در صورتی که تا به حال سر و کارتان با پرونده ها و مباحث حقوقی افتاده است، به خوبی می دانید که دو نوع رای وجود دارد که دادگاه ها ارائه می کنند. اولین رای، حکم است که به تصمیمات قطعی قاضی نسبت به امور جزئی و کلی گفته می شود. اما در صورتی که این حکم موقت یا ثابت نباشد، اصطلاحاً به آن قرار می گویند. حالا نکته ای که باید بدانید این است که انواع مختلفی از قرار وجود دارد که یکی از آن ها همین قرار رد دعوی است. اگر بخواهیم به طور خلاصه و ساده این عبارت را توضیح بدهیم باید بگوییم که چنان چه قاضی نسبت به ماهیت دعوا توسط خواهان ایراداتی داشته باشد، قرار رد دعوی را صادر می کند.

در حقیقت ممکن است زمانی که دادگاه دادخواست را بررسی می کند، به ایراداتی برخورد کند که قابل اغماض نیستند و به این ترتیب قرار رد دعوی را صادر می کند. ممکن است این ایرادات موقتی باشند و با رفع آن ها مجددا بتوان درخواست خود را ارائه کرد. اما برخی مواقع این ایرادات دائمی و اساسی هستند و اصولاً نمی توان آن ها را برطرف کرد. به این ترتیب پرونده ی دعوی به طور کامل بسته خواهد شد و دادگاه دیگر نسبت به آن رسیدگی نخواهد کرد.

ایرادات موقت چه هستند؟

یکی از اصلی ترین دلایلی که منجر به رد دعوی می شود، این است که فرد اصولاً سلاحیت لازم برای اقامه ی دعوی را نداشته است. به عنوان مثال خواهان صغیر است یا به سن رشد نرسیده یا اصولاً محجور به حساب می آید. همان طور که احتمالاً می دانید یکی از اساسی ترین شروط اقامه ی دعوا، اهلیت داشتن است. به همین خاطر دادگاه تنها را دیدن نام اقامه کننده، آن را رد خواهد کرد و نسبت به آن رسیدگی نمی کند. این نوع از مانع کاملاً موقتی است و تا زمانی که فرد دارای اهلیت شود، به تعویق خواهد افتاد.

یا این که ولی یا قیم فرد می تواند نسبت به ارائه ی مجدد دعوی به نیابت از خواهان اقدام نماید.

یکی دیگر از دلایل موقتی که منجر به رود دعوی می شوند، این است که سمت و جایگاه فرد نسبت به خواهان مشخص نباشد.به عنوان مثال فکر کنید که وکیل فرد بدون داشتن وکالتنامه بخواهد اقامه ی دعوا کند. طبیعی است که در چنین شرایطی امکان پذیرفتن دعوی از سوی دادگاه وجود نخواهد داشت.

ایرادات دائم چه هستند؟

یکی از اصلی ترین موانع دائمی این است که دادگاه قبل از این، نسبت به همین موضوع حکم قاطع صادر کرده باشد. به عنوان مثال در صورتی که شما در مورد مالکیت یک زمین با شخصی اختلاف داشته باشید و در گذشته حکم قاطع دریافت نموده باشید، نمی توانید دوباره بر سر همان زمین و به طرفیت همان شخص اقامه ی دعوا داشته باشید. مگر این که یکی از این موارد تغییر کرده باشد.

یکی دیگر از مواقع رد دعوا به صورت دائمی، این است که اساساً موضوع پرونده وجود خارجی نداشته باشد. به عنوان مثال تصور کنید که شما مالی را به فرد دیگری هبه کرده باشید اما هیچ گونه قبض یا رسیدی در این مورد نداده باشید و فقط به صورت کلامی این هبه اتفاق افتاده باشد. طبعاً در چنین مواقعی امکان تشکیل پرونده وجود ندارد و نمی توان علیه شما اقامه ی دعوا کرد چرا که چنین معامله ای وجود خارجی و رسمی ندارد.

هم چنین مواردی که از دیدگاه حقوقی غیر قانونی به حساب می آیند نیز جزو ایرادات دائمی محسوب می شوند. به عنوان مثال شما نمی توانید برای عدم دریافت پول خود بابت فروش مشروبات الکلی به شخص دیگر، اقامه ی دعوی داشته باشید.

یکی از مواردی که دادگاه ها به شدت نسبت به آن حساس هستند، بحث زمان بندی و نوبت دهی به پرونده هاست. در صورتی که خواهان در موعدی که توسط دادگاه مشخص شده، حضور پیدا نکند، قرار رد دعوی صادر می شود و به هیچ وجه بازگشت پذیر نیست مگر در شرایط استثنایی!

از دیگر مواردی که می توان جزو ایرادات دائمی رد قرار دعوی برشمرد، عدم داشتن منفعت خواهان در پرونده است. در صورتی که خواهان هیچ گونه سود و زیانی از اقامه ی دعوا نبرد، اساساً دعوای وی رد خواهد شد.

فرق حکم بطلان دعوا با رد دعوی حقوقی

یکی از اصلی ترین تفاوت هایی که میان حکم بطلان دعوا با رد دعوی وجود دارد، در ورود کردن قاضی به ماهیت دعوی است. به این صورت که اگر پیش از ورود به دعوا، قاضی تشخیص بدهد که ایراداتی در اقامه ی دعوا وجود دارد، قرار رد دعوا صادر می کند. همان طور که می بینید، این قرار است و حکم قطعی و قاطع نیست.

اما در صورتی که قاضی به ماهیت پرونده ورود پیدا کند و باز هم ایراداتی را به پرونده و دادخواست خواهان وارد ببیند، حکم به بی حقی یا بطلان دعوا خواهد داد. همان طور که احتمالاً خودتان هم متوجه شده اید، حکم نوعی رای قطعی است و معمولاً امکان تغییر آن وجود ندارد.

پس یادتان باشد که فرق میان حکم بطلان دعوا و قرار رد دعوی اول از همه در نوع رای آن هاست و دوم مسئله ورود قاضی به ماهیت پرونده می باشد.

قرار رد شکایت

امکان دارد که از دو جنبه شکایت یا دادخواست شما رد شود: یکی از سوی مدیر دفتر دادگاه و دیگر از سوی قاضی!

همان طور که می دانید تمام دادخواست ها باید روی برگه های مخصوصی که توسط خود دادگاه به شما داده می شود، نوشته گردد. در صورتی که هرگونه ایرادی در نحوه ی طرح شکایت یا دادخواست، وجود داشته باشد مدیر دفتر دادگاه آن را در خواهد کرد.

از رایج ترین ایراداتی که منجر به قرار رد شکایت می شوند، باید به موارد زیر اشاره کرد:

اول از همه این که دادخواست شما تمبر نداشته باشد یا هزینه ی آن را پرداخت نکرده باشید

در صورتی که اطلاعات مربوط به خواهان یا خوانده به طور واضح و مشخص ذکر نشده باشد و تشخیص موضوع شکایت نیز دشوار باشد، به این معنی که به درستی نتوانسته باشید موضوع شکایت خود را مطرح کرده باشید، مدیر دفتر دادگاه قرار رد شکایت را صادر خواهد کرد.

عدم پرداخت هزینه انتشار اگهی در مهلت قانونی یک ماهه نیز می تواند منجر به صدور رای رد شکایت شود. البته تمام این موارد توسط مدیر دفتر دادگاه انجام می شود اما برخی مواقع ممکن است خود قاضی نیز اقدام به رد شکایت نماید:

در مواقعی که ممکن است خواهان در روند دادرسی محکوم شود، خوانده از قاضی می تواند تقاضای تامین دلیل خسارت ناشی از هزینه ی حق الوکاله و دادرسی را بخواهد. در صورتی که خواهان این تامین را ندهد، قاضی می تواند روند دادرسی را متوقف کرده و در نهایت دادخواست او را رد کند.

مواردی که به استناد آن ها قاضی می تواند قرار رد شکایت خواهان را صادر کند، بسیار زیاد است که در مجالی دیگر به آن خواهیم پرداخت .

هزینه دادرسی اعتراض به قرار رد دعوی

همان طور که می دانید دادگاه برای رسیدگی به دعاوی مختلف، هزینه ای را تحت عنوان هزینه ی دادرسی دریافت می کند. البته در صورتی که شما توانایی پرداخت هزینه های دادرسی را نداشته باشید می توانید دادخواست اعسار خود را ارائه کنید. اما به هر حال در مورد پرونده های اعتراض به قرار رد دعوی ، همه چیز بستگی به نوع پرونده و دعوا خواهد داشت.

هزینه های دادرسی هر ساله در حال تغییر هستند و نمی توان عدد مشخصی را برای آن ها تعیین نمود. همان طور که گفتیم ارزش پرونده نیز در تعیین هزینه های دادرسی بی تاثیر نخواهد بود.

توصیه می کنیم که در این راه حتما از مشاوره حقوقی با یک وکیل ماهر و خبره بهره مند شوید. داشتن یک وکیل نه تنها ریسک شکست در پرونده را پایین می آورد، بلکه باعث می شود که خطر صدور قرار رد دعوی نیز کاهش پیدا کند. در هر صورت پرونده های حقوقی بدون حضور یک وکیل خبره و کارکشته، غالباً منتهی به شکست خواهند بود. پس همین امروز برای داشتن وکیلی برای خود اقدام کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *