اگر بخواهیم یکی از جنجالی ترین موضوعات حقوقی را نام ببریم، قطعا باید قبل از هر چیزی به قانون مهریه / وصول مهریه اشاره کرد. این روزها کیست که برای یک بار هم که شده، درگیر موضوعات مربوط به مهریه نشده باشد؟ در اطرافیان و دوستان خود چند نفر را می شناسید که به خاطر عدم پرداخت مهریه، دچار مشکل شده اند یا حتی زندان رفته اند؟ آیا کسی را می شناسید که صرفاً به دلیل بالا بودن مهریه ناچار به تحمل زندگی مشترکش شده باشد؟

خب به عنوان یک موسسه حقوقی، بارها شاهد انواع و اقسام درگیری های مربوط به مهریه بوده ایم و به نظرمان آمده است که مهم ترین دلیل بروز چنین مشکلاتی به خاطر عدم اطلاع از قانون مهریه است. بیشترین زوجینی که نزد ما می آیند هیچ گونه اطلاعی راجع به موضوع وصول مهریه و چالش های حقوقی سر راه آن ندارند و فکر می کنند که مسئله ی ساده ای است اما باید بگوییم که به هیچ وجه این گونه نیست.

به دلیل مراجعات و سوالات زیاد شما، تصمیم گرفتیم به زبان ساده قوانین مربوط به مهریه را برایتان توضیح دهیم و بگوییم که قرار است با چه چالش هایی در طول این روند رو به رو شوید. اگر شما هم درگیر این مسئله هستید یا کسی از اطرافیانتان این مشکل را دارد، توصیه می کنیم حتما این مطلب را مطالعه کنید.

مهریه در قانون مدنی

همان طور که گفتیم و احتمالاً شما هم می دانید مسئله ی مربوط به وصول مهریه و چالش های حقوقی آن، گرچه چیز تازه ای نیست اما اخیراً شدت و کثرت پیدا کرده است. خیلی ها می خواهند بدانند که به طور دقیق مهریه در قانون مدنی به چه معناست و چگونه پرداخت می شود!

اولین نکته ای که باید بدانید این است که میزان مشخصی برای مهریه در نظر گرفته نشده است و معمولاً این مسئله به توافق و تراضی خود زوجین برمی گردد. ممکن است زوجی تصمیم بگیرند که مهریه را یک شاخه گل تعیین کنند و برخی دیگر به هزاران سکه هم راضی نشوند!

اما تعیین مهریه چندین شرط مهم باید داشته باشد:

اول از همه این که مهریه باید ارزش مالی داشته باشد. به این معنی که بتوان آن را به فروش رساند و در بازار عرضه و تقاضا برای آن ارزش مالی قائل باشند. بنابراین مهریه ی یک دست و یک پا یا….بی معنی و بیخود است. مقدار مهریه معمولا با طلا، زمین، گندم و …مشخص می شود.

نکته ی بعدی این است که مهریه حتما باید معلوم و مشخص باشد. بنابراین از مهریه های عجیب و غریب پرهیز کنید.

شرط بعدی این است که حتما مهریه باید قابل انتقال و مالکیت داشته باشد. به همین خاطر اگر املاک موقوفه و…نمی تواند مهریه شما قرار بگیرد.

فاکتور بعدی این است که حتما باید بتوان این مال را به نام زوجه نمود. به همین خاطر اگر مهریه ی شما گنجی است در کوه قاف یا باغی که اساساً غصب شده، بهتر است هرچه سریع تر آن را به چیزهای ملموس تر و قابل انتقال تری تغییر دهید.

پس دقت داشته باشید که در ابتدا باید این چهار شرط را برای تعیین مهریه رعایت کنید و سپس به نکات بعدی آن بپردازید.

قانون مهریه بیش از 110 سکه

همان طور که می دانید بر اساس قانون جدید مهریه، تنها 110 سکه از مهریه قابلیت حبس دارد. اما آیا می دانید این مسئله به چه معناست؟ ممکن است مهریه شما بر فرض مثال 200 سکه باشد. اما در نظر دادگاه، زوج تنها قادر به 110 سکه از آن را خواهد داشت و در صورتی که نتواند چه به صورت نقدی و چه اقساط، این میزان از مهریه را پرداخت کند، زوجه می تواند تقاضای حکم جلب و حبس او را داشته باشد.

اما ممکن است که زوج توانایی پرداخت همین مقدار از مهریه را نیز نداشته باشد و تقاضای اعسار از دادگاه داشته باشد. در این شرایط راهکارهای زیادی برای وصول مهریه پیش روست که در مطلب جداگانه ای به آن خواهیم پرداخت.

متاسفانه مطلبی در میان مردم جا افتاده است که تصور می کنند مهریه های بالاتر از 110 سکه را نمی توان دریافت کرد. اما مسئله این جاست که قانون برای مهریه های بالاتر از 110 سکه، لفظ عندالاستطاعه را تعیین کرده است. به این معنی که اگر زوجه تقاضای دریافت تمام مهریه ی خود را داشت، باید خود استطاعت مالی زوج را اثبات کند. در صورتی که بتواند ثابت نماید که زوج توانایی پرداخت بیش از 110 سکه را دارد، دادگاه حکم به پرداخت تمام مهریه خواهد داد.

البته باید بگوییم که روند اثبات استطاعت مالی مرد، کار ساده ای نیست و نیاز به دانش حقوقی زیادی دارد. به همین دلیل توصیه می کنیم که در این راه از کمک های یک وکیل مهریه بهره مند شوید.

نکته ای که باید در ذهن داشته باشید این است که چنان چه زوج بتواند ثابت نماید که توانایی مالی برای پرداخت مهریه را ندارد، حکم حبس برای او به اجرا در نمی آید. همه چیز بسته به شرایط خاص هر پرونده خواهد بود. یک وکیل پایه یک دادگستری بهتر از هر کس دیگری می تواند شرایط و ضوابط حاکم بر پرونده را بررسی کرده و بهترین راهکار ممکن را پیشنهاد دهد.

قانون جدید مهریه 14 سکه

اخیراً شایعاتی در فضای مجازی پیچیده است که می گوید، سقف تعیین مهریه برای زنان تا 14 سکه خواهد بود. همین چند وقت پیش بود که زمزمه هایی در مجلس در گرفت مبنی بر این که سقف تعیین مهریه توسط بانوان 14 سکه خواهد بود. اما به شدت با آن مخالفت شد و به تصویب نماینده های مجلس نرسید و در حد همان زمزمه باقی ماند.

اما شاید از خودتان سوال کنید که با وجود گرانی های موجود و فشار اقتصادی آیا منصفانه است که سقف مهریه همان 110 سکه باقی بماند؟ باید بگوییم که مهریه یکی از اساسی ترین حقوق زنان در اسلام است و نمی توان هیچ گونه شرط یا سقفی برای آن تعیین کرد.

به همین دلیل است که قانون مهریه اساساً به جای تغییر در اصل موضوع، ترجیح می دهد راهکارهایی قانونی برای قسط بندی و کمک به پرداخت مهریه کند. درست است که خیلی از خانواده ها و زوجین تصور می کنند که کی مهریه را داده و کی گرفته اما باید بگوییم که این دسته مثال ها امروزه مصداق چندان زیادی ندارند.

شرایط ندادن مهریه

خیلی مواقع پیش می آید که آقایان به دنبال راهکارهایی برای عدم پرداخت مهریه هستند. اما نکته ای که باید بدانید این است که مهریه جزو اساسی ترین حقوق زن به حساب می آید و قانون مهریه نیز در این باره به صراحت سخن گفته است.

اما راهکارهایی برای قسط بندی یا کاهش میزان مهریه وجود دارد که همه ی آن ها به شرایط فرد بستگی دارد. به عنوان مثال در شرایطی که احضاریه برای دادگاه مهریه به دست زوج می رسد، اولین اقدامی که می تواند داشته باشد این است که فوراً درخواست اعسار داشته باشد.

دادگاه با توجه به شرایط و تمکن مالی زوج، درخواست او را بررسی کرده و رای به اعسار صادر می کند. هم چنین باید در نظر داشت که شرایط دیگری هم برای عدم پرداخت مهریه وجود دارد که بستگی به توافق طرفین دارد. به عنوان مثال خیلی مواقع ممکن است زوجه در ازای حضانت، مهریه ی خود را می بخشد یا این که میزان آن را کاهش می دهد.

در نهایت باید به خاطر داشته باشید که همه چیز به بینش شما نسبت به قانون مهریه و راهکاری که به کار می برید، بستگی دارد. به کمک یک وکیل خبره و ماهر می توانید بهترین اقدام ممکن را داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *