الزام به تنظیم سند رسمی چیست ؟ زمانی که تصمیم به خریداری یک ملک یا مالی را داشته باشید، اولین موضوعی که مطرح می شود، مربوط به بحث قراردادهاست. خب طبیعی است که تعهداتی میان خریدار و فروشنده در مورد قرارداد فروش برقرار باشد اما نکته ای که خیلی از افراد اهمیت آن را دست کم می گیرند، تعهدات مربوط به الزام تنظیم سند است. شما باید از فروشنده درخواست کنید تا تعهد بدهد در زمان و موعد مشخص، سند رسمی ملک یا مال مزبور را به شما انتقال بدهد.

اما موضوع همیشه به همین سادگی نیست. خیلی مواقع فروشنده از اجرای تعهدات خود سر باز می زند و موجبات بروز مشکلات زیادی برای شما خواهد شد و چاره ای جز شکایت و طرح دعوا برای شما باقی نمی گذارد.

اما آیا با ارکان و شرایط دعوای الزام به تنظیم سند رسمی آشنایی دارید؟ آیا می دانید کار را از کجا آغاز کنید؟ می دانید که چگونه لایحه ی الزام به تنظیم سند رسمی را بنویسید؟ در مورد تفاوت میان الزام به تنظیم سند رسمی خودرو و ملک مشاع اطلاعی دارید ؟

خب در این مقاله می خواهیم از صفر تا صد نکات مربوط به الزام به تنظیم سند رسمی را برای شما شرح دهیم. اگر با چنین موضوعی درگیر هستید و می خواهید اطلاعات بیشتری به دست آورید، توصیه می کنیم به هیچ وجه این متن را از دست ندهید.

الزام به تنظیم سند رسمی چیست ؟

زمانی که قراردادی میان دو طرف بسته می شود، بنابر ماده 220 قانون مدنی، فروشنده علاوه بر تعهداتی که در قرارداد ذکر شده است، متعهد می باشد تا سند ملک یا مال مزبور را به طور رسمی به خریدار انتقال دهد. نکته ی جالب این جاست که حتی اگر چنین موضوعی در قرارداد ذکر نشود، این وظیفه از فروشنده ساقط نمی شود و به همین دلیل این تعهد، یکی از اصلی ترین شرایط قرارداد بیع است.

وجه التزام به چه معناست و در چه مواقعی کاربرد پیدا می کند؟

خیلی مواقع ممکن است که فروشنده از فروش ملک خود پشیمان شود و به همین خاطر در مورد اجرای تعهد تنظیم سند رسمی کوتاهی کند. این گونه شرایط ها را می توان در قرارداد بیع پیش بینی نمود. خیلی از قراردادها به گونه ای نوشته می شوند که در آن فروشنده متعهد می شود که در صورتی که در اجرای الزام به تنظیم سند رسمی کوتاهی کند و در موعد مقرر برای انتقال سند حاضر نشود، باید وجهی را به عنوان خسارت بپردازد که به آن وجه التزام گفته می شود.

همه چیز به قراردادی که وضع می کنید، بستگی دارد. به نظر بهترین وکیل تهران در برخی از قراردادها، چنان چه فروشنده برای انتقال سند حاضر نشود، علاوه بر پرداخت وجه التزام، باید سند را نیز به صورت رسمی انتقال دهد. در حقیقت خریدار این حق را خواهد داشت که هم درخواست خسارت نماید و هم فروشنده را وادار به انتقال رسمی سند بکند. البته تمام این مسئله بستگی به این دارد که آیا چنین مسئله ای در قرارداد فی مابین پیش بینی شده است یا خیر!

در غیر این صورت و چنان چه چنین مسئله ای در قرارداد وجود نداشته باشد، دادرسی که به پرونده رسیدگی می کند، عرف منطقه را در نظر می گیرد. چنان چه در منطقه ی مزبور دریافت وجه التزام رایج باشد، دادرس نیز چنین رایی را صادر خواهد کرد.

برای آغاز طرح دعوا الزام به تنظیم سند رسمی باید چه کارهایی انجام شود؟

به خاطر داشته باشید که قبل از هر چیزی طرفین معامله، بر اساس یک قولنامه یا مبایعه نامه؛ متعهد می شوند که در زمان و مهلت مشخصی به دفترخانه مراجعه کرده و قرارداد خود را رسمی کنند. حال ممکن است خیلی مواقع شرایط به گونه ای پیش برود که فروشنده علیرغم دریافت ثمن معامله، باز هم از تنظیم سند رسمی و اجرای تعهدات خود سر باز بزند. خیلی مواقع بهانه ای که خریداران برای عدم اجرای تعهدات خود می آورند، مربوط به گران شدن قیمت ملک مزبور یا پشیمانی از قرارداد است.

از نظر بهترین وکیل ملکی در چنین شرایطی تکلیف خریدار و پولی که پرداخت کرده است چه می شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خریدار می تواند به روز مقرری که در قرارداد یا مبایعه نامه ذکر شده به دفترخانه مراجعه کند. در صورتی که فروشنده به عنوان مالک ملک و کسی که سند آن را در اختیار دارد، در دفترخانه حاضر نشود، خریدار می تواند از سردفتر تقاضای گواهی عدم حضور نماید.

به این ترتیب و با توجه به این گواهی، خریدار می تواند اقدام به طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی نماید. در صورتی که تاریخ حضور در دفترخانه در قرارداد ذکر نشده باشد، خریدار می تواند با مراجعه به دادگاه و ارسال اظهار نامه رسمی به فروشنده، زمان و تاریخ حضور در دفترخانه را به او اطلاع دهد.

در نهایت این ساده ترین راهی است که برای طرح دعوای الزام به تنظیم سند می توان در پیش گرفت اما مسئله همیشه هم به همین سادگی نخواهد بود و ممکن است موانع زیادی بر سر راه شما باشند. الزام به تنظیم سند رسمی چیست ؟

مشکلات مربوط به دعوای الزام به تنظیم سند

همان طور که گفتیم ممکن است مشکلات و چالش های زیادی بر سر راه دعوای الزام به تنظیم سند پیش بیاید. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که خیلی مواقع رخ می دهد این است که خریدار اقدام به خرید ملکی می کند که در رهن یا بازداشت است. در چنین شرایطی انتقال سند رسمی کار سخت و پیچیده ای می شود چرا که در ابتدا باید درخواست فک رهن را داشت و بعد از آن به سراغ تنظیم سند رسمی رفت.

مواقع دیگری هم پیش می آید که فروشنده اقدام به فروش ملکی کرده است که قانوناً مالک اصلی آن نبوده است. در این مواقع تنها چاره ای که برای خریدار باقی خواهند ماند این است که قبل از طرح دعوای الزام به تنظیم سند، باید به سراغ شکایت فروش مال غیر برود.

همان طور که می بینید مسائل حقوقی همواره به سادگی و راحتی قابل انجام نیستند. ممکن است هزاران مشکل و چالش جدید بر سر راه احقاق حق شما باشد. به همین دلیل است که همواره توصیه کرده ایم در چنین شرایطی از راهنمایی های یک وکیل خبره و ماهر بهره مند شوید.

بسیاری مواقع ممکن است چنین شرایطی اتفاق بیفتد و شما راهکار قانونی و حقوقی آن را ندانید و با یک اقدام اشتباه تمام شانس خود را برای پیروزی از دست بدهید. به همین دلیل توصیه می کنیم در چنین مواقعی حتما به سراغ بهترین وکیل ممکن بروید و مشکل خود را با او در میان بگذارید.

حتی توصیه می کنیم که استخدام یک وکیل ماهر را از همان مراحل اولیه و نوشتن قولنامه یا قرارداد در نظر داشته باشید تا از بروز مشکلات پیچیده تر در آینده پیشگیری کرده باشید.

اجرای حکم الزام به تنظیم سند چگونه است؟

بعد از این که دادگاه، حقانیت ادعای خریدار را تایید کرد، ابلاغیه ای برای فروشنده ارسال خواهد کرد و او را ملزم می کند که در موعد مقرر در دفترخانه حضور پیدا کند. در صورتی که ظرف مدت 10 روزه، فروشنده در دفترخانه حاضر نشود، دادگاه می تواند خود اقدام به امضای سند رسمی نماید. به این صورت که نماینده دادگاه به جای فروشنده، محل امضای مالک را امضا خواهد کرد.

الزام به تنظیم سند رسمی خودرو

یکی از رایج ترین موارد مربوط به الزام تنظیم سند رسمی مربوط به قراردادهای خرید و فروش خودرو می باشد. مهم ترین نکته ای که در چنین مواقعی باید به آن توجه داشته باشید این است که حتما و حتما خودرویی که خریداری می کنید به نام فروشنده باشد. در غیر این صورت و چنان چه خودرو به نام شخص دیگری باشد، معامله راحتی قابل ابطال است و این گونه شما هستید که باید ماه ها و سال ها به دنبال پول خود باشید و چه بسا هرگز هم به آن دست پیدا نکنید.

دومین نکته این است که اگر تصمیم دارید از نمایشگاه اتوموبیل، خودرویی را خریداری کنید حتما یک نسخه از قرارداد امضا شده توسط مالک را نزد خود داشته باشید و این مسئله قبل از پرداخت وجه باشد. به هیچ وجه این نکته را دست کم نگیرید و حتما به آن عمل کنید تا در آینده ناچار نباشید برای الزام به تنظیم سند رسمی خودرو در دادگاه ها سرگردان باشید.

الزام به تنظیم سند رسمی یک دعوای حقوقی است که در دادگاه های ذی صلاح به آن رسیدگی می شود. در صورتی که ارزش خودرو کمتر از بیست میلیون تومان باشد، مرجع صالح برای رسیدگی به چنین پرونده ای، شورای حل اختلاف محل سکونت طرفین خواهد بود.

در نهایت این که امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. فراموش نکنید که بهترین اقدام استخدام یک وکیل ماهر و متبحر در زمینه ی تنظیم سند رسمی است تا شما را در این مسیر پر پیچ و خم راهنمایی کند.

موفق و پیروز باشید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *