ثبت شرکت : دوره مدیریت مدیران شرکت سهامی

طبق قوانین ثبت شرکت ؛ مدیران به طور قطع برای مدت معینی انتخاب می شوند و مدت ماموریت آنان را اساسنامه بعد از ثبت شرکت معین می کند ؛ ولی این مدت از دو سال تجاوز نخواهد کرد . انتخاب مجدد مدیران بلامانع است ( ماده 109 لایحه قانونی 1347 ) ؛ پس مجمع عمومی که مدیران را انتخاب می کنند ، می تواند مدت ماموریت آنان را کمتر از دو سال معین کند ، ولی بیشتر از آن نمی تواند .

این شرط در لایحه جدید قانون تجارت مصوب 1384 هم مورد تصریح قرار گرفته و به موجب ماده 197 : « مدت مدیریت مدیر در اساسنامه معین می شود ، لکن این مدت نباید از دو سال بیشتر باشد … »

به طور کلی ، در ثبت شرکت ؛ هیات مدیره باید از مجمع عمومی بخواهد در زمان انقضای مهلت مدیریت برای آنان جانشین معین کند ؛ ولی ممکن است مجمع عمومی در زمان مناسب تشکیل نشود به همین دلیل به موجب ماده 136 لایحه اصلاح قانون تجارت : « در صورت انقضای مدت ماموریت مدیران ، تا زمان انتخاب مدیران جدید ، مدیران سابق کماکان مسئول امور شرکت و اداره آن خواهند بود . »

در زمان ثبت شرکت باید سعی شود که انتخاب هیئت مدیره جدید همزمان با انقضای مدت ماموریت هیات مدیره قبلی صورت گیرد ولی برای مواردی که چنین نباشد ، جهت جلوگیری از ایجاد خلاء مدیریت ، و برای معوق نماندن امور شرکت ، قانون به بیان فوق ، هیات مدیره سابق را مکلف نموده است تا انتخاب هیات مدیره جدید و اعلام قبولی انتخاب شدگان ، مسئولیت امور شرکت را بر عهده داشته باشد .

علاوه بر آن ماده 136 مزبور ، مقرر می دارد که هرگاه « مرجع موظف » به دعوت مجمع عمومی ، به وظیفه خود عمل نکنند ( یعنی مجمع را برای انتخاب هیات مدیره جدید دعوت ننمایند . ) ، هر ذینفع می تواند از مرجع ثبت شرکت درخواست کند که مجمع عمومی عادی را برای انتخاب مدیران جدید دعوت نماید .

در انگلستان ؛ مطلوب مورد نظر دادگاهها این است که در زمان ثبت شرکت چنانچه در اساسنامه شرکت مشخص شده باشد که مدیر برای یک مدت معین انتخاب گردد و مدیر شرکت نیز با رعایت مقررات اساسنامه انتخاب شود ، می تواند به این انتخاب خود در برابر شرکت و مدیران پایین تر از خود که در سطوح پایین تر قرار دارند استناد نموده و آنها را به پذیرش خود مجبور نماید . همچنین در صورتی که انتخاب مدیر وفق اساسنامه برای یک مدت مشخص صورت گرفته باشد ، مدیر مزبور نباید از این توانایی برخوردار باشد که شرکت را مجبور به پذیرش ادامه خدمت خود زائد بر مدت مشخص بنماید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *