در مورد اعتراض به نظریه پزشکی قانونی باید گفت اگر تا به حال برای یک بار هم که شده پایتان به دادگاه باز شده باشد، احتمالاً می دانید که دادگاه ها و مراکز پزشکی قانونی چه ارتباطی تنگاتنگی با یکدیگر دارند. در حقیقت این مسئله چیز چندان عجیبی نیست چرا که یک قاضی دادگاه هرگز نمی تواند در تمامی زمینه های خبره و کارشناس باشد. به همین دلیل است که بارها و بارها در روند رسیدگی به یک پرونده پیش می آید که قاضی دادگاه مورد را به یک کارشناس ارجاع می دهد.

به عنوان مثال یکی از رایج ترین موارد ارجاع به پزشکی قانونی توسط دادگاه ها، برای تعیین دوشیزه بودن دختر و معین کردن تکلیف نوع طلاق و نوع مهریه است. همان طور که در مطالب پیشین ذکر کرده ایم نوع طلاق و میزان مهریه برای دوشیزگان با بانوان فرق دارد. بدیهی است که قاضی دادگاه در چنین مسئله ای نمی تواند دخالت کند و کارشناس نخواهد بود. به همین دلیل تمام بانوانی که برای طلاق اقدام می کنند، جهت این مسئله و حتی تعیین بارداری یا عدم بارداری خود باید به پزشکی قانونی مراجعه کنند.

البته ناگفته نماند که نظر کارشناس پزشکی قانونی فقط در مورد پرونده های طلاق نیست. بلکه در انواع و اقسام پرونده ها و موضوعات حقوقی و کیفری ممکن است به نظر چنین کارشناسی نیاز باشد.

اما بارها ممکن است افراد نسبت به نظر پزشکی قانونی یا گواهی ای که ارائه می دهد، اعتراض داشته باشند. تصور کنید که در یک نزاع محلی دچار آسیب های جسمی زیادی شده اند و برای تعیین دیه، به سراغ پزشکی قانونی رفته اید. در آن جا به شما می گویند که میزان آسیب، به عنوان مثال 10 درصد بوده است. اما با مراجعه به یک پزشک دیگر متوجه می شوید که میزان آسیبی که در گزارش پزشکی قانونی آمده است بسیار کمتر عنوان شده است. به این ترتیب طبیعی خواهد بود که نسبت به گواهی پزشکی قانونی اعتراض داشته باشید.

اما آیا تا به حال از خودتان سوال کرده اید که در صورت اعتراض به نظریه پزشکی قانونی باید به کجا مراجعه کنید و دقیقا چه کاری را انجام دهید؟! در این مقاله تصمیم داریم به همین نکته بپردازیم. با ما همراه باشید!

در ابتدا مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که نظر کارشناس صادر می شود و سپس به شعبه ی ارجاع دهنده تحویل داده می شود. بعد از آن شعبه ی مورد نظر، نظر کارشناس پزشکی قانونی را به طرفین ابلاغ می کند و از آن ها درخواست می کند که با دقت آن را بخوانند و در صورتی که نسبت به آن معترض هستند، این مسئله را به شعبه اطلاع دهند.

فراموش نکنید که نظریه کارشناسی پزشکی قانونی هم به هرحال فقط یک نظریه است و شما این حق را خواهید داشت که نسبت به آن معترض باشید. البته باید بگوییم که قانون، مهلت مشخصی را برای اعلام اعتراض تعیین کرده است که در صورتی که مهلت زمانی شما گذشته باشد، دیگر نمی توانید نسبت به آن اعتراض داشته باشید.

معاینه مجدد پزشکی قانونی

بارها و بارها پیش آمده است که افرادی که درگیر منازعات خیابانی و درگیری شده اند، با آسیب دیدن یکی از اعضای بدن خود مواجه شده اند و به همین دلیل تصمیم به اخذ دیه دارند. اما همان طور که احتمالاً می دانید پزشکی قانونی برای تعیین میزان آسیب، روند مشخصی دارد. در ابتدا ممکن است پزشکی قانونی فرد آسیب دیده را معاینه کرده و به او نوبت دیگری بدهد. نوبت دوم که با نام معاینه مجدد معروف شده است، به عنوان طول درمان در نظر گرفته می شود و بر اساس آن میزان دیه و ارش مشخص خواهد شد.

به عنوان مثال ممکن است شما در اثر ضربه ای دچار پارگی زیر چشم شده باشید و ناچاراً بخیه زده باشید. به این ترتیب با تعیین نوبت مجدد معاینه پزشکی قانونی، کارشناس پزشکی متوجه می شود که زمان مورد نیاز برای بهبود شما چقدر بوده است. در صورتی که تمام زخم و بخیه هایی که زده اید التیام پیدا کرده باشند، میزان دیه 8 درصد و در صورتی که بعد از اتمام مهلت مورد نظر هم چنان رد زخم و آسیب روی بدن شما باقی مانده باشد، میزان دیه 10 درصد خواهد بود.

نکته ی مهم دیگری که باید بدانید این است که بر اساس تبصره دوم ماده 709 قانونی مدنی، تنها چیزی که در میزان دیه تاثیر دارد، عمق نفوذ آن است. شاید از خودتان سوال کنید که این مسئله به چه معناست؟! در پاسخ باید بگوییم که این گزاره بدین معناست که میزان و تعداد بخیه ها یا طول و عرض زخم در تعیین دیه موثر نیست و برای مشخص کردن ارش و دیه، در نظر می گیرند که چه مدت زمان برای بهبود آن نیاز است.

نامه پزشکی قانونی در دادگاه

همان طور که در ابتدای متن نیز گفتیم، عموماً نظر پزشکی قانونی از طریق یک نامه به دادگاه ارسال می شود. بنابراین تا زمانی که این نامه در دادگاه باز نشود، شما به عنوان فردی که زیان دیده است، از نظر کارشناسی پزشکی قانونی مطلع نخواهید شد. اما بعد از ابلاغ نظر کارشناس پزشکی قانونی به شما، می توانید نسبت به نظر درج شده در نامه معترض باشید(به پاراگراف بالا رجوع شود)

خیلی مواقع ممکن است افراد برای دریافت نامه ی پزشکی قانونی نیازی به دادگاه رفتن نداشته باشند. به عنوان مثال یکی از مواردی که متاسفانه به کرات در کشور ما رخ می دهد، مسئله ی خشونت علیه زنان است. بارها پیش آمده که زنانی در نیمه های شب، از دست همسر خود کتک خورده اند و راهی به جایی نیز نداشته اند. در چنین مواقعی توصیه می شود که به کلانتری محل مراجعه کنید و با دریافت یک نامه از آن جا به پزشکی قانونی مراجعه کنید. یادتان باشد که با در اختیار داشتن نامه پزشکی قانونی می توانید روند دادرسی را به سود خودتان تمام کنید. همواره توصیه می کنیم که در چنین مواقعی حتما با یک وکیل پایه یک خانواده مشورت کنید تا راهکارهای قانونی این دسته از پرونده ها را بدانید.

کمیسیون پزشکی دادگستری

یکی دیگر از مواردی که معمولاً در مورد پرونده های دیه و ارش رخ می دهد، مربوط به اعتراض نسبت به نظریه اول پزشکی قانونی است. برای توضیح بهتر این موضوع، مثالی می زنیم:

تصور کنید که یک عابر پیاده 6 ماه پیش، با یک خودرو تصادف کرده است و کارشناسی تصادف نیز مشخص کرده که مقصر صد در صد، راننده بوده است. به این ترتیب و با مشخص شدن میزان آسیب های عابر پیاده، مقدار دیه مشخص می شود و دادگاه نیز رای به پرداخت آن می دهد. اما بعد از گذشت چند ماه، شرکت بیمه که مسئولیت پرداخت دیه را به عهده داشته است، نسبت به نظریه ی اول پزشکی قانونی اعتراض می کند و احتمال شبهه و عمدی بودن تصادف را مطرح می نماید. در چنین شرایطی هیئتی 3 الی 5 نفره از پزشکان پزشکی قانونی، با توجه به مدارک موجود در پرونده، موضوع را دوباره بررسی می کنند و نظر نهایی خود را اعلام خواهند کرد.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که هزینه های مربوط به کمیسیون پزشکی بر عهده ی شرکت بیمه یا خواهان خواهد بود و هیچ گونه هزینه ای متوجه فرد آسیب دیده نخواهد شد.

اعتراض به رای کمیسیون پزشکی

بعد از این که کمیسیون پزشکی پرونده را مجدد مورد بررسی قرار داد، نظر خود را اعلام و از طریق دادگاه به طرفین ابلاع می کند. حال نکته این جاست که طرفین تا 1 هفته مهلت دارند تا نسبت به رای کمیسیون پزشکی اعتراض داشته باشند. همان طور که در بالا اشاره کردیم، پرداخت هزینه های این اعتراض، بر عهده ی فردی خواهد بود که نسبت به این نظریه اعتراض دارد. در صورتی که مشخص شود که خطای پزشکی رخ داده است، معترض می تواند تمام زیان هایی که بر او وارد آمده است را مطالبه کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *