شرایط طلاق توافقی در سال 98 و 99 چگونه است؟

شرایط طلاق توافقی

یکی از شرایط طلاق توافقی است که زن و شوهر هر دو رضایت کامل نسبت به این عمل داشته و تمام موارد مورد بحث مانند نحوه تقسیم اموال، حضانت کودکان، مهریه، نفقه و موارد این چنینی را بین خود حل کرده باشند.

یکی از ساده ترین راه ها برای جدایی، طلاق توافقی است. با آن که در بسیاری از مذاهب و فرهنگ ها، طلاق به عنوان عملی مذبوح در نظر گرفته می شود، اما گاهی آخرین راه برای حفظ سلامت جسمی و روانی طرف یا طرفین ازدواج است.

زمانی که زن و شوهر هر دو با هم به این نتیجه رسیده باشند که جدایی بهترین راه حل برای آن ها است، طلاق توافقی بی دردسرترین راه برای انجام این کار است.

در صورتی که حتی یکی از این موارد حل نشده باشد، دادگاه اجازه طلاق توافقی را صادر نمی کند.

طبق قوانین سال 98، کسانی که درخواست طلاق توافقی دارند، باید به وبسایت رسمی مربوطه مراجعه کرده و به صورت آنلاین نسبت به دریافت نوبت اقدام کنند. توجه کنید که اطلاعات زوجین باید به طور کامل و دقیق به این وبسایت وارد شود.

بعد از وارد کردن مشخصات و درخواست نوبت، این سامانه تاریخی را برای مراجعه زوجین به مراکز خانواده مشخص می کند. این مراکز که تحت نظر بهزیستی فعالیت می کنند، وظیفه دارند تا در خصوص مشکلات زن و شوهر و علت جدایی آن ها، مشاوره های لازم را به عمل بیاورند.

گاهی مراجعه به این مراکز باعث می شود که طرفین در مورد تصمیم خود مردد شده و یا حتی به کلی مسئله طلاق را فراموش کنند. بنابراین، اهمیت این مشاوره ها در مورد کاهش آمار طلاق نباید نادیده گرفته شود.

در ادامه بررسی می کنیم که شرایط طلاق توافقی چیست و به چه مدارکی نیاز دارد. با ما همراه باشید.

مهمترین شرایط طلاق توافقی امسال

شرایط طلاق توافقی در سال 98 و 99 نیز به روال سال گذشته است. در سال 97 قوانین جدیدی مربوط به گذراندن دوران مشاوره و غربالگری پیش از طلاق توافقی ایجاد شد.

این قانون که در سال جاری هم بدون تغییر مانده است، عنوان می کند که زوجین باید در دوره های مشاوره بهزیستی شرکت کنند تا به اصطلاح گواهی “عدم سازش” از طرف واحد مشاوره مورد نظر صادر شود.

ارائه این گواهی به دادگاه برای انجام طلاق توافقی الزامی است. این مشاوره ها حداقل 5 جلسه طول می کشند و طی آن ها زوجین باید حداقل یک ماه و نیم یعنی 45 روز را در دوران مشاوره بگذرانند.

البته دقت داشته باشید که حتی بعد از دریافت این گواهی و صادر شدن رای دادگاه مبنی بر طلاق طرفین، باز هم هر کدام از زوجین که پشیمان شدند، می توانند فرآیند طلاق را به تعویق بیندازند.

به زبان دیگر، هیچگونه اجبار یا فشاری از جانب دادگاه مبنی بر انجام طلاق توافقی وجود ندارد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بعد از انجام طلاق، زوجه باید مدت عده یعنی سه ماه یا سه دوره قاعدگی را پشت سر بگذارد تا دوباره قادر به ازدواج باشد.

البته نگه داشتن عده برای زنان یائسه یا زنانی که با همسر خود نزدیکی نداشته اند، الزامی ندارد.

در صورتی که طلاق توافقی انجام شده ولی مدت عده تمام نشده باشد، می توان به ازدواج برگشت؛ اما اگر بعد از رسمی شدن طلاق و تمام شدن عده، زوجین پشیمان شوند، باید دوباره عقد کنند.

یکی دیگر از شرایط طلاق توافقی که باید مد نظر داشته باشید، طلاق در خارج از کشور است.

تحت شرایطی که شخصی با یک فرد غیر ایرانی ازدواج کرده و در کشور محل اقامت او به صورت توافقی از هم جدا می شوند، باید عمل طلاق را طبق قانون رسمی کشور ما نیز انجام دهند تا در سازمان ثبت اسناد، طلاق این افراد به صورت رسمی ثبت شود.

در غیر این صورت، طلاق در خارج از کشور توسط مراجع قضایی داخلی به رسمیت شناخته نخواهد شد.

برای این منظور باید طرفین از طریق سفارت ایران در کشور مورد نظر، مراحل طلاق خود را دنبال کنند. در مرحله اول باید زوجین یک وکالت نامه محضری برای انجام امور مربوط به طلاق برای یک شخص حاضر در ایران ارسال کنند.

این شخص می تواند از اعضای خانواده یا دوست و آشنا باشد. همراه با این وکالت نامه، باید مدارک شناسایی و عقدنامه طرفین نیز به صورت فیزیکی به ایران ارسال شود. فرد مورد نظر می تواند با استفاده از وکالت نامه، مراحل طلاق را در ایران پیگیری کند.

ضمنا، طلاق توافقی می تواند بدون حضور یک از زوجین یا هر دوی آن ها صورت بگیرد. برای این منظور می توان از وکلای مجرب در زمینه طلاق کمک گرفت که مجبور به شرکت در جلسات مشاوره یا دادگاه نباشید.

مشاوره طلاق توافقی

ازدواج و طلاق دو مورد از مهم ترین تجربه های زندگی هر فردی است. تفاوت اصلی بین آنها این است که طلاق می تواند برای همه افراد درگیر دردناک باشد: کودکان، اعضای خانواده و به خصوص زن و شوهر.

در حقیقت، طبق آمارهای ارائه شده، اندکی کمتر از 30 درصد ازدواج ها به طلاق ختم می شود و بیشترین نرخ طلاق مربوط به 5 سال اول زندگی است. حقیقت این است که طلاق حتی اگر توافقی و دوستانه هم باشد، یک واقعه استرس زا و تغییر دهنده زندگی است.

در جریان طلاق، ولو طلاق توافقی، حجم گسترده ای از مسائل حقوقی و عاطفی باید در نظر گرفته شود که عدم آگاهی از آن ها می تواند در آینده دور یا نزدیک برای هر کدام از طرفین، بسیار سنگین یا دردناک باشد.

اما خبر خوب این است که با گذشت زمان اوضاع بهتر می شود. مشاوره های قبل و بعد از طلاق توافقی می توانند کمی حجم مشکلات قانونی و عاطفی شما را حل کنند.

همان طور که گفتیم، شما باید طبق قانون به مراکز مشاوره مراجعه کنید. در این مراکز در مورد راه های ادامه ازدواج با شما صحبت می شود. در صورتی که بتوان راهی برای گذشت و ادامه زندگی پیدا کرد، قطعا تنها راه آن استفاده از توصیه های مشاوران است.

در صورتی که طرفین قادر به سازش نباشند، وظیفه مشاوران این است که زوجین را از تبعات قانونی و حق و حقوق آن ها در این خصوص آگاه کنند. بسیاری از زوجین بدون آگاهی، وارد مسیر طلاق می شوند و بعدها یا بخشی از حقوق خود را از دست می دهند یا بابت نحوه عملکرد خود افسوس می خورند.

مشاوره قبل از طلاق توافقی چیست؟

مشاور طلاق در مراکز بهزیستی یا سایر مراکز دولتی و خصوصی می تواند به شما و شریک زندگی تان بیاموزد که چگونه به طور مؤثر با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

مشاور همچنین می تواند به شما و شریک زندگی تان کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا واقعاً می خواهید یا نیاز دارید که طلاق بگیرید؟

به عبارت دیگر، آن ها می توانند به شما در مسیر نجات ازدواج کمک کنند.

به خاطر داشته باشید که اگر کودکان نیز درگیر طلاق شما هستند، ضروری است که امور مربوط به طلاق را با احتیاط طی کنید. به عبارت دیگر، مهم است که فرزندان شما یک طلاق اخلاقی و سالم را تجربه کنند که در آن خبری از سرزنش یا بی احترامی نباشد.

بهترین راه برای به حداقل رساندن آسیب های فرزندان و محافظت از آنها این است که با گذشته دردناک خود با همسرتان کنار بیایید.

مشاوران قبل از طلاق می توانند به شما کمک کنند که راه مناسبی برای توضیح دادن طلاق خود به فرزندان تان پیدا کنید. چرا که نحوه بیان کردن این موضوع با آن ها تاثیر زیادی در روحیات و عواطف شان خواهد داشت.

با آن که مطرح کردن طلاق با اطرافیان و حتی والدین نباید مسئله مهمی باشد، اما با توجه به فرهنگ جاری در کشور ما، پدر و مادر و اقوام نقش مهمی در زندگی مشترک فرزندان خود دارند.

بنابراین مطرح کردن شرایط طلاق توافقی برای آن ها ممکن است کمی دشوار باشد. مشاوران در این زمینه می توانند کمک بزرگی باشند.

مشاوره قبل از طلاق همچنین می تواند به شما در شناسایی و رفع هرگونه احساسات متضاد یا گیج کننده مربوط به طلاق کمک کند. در آخر این که، این شکل از مشاوره می تواند راهکارهای مقابله ای سالم را به شما یاد دهد که می توانید در طول تجربه های چالش برانگیز و استرس زا به کار بگیرید.

بعد از گذراندن مشاوره های قبلی از طلاق توافقی، ممکن است بخواهید دوباره شانس خود را برای ادامه زندگی مشترک امتحان کنید و این همان چیزی است که در غالب اوقات اتفاق می افتد.

مشاوره بعد از طلاق توافقی چیست؟

اما وجور مشاوره طلاق توافقی بعد از انجام طلاق نیز بسیار ضروری است. یک مشاور طلاق می تواند شما را در این زمان دردناک و نامشخص راهنمایی کند، ضمن اینکه راه هایی را که برای زندگی به روشی مثبت و سالم لازم است، در اختیارتان قرار دهد.

علاوه بر این، مشاور می تواند به شما یاد دهد که چگونه زندگی پس از طلاق را از سر بگیرید و تأثیرات منفی طلاق را بر فرزندان خود به حداقل برسانید. مشاور همچنین می تواند به شما کمک کند بهتر درک کنید که چرا رابطه شما شکست خورده است، بنابراین شما اشتباهات خود را در آینده تکرار نمی کنید.

صرف نظر از دلیل، قطع شدن یک رابطه طولانی مدت و متعهدانه می تواند زندگی شما را مختل کند و احساسات عمیقی مانند غم، استرس و اندوه را در شما به وجود بیاورد.

حقیقت این است که “زندگی پس از طلاق” در بسیاری از افراد احساس نا امیدی و کرختی ایجاد می کند. در حقیقت، گاهی اوقات افراد ترجیح می دهند در یک رابطه ناخوشایند قرار داشته باشند اما با آینده نامشخص بعد از ازدواج روبرو نشوند.

نکته خوب در مورد مشاوره پس از طلاق توافقی این است که می تواند شما را در مورد پیامدهای طلاق راهنمایی کند. به طور خاص، مشاوران طلاق از تکنیک های مختلفی برای بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس شما و پذیرش واقعیت استفاده می کنند، بنابراین می توانید زندگی خود را به شکل سابق پس بگیرید.

آنها همچنین به شما كمك می كنند كه با احساسات باقیمانده نسبت به همسر سابق خود به روشی سالم و مولد مقابله كنید. اگر بخواهیم حقیقت را بگوییم، افراد، به ویژه کسانی که سالهاست که متاهل شده اند، به سختی می توانند زندگی خارج از ازدواج را بپذیرند.

اینجاست که مشاوران طلاق وارد بازی می شوند. این متخصصان می توانند به شما در کشف هویت تان کمک کنند، بنابراین می توانید سرانجام زندگی خود را در آغوش بگیرید.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

تا اینجای کار در مورد شرایط طلاق توافقی و مشاوره های قبل و بعد از آن صحبت کردیم. اگر بعد از گذراندن مراحل مشاوره، باز هم زوجین مصر به انجام طلاق باشند، باید مدارک لازم را برای دادگاه آماده کنند.

برای انجام طلاق توافقی، باید تمام مدارکی که تاکنون دادگاه و مراکز مشاوره به شما داده اند، به همراه داشته باشید. این مدارک شامل حکم دادگاه و گواهی مرکز مشاوره و غربالگری است.

علاوه بر این ها، باید اصل شناسنامه زوجین، کپی کارت ملی و کپی یا اصل عقدنامه را نیز به همراه داشته باشید. بعد از جمع کردن این مدارک، می توانید به دفترهای خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و درخواست خود را در آن جا به ثبت برسانید.

در صورت تمایل، می توانید از یک وکیل طلاق کمک بگیرید. با تحویل مدارک فوق به وکیل، تمام مراحل بدون نیاز به حضور شما انجام می شوند.

شرایط طلاق توافقی با قانون جدید

همان طور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم شرایط طلاق توافقی با قانون جدیدی که از سال 97 تصویب شده، کمی سخت تر شده است. طبق این قانون زن و شوهر بایستی حداقل در 5 جلسه مشاوره شرکت کنند.

شاید بتوانند راه حلی برای سازش پیدا کنند یا اینکه گواهی عدم سازش را دریافت کنند. به جز این قانون، تغییرات خاصی در قوانین مربوط به طلاق توافقی ایجاد نشده است.

در ادامه شرایط مربوط به طلاق توافقی را به صورت خلاصه بررسی می کنیم:

در صورتی که در دوران عقد طلاق توافقی صورت بگیرد، در صورت ادعای زوجه مبنی بر باکره بودن، باید آزمایشات پزشکی قانونی در این زمینه انجام شود.
با دادن وکالت به همسر برای انجام امور مربوط به طلاق توافقی (یعنی یکی از طرفین حق طلاق داشته باشد)، روند مربوط به امور طلاق توافقی بدون تغییر باید تا انتها طی شود.

در صورتی که شرایط قیم کودک بعد از طلاق توافقی دچار تغییر شود به گونه ای که مصلحت کودک در خطر باشد، حضانت وی می تواند به فرد دیگر واگذار شود.
زنان یائسه احتیاجی به انجام تست بارداری برای طلاق توافقی ندارند.