اعتبار کپی سند عادی

در مورد اسناد عادی مطالب و مقالات زیادی نوشتیم و در حال حاضر به خوبی می دانید که اسناد عادی چه ویژگی هایی دارند، چقدر معتبر هستند و در چه جاهایی بیشتر به کار می آیند. تمام این ها باعث می شود که استفاده از اسناد عادی در معاملات چندان ایمن و بدون ریسک نباشد.

اما در این مقاله می خواهیم به موضوع اعتبار کپی سند عادی بپردازیم و بگوییم آیا می توان در روندهای حقوقی به رونوشت و کپی به آن ها استناد کرد یا خیر!

تصور کنید که شما عضوی از خانواده هستید و چندین سال پیش والدین شما دست نوشته ای به شما داده است و در آن یکی از املاک خود را به نام شما کرده اند. حالا سوال این جاست که این سند دست نوشته که سندی عادی محسوب می شود، تا چه اعتبار خواهد داشت! با فرض چنین موقعیتی تلاش کرده ایم تا چندین وضعیت ممکن را بررسی کنیم. با ما همراه باشید:

آیا سند عادی اعتبار دارد؟

حالت اولی که وجود دارد این است که آیا این دست نوشته از لحاظ قانونی اعتبار دارد یا خیر و می توان نسبت به آن استناد کرد! در پاسخ باید بگوییم که اگر سند رسمی دیگری برای ملک مورد نظر وجود نداشته باشد، می توان نسبت به آن استناد نمود. اما در صورتی که سند رسمی برای آن ملک وجود داشته باشد، بر سند عادی مورد نظر ارجحیت و اولویت دارد.

حالا سوال بعدی این است که آیا در صورتی که دست نوشته ی مربوطه از بین رفته باشد اما کپی آن موجود باشد، می توان نسبت به آن استناد کرد؟ باید بگوییم که روشی برای معتبر کردن سند عادی وجود دارد. می توانید با در دست داشتن رونوشت سند عادی به دفاتر ثبت اسناد مراجعه کرده و درخواست داشته باشید که کپی سند شما را برابر با اصل کند. این سند کاملاً به اندازه ی نسخه ی اصل سند قابلیت استناد دارد و از لحاظ اعتبار کاملا با نسخه اصلی برابری می کند.

البته به هنگامی که تصمیم به کپی برابر اصل کردن سند عادی دارید، باید اصل سند را در اختیار داشته باشید. در صورتی که موفق به کپی برابر اصل کردن سند عادی خود شدید، دیگر در مناسبات حقوقی نیازی به ارائه ی اصل سند نیست. در نتیجه اگر زمانی اصل سند مفقود شد یا از بین رفت، می توان کاملا به این سند استناد نمود.

اما در صورتی که تنها سندی که در اختیار داشته باشید، کپی همین سند عادی است، به هیچ وجه قابل استناد نخواهد بود و از لحاظ قانونی نیز اعتباری نخواهد داشت.

اگر می خواهید در مورد اعتبار سند عادی اطلاعات بیشتری به دست آورید، می توانید این مقاله را نیز مطالعه کنید.

آیا کپی دست نوشته اعتبار دارد؟

همان طور که در بالای همین متن به خوبی توضیح دادیم، کپی دست نوشته های عادی، تنها در صورتی اعتبار سند عادی را خواهد داشت که کپی برابر اصل باشد. اما در غیر این صورت به هیچ وجه نمی توان به آن استناد نمود.

اما مسئله ی کپی دست نوشته های رسمی موضوع کاملاً متفاوتی است.

لذا به خاطر اعتبار رونوشت سند رسمی یا اعتبار کپی برابر با اصل شده سند  رسمی ، کسی که می خواهد از چنین سندی استفاده کند ، ملزم به ارائه کردن اصل آن سند نمی باشد . در نتیجه ، اگر اصل سند رسمی از بین برود ، یا گم شود ، کپی برابر با اصل شده آن سند به جای اصل سند قابل استناد کردن می باشد و شخص مقابل نمی تواند به این بهانه که اصل سند ارائه نشده است ، به آن ایرادی وارد کند و حتی به صرف ادعای جعل از دادگاه بخواهد که سند ارائه شده را از شمار دلایل او خارج کند .

قانون 74 قانون ثبت چنین می گوید که اگر سندی توسط دفتر ثبت رسمی اسناد تایید شده باشد، در زمره ی اصل سند محسوب خواهد شد. در صورتی که کپی سند رسمی توسط دفتر ثبت اسناد تایید شده باشد، می توان از آن به عنوان اصل سند نام برد و نسبت به آن استناد نمود.

خب در چنین مواقعی اگر شخصی با استناد به کپی سند رسمی بخواهد اقامه ی دعوایی در دادگاه داشته باشد، طرف مقابل نمی تواند ادعا کند که کپی سند دارای اعتبار قانونی نیست و یا ادعای جعل داشته باشد.

کپی برابر اصل سند عادی

نکته ای که باید بدانید این است که اسنادی که وکلا در دادگاه به عنوان کپی سند ارائه می کنند، به هیچ وجه به منزله ی سند رسمی نخواهند بود. تنها در شرایطی می توان کپی و رونوشت سند را برابر با اصل دانست که مراحل قانونی را طی کرده باشید.

مسئله در مورد اسناد عادی حتی با پیچیدگی بیشتری نیز همراه است. به عنوان مثال شما باید در نظر داشته باشید که یک سفته ساده، خود به عنوان سندی عادی محسوب می شود. حالا اگر کپی آن هم فقط موجود باشد که برابر اصل نشده است، استناد کردن به آن کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود.

کپی برابر اصل جعل محسوب میشود؟

یکی از بزرگترین معضلاتی که امروزه در رابطه با اسناد عادی وجود دارد، این است که خیلی ها با مهر زدن روی رونوشت آن ها، ادعا می کنند که کپی برابر اصل کرده اند. اما چیزی که این دسته از عزیزان نمی دانند این است که چنین کاری اساسا جرم محسوب می شود و مجازات حبس و زندان به همراه خواهد داشت. اجازه بدهید نگاه دقیق تری به این مسئله بیاندازیم:

کپی برابر اصل جعل سند محسوب نمی شود. به این معنی که اگر شما در کپی یک سند رسمی یا عادی تغییرات ایجاد کنید یا اصولاً یک کپی از سندی جعل کنید که اصلاً وجود خارجی نداشته باشد.، به معناس جعل نیست.

به هرحال بر اساس قانون، جعل سند تنها در مورد جعل اصل سند صادق است و هرگونه تغییری بر روی کپی سند، به معنای جعل نیست!

در هر صورت برای این که از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری شود، همواره توصیه می کنیم که به هنگام دریافت کپی یک سند، اقدامات زیر را در نظر داشته باشید:

اول از هر چیزی از طرف مقابل بخواهید که اصل سند را به شما ارائه کند. در صورت امکان اصل سند را تا زمانی که مطمئن شوید که درست است و هیچ گونه ایراد قانونی و حقوقی ندارد، نزد خود نگه دارید.

اگر اصل سند در اختیار نیست، حتما از طرف مقابلتان بخواهید که کپی برابر اصل شده را به شما تحویل دهد. همان طور که گفتیم تنها جایی که صلاحیت کپی برابر اصل کردن را دارد، دفاتر ثبت اسناد رسمی، مهر وکیل دادگستری و دفتر دادگاه ها می باشد. بنابراین اگر مهری روی برگه ی سند بود که متعلق به هیچ یک از سه نبود، دارای اعتیار نیست و درج کردن عبارت ” کپی برابر است” هم به نظر چندان معتبر نمی آید.

در نهایت باید توصیه کنیم که به هنگام مواجهه با چنین شرایط و مشکلاتی، بهترین راهکار این است که به یک وکیل حقوقی معتبر و خبره مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *