عواقب دادن حق طلاق به زن

عواقب دادن حق طلاق به زن + توصیه های مهم - گروه وکلای سفیر صلح

در این مقاله به طور کامل در مورد حق طلاق زن و همچنین عواقب دادن حق طلاق به زن صحبت میکنیم. موضوع حق طلاق از مهمترین موضوعات در بحث طلاق زوجین می باشد که داشتن اطلاعات کامل در خصوص آن می تواند برای طرفین بسیار مفید و کارساز باشد. امیدواریم که هیچوقت دچار این موضوع نشوید اما اگر روزی به آن نیاز پیدا کردید اطلاعات زیر بسیار می تواند برای شما راه گشا باشد.

عواقب دادن حق طلاق به زن چگونه است؟

قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران می گوید حق طلاق حقی که یکی ازطرفین  عقد نکاح می تواند هرگاه بخواد درخواست طلاق را از مراجع زیر صلاح بخواهند و طبق قانون این حق با مرد است که البته طبق ماده ۱۱۳۳باید دلیل قانع کننده برای دادگاه داشته باشد.

چرا زنان مشتاق دریافت حق طلاق هستند؟

به علت بسیار سخت و طولانی بودن مراحل طلاق ازجانب زوجه درصورت مخالفت زوج  و حتی در مواردی که دلیل موجهی طبق قانون نداشته باشند ناممکن می باشد. پس، زنان مشتاق دریافت حق طلاق هستند و این را امتیاز بزرگی برای خود قلمداد می کنند. پس خوب است که زوج در مورد عواقب دادن حق طلاق به زن اطلاعات کاملی داشته باشد.

چرا مردان از دادن حق طلاق می ترسند؟

در مرحله اول باید بگوییم که نداشتن اطلاعات کافی باعث ترس مردان شده است و مثلا فکر میکنند عواقب دادن حق طلاق به زن این است که زن میتواند هرگاه بخواد طلاقشان دهد یا کلا طلاق و حق طلاق با همسرشان است این در حالی است که مسئله حق طلاق با زن جدید و چند سالی که این به گوش میخورد و پیش از این مردان هرگاه که میخواستند میتوانستند زن خود را طلاق بدهند و به همین دلیل فکر میکنند زن هم همین اختیارات را دارد و کسر شآن برای خود میدانند و احساس خطر میکنند.

یا مثلا فکر میکنند چون مسله جدیدی است به تازگی بین زنان ایرانی جا افتاده است اگر وکالت به حق طلاق زنشان بدهند مورد شماتت دوستان و آشنایان قرارگرفته و باعث سرافکندگی آنان می شود چرا که میگویند در عواقب دادن حق طلاق اختیارتی را به زنت داده ایی و از این قبیل جملات که متاسفانه در جامعه ما هنوز هم وجود دارد.

اما واقعیت حق طلاق دادن به زن این است که از مرد انحصاری بودن حق طلاق گرفته می شود  و مثل گذشته فقط مرد نیست که میتواند درخواست طلاق کند و با وکالت دادن به زن تحت عنوان حق طلاق به زن هم اجازه داده می شود که هرگاه دلیل قانع کننده ایی داشته باشد بتواند درخواست طلاق کند و طلاق بگیرید .

بدون طی کردن مراحل سخت و طولانی یک طلاق عادی و معمولی چرا که زن با داشتن حق طلاق می تواند به دادگاه مراجعه کرده و حتی بدون اطلاع همسرش  درخواست طلاق توافقی کند.

با ادامه مقاله عواقب دادن حق طلاق به زن همراه ما باشید.

زن چگونه بدون اطلاع همسر می تواند طلاق بگیرد؟

چون در مواقعی که زن حق طلاق دارد  در هنگام درخواست طلاق و مراحل قانونی داشتن وکیل برای شوهر اجباری است و حتماباید وکیل دادگستری واسط بین زوجین باشد حال ممکن است زن به هرعلتی گاه ترس ازشوهر و گاهی  غافلگیری شوهر به او اطلاع ندهد و وکیل بگیرد و با سواستفاده از مدارک همسرش اقدام به طلاق توافقی کند اینجا است که مردان باید احساس خطر کنند البته در مراحل بعدی طلاق توافقی اگر زن بخواهد مهریه یا نفقه یا سایرحقوق ازجمله نگهداری و حضانت فرزند ناچارمی شود شوهرش را درجریان گذاشته  و شوهر هرچند دیر ولی وارد ماجرا می شود.

عواقب دادن حق طلاق به زن

نکاتی در این باره وجود دارد مثل اینکه ممکن است حق طلاق کامل نبوده باشد و درخواست زن ازسوی دادگاه خانواده رد خواهد شد.

حق طلاق زن چگونه کامل است و چگونه کامل نیست؟

وکالت حق طلاق وقتی از جانب مرد به همسرش یا هرشخص دیگری داده می شود اول هنگام انعقاد عقد نکاح در محضر و عقدنامه گفته و نوشته می شود و به امضای شهود می رسد و بعد از این باید در دفتر اسناد رسمی رسما ثبت شود والا فاقد اعتبار قانونی خواهد بود وباعث رد شدن درخواست زن می شود.

نکته دیگری که حائز اهمیت است نوع نگارش وکالت نامه ایی است که مرد در آن حق طلاق را به همسرش می دهد مثلا عنوان کردن وکالت بلاعزل در این نوع وکالت نامه حق پشیمانی برای شوهر وجود نخواهد داشت در صورتی که اگر عنوان بلاعزل نوشته نشده باشد هرگاه مرد بخواهد می تواند حق داده شده به همسرش را پس بگیرد و دوباره حق انحصاری طلاق با مرد شود

پس باید بدانیم نکات ریز و نوشته های به ظاهر غیر مهم در حقوق بسیار مهم هستند و می توانند سرنوشت پرونده را تغییر دهند به همین دلیل است که وکالت و وکیل بودن بسیار شغل مهم و حساسی است چرا که گاهی با کلمات و حتی علامت های نگارشی می توانند جان انسانی را نجات یا قربانی کنند درادامه راجع به مبحث مهریه  صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: وکیل طلاق | بهترین وکیل طلاق

آیا مهریه و حق طلاق می توانند بهم ربطی داشته باشند؟

گاهی پیش می آید که زن برای بدست اوردن حق طلاق پافشاری میکند و مرد هم روی ندادن حق طلاق پافشاری دارد.

در اینجا شاید به این تفاهم برسند که در قبال بخشش مهریه حق طلاق با زن باشد درباره درست یا غلط بودن این تفاهم نمی توانیم نظری داشته باشیم ولی همانطور که گفته شد حتی با دادن حق طلاق به زن حق شوهر برای طلاق پا برجا است و حق شوهر کاملا از او گرفته نخواهد شد فقط حق انحصاری او گرفته می شود پس اینکه فکر کنند مهریه را می بخشند هرگاه بخواهند می توانند بدون هیچ دلیل قانع کننده ایی برای دادگاه طلاق بگیرند تفکر اشتباهی است.

صد البته این توافق باید در دفتر اسناد رسمی هنگام وکالت دادن شوهر به زن نوشته شود.

نوع نگارش وکالتنامه

سوال و نکته بعدی که باز هم به نوع نگارش وکالت نامه برمیگردد این است که زنی که حق طلاق دارد چه نوع طلاقی می تواند بگیرد این هم بستگی به توافقی دارد که بین زوجین درهنگام انعقاد عقد یا درهنگام انعقاد وکالت نامه در دفتر اسناد رسمی صورت گرفته است به هرحال مردان برای عدم مواجه شدن با مشکلات و عواقب دادن حق طلاق به زن بهتر است به نگارش وکالت نامه توجه بسیارزیادی داشته باشند گاهی پیش آمده است که زنان بدون اطلاع شوهرشان اقدام به درخواست طلاق کرده اند.

دادن حق طلاق به زن

پس از اعلام طلاق درخواست مهریه کرده اند و با توجه به اینکه مهریه همیشه بر ذمه شوهر است مرد میماند ومهریه ایی که باید پرداخت کند توصیه ما به مردان این است که درچنین مواردی حتما با وکیل مشورت داشته باشند و برای اینکه بر جزییات طلاق اشراف کامل داشته باشند بر طلاق توافقی پافشاری کنند تا طلاق غیابی و بدون حضور شوهر، هر چند درمواقعی که زن حق طلاق دارد حضور مرد الزامی نیست و بر عکس حضور وکیلش اجباری است ولی توصیه ما حضور مرد درکنار وکیل خود است.

بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

 در آخر شاید بپرسید عواقب دادن حق طلاق زن و حق طلاق نداشتن زن در چیست؟

عواقب دادن حق طلاق به زن این است که می تواند درخواست طلاق کند و حتی اگر مرد مخالف باشد به درخواستش به دلیل وجود وکالت نامه حق طلاق رسیدگی می شود درحالی که زنی که حق طلاق ندارد اگر مرد با طلاقش مخالف باشد باید راه صدساله را طی کند تا بتواند عسر و حرج یا غیبت یا دلایل قانع کننده و قانونی که در قانون پیش بینی شده است را برای دادگاه ثابت کند.