شاید اگر بگوییم که یکی از رسمی ترین اسناد حقوقی، همین قراردادها هستند. قرارداد معمولاً میان دو یا چند نفر بسته می شود و هرکدام از طرفین قرارداد متعهد به انجام کاری می شوند. اما این تعریف ساده و خلاصه ای از قرارداد است. احتمالاً شما هم با خودتان می گویید اگر همه چیز به این سادگی بود، پس چرا بیشترین حجم پرونده های ورودی دادگاه مربوط به قراردادهاست؟

خب همان طور که گفتیم، آن چه که در یک قرارداد بسیار حائز اهمیت است، نحوه نوشتن و تنظیم قرارداد است.

به همین خاطر در این مطلب به سراغ نحوه تنظیم قرارداد رفته ایم و می خواهیم جزئیات بیشتری را درباره ی این مسئله حقوقی با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

چگونه قرارداد بنویسیم

در مطالب پیشین نیز بارها توصیه کرده ایم که در تنظیم قرارداد و نوشتن آن، تنها چیزی که بسیار مهم است، توجه به جزئیات و مسائل کوچک است. همان طور که احتمالاً می دانید نوشتن هر نوع قراردادی بسته به شکل آن قرارداد دارد. در حقیقت باید قبل از هر چیزی عنوان قرارداد را بدانیم. قراردادهای بدون عنوان اعتباری ندارند.

بعد از آن باید جزئیات دیگری از جمله، طرفین قرارداد، مدت قرارداد، مبلغ آن و شروط ضمن قرارداد اشاره کرد. از آن جایی که تمام این نکات را قبلاً به تفصیل در مقاله وکیل قرارداد ذکر کرده ایم، توصیه می کنیم آن مقاله را در همین وب سایت مطالعه کنید.

تنظیم قرارداد پیمانکاری

احتمالاً شما هم تا به حال نام قرارداد پیمانکاری را شنیده باشید اما اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید، توصیه می کنیم ادامه ی این پاراگراف را مطالعه کنید:

قرارداد پیمانکاری، نوعی از قرارداد است که به موجب آن شخصی به نام کارفرما، انجام یک عمل خاص را در ازای مبلغی پول و تعهد زمانی، به شخص پیمانکار می سپارد. این قرارداد پیمانکاری ممکن است پیرامون پروژه های مختلفی باشد. از ساخت یک آپارتمان گرفته تا ساخت یک فیلم سینمایی!

قرارداد پیمانکاری چندین رکن مهم و اساسی دارد: احتمالا یکی از اولین ارکان قرارداد پیمانکاری در این است که رابطه ی میان کارفرما و پیمانکار به طور دقیق و با جزئیات مشخص شده باشد. در وهله ی بعد باید به سراغ موضوع قرارداد پیمانکاری رفت.

در حقیقت در قرارداد پیمانکاری باید به صورت دقیق مشخص شود که موضوع قرارداد چیست و به تمام نکات و جنبه های مربوط به آن پرداخته شود. باید تعیین کرد که پیمانکار باید دقیقا چه کاری انجام دهد و در ازای آن کارفرما متعهد به پرداخت چه مقدار پول خواهد بود؟!

برخی مواقع ممکن است در مورد برخی از انواع قراردادهای پیمانکاری، قرارداد محرمانگی و عدم افشای اطلاعات نیز ضمیمه قرارداد اصلی شود. حالا که با اصل بحث قراردادهای پیمانکاری آشنا شدید، بهتر است از انواع قراردادهای پیمانکاری هم بیشتر اطلاعات به دست آورید:

قراردادهای پرداخت کلی : این دسته از قراردادهای پیمانکاری ریسک خیلی پایینی دارند و معمولاً می توان هزینه های آن را در طول پروژه کنترل کرد. خیلی وقت ها کارفرما تمایل دارد که پیش از اتمام قرارداد از هزینه های تمام شده مطلع شود که در این شرایط، قرارداد پرداخت کلی بهترین گزینه می باشد. در این نوع از قرارداد کل پروژه و جزئیات آن با دقت مشخص می شود و به این ترتیب کارفرما بر جنبه های مختلف آن کنترل دارد.

قرارداد پیمانکاری دائمی : برخی مواقع طرفین به نوعی قرارداد دائمی نیاز دارند چرا که خدمات مورد نر به طور دائم مورد نیاز می باشند. به عنوان مثال قراردادهایی که پیرامون تعمیرات هستند، معمولاً همیشه مورد نیاز هستند. به این ترتیب کارفرما برای کاهش هزینه های مربوطه ترجیح می دهد که نوعی قرارداد پیمانکاری دائمی منعقد کند.

این شیوه از قراردادها معمولاً مزایای زیادی دارند. از جمله: هزینه های مربوط به اماده سازی قرارداد تا حد خیلی زیادی کاهش پیدا می کند. سرعت بهره وری در این گونه از قراردادهای پیمانکاری هم بالاتر می رود. به خاطر ارتباط طولانی میان کارفرما و پیمانکار، درک متقابل فی مابین بیشتر می شود و اعتماد نیز افزایش پیدا می کند. هم چنین می توان جنبه های مختلف پروژه را پیش بینی کرد.

اما اصلی ترین عیب این دسته از قراردادهای پیمانکاری این است که احتمال دارد در طول سالیان، هزینه های مربوط به پروژه بالاتر رود و به این ترتیب ضرر اصلی متوجه پیمانکار باشد.

انواع دیگری از قراردادهای پیمانکاری نیز وجود دارد که مجال بررسی آن ها نمی باشد. اما در صورتی که به سراغ یک وکیل قراردادها بروید، او می تواند بهتر از هر کس دیگری شما را در این زمینه راهنمایی کند.

قرارداد بدون تاریخ

همان طور که بارها ذکر کردیم یکی از مهم ترین ارکان عقد یک قرارداد، مسئله ی مدت زمان قرارداد است. شما قبل از هر چیزی باید تاریخ شروع و اتمام پروژه را در قرارداد خود ذکر نمایید. اما مدت زمان قراردادها خود به سه نوع تقسیم می شود:

قرارداد معین – قرارداد موقت و قرارداد دائم

قراردادهای معین و دائم ممکن است تاریخ پایان نداشته باشند. دلیلش هم این است که خیلی مواقع زمان پایان پروژه به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. بنابراین می توانید به جای ذکر تاریخ اتمام قرارداد، از شرط اتمام قرارداد صحبت کنید.

فرض کنید که تصمیم دارید برای شرکت خود یک کارمند استخدام کنید. در چنین مواقعی قراردادی که بسته می شود از نوع قرارداد دائم است و نمی توان پایانی بر آن متصور شد. اما ممکن است در طول خدمت، خطایی از کارمند سر بزند و شما به عنوان کارفرما حق دارید که او را عزل کنید. یا این که احتمال دارد کار شرکت به پایان برسد. در این حالت، به جای تاریخ پایان قرارداد می توانید از شرط اتمام قرارداد صحبت کنید.

مشاوره تنظیم قرارداد

همان طور که گفتیم برای این که یک قرارداد را به نحو احسن تنظیم کنید احتمالاً به کمک های یک وکیل خبره و ماهر نیاز پیدا کنید. بیشتر وکلا معمولاً در دوران کاری خود فقط می توانند در یک زمینه متخصص و ماهر شوند. به همین دلیل وکلایی هستند که به طور اختصاصی می توانند شما را در زمینه ی تنظیم قرارداد راهنمایی کنند.

در طول مشاوره تنظیم قرارداد، وکیل برای شما شرح خواهد داد که کدام یک از انواع قراردادها را انتخاب کنید تا بیشترین منافع شما در بر داشته باشد. یادتان باشد که تنظیم قرارداد سرخود و بدون مشورت ممکن است منجر به زیان دیدن شما شود. به همین دلیل است که عموماً توصیه می شود به سراغ یک وکیل متخصص در امور قراردادها بروید.

بعد از این که نوع قرارداد مشخص شد، وکیل به شما کمک خواهد کرد که بهترین شیوه ی نگارش قرارداد را در پیش بگیرید. به خاطر داشته باشید که این قرارداد تنها سندی است که به عنوان مدرک در اختیار دارید. بنابراین اگر روزی به مشکل برخورد کردید، این قرارداد است که شما را در روند دادرسی کمک خواهد کرد. نحوه ی نگارش و توجه به جزئیات برای دادگاه ها حائز اهمیت زیادی است. پس دقت داشته باشید که همه چیز را به صراحت در قرارداد خود ذکر کنید و حتی کوچک ترین جزئیات را نیز در نظر داشته باشید چرا که ممکن است این جزئیات در روند دادرسی به درد شما بخورد.

در طول جلسه ی مشاوره تنظیم قرارداد، وکیل شما دست به کار شده و با توجه به نیازهای شما، مفاد قرارداد را به نحوی تنظیم می کند که در آینده دچار هیچ گونه مشکل حقوقی نشوید. هم چنین باید بدانید که قراردادی حائز ارزش حقوقی می باشد که به طور رسمی تنظیم شده باشد.

تنظیم قرارداد آنلاین

امروزه یکی از کاربردهای رایج اینترنت در مسائل حقوقی، تنظیم آنلاین قراردادهاست. خیلی از وکلا این خدمات را ارائه می کنند و به طور آنلاین قراردادهای شما را تنظیم می کنند و نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد اما یادتان باشد که احتمال در نظر نگفتن جزئیات در تنظیم قرارداد آنلاین بسیار بالاست.

وکیل قرارداد باید به صورت حضوری از تمام جزئیات موضوع باخبر شود. به همین دلیل این دسته از قراردادها معمولاً برای قراردادهای کوچک و جزئی کاربرد دارد. یکی دیگر از مصارف قراردادهای آنلاین مربوط به مواقعی است که دو طرف قرارداد امکان ملاقات حضوری را ندارند. به عنوان مثال فرض کنید که شما با فردی در خارج از کشور تصمیم به عقد یک قرارداد دارید و به همین دلیل از پلتفرم های آنلاین برای تنظیم قرارداد استفاده می کنید.

در چنین شرایطی حضور یک وکیل ماهر که به جزئیات قراردادهای آنلاین آگاه باشد، از همیشه ضروری تر و مهم تر خواهد شد.

هزینه تنظیم قرارداد توسط وکیل

یکی از اصلی ترین سوالاتی که درباره ی تنظیم قرارداد توسط وکیل پرسیده می شود، مسئله ی هزینه های آن است. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بیشتر وکلا دستمزد خود را از نوع و ارزش قرارداد و هم چنین نوع آن مشخص می کنند.

بنابراین احتمال دارد که هزینه های مربوط به تنظیم یک قرارداد اجاره خیلی کمتر از قراردادهای پیمانکاری باشد. در نهایت این که باید بگوییم وکلای زیادی هستند که دستمزد قابل توجهی برای تنظیم قرارداد دریافت نمی کنند. در حقیقت هزینه های مربوط به استخدام یک وکیل قرارداد بسیار کمتر از هزینه های مربوط به دادرسی و دادگاه پرونده های حقوقی مربوط به قراردادهاست.

بنابراین توصیه می کنیم که اگر تصمیم به تنظیم یک قرارداد حقوقی دارید، علاج پیش از واقعه کرده و حتما به سراغ یک وکیل خبره و ماهر بروید تا او به جای شما قرارداد را تنظیم کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *