عسر و حرج در دوران عقد

عسر و حرج در دوران عقد

دوران نامزدی و عقد برای هر زوجی باید شیرین ترین دوره زندگی باشد . اما در نهایت فرصت بسیار مناسبی است که زوجین نسبت به یکدیگر شناخته پیدا کرده و خود را برای زندگی زیر یک سقف آماده سازند.

اما خیلی مواقع پیش می آید که زوجین در همان دوران عقد متوجه می شوند که برای زندگی مشترک به درد یکدیگر نمی خورند و ادامه زندگی مشترک می تواند اشتباه بزرگی باشد. به همین خاطر تصمیم به طلاق می گیرند.

 

یکی از شرایطی که ممکن است منجر به طلاق در دوران عقد شود ؛ همان عسر و حرج است. عسر و حرج به این معنی است که زوجه به قدری در طول زندگی مشترک دچار سختی و عذاب شده است که دیگر قادر به ادامه ارتباط نیست و تصمیم به طلاق دارد. اما همان گونه که می دانید طلاق از سوی زوجه کار چندان راحتی نیست و در این میان باید حتما از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنید.

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل طلاق آماده است تا کلیه خدمات حقوقی را به شما عزیزان ارائه کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

طلاق در دوران عقد چگونه است

سوالی که در این میان بسیار مطرح می شود این است که شیوه ی طلاق در دوران عقد به چه صورت است و چه تفاوتی با طلاق بعد از ازدواج خواهد داشت؟!

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شرایط طلاق در دوران عقد بسیار مشابه با طلاق عادی است و می توان به روش های گوناگون طلاق گرفت. زوجین می توانند در ابتدا بر سر همه چیز توافق کرده و سپس درخواست طلاق داشته باشند.البته باید در نظر داشته باشید که در قانون جدید طلاق توافقی ، روند طلاق اندکی طولانی تر شده و دیگر نمی توان به سادگی و در طول دو هفته طلاق گرفت .زوجین باید در ابتدا به مراکز غربالگری محل زندگی خود مراجعه کرده و پس از دریافت نوبت در جلسات مشاوره زوجین شرکت نمایند.

پس از آن اقدام به ردیافت گواهی عدم امکان سازش خواهند کرد و در نهایت به دادگاه مراجعه می کنند که با این شرایط می توان عنوان کرد که روند طلاق توافقی امروزه دست کم سه ماه به طول خواهد انجامید.

اما تفاوتی که طلاق در دوره ی نامزدی و عقد خواهد داشت ، به یک مسئله اساسی بستگی دارد : مدخوله بودن یا غیر مدخوله بودن زوجه

در ادامه به این شرایط خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

طلاق در دوران عقد و باکره بودن

پیش از هر چیزی ، باید مشخص شود که ایا رابطه جنسی میان زوجین برقرار شده است یا خیر!! چرا که همین مسئله می تواند تفاوت بزرگی در حق و حقوق زوجه ایجاد نماید.

احتمالا همان گونه که می دانید در روند طلاق یکی از مراحل اساسی و مهم ، آزمایش بکارت زوجه می باشد.

در طول این آزمایش ، زوجه باید بنا بر دستور دادگاه به یکی از مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده و مدخوله بودن یا نبودن خود را اثبات نماید.

پس از انجام این آزمایش ممکن است پاسخ به دو صورت باشد :

زوجه باکره است . در این صورت زوجه می تواند تنها تقاضای نیمی از مهریه خود را داشته باشد.علاوه بر این می تواند پس از طی نمودن روند طلاق و جاری شدن صیغه ی آن ، نام همسر را از شناسنامه خود پاک نماید.

طلاق در دوران عقد و باکره نبودن

شرایط دوم این است که زوجه باکره نباشد و مدخوله به حساب آید. که در این شرایط از تمام حق و حقوق پس از ازدواج برخوردار خواهد بود و تمام مهریه به وی تعلق خواهد گرفت . البته در این شرایط امکان حذف نام همسر از شناسنامه امکان پذیر نخواهد بود و باید تا زمان ازدواج مجدد منتظر بماند.

دوران عقد نیز همان گونه که گفتیم تفاوت چندانی با زندگی مشترک در زیر یک سقف نخواهد داشت و زوجین عملا زن و شوهر به حساب می آیند.

به همین خاطر تمام شرایط طلاق نیز در این دوره از زمان ، مشابه با دیگر دوره ها خواهد بود.

زوجه می تواند در زمان عقد نکاح شروط ضمن عقد را برای خود قائل شود که یکی از این شروط حق طلاق خواهد بود.

اما در صورتی که شروط ضمن عقد را امضا نکرده باشند؛ کار زوجه برای طلاق اندکی سخت تر خواهد شد.

یکی از شرایطی که زوجه می تواند با استناد به آن درخواست طلاق بدهد ؛ عسر و حرج در دوره ی عقد است.

در صورتی که زوج ؛شرایط یک زندگی سالم و درست را برای زوجه مهیا نسازد ( به عنوان مثال اعتیاد داشته باشد یا این که به بهانه های مختلف دعوا و درگیری ایجاد کند ) زوجه می تواند درخواست طلاق بدهد.

البته اثبات این مسئله در دوره ی عقد کار چندان راحتی نیست و حتما باید از کمک های یک وکیل استفاده کرد. یک متخصص دعاوی خانوادگی می تواند برای شما شرایط موجود را تشریح کرده و راه های پیش رو را در نظر بگیرد.

عسر و حرج یکی از شرایط اساسی برای طلاق از سوی زن است اما استناد به آن و اثبات این مسئله کار راحتی نیست.چرا که در دوره ی عقد نمی توان ادعا نمود که زوجین به علت مشکلات و اختلافاتی که زیر یک سقف به وجود می آید دچار سختی و تنگی معیشت شده اند.

اما در هر صورت نمی توان این مسئله را نادیده گرفت و با یک دفاع و درخواست مناسب می توانید طلاق خود را بگیرید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *