حق طلاق زن ؛ مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

حق طلاق زن ؛ مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

شاید در اولین نگاه به این فکر کنید که یعنی از این به بعد زن می تواند مرد را طلاق بدهد این اولین و عامیانه ترین نگاه به حق طلاق زن است چرا که سالیان درازی است به تجربه شاهد بودیم که مردان چگونه هر زمانی که اراده می کنند، می توانند زنان خود را طلاق بدهند و این عرف در میان ماشده است و به کرات هر روز راجع به آن شنیده اییم.

اول باید بدانیم حق طلاق زن چیست وبه چه معنا است؟

می دانیم که حق طلاق طبق دین اسلام،شرع و قانون کشور ما با مرد استولی به تازگی زمزمه هایی در میان مردم و زنانی که همیشه به دنبال عدالت و برابری بودند زیاد شده است و آن هم موضوع حق طلاق زنان است.

بهتر است درباره حق طلاق زن بیش تر بدانیم؛ عنوان کامل و حقوقیو درست تر حق طلاق زن وکالت حق طلاق است چرا که شوهر به عنوان صاحب حق به زنش یا هر کسی که بخواهد وکالت می دهد که هر زمانی که احساس کرد که زندگی برایش سخت شده و البته دلیل قانع کننده قانونی داشته باشد بتواند اقدام به درخواست طلاق کند.
احتمالا می پرسید خب زن بدون داشتن این حق هم هر گاه احساس سختی یا به اصطلاح حقوقی کسر و خرج کند می تواند درخواست طلاق بدهد.

تفاوت حق طلاق زن و حق طلاق نداشتن زن وجود دارد؟

هنگامی که زن حق طلاق ندارد و اقدام به درخواست طلاق می کند حتی با وجود دلیل قانع کننده به اجازه و قبول شوهر برای طلاق نیاز است.

به طور مثال زنی با شوهرش سازگاری ندارد ولی شوهر حاضر به دادن طلاق نیست در اینجا زن هرچند مراحل سخت و طولانی دادگاه و طلاق را طی کند مادامی که همسرش موافقت نکند نمی تواند طلاق بگیرد مگر اینکه شرایط ویژه داشته باشد:

مانند عسر و حرج یعنی در خطر بودن جان زن در خانه شوهر یا اعتیاد شوهر به نحویی که بعد از چندین بار ترک کردن باز هم اعتیاد وجود داشته باشد و جان زن در خطر بیفتد که این ها باید برای دادگاه و قاضی با مدارک به اثبات برسد که گاهی همین مدرک خودش دردسر ساز خواهد شد.

چگونه از مردی که در منزل همسرش را تهدید به قتل می کند و کسی حضور ندارد می شود مدرک تهیه کرد؟
ولی در جایی که زن وکالت در حق طلاق دارد زن با ثبت درخواست از طرف شوهرش وکالت دارد که طلاق بگیرد با ارائه دلیل قانع کننده و قانونی حتی می تواند بدون اطلاع همسرش طلاق خود را بگیرد.

چرا زنان مشتاق گرفتن وکالت حق طلاق خودشان هستند؟

زنانی که به دنبال برابری زن و مرد در جامعه هستند داشتن این حق را دستاورد بزرگی می دانند چرا که احساس می کنند می توانند در سرنوشت خودشان شریک و مهم باشند و از همه مهم تر می دانند اگر حق طلاق نداشته باشند برای گرفتن طلاق چه راه دشوار و طولانی را باید طی کنند و در آخر هم طبق عرف مجبور می شوند تمام حق و حقوق مالی خود را ببخشند در قبال موافقت همسرشان با طلاق دادنشان.

چرا مردان از دادن وکالت حق طلاق به همسرشان می ترسند؟

تغییر برای مردان به نسبت زنان سخت تر است و کمتر تمایل دارند که تغییر کنند و بدون اطلاعات کافی و کامل حاضر به تغییر نیستند اما ترس اصلی مردان برای ندادن حق طلاق به زن احساس خطر کردن آن ها است چراکه فکر می کنند با دادن حق طلاق به زن این حق از خودشان سلب می شود و دیگر حقی برای طلاق نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید: عواقب دادن حق طلاق به زن

البته این کاملا اشتباه است چرا که مرد صاحب اولیه و اصلی این حق است و با دادن وکالت حق طلاق به همسرشان فقط اجازه تقسیم حق را به زن داده اند و به معنی دادن انحصاری حق طلاق نیست به عبارت دیگر باید بگوییم مرد همواره حق طلاق دارد و خواهد داشت و دادن این حق به زن از حق و حقوق خودشان چیزی کم و کسر نمی کند و فقط وکالت به حق طلاق را به زن می دهند.
پس حق طلاق زن یعنی زن پس از انعقاد عقد نکاح هر گاه در زندگی دچار ناسازگاری شود خارج از دلایل دوازده گانه ایی که درعقدنامه و مواردی که قانون مدنی به آن اشاره کرده با دلیلی قانع کننده برای دادگاه خانواده بتواند طلاق بگیرد.

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق زن به چه شکل است؟

در این نوع طلاق نکات کوچک و اما بسیار مهمی وجود دارد اولین نکته ایی که لازم است زوجین بدانند این است که در طلاقی که حق طلاق با زن باشد چون مرد وکالت به حق طلاق داده است به حضورش در دادگاه نیازی نیست و داشتن وکیل برای مرد اجباری است ولی برای زن اجباری وجود ندارد اما بهتراست زن هم وکیل داشته باشد یا حداقل از مشاوره های حقوقی استفاده کند.

حق طلاق زن

دومین نکته که بسیار مهم و نقش اساسی در تعیین سرنوشت پرونده دارد نوع نگارش درخواست طلاق از سوی زن است به طور مثال زن حتما باید در متن درخواست خود دلیل قانع کننده برای طلاق داشته باشد و بعد از ذکر دلایل مدارک خود از داشتن حق طلاق را ضمیمه درخواست کند و در آخر متن حتما حتما حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی را از شوهر اسقاط کند.

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

در غیر اینصورت تقریبا پنجاه روز صرف تجدید نظر و فرجام خواهی خواهد شد یا شاید زن بخواهد بدون اطلاع همسرش طلاق بگیرد اگر این حق را اسقاط نکند و مرد هرگاه متوجه شود می تواند به دادگاه مراجعه کرده و از حق فرجام خواهی خودش استفاده کرده و درخواست را رد کند.
بهتر است زن بجز مدارک شناسایی خودش شامل شناسنامه،کارت ملی و عقد نامه ورونوشت آن ها مدارک شناسایی همسرش را هم ضمیمه پرونده کند.
اما شاید بگویید ما تمام این نکات را رعایت کردیم ولی درخواست طلاق ما ازسوی دادگاه رد شد؟

یکی از علت های زیر دلیل رد درخواست شما بوده است؛

یک وکالت نامه حق طلاق شما باطل بوده است وشما اطلاع نداشته اید حق طلاق خودش شروط ضمن عقد محسوب می شود حالا اگر همسرتان دادن این حق را به قید شرطی کرده باشد وکالت نامه باطل است و اعتباری ندارد چراکه شرط در شرط باعث بطلان می شود.
دوم گاهی پیش می آید که زوجین اطلاعات کافی درباره ثبت کامل و درست ندارند و عاقد ها هم ازروی عمد یا عدم آگاهی کمکی به آن ها نمی کند وکالت نامه حق طلاق در صورتی صحیح وکامل و قابل استناد در دادگاه می باشد که طی دو مرحله ثبت شده باشد.

اول هنگامی که عقد نکاح انعقاد میگردد و زوجین به عقد یکدیگر در میایند با عنوان شروط ضمن عقد در پایین عقد نامه نوشته می شود و شهود آن را امضامی کنندو دوم حتما باید پس از مدتیبه دفتر اسناد رسمی برای ثبت رسمی آن مراجعه شود یا اگردر ایران نبودند به سفارت خانه و اگر سفارت خانه نبود مراجعه به کنسولگری اجباری است والا حق طلاق ناقص است و در دادگاه نمی شود به آن استناد کرد.
سوم این که ممکن مرد زرنگی کند و در متن وکالت نامه ننویسد وکالت بلا عزل و همین کلمه باعث می شود مرد هر وقت بخواهد بتواند وکالتی که به زن داده است را پس بگیرد و درصورت پشیمانی کافی است در هنگام درخواست طلاق زن باخبر شود وبه دادگاه مراجعه کند آن گاه می تواند حقی را که داده است پس بگیرد چرا که وکالتی که نوشته نشود که بلا عزل است در هر زمانی می شود عزلش کرد.

به شما پیشنهاد میکنیم حتما یک وکیل خوب برای طلاق داشته باشید. در مقاله بهترین وکیل طلاق به طور کامل در خصوص انتخاب بهترین وکیل طلاق صحبت کرده ایم. همچنین می توانید با تماس با ما از خدمات مشاوره و راهنمایی ما برخوردار شوید.

حالا می پردازیم به سوالات احتمالی شما عزیزان؛

فرض کنید شوهری بیماری روانی دارد در جایی که زن حق طلاق دارد طلاق او به چه صورت است؛این سوال دو جواب دارد اول این که باید ریشه بیماری و زمان دقیق آن مستند و مشخص گردد اگر بیماری به قبل و هنگام عقد برمیگردد به حق طلاق داشتن مربوط نیست و کلا عقد طرفین باطل و فسخ است.

ولی اگر بیماری مربوط به بعد ازعقد باشد زن با استفاده از حق طلاقش می تواند درخواست طلاق کند و چون دلیل قانع کننده و قانونی دارد می تواند بدون حضور شوهرش طلاق بگیرد.
سوال بعدی درباره مردی است که غایب اسیر یا زندانی است در این حالت زن با استفاده از حقش می تواند به راحتی طلاق بگیرد.

آیا مردی که در کما است جز غایب ین محسوب می شود؟

این به نظریه پزشکی مربوط می شود ولی آنچه پیداست این است که کما یعنی نداشتن اختیاری از خودو احتمال برگشتن در خیلی از موارد بسیار پایین است پس دلیل قانع کننده و قانونی برای دادگاه محسوب می شود.

مدرک هایی که یک زن برای طلاق با داشتن حق طلاق نیاز دارد چه مدرک هایی است؟

مدارک شناسایی حقیقی مثل شناسنامه، کارت ملی، عقد نامه و وکالت نامه ثبت شده در دفترخانه یا اگر به هر دلیلی وکالت نامه را نداشته باشید می توانید بامراجعه به دفترخانه رونوشت آن را تهیه کنید.

ترجیحا همراه داشتن مدارک شناسایی و رونوشت برابر با اصل همسر که اجبار هم نیست.
در طلاق این چنینی داشتن وکیل برای مرد اجباری است و وکیل دادگستری واسط بین زن و مرد است و با داشتن وکالت از مرد می تواند بدون حضور شوهر تمام مراحل را انجام دهد تصور کنید.

زن تمام مدارکی که گفته شد را تهیه کند در نوع نگارش متن درخواست طلاقش هم به تمام جزییات دقت کند و وکالت نامه ایی که از شوهرش هم دارد کاملا صحیح و معتبر باشد.

در این مرحله یا زن می خواهد بدون اطلاع همسرش طلاق بگیرد و با سو استفاده از مدارکش از جانب خودش برای شوهرش وکیل می گیرد و مراحل طلاق را طی کرده و بعد از گرفتن طلاق اقدام به درخواست مهریه می کند که مهریه چون بر ذمه شوهر است شوهر می ماند و مهریه ایی که باید پرداختش کند.
ولی همیشه این گونه نیست که زن بخواهد در نبود شوهرش طلاق بگیرد، زن بعد از ثبت درخواستش و گرفتن وکیل برای شوهرش باید در سامانه مداخله در طلاق مشخصات خودش و همسرش را ثبت کند از این به بعد طلاق دقیقا مثل طلاق توافقی خواهد بود.

طلاق توافقی چیست؟

طلاقی که در آن برای همه چیز خود زوجین تصمیم میگیرند و در همه موارد مشترک وغیر مشترک که به زندگی آن ها مربوط می شود مثل فرزند باید بایکدیگر توافق داشته باشند که این توافق برای دادگاه محترم است و به آن عمل می شود و قابلیت اجرا خواهد داشت.
بعد از ثبت مشخصات فردی در سامانه مداخله در تصمیم طلاق باید زوجین دلیل جدایی خود را بنویسند که در بیشتر مواقع عدم سازگاری دلیل طرفین برای جدایی است.
سپس سایت شما را به بهزیستی یا مراکز تخصصی مشاوره معرفی می کند گذراندن پنج جلسه مشاوره برای زوجین اجباری است دقیقا تمام مراحل مثل طلاق توافقی است.

همچنین در این مقاله نمونه دادخواست طلاق توافقی را قرار داده ایم.

طرفین باید در تمام امور مالی و غیرمالی به تواهم و توافق برسند از قبیل مهریه،حضانت فرزند، نفقه فرزند، هزینه های طلاق، اموال مشترک و اموالی که در زندگی مشترک به دست آورده اند و همه موارد مشترک بین زوجین توافق آن ها باید یا در دفتر اسنادرسمی ثبت شود یا حداقل به یکی از وکلای طرفین اطلاع بدهند تانوشته شود.

پشیمانی یکی از زوجین

گاهی ممکن است بعد از توافق یکی از زوجین پشیمان شود اگر توافق اولیه در دفتر اسنادرسمی ثبت شده باشد پشیمانی سودی نخواهد داشت و توافق قابل تغییر نیست ولی چنانچه به ثبت قانونی نرسیده باشد میتوان توافق جدید را جایگزین کرد.

پشیمانی یکی از زوجین در مراحل گرفتن طلاق با حق طلاق

هزینه مشاوره اجباری زوجین تقریبا هشتاد هزارتومان می شود که باید برای پرداختنش به توافق رسیده باشند وهزینه ثبت درخواست طلاق توافقی هم معمولا صد وشصت هزارتومان است که بازهم توافق و تفاهم طرفین بستگی دارد که چگونه پرداخت شود.

نکته مهمی که دراینجا وجود دارد برعکس بقیه طلاق ها که عدم بارداری زوجه برای طلاق شرط است در طلاق توافقی بر سر همه چیز می شود توافق کرد حتی طلاق در دوران بارداری ولی حتما باید در مورد حضانت نفقه و هزینه های زایمان توافق شده باشد و هرآنچه زوجین توافق کنند چنانچه مخالف صریح قانون و دین نباشد در دادگاه مورد تایید قرار خواهد گرفت.

مدت زمانی که برای طلاق توافقی لازم است چقدر است؟

در گذشته زمان کوتاه تری لازم داشت ولی از آذر سال نود و هفت تاکنون که گذراندن جلسات مشاوره اجباری شده است حتما بایستی جلسات چهل وپنج ساعته یا پنج جلسه ایی آن تمام شود و نتیجه جلسه توسط مشاور بسیار مهم است.

اگر بعداز گذراندن این جلسات زوجین هم چنان اصرار بر جدایی و طلاق داشته باشند ثبت ثنا می کنند و به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده ودرخواست خود را ثبت می کنند که به دادگاه خانواده ارجاع داده می شود.
در دادگاه خانواده اگر مدارک و توافقات حاصله کامل باشد طلاق تایید می شود و زوجین تا مدت سه ماه وقت دارند که به دفاتر طلاق مراجعه کرده و طلاق خود را ثبت کنند هزینه ثبت طلاق در محضر تقریبا بین سیصد هزار تومان تا پانصد هزار تومان است.

بیشتر بخوانید : طلاق خلع | عده طلاق خلع چقدر است؟

مراجعه به محضر

در هنگام مراجعه به محضر برای ثبت طلاق اگر طلاق پیش از نزدیکی باشد برگه آزمایش بکارت الزامی است و اگر درمدت عقد نباشد حامله نبودن زن از او پرسیده می شود که البته اگر توافقی خارج از این موضوع انجام شده باشد، توافق زوجین ملاک است.

سایر مدارک شناسایی مثل شناسنامه و کارت ملی و عقدنامه هم باید همراه زوجین باشد اگر عقدنامه به هردلیلی وجود نداشت به دفترخانه ایی که عقد کرده اند باید مراجعه شود و رونوشتی از آن تهیه می شود.
گاهی پیش می آید که مرد پشیمان می شود و در این سه ماه از آمدن به محضر امتناع می کند در این جا اگر حق طلاق با مرد باشد، زن نمی تواند کاری کند ولی اگر حق طلاق با زن باشد زن با استفاده از حق خودش می تواند طلاقش را ثبت کند.