دعاوی سرقفلی

دعاوی سرقفلی | سرقفلی به چه معناست ؟

دعاوی سرقفلی

دعاوی سرقفلی یکی از رایج ترین دعاوی حقوقی مطرح شده در دادگاه ها می باشند. در صورتی که به دنبال وکیل پایه یک دادگستری خبره و ماهر در این زمینه هستید ، ما به شما گروه وکلای سفیر صلح را معرفی می کنیم.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

به هنگام عقد یک قرارداد اجاره برای املاک تجاری توصیه می شود که از کمک های یک وکیل حقوقی بهره مند شوید. چرا که یک وکیل خبره و ماهر می تواند از لزوم ذکر کردن حق کسب و پیشه در قرارداد شما را آگاه کرده و در نهایت شما را به تصمیم صحیح تر هدایت کند.

سرقفلی به زبان ساده

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که جمله ی ” حق سرقفلی این مغازه به فروش می رسد ” به چه معناست.این روزها ممکن است به کّرات با این جمله برخورد کرده باشید و دقیقا نمی دانید که این مسئله به چه معناست.

در ادامه با مثالی ساده تلاش می کنیم که این عبارت حقوقی را به درستی توضیح دهیم.

تصور کنید که شما مغازه ی متروکی را از مالک آن اجاره کرده اید و با تلاش فراوان ، به آن مغازه رونق بخشیده و کسب و کار خود را توسعه داده اید. اما پس از مدتی و با اتمام مدت زمان اجاره ،مالک قرارداد اجاره را تمام کند. حال در این شریط شما باز هم باید به دنبال جای دیگری بوده و دوباره تمام این مراحل را از اول طی کنید.

در چنین شرایطی قانون گذار تلاش کرده که حقوق مستاجر را نیز در نظر بگیرد و به همین خاطر حقی به نام ” حق سرقفلی ” را برای وی متصور شده است.

این حق که در قوانین قدیمی ، به نام ” حق کسب و پیشه” شناخته می شد برای در نظر گرفتن شرایط مستاجر وضع شده است.

در ابتدا باید در نظر بگیرید که این حق تنها برای ساختمان های تجاری فرض شده است و ساختمان ها مسکونی چنین حقی را نخواهند داشت.

در واقع حق سرقفلی ، حقوقی پنهان است که مستاجر با تلاش خود بر ارزش ملک تجاری افزوده است و باید در نظر گرفته شود.

به همین دلیل و بر اساس این حق ، مستاجر می تواند تا زمانی که تمایل داشته باشد ، ملک را در اجاره خود داشته باشد و قرارداد به صورت خودکار تنظیم می شود و در صورتی که مالک بخواهد به یکی از سه دلیل زیر ،قرارداد اجاره را فسخ کند باید مبلغی تحت عنوان ” حق کسب و پیشه ” به مستاجر بپردازد که همان حق شهرتی است که مستاجر با تلاش خود برای ملک به دست آورده است.

در ادامه به سه دلیل فسخ قرارداد اشاره می کنیم :

در صورتی که مالک بخواهد ، ملک مورد نظر را تخریب نماید.

در صورتی که مالک تصمیم داشته باشد از آن ملک برای خود یا خویشاوندان خود استفاده کند.

مالک برای راه انداختن کسب و کار خود به آن ملک احتیاج داشته باشد.

انواع سرقفلی

اما دو نوع سرقفلی وجود دارد : سرقفلی مجازی و سرقفلی واقعی

تصور کنید که پاساژ یا یک مرکز تجاری جدید احداث شده باشد . در این صورت تمام مستاجرین آن ساختمان ” حق سرقفلی ” خواهند داشت که به آن سرقفلی واقعی نیز گفته می شود و اصولا ارتباطی با نوع کسب و کار ندارد.

حق کسب و پیشه در واقع ، با حسن شهرت مغازه دار، رونق اقتصادی آن ملک و … بستگی دارد که با تلاش مستاجر به دست آمده باشد که اصطلاحا به آن حق سرقفلی مجازی نیز گفته می شود.

فرق سرقفلی با مالکیت

نکته ای که افراد بسیاری را به اشتباه می اندازد این است که فروش سرقفلی را به معنای ، حقوق مالکانه در نظر می گیرند و تصور دارند که این حق دلیل بر مالک بودن است. اما همان گونه که در مباحث بالا ذکر کردیم ، در واقع حق سرقفلی قابل فروش است اما نمی توان ملک را نیز به فروش گذاشت.

بیشتر مواقع ؛ مستاجر سعی دارد که با فروش سرقفلی یک ، شهرت و اعتبار ملک را به فروش برساند که در امور تجاری مسئله ی بسیار مهمی به حساب می آید.

در نظر بگیرید که یک ملک که در گذشته رونق چندانی نداشته است و هیچ گونه اعتباری نداشته ، پس از قرارداد اجاره و با تلاش مستاجر به سود دهی رسیده است و اعتماد مشتریان را به دست آورده است. این ملک علاوه بر ارزش مادی آن ، ارزش اعتباری نیز خواهد داشت و متضمن این خواهد شد که هر گونه کسب و کاری در این ملک ، رونق اقتصادی فراوانی خواهد داشت.

به همین دلیل حق سرقفلی ،در واقع یک اعتبار و شهرت ارزشمند است که قابلیت خرید و فروش خواهد  داشت.

معمولا این حق به هنگام عقد قرارداد اجاره میان موجر و مستاجر تعیین خواهد شد و بر اساس آن در صورتی که مالک بخواهد به هر یک از دلایل عنوان شده ، ملک را پس بگیرد و قرارداد اجاره را تمدید نکند ، باید حق سرقفلی یا حق کسب و پیشه را به مستاجر پرداخت کند.

چرا که مستاجر توانسته است با تلاش خود بر ارزش ملک بیافزاید.

دعاوی سرقفلی گرچه شاید در ابتدا بسیار ساده به نظر برسند اما به خاطر داشته باشید که حقوق تجارت ، امور پیچیده و حساسی هستند که برای کسب نتیجه از آن ها حتما باید با مسائل حقوق تجارت آشنایی کافی داشته باشید. به همین دلیل توصیه می کنیم که از کمک های یک وکیل خبره و ماهر در این زمینه استفاده کنید.

 

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *