یک اظهارنامه ی رسمی، باید از مستاجرتان بخواهید که ملک مزبور را تخلیه کند.

به نمونه اظهارنامه ای که در ادامه برای شما آورده ایم توجه داشته باشید:

نمونه اظهارنامه تخلیه ملک

یادتان باشد که اظهارنامه باید در برگه های رسمی درج شده باشد:

خلاصه اظهارات

جناب آقای توکلی :

با سلام ،

احتراما ، همان گونه که مستحضرید :

جنابعالی طی اجاره نامه عادی (یا رسمی) مورخ  3/2/98 یک آپارتمان به مساحت 70 متر مربع را به نشانی، خیابان شریعتی، خیابان امامزاده، پلک چهارده، واحد 4 و به پلاک ثبتی شماره  24190 از این جانب اجاره کرده اید .با توجه به اینکه بر اساس قرارداد می بایست در تاریخ  3/2/99 به علت انقضاء‌ مدت ملک مزبور را تخلیه می کردید ، و ‌از تخلیه ملک امتناع کرده اید و همچنین  از انقضاء‌ قرارداد تا این تاریخ 7/4/99  از پرداخت اجاره خودداری نموده اید لذا از شما تقاضای تخلیه ملک مورد نظر و پرداخت اجاره معوقه را دارم .در ضمن پس از ابلاغ این اظهار نامه به شما 10 روز  فرصت دارید تا ملک مزبور را تخلیه و به پرداخت اجاره معوقه و تسویه آب و برق و گاز  و تلفن اقدام کنید و در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی اقدام خواهم نمود.

با تشکر

آقای سید حسین موسوی

7/4/99

امضا

اظهارنامه تخلیه ملک خریداری شده

یکی از بیشترین موقعیت هایی که گرفتن حکم تخلیه کاربرد دارد، در مورد تخلیه ی ملک خریداری شده است. فرض کنید که شما خانه ای را بر اساس قولنامه خریداری کرده اید. بر اساس قرارداد دو سوم از پول خانه را پرداخت کرده اید و مابقی را به هنگام دریافت کلید منزل باید پرداخت کنید. تا این جای کار که ساده به نظر می آید اما برخی مواقع فروشنده ی خانه، یا مستاجری که در آن سکونت دارد از تخلیه ی ملک مزبور خودداری می کنند.

در چنین مواقعی چندین راهکار در برابر شماست. اول از همه این که مبیع را ملزم به تنظیم سند رسمی و سپس تخلیه ی ملک نمایید. روند انجام این کار نیز مثل گرفتن حکم تخلیه است. شما باید در ابتدا اظهارنامه ای را برای فروشنده ارسال کنید و تقاضا کنید که در موعد مقرر اقدام به تخلیه ی ملک خریداری شده نماید. معمولاً مهلت زمانی 10 روزه را در نظر می گیرند. در صورتی که بر اساس قولنامه، تنظیم سند رسمی به هنگام پرداخت تمام مبلغ خانه است، می توانید فروشنده را ملزم به تنظیم سند رسمی نمایید و در صورتی که موعد آن هم گذشته باشد، می توان تقاضای خسارت تاخیر هم داشت.

در نهایت با وجود راهکارهای قانونی، می توانید به راحتی اظهارنامه ی تخلیه ملک خریداری شده را دریافت کنید اما باید دقت داشته باشید که خیلی مواقع، مسائل به همین سادگی و راحتی هم نیستند و شما نیاز به یک وکیل خبره و ماهر در امور ملک دارید.

به عنوان مثال در موردی که برای مجموعه ی سفیر صلح پیش آمده بود، شخصی به ما مراجعه کرد و اظهار داشت که بعد از خرید یک ملک و پرداخت دو سوم از مبلغ آن، متوجه وجود برخی مسائل حقوقی شده است. فروشنده ملک سند رسمی را به نام او کرده بود اما قسط سوم ملک را به زمانی که کلید ملک را تحویل دهد، موکول کرده بود. اما موکل ما متوجه شد که مستاجری که در خانه سکونت دارد، مدعیست که وی خانه را به فروشنده ی اصلی فروخته اما هنوز بخشی از پول خود را دریافت نکرده است و دقیقاً به همین دلیل از تخلیه ی ملک خودداری می کند.

تلاش کردیم که با دقت شرایط را برای موکل خود توضیح دهیم. اولین کاری که او باید انجام دهد این است که درخواست تحویل مبیع را داشته باشد. در صورتی که سند رسمی تنظیم نشده باشد، موکل ما می تواند فروشنده را ملزم به تنظیم سند رسمی نماید. در قدم بعدی باید دادخواست خلع ید را به دادگاه ارائه کند.

همان طور که در ابتدای همین متن هم گفتیم گاهی شرایطی پیش می آید که خرید و فروش ملک، از سواد حقوقی ما بالاتر می رود و نمی دانیم که کدام یک از اقدامات حقوقی بیشتر به سود ماست. در چنین مواقعی اصلی ترین توصیه ای که داریم این است که به یک وکیل پایه یک دادگستری مراجعه کنید و از او راهنمایی بخواهید.

مهلت اجرای دستور تخلیه

همان طور که گفتیم، اجرای دستور تخلیه روند سخت و پیچیده ای نیست. به شرطی که تمام مدارک شما کامل باشد، شما می توانید ظرف مدت یک هفته از همان ابتدای دادخواست، دستور تخلیه را بگیرید. طی یک اظهارنامه تخلیه ملک نیز، مهلتی ده روزه برای مستاجر در نظر گرفته می شود تا ملک مزبور را تخلیه نماید. به این ترتیب چیزی حدود 2 هفته تا 15 روز می تواند اجرای دستور تخلیه را انجام دهید.

در نهایت این که گرفتن حکم تخلیه مزیت های زیادی دارد. یکی از اصلی ترین مزیت های آن کم هزینه بودن است. در حقیقت اگر بخواهید از طریق دادگاه این کار را انجام دهید، هزینه های شما بسیار بالاتر خواهد بود.

هم چنین از دیگر مزیت هایی که می توان برایش برشمرد، این است که از طریق دفاتر قضایی نیز قابل انجام است و می توانید بدون هیچ گونه دردسری این کار انجام دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *