تفهیم اتهام

تفهیم اتهام به چه معناست | مراحل بعد از تفهیم اتهام

در راستای بحثی که پیش از این راجع به اصل برائت متهم داشتیم، به یکی دیگر از موضوعات بر می خوریم که در ادامه این مبحث باید به آن پرداخت و آن مسئله، تفهیم اتهام به متهم است!!
در واقع یکی از اصلی ترین نکاتی که به هنگام بازجویی از متهم باید رعایت شود، توضیح و شرح دقیق جرمی است که فرد نسبت به انجام آن متهم شده است!!
به گفته ی بهترین وکیل تهران، این شرح و توضیح باید به گونه ای انجام شود که این اطمینان حاصل گردد که متهم به طور کامل اتهام خود را درک کرده و فهمیده است!!

تفهیم اتهام

به عنوان مثال قاضی باید برای متهم چنین شرح دهد که با استناد به شهادت شهود یا مدرکی از شما که در صحنه ی جرم به جا مانده است، متهم به انجام این جرم هستید!!

اما در ادامه به حق دیگری از متهم برمی خوریم که تحت عنوان حق سکوت نامیده می شود.همان گونه که قبل تر از این نیز گفته ایم، هرگونه اظهار نظری می تواند در نهایت علیه خود فرد باشد. به همین خاطر بهترین و مهم ترین توصیه ای که وکیل پایه یک دادگستری به متهم می کند این است که از اظهار نظرهای بی جا و هماهنگ نشده ، اجتناب ورزد!!

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

تفهیم اتهام در دادگاه

تفهیم اتهام در دادگاه توسط شخص قاضی انجام خواهد شد و مراحل آن به این صورت است که در ابتدا و وقتی که متهم را به حضور او آوردند، از وی سوالات مشخصی خواهد پرسید. این سوالات در وهله ی اول راجع به نام و آدرس دقیق و کامل اوست تا بعدها بتوانند به راحتی اوراق قضایی و ابلاغیه ها را برای وی ارسال کنند.

پس از این که این اطلاعات دریافت گردید، قاضی دادگاه باید شرح اتهام فرد را بگوید. در واقع یکی از اصول اساسی هر فرد در حقوق شهروندی این است که بداند به چه علت و دلیلی متهم به انجام کاری شده است!!

به همین خاطر پس از شرح و تفهیم اتهام، قاضی سوالاتی راجع به نحوه ی مشارکت متهم در جرم وقوع یافته خواهد پرسید.

همان گونه که گفتیم، متهم کاملا حق سکوت خواهد داشت و به هیچ وجه نمی توان وی را وادار به پاسخ گویی کرد.به همین علت سوالات قاضی باید واضح و روشن باشند و هیچ گونه لحن تردید گونه یا اعترافی نداشته باشند.در صورتی که متهم در قبال این سوالات، سکوت اختیار کرد و پاسخی نداد، عدم پاسخ گویی وی در صورت مجلس قید می شود.

رفع اتهام چیست

همان گونه که از نام آن بر می آید رفع اتهام به این معنی است که متهم با کمک وکیل خود، مدارک و شواهدی را جمع آوری نماید که مشارکت یا دخالت وی در وقوع جرم را به طور کامل انکار کند. در صورتی که این مدارک به قدر کافی برای دادگاه قانع کننده بود، در این صورت از وی رفع اتهام خواهد شد و به دنبال مظنون دیگری خواهند بود.

مراحل بعد از تفهیم اتهام

مراحل بعد از تفهیم اتهام به جستجو و بررسی مدارک موجود در پرونده و هم چنین استماع دفاعیات متهم و سخنان شاکی می پردازد.

البته در این روند نیز متهم حقوقی دارد که باید نسبت به رعایت آن ها دقت کافی داشت.

یکی از اصلی ترین حقوق هر شخصی به هنگام مواجهه با چنین وضعیت هایی، داشتن وکیل است.

فرد می تواند بدون حضور وکیل خود صحبت نکند و به هیچ یک از سوالات پرسیده شده پاسخی ندهد. یک وکیل خبره و ماهر می تواند به متهم کمک کند تا به سلامت از وضعیت بغرنج کنونی خارج شده و با ذهنی باز به بررسی ابعاد مختلف پرونده پرداخت.

بدون حضور وکیل ممکن است متهم اقدام به اظهار نظرهای بی مورد و مضر کند که در نهایت به زیان او خواهد بود.به همین خاطر عموما توصیه می شود که پیش از حضور وکیل خود ، به هیچ وجه اظهار نظر نکنید.

یکی دیگر از حقوق اصلی متهم که در راستای حق آزادی و حقوق شهروندی هر شخصی است، این خواهد بود که هیچ گونه نشریه ی مجازی یا کاغذی، اجازه ی انتشار تصویر وی را نخواهد داشت. این مسئله به این خاطر است که وی هنوز متهم به حساب می آید و مجرم بودن او احراز و قطعی نشده است. به همینخاطر احتمال این وجود دارد که از وی رفع اتهام گردد. اما با انتشار تصویر وی ممکن است به آبرو و حیثیت وی در جامعه خدشه ای وارد شود.

البته در شرایطی خاص چاره ای جز چاپ تصویر فرد باقی نمی ماند و آن زمانی است که مجرم بودن وی محرز شده است اما به خود فرد دسترسی ندارند.به همین خاطر جهت یافتن وی و کمک گرفتن از افراد مختلف ،اقدام به چاپ تصویر وی خواهند کرد.

به کرّات دیده ایم که تصویر قاتل سریالی یا مجرمان خطرناک در تلویزیون و روزنامه ها منتشر شده است و این مسئله جهت هشدار به افراد جامعه می باشد.

یکی دیگر از حقوق متهم این است که می تواند نسبت به سوالاتی که خارج از موضوع پرونده پرسیده می شوند، واکنش نشان داده و پاسخی ندهد. به عنوان مثال در صورتی که این سوالات پیرامون زندگی شخصی و خصوصی او یا خانواده اش باشند، متهم حق سکوت و عدم پاسخ گویی را خواهد داشت.

به این ترتیب خواهید دید که علی رغم مسئله ی متهم بودن فرد، در قوانین ما تهمیداتی اندیشیده شده است که کلیه حقوق وی نیز رعایت گردد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *