حق ارتفاق

حق ارتفاق

حق ارتفاق به  حقی گفته می شود  که بر اساس ان،  صاحب ملکی به اعتبار حقی که در ملک شخص دیگری دارد می‌تواند از آن ملک استفاده کند. این حق شامل مسائلی  نظیر حق عبور، حق مجری، حق شرب، حق شبکه و حق ناودان و … می گردد .

برای آشنایی هر چه بیشتر با حق ارتفاق در ادامه بیشتر به آن می پردازیم و مثال های مختلفی عنوان خواهیم کرد .

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

 هرگاه شخص ناچار باشد  برای رسیدن به زمین خود از زمین ملک مجاور خود عبور کند ، گفته می‌ شود که او حق عبور از آن زمین را دارد. یا آن که هر زمانی فردی برای آب دادن به زمین خود مجبور  باشد جویی یا نهری را  از زمین دیگری عبور دهد  تا آب را به زمین خود برساند، وی حق مجری در زمین دیگری خواهد داشت. اگر شخصی اجازه داشته باشد ناودان خود را به سمت ملک مجاور قرار دهد، وی حق ناودان دارد و مثال‌های بسیار زیاد دیگری هم در این زمینه ها وجود دارد که مجال پرداخت آن ها در این مقاله نیست .

به گزارش «تیم حقوقی سفیر صلح » و بهترین وکیل ملکی تهران ، حق ارتفاق در حقیقت  گونه ای از حق انتفاع است با این فرق که حق ارتفاق اختصاص به زمین دارد. بدین‌معنا که حق ارتفاق عموما  در دو ملک مجاور و متصل وجود خواهد داشت . هم چنین بر عکس  حق انتفاع این حق به شکل  دائمی ایجاد می گردد  و تا هنگامی  که دارنده‌ی حق ارتفاق مالک زمین مجاور باشد، حق ارتفاق باقی خواهند ماند .

تحلیل قانون حق ارتفاع در ثبت اسناد

حق ارتفاق به سه شکل  ایجاد می گردد :

۱- از طریق قانون و حقی که قانون گذار برای اشخاص به رسمیت شناخته است ، که به آن ارتفاق قانونی گفته می شود . به عنوان مثال  در قانون برنامه ی عمرانی سوم کشور مصوب ۴۶ پیش ‌بینی گشته  است که دولت در مورد زمین ‌هایی که در مسیر راه و خطوط ارتباطی  و برق و مجاری آب و لوله های گاز و نفت قرار گرفته است ، حق ارتفاق خواهد داشت.

۲- از راه  قرارداد بین مالک زمین با صاحب حق ارتفاق، که بدان ارتفاق قراردادی گفته می شود .

۳- از طریق وضع طبیعی املاک که به آن ارتفاق طبیعی گفته می شود . به عنوان مثال  زمینی که در پایین قرار گرفته به حکم شکل  طبیعی خود، مجرای فاضلاب و آب باران زمین بالاتر است.

حق ارتفاق هم چنین ممکن است به خاطر اجازه  مالک به فرد دیگری  داده شود و در این‌ حالت  مالک هر وقت که تمایل داشته باشد  می ‌تواند اجازه  خود را پس گرفته  و مجوز  عبور و ارتفاق به دیگری را ندهد.

همراهان گرامی سفیر صلح  حق ارتفاق ممکن است به شکل  مثبت یا منفی ایجاد گردد . در حق ارتفاق مثبت صاحب آن این اجازه را خواهد داشت که از ملک شخص دیگری استفاده کند . به عنوان مثال : حق داشتن در و شبکه، حق مجری، حق شرب، حق ناودان یا حق عبور از ملک شخص دیگری.

در حق ارتفاق منفی، مالک از برخی تصرفات ممنوع می‌ گردد  و صاحب  حق ارتفاق از این محدودیت‌ های مالک بهره می‌ برد. به عنوان مثال، حق حریم املاک و قنات‌ ها که مالک زمین را از تصرفاتی که به ضرر  حال صاحب حریم باشد منع خواهد کرد . توضیح آن که حق حریم به مقداری از اطراف ملک و قنات و نهر و امثال آن گفته می شود  که جهت استفاده‌ ی بهتر از آن ها لازم و ضروری است  و حتی چنان چه  حریم قنات شخصی در ملک فرد دیگری باشد، دیگری این امکان را ندارد که  تصرفاتی کند که به صاحب حریم ضرر بزند . یا آن که مالکی حق ندارد در ملک خود ساختمان سه طبقه و بیشتر  بسازد و این برای تامین نور و هوای کامل همسایه باشد.

در خصوص حق ارتفاق نیز هر دو طرف نسبت به هم دیگر وظایف و تکالیفی دارند. صاحب حق ارتفاق نمی ‌تواند از حقی که دارد سوء‌ استفاده کرده  و از حدود عرفی خود تجاوز کند. به عنوان مثال  صاحب  حق عبور این امکان را ندارد که  در ساعاتی که قاعدتا مردم خواب هستند  با وارد شدن  به ملک دیگری آسایش و آرامش مالک و خانواده ‌اش را سلب کند. هزینه ‌های مربوط به استفاده از حق هم بر عهده ی دارنده ی حق ارتفاق است ولی هزینه‌ های مربوط به نگه‌ داری و حفظ مال به عهده ‌ی خود مالک خواهد بود. در عوض مالک هم نمی ‌تواند در ملک خود تصرفی کند که اجرای حق ارتفاق را با مشکل رو به رو  سازد . به عنوان مثال  چنان چه  شخصی  حق شرب از آب انبار همسایه را داشته باشد، مالک آب انبار نمی‌ تواند با این عذر  که بعد  از لوله‌ کشی آب تصفیه احتیاجی به آب انبار ندارد، آن را به زیر زمین تبدیل کند.

اثبات حق ارتفاع

اوصاف حق ارتفاق به چه شکل است ؟

این حق  دارای ویژگی های زیر است:
الف) حق عینی است و دارنده ی  آن، تمام  مزایای حقوق عینی را دارد، به این معنی که  هر شخصی که به این حق، تجاوز کند، صاحب حق می‌ تواند آن را از تصرف وی خارج کند.
ب) این حق ، حق غیر منقول خواهد بود .
ج) حقی تبعی است.
د) این حق، حقی دائم و همیشگی است، اما می شود  این حق را به طور متناوب یا موقت مشخص کرد و صاحب حق ارتفاق هم این امکان را دارد که از حق ذکر شده  منصرف شود .
حق ارتفاق غیر قابل تقسیم و تجزیه است، این مسئله به این معنی است  که چنان چه  ملک مذکور ، میان  چند نفر مشاع باشد و آن ها سهم خود را بفروشند، حق ارتفاق به صورت اشاعه میان  آنان باقی خواهد ماند ، حتی اگر برخی  از مالکان مشاع، حق ارتفاق خود را ساقط کنند، آن حق به طور کامل  بدون تجزیه در اختیار دیگران  قرار خواهد گرفت.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *