یکی از اصلی ترین سوالاتی که برای هر زنی مطرح است، این می باشد که کدام یک از روش های رایج، بهترین شیوه ی اجرا گذاشتن مهریه است؟! همان طور که می دانید مسئله ی گرفتن مهریه پروسه ی سخت و پیچیده ای است که گاهی تا سال ها طول می کشد و زوجین را در راهروهای دادگاه ها سرگردان می کند.

متاسفانه خیلی از زوجین شیوه و روش به اجرا گذاشتن مهریه نمی دانند و هیچ گونه ایده ای درباره ی روند حقوقی آن ندارند. در این مقاله می خواهیم درباره ی آثار و عواقب اجرا گذاشتن مهریه با شما صحبت کنیم و راهنمایی لازم را به شما بدهیم. با ما همراه باشید.

همان طور که می دانید و احتمالاً برای شما یا اطرافیانتان پیش آمده، برخی مواقع به محض این که زوجه درخواست مهریه می کند، زوج فوراً اقدام به نقل و انتقال اموال خود می کند تا به این ترتیب بتواند درخواست اعسار بدهد و مهریه را پرداخت نکند یا این که زوجه را به مهریه توافقی راضی کند. اما با حضور یک مشاوره حقوقی خبره و ماهر می توانید از این معضل جلوگیری کنید.

اولین اقدامات برای اجرا گذاشتن مهریه

نخستین کاری که باید انجام دهید این است که علاوه بر ارائه ی درخواست خود به دادگاه، می توانید به اداره ی ثبت نیز مراجعه کنید و درخواست خود را ارائه کنید. به این صورت اگر زوج اموالی داشته باشید، فوراً توسط این اداره شناسایی شده و به این ترتیب می توان آن ها را توقیف کرد. اصلی ترین نکته این است که اجازه ندهید زوج هیچ یک از اقدامات شما را حدس بزند. به این صورت می توانید همواره یک گام از او جلوتر باشید و حق قانونی خود را دریافت کنید.

باید بگوییم که می توان مهریه را از طریق شورای حل اختلاف هم مطالبه کرد. اما بیشتر مواقع محدودیت های زیادی در شورای حل اختلاف وجود دارد که بیشتر زنان را وادار می کند که به سراغ دادگاه بروند. یکی از بزرگ ترین محدودیت های رایج در شورای حل اختلاف این است که اساساً به مبالغ زیر 20 میلیون تومان می تواند رسیدگی کند.

روش ها و تکنیک های زیادی برای تحت فشار قرار دادن زوج برای پرداخت مهریه وجود دارد که شاید بهترین آن ها ممنوع الخروج کردن وی باشد. به این ترتیب در صورتی که تمکن مالی کافی داشته باشد اما حاضر به پرداخت مهریه نیست، می توانید به راحتی او را به خاطر بدهی مهریه ممنوع الخروج کنید تا نتواند از کشور خارج کند. برخی مواقع این خروج به قدری برای بعضی از آقایان اهمیت دارد که ممکن است واقعا روند پرداخت مهریه را تسهیل کند.

اصولاً تمام وکلای طلاق قبل از هر چیزی به شما توصیه خواهند کرد که فوراً اقدام به ممنوع الخروج زوج نمایید. به این ترتیب راحت تر می توانید روند پرونده را پیگیری کنید.

همان طور که گفتیم یکی از راهکارهای عدم پرداخت مهریه از سوی مردان این است که به محض اطلاع از به اجرا گذاشن مهریه، فوراً تمام اموال خود را به نام افراد دیبگر می کنند تا به این ترتیب نشان دهند که هیچ گونه اموالی ندارند که بخواهند مهریه را پرداخت کنند. اما راهکاری قانونی برای حل این مسئله وجود دارد: شما می توانید قبل از این که اقدام به مطالبه ی مهریه نمایید، درخواست توقیف اموال زوج را از طریق شورای ثبت یا دادگاه را داشته باشید. به این ترتیب زوج دیگر قادر نیست اقدام به جا به جایی آن ها بنماید.

البته ناگفته نماند که این مسئله تنها زمانی امکان پذیر است که این اموال جزو مستثنیات دین نباشند.

برای اجرا گذاشتن مهریه چقدر پول لازمه

یکی از اصلی ترین سوالات زنان به هنگام به اجرا گذاشتن مهریه این است که اساساً باید چقدر هزینه پرداخت کنند؟ نکته ای که باید بدانید این است که دادگاه برای رسیدگی به هرگونه پرونده ای، هزینه ای را تحت عنوان هزینه ی دادرسی دریافت می کند که این هزینه بسته به نوع پرونده متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای مهریه، هزینه ی دادرسی 3.5 درصد از کل مبلغ مهریه خواهد بود.

به همین دلیل توصیه می شود که قبل از هر چیزی بهتر است مقدار کمی از مهریه را به اجرا بگذارید تا هزینه ی دادرسی شما زیاد نشود. بعد از آن می توانید تقاضای اعسار بدهید. داشتن یک وکیل ماهر و خبره در این روند می تواند انتخاب خوبی باشد. نکته ی مهم دیگری که باید در ذهن داشته باشید این است که پرداخت هزینه ی دادرسی مهریه بر عهده ی زوجه خواهد بود.

بنابراین قبل از این که اقدام به ارائه ی درخواست مهریه تان را داشته باشید درباره تمام این مسائل و هزینه هایی که باید داشته باشید، با یک وکیل متخصص و ماهر صحبت کنید.

برای اجرا گذاشتن مهریه کجا باید رفت

همان طور که در بالای همین متن اشاره کردیم که به شکل های مختلفی می توانید مهریه خود را به اجرا بگذارید. اما برای شروع پروسه، خوب است که از طریق اداره ی ثبت کار خود را آغاز کنید. به این ترتیب قبل از هر چیزی اموال زوج را توقیف خواهید کرد و به این ترتیب دیگر امکان انتقال و جا به جایی آن ها وجود نخواهد داشت.

در صورتی که مبلغ مهریه ی شما زیر 20 میلیون تومان است، توصیه می کنیم که حتما به سراغ شورای حل اختلاف بروید. چرا که هم روند دادرسی آن کوتاه تر خواهد بود و هم این که در نوبت نخواهید ماند.

اما در صورتی که مبلغ مهریه ی شما بیشتر از این است، توصیه می کنیم که به سراغ دادگاه صالح خانواده بروید و تقاضای خود را به اجرا بگذارید. داشتن یک وکیل می تواند کار شما را تا حد خیلی زیادی ساده تر و راحت کند.

یک وکیل خبره و ماهر می داند کار به اجرا گذاشتن مهریه را از کجا آغاز کند. به این ترتیب دیگر نیازی نخواهد بود که نگران جزئیات پرونده باشید

به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول میکشه

همان طور که گفتیم روند اجرا گذاشتن مهریه و در نهایت دریافت آن می تواند پروسه ای طولانی و وقت گیر باشد. بارها دیده ایم که این دسته از پرونده ها حتی تا سال ها نیز حل نشده باقی مانده اند.

البته هر دادگاهی که به پرونده ی شما رسیدگی می کند، ممکن است حجم کاری و پرونده ای متفاوتی داشته باشد که در روند رسیدگی به دادخواست شما نیز بی تاثیر نیست. علاوه بر این خیلی وقت ها در روند رسیدگی به پرونده اختلافات جدید دیگری نیز برای زوجین پیش می آید که نیاز به حل و فصل دارند و به این ترتیب ممکن است این روند را طولانی تر نیز کنند.

به همین دلیل است که اگر توانش را دارید، بهتر است مهریه را به صورت توافقی پرداخت کنید تا درگیر مشکلات بعد از آن نشوید.

هزینه وکیل برای اجرا گذاشتن مهریه

قطعا هر وکیلی بسته به مهارت و تخصص خود، مقادیر مشخصی برای حق الوکاله ی خود در نظر می گیرد. البته شرایط و ضوابط حاکم بر خود پرونده نیز گاهی در تعیین دستمزد وکلا بی تاثیر نیست. به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از هر چیزی با وکیل خود درباره ی هزینه های حق الوکاله صحبت کنید. برخی از وکلا ادعا می کنند با مبالغ بسیار کمی (مانند 1 الی 2 میلیون تومان) می توانند مهریه ی شما را دریافت کنند.

اما در مورد این دسته از وکلا به شما هشدار می دهیم. چرا که نه تنها پرونده ی شما را پیگیری نمی کنند بلکه به راحتی منجر به باخت شما در دادگاه خواهند شد. توصیه می کنیم حتما به سراغ وکیلی بروید که اول از همه در پرونده های خانواده و به خصوص مهریه مهارت داشته باشد. دوم این که به خوش نامی و حسن نیت مشهور باشد. یک وکیل باید همواره در دسترس باشد و با خوشرویی به سوالات شما پاسخ دهد. در این صورت هر چقدر که هزینه هم کنید، فایده ای نخواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *