طلاق با وکالت از شوهر

در قوانین اسلامی همان طور که احتمالا می دانید، حق طلاق در اختیار مرد است. اما این مسئله دلیلی بر این نکته نمی شود که خیلی از آقایان در همان ابتدای ازدواج، وکالت در طلاق یا حق طلاق را به همسران خود می دهند!

اما سوال اینجاست که عموما چگونه می توان حق طلاق یا همان وکالت در طلاق را از همسر دریافت نمود؟ برای پاسخ به این سوال باید در ابتدا چندین نکته ی مهم دیگر را هم بررسی کنیم.

اولین نکته این است که شما شروط ضمن عقد را بدانید و از انتخاب هایی که می توانید داشته باشید، آگاهی پیدا کنید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره ی شروط ضمن عقد می توانید این مقاله را  مطالعه کنید.

اما اگر بخواهیم به طور خلاصه بیان کنیم یکی از اصلی ترین شروط ضمن عقد، وکالت در طلاق است که توسط مرد به زوجه بخشیده می شود. این حق در زمان عقد نکاح صورت می گیرد! اما گاهی هم پیش می آید که زوجین بعد از ازدواج برای گرفتن حق طلاق توافق می کنند. در این شرایط باید به دفترخانه ثبت اسناد رسمی مراجعه کرده و وکالت در طلاق را دریافت کنند.

نکته ای که در مورد شروط ضمن عقد باید بدانید این است که اگر وکالت در طلاق، یکی از شروط ضمن عقد زوجه باشد، مرد نمی تواند که زن را از وکالت عزل نماید و به قول معروف اجازه طلاق را از او سلب کند. البته باید بدانید که دادن وکالت در طلاق به زوجه، به این معنی نیست که دیگر شما نخواهید توانست طلاق بگیرید.

اما سوالی که وجود دارد این است که وکالت در طلاقی که در دفاتر ثبت اسناد رسمی به زوجه داده می شود، چه شرایطی خواهد داشت؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که وکالت در طلاق در دفترخانه از سوی مرد قابل عزل است. به این معنی که می تواند حق طلاق را از زوجه باز پس بگیرد. البته این به شرطی خواهد بود که حق طلاق موعد و زمان نداته باشد. به این معنی که مرد خود را از عزل وکالت در طلاق تا مدت مشخصی محروم می کند. به هرحال زمانی که می خواهید چنین سندی را در دفترخانه ثبت کنید، سردفتر از شما سوال خواهد کرد که آیا تمایلی به قابلیت عزل یا عدم عزل وکالت در طلاق دارید یا خیر و در صورتی که جوابتان قابلیت عزل بود، از شما مدت زمان آن را سوال خواهند کرد.

باز هم باید بگوییم که وکالت در طلاق برای زوجه به این معنی نیست که دیگر زوج قادر به طلاق دادن وی نیست. در حقیقت در زبان عامه مردم چنین جا افتاده است که اگر حق طلاق را به زوجه بدهند، به این معنی خواهد بود که تنها اوست که می تواند طلاق بدهد، اما باید بگوییم که حق طلاق قابل واگذاری به زوجه یا هر شخص دیگری نیست. چرا که این حق به صورت شرعی برای مرد تعیین شده است و زوج تنها قادر است که وکالت در طلاق را به زوجه بدهد تا هر زمان که بخواهد بتواند خود را مطلقه سازد.

مراحل طلاق با داشتن وکالت طلاق

اولین نکته ای که باید بدانید این است که چنان چه حق طلاق یا همان وکالت طلاق را داشته باشید، مسائل و روند مربوط به طلاق شما بسیار ساده تر و راحت تر خواهد شد. بیشتر زنانی که حق طلاق ندارند، در صورتی که تصمیم به طلاق داشته باشند، یا باید بخشی از حق و حقوق خود را ببخشند یا این که اثبات نماید ادامه زندگی با زوج مصداق بارز عسر و حرج خواهد بود.

اما با داشتن وکالت در طلاق، کارها ساده تر خواهد شد. قبل از هر چیزی باید با در دست داشتن مدارک شناسایی خود به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای طلاق داشته باشید. فراموش نکنید که مهم ترین مدرکی که در اختیار خواهید داشت، همان سد وکالت در طلاق یا شروط ضمن عقد شماست.

بعد از آن می توانید به سراغ یک وکیل پایه یک دادگستری بروید تا روند امور را برعهده بگیرد. استخدام یک وکیل طلاق توافقی برای شما اجباری نیست اما زوج لازم دارد که وکیلی داشته باشد تا بتواند امور مربوط به طلاق را انجام دهد.

اما چرا زوج به یک وکیل طلاق احتیاج دارد؟ باید بدانید که زمانی که زوجه وکالت در طلاق را در اختیار می گیرد، در حقیقت وکالت او را بر عهده می گیرد. اما طبق قانون، هر کسی نمی تواند وکالت کند و انجام این کار منوط به داشتن پروانه ی حقوقی می باشد. به همین خاطر در حقیقت باید بگوییم که زوجه می تواند برای زوج وکیل انتخاب نماید.

همان طور که گفتیم باید بدانید که وکالت در طلاق می تواند مطلق هم نباشد. به این معنی که اگر به اصطلاح حق طلاق را دریافت کردید نباید دلتان را خوش کنید که دیگر مشکلی بر سر راهتان نخواهد بود. در حقیقت خیلی مواقع است که وکالت زوجه در طلاق، کاملا مشروط به وقوع یک شرط خواهد بود. در این شرایط باید بدانید که چه کاری از عهده ی شما برمی آید. در ابتدا باید ثابت کنید که شرط مورد نظر تحقق پیدا کرده است و بعد از آن به دنبال اجرای حق وکالت در طلاق خود باشید. خب طبیعی است که در چنین شرایطی روند طلاق طولانی تر می شود و شاید احتیاج داشته باشید که با یک وکیل ماهر و با تجربه مشورت کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند. حتی استخدام یک وکیل طلاق توافقی هم شاید ایده ی بدی نباشد.

نکته ی مهم دیگری که باید بدانید این است که عبارت ” حق طلاق به زوجه داده شد” اصولا ً اعتبار حقوقی زیادی ندارد. گاهی برخی از سردفتران به اشتباه چنین عبارتی را در شروط ضمن عقد می نویسند. اما باید بدانید که نوشتن این جمله به هیچ وجه کار شما را راحت می کند و اعتبار و وجاهت قانونی ندارد. همان طور که گفتیم نمی شود حق طلاق را به شخص دیگری تفویض کرد و تنها می توان وکالت در طلاق را به زوجه داد. این عبارت درست تر و صحیح تر است و می توان به آن استناد نمود.

پس دقت داشته باشید که هنگام نوشتن شروط ضمن عقد، حتما از عبارت وکالت در طلاق استفاده شود نه حق طلاق!!

ابطال حق طلاق

همان طور که گفتیم زوج می تواند در شرایط مختلفی زوجه را از وکالت در طلاق عزل نماید. البته این در شرایطی است که وکالت در طلاق، در دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد و نه به هنگام تنظیم سند نکاح! در حقیقت همان طور که اشاره کردیم، زوج می تواند وکالت در طلاق را منوط به وقوع شرایطی کند! یا این که مدت مشخصی را برای آن در نظر بگیرد.

به این ترتیب می تواند به محض عدم رعایت شروط تعیین شده یا گذشتن زمان وکالت در طلاق، این وکالت را باطل کرده و به قول معروف زوجه را از وکالت عزل نماید.

البته باز هم باید بگوییم که چنین مسائلی تنها زمانی امکان پذیر است که وکالت در طلاق، در دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم شده باشد. شروط ضمن عقد وکالت بلاعزل برای طلاق به زوجه می دهند.

حق طلاق محضری

حق طلاق محضری در حقیقت همان وکالت در طلاق است که توسط سردفتر تنظیم می شود. دقت داشته باشید که در چنین مواقعی بهتر است که حتما از حضور یک وکیل پایه یک دادگستری بهره مند شوید.  وکیل می تواند شما را در این پروسه راهنمایی کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *