در مورد مسائل و موضوعات حقوقی همچون تامین دلیل و ارزش و اعتبار آن نمی توان همیشه انتظار داشت که همه چیز به خوبی و خوشی تمام شود. خیلی مواقع لازم است که از برخی موارد و شواهد محافظت کرد. به همین دلیل است که قانون تمام این موضوعات را مد نظر قرار داده و آن ها را پیش بینی کرده است.

خیلی مواقع ممکن است خواهان برای اثبات ادعای خود، نیاز به شواهد و مدارکی داشته باشد که ممکن است به مرور زمان یا پس از ارائه ی دادخواست در معرض خطر و نابودی قرار بگیرند. به همین دلیل خواهان قبل از ارائه ی دادخواست اصلی یا در حین رسیدگی به پرونده دادخواست تامین دلیل از دادگاه خواهد داشت.

به این ترتیب دادگاه از تمام این شواهد و مدارک که تایید کننده ی ادعای خواهان هستند، صورت برداری می کند. . ممکن است دادگاه برای صدور حکم تامین دلیل از خوانده نیز بخواهد که حضور داشته باشد اما در صورتی که موضوع اضطراری و فوری باشد، دادگاه می تواند بدون حضور خوانده نیز اقدام به تامین دلیل نماید.

ارزش تامین دلیل

همان طور که در ابتدای این متن گفتیم، تامین دلیل و ارزش و اعتبار آن باعث می شود که به قولی، اموال ایمن و محفوظ باقی بمانند و خوانده نتواند ادعای دیگری داشته باشد. نکته ای که باید بدانید این است که تامین دلیل بیشتر مواقع برای دعاوی حقوقی و مالی مطرح می شود.

اما ارزش تامین دلیل چیست؟ چرا باید چنین دادخواستی داشته باشیم؟ در وهله ی اول باید بدانید که دادگاه یا دادرس به نمایندگی از دادگاه، شروع به تامین دلیل می کند. به عنوان مثال در صورتی که شما طلبی از شخص داشته باشید، دادرس با استفاده از بررسی حساب ها، تحقیقات محلی از شهود، بررسی لیست دارایی ها و …اقدام به جمع آوری دلایلی می کند که اثبات می نمایند، بدهکار توانایی پرداخت بدهی خود را دارد و شما می توانید طلب خود را از او وصول کنید.

نکته ای که باید بدانید این است که تشخیص فوریت امر به عهده ی دادگاه و شخص قاضی است.

تامین دلیل جهیزیه

همان طور که احتمالاً شما هم به خوبی می دانید یکی از رایج ترین پرونده های مربوط به دادگاه خانواده مسئله جهیزیه و استرداد آن است. اما خیلی مواقع اختلافات بزرگی بر سر این مسئله ممکن است بین زوجین به وجود بیاید که رسیدگی به آن هم می تواند پیچیده و دشوار باشد. تامین دلیل و ارزش و اعتبار آن

از نظر بهترین وکیل تهران یکی از نکات مهمی که در مورد جهیزیه وجود دارد این است که خیلی زوجین و خانواده ها به هنگام جا به جایی جهیزیه، اقدام به نوشتن فهرست و لیست کالاها نمی کنند. در چنین شرایطی تامین دلیل جهیزیه کار ساده و راحتی نخواهد بود. اما در صورتی که فهرست آن ها را در اختیار دارید و تمامی فاکتورهای کالای موجود به نام شماست و قبض آن ها را در اختیار دارید، می توانید به کمک یک وکیل دادگستری، اقدام به تامین دلیل جهیزیه نمایید.

در ضمن خیلی مواقع، برای تامین دلیل جهیزیه نیاز است که حتما از نمایندگان شورای حل اختلاف محل زندگی زوجین درخواست کرد که کار صورت برداری از اموال و جهیزیه را انجام دهند. در چنین شرایطی می توان اقدامات مثبت زیادی در جهت تحقق خواسته ی زوجه انجام داد.

تامین دلیل و ارزش و اعتبار آن برای مهریه

یکی دیگر از موارد تامین دلیل و خواسته مربوط به پرونده های مهریه می باشد. در چنین شرایطی زوجه برای وصول مهریه ی خود می تواند از دادگاه تقاضای تامین دلیل و حتی توقیف اموال زوج بنماید. در صورتی که ادعای زوجه صحیج باشد و مسئله فوریت داشته باشد، دادگاه می تواند بدون اطلاع به زوج اموال او را توقیف کرده و سپس به او اطلاع دهد. در صورتی که مسئله اضطراری نباشد، دادگاه در ابتدا به زوج اطلاع خواهد داد. بعد از آن مهلتی ده روزه برای اعتراض به قرار تامین خواسته به خوانده داده می شود تا در صورت تمایل نسبت به آن اعتراض کند.

زوج هم چنین می تواند به اندازه ی مال توقیف شده، اموال دیگری را جایگزین کند. البته این مسئله در شرایطی صادق خواهد بود که ارزش اموال با هم برابر باشد. اما تمام این مسائل منوط به این است که موضوع فوری و اضطراری نباشد.

اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که زوجه چگونه می تواند تقاضای تامین خواسته برای مهریه داشته باشد؟ در پاسخ باید بگوییم که زوجه به هنگام نوشتن دادخواست، بعد از این که مشخصات خود و همسر را درج کرد، در ستون خواسته باید عبارت ” مطالبه مهریه و وصول آن بدوا صدور قرار تامین خواسته از اموال خوانده با احتساب هزینه دادرسی و خسارات قانون” را نیز بنویسد.

به این ترتیب پرونده و درخواست زوجه به جریان خواهد افتاد و پیگیری می شود.

تامین دلیل و ارزش و اعتبار آن در تخلیه ملک

بهترین وکیل ملکی می گوید یکی از مشکلاتی که معمولاً در قراردادهای میان مستاجر و مالک رخ می دهد، مسئله مربوط به تخلیه ملک توسط مستاجر است. خیلی مواقع ممکن است مستاجر ملک مزبور را تخلیه کند اما مالک از تحویل گرفتن کلید ملک و بازپرداخت رهن ملک خودداری کند.

در چنین شرایطی مستاجر برای تامین دلیل تخلیه ی ملک باید به دادگاه نزدیک به ملک مراجعه کرده و کلید آن را به دادگاه ارائه کند و به این صورت برای تخلیه ی خود تامین دلیل کرده باشد.

در چنین شرایطی موجر دیگر حق ندارد که از تاریخ تحویل کلید به بعد تقاضای پرداخت اجاره بها از مستاجر داشته باشد و ظرف مدت زمان 24 ساعته باید به دادگاه مراجعه کرده و کلید را تحویل بگیرد.

تامین دلیل و ارزش و اعتبار آن در اجرت المثل

در میان مباحث و موضوعات حقوق خانواده ، اجرت المثل یکی از مسائلی است که کمتر نسبت به آن توجه می شود اما باید بدانید که اهمیت این مسئله کمتر از موضوعاتی مانند مهریه و نفقه نیست.

اما نکته ی مهم تری که در این میان وجود دارد این است که اجرت المثل فقط مربوط به موضوعات و پرونده های خانوادگی نمی شود. بلکه مربوط به هرگونه اموالی می شود. به عنوان مثال در صورتی که از اموال شخص دیگری استفاده کنید و بعد از مدتی بخواهید اموال مزبور را به مالکش پس دهید، باید اجرت المثل مدت زمانی که از آن مال استفاده کرده اید را به صاحبش بپردازید.

برعکس اجرت المسمی که توسط طرفین مشخص می شود، تعیین هزینه های مربوط به اجرت المثل به عهده ی دادگاه و قاضی خواهد بود.

حال نکته این جاست که به همراه درخواست اجرت المثل؛ می توانید تقاضای تامین خواسته نیز داشته باشید. به این ترتیب به هر دو دادخواست رسیدگی خواهد شد.

اعتراض به تامین دلیل

در صورتی که به هر دلیلی می خواهید نسبت به تامین دلیل اعتراض داشته باشید، باید چند شرط اساسی و واجب را در اختیار داشته باشید:

اول از همه این که تقاضای شما باید مستند بر سند رسمی باشد تا دوایر ذی صلاح نسبت به آن رسیدگی کنند.

دومین نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای اعتراض به تامین دلیل باید حتما از یک وکیل متخصص در زمینه ی حقوقی مشاوره و راهنمایی بگیرید. بدون حضور یک وکیل نمی توانید روند اعتراض خوبی نسبت به تامین دلیل داشته باشید.

هزینه تامین دلیل

تامین دلیل هم مانند تمام دادرسی های دادگاهی، نیاز  به پرداخت هزینه دادرسی دارد که البته رقم چندان بالایی نخواهد بود. در صورتی که می خواهید از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری بهره مند شوید، احتمالا در مورد تمام این مسائل و هزینه های جاری با شما صحبت خواهد کرد.

امیدواریم که از این مقاله نهایت استفاده را کرده باشید

با آرزوی موفقیت و پیروزی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *