مراحل طلاق توافقی چگونه است؟

مراحل طلاق توافقی

در اینجا به این پرسش می ­پردازیم که طلاق توافقی چیست و مراحل طلاق توافقی کدام است. اگر به طور خلاصه بیان کنیم، طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می­ شود که در آن زوج و زوجه به هر دلیلی برای جدا شدن از هم توافق دارند. در این نوع از طلاق، هر تصمیمی که زوج و زوجه بگیرند، مثل ملاقات و حضانت فرزند، جهیزیه، نفقه، مهریه و… برای دادگاه قابل قبول و قابل احترام است. مثلا اگر زوج و زوجه به توافق برسند که زوج، کل مهریه را برای طلاق بپردازد، زوجه مهریه را در قبال طلاق به زوج ببخشد، مهریه با شرایطی که توافق کرده­اند پرداخت شود و یا حتی زوجین به توافق برسند که میزانی از مهریه پرداخت شود و قسمتی دیگر بخشیده شود و…

همه مواردی که زوج و زوجه بر سر آن­ها توافق کرده ­اند، در دادگاه بیان شده و قابلیت اجرایی دارند.

معمولا روند کار در امور طلاق از این قسم، به این صورت است که بعد از اقدام به طلاق توافقی، مسائلی که زوج و زوجه بر سر آن­ ها توافق کرده ­اند از آن ­ها پرسیده شده و صورت جلسه می­ شود. سپس زن و شوهر آن­ را امضا می ­کنند. در نهایت این توافقات به وکالت از زوجین به دادگاه خانواده ارائه شده و رای دادگاه طبق مسائل توافقی آن­ ها صادر می ­شود.

مراحل طلاق توافقی از کجا آغاز می ­شود؟

با توجه به اینکه شرایط طلاق توافقی تغییر کرده است، متقاضیان طلاق توافقی در تهران و سایر استان ­های کشور باید برای تعیین وقت به سامانه نوبت دهی طلاق یا سامانه تصمیم رفته و برای گرفتن نوبت اقدام کنند. با وارد شدن در سامانه و وارد کردن مشخصات و اطلاعات خود در این سامانه، به شما وقت داده می­ شود تا در وقت تعیین شده به مرکز مشاوره خانواده یا مرکزغربالگری که به شما معرفی می ­­­شوند بروید. آدرس این مراکز در نشانی این سایت ثبت شده است.

مراحل طلاق توافقی از کجا آغاز می ­شود؟

بعد از اینکه به این مراکز مراجعه کردید، مشاوره ­های لازم انجام شده، گواهی عدم انصراف از طلاق را از مراکز ذکر شده دریافت می ­کنید و برای ثبت دادخواست طلاق توافقی، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل می ­دهید. بعد از انجام این مراحل، دادخواستی برای زوج و زوجه تنظیم شده و به دادگاه خانواده صالح فرستاده می ­­شود. البته ناگفته نماند اگر به هر دلیلی زوج یا زوجه تمایل دارند که طلاق توافقی به صورت غیر حضوری اتفاق بیفتد و یا نمی­ خواهند در جلسه ­های مشاوره و جلسات دادگاه شرکت کنند، می ­توانند با اقدام از طریق وکلای معروف و موسسات حقوقی مشهور، همه گام ­ها و مراحل طلاق توافقی را، از جلسات مشاوره گرفته تا گرفتن سند طلاق بدون نیاز به حضور زوج و زوجه به انجام برسانند.

گام به گام با مراحل طلاق توافقی در دادگاه:

بعد از تنظیم دادخواست طلاق توافقی، زن و شوهر و یا وکلای آن ­ها باید این دادخواست را به همراه مدارک لازم مثل شناسنامه، کارت ملی، عقدنامه و…  به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برده تا آن ­ها را اسکن کرده و در سامانه بارگذاری کنند. بعد از اینکه دادخواست توسط زوجین و یا وکلای آن­ها بازخوانی و تائید شد، به امضا الکترونیکی رسیده و هزینه­ های دادرسی پرداخت می­­ شود . سپس دادخواست تنظیم شده توسط این دفاتر خدمات قضایی، به دادگاه ارجاع داده می­ شود.

گام اول:

گام بعد مراحل طلاق توافقی ، به این صورت است که بعد از ارجاع دادخواست طلاق توافقی، باید منتظر باشید تا برای شما وقت حضور در دادگاه تعیین شود. وقتی که برای شما در نظر گرفته می شود در سامانه ثنا به اطلاع زوج و زوجه می رسد و صدور ابلاغیه با صدور پیامک به آن ها اطلاع رسانی می شود.

بعد از دریافت وقت، زن و شوهر و یا وکلای آن ها در روز و ساعتی که برای ایشان تعیین شده در دادگاه حاضر می شوند. پس از پرداخت هزینه های مشاوره  و با همراه داشتن مدارک لازم برای طلاق توافقی، زوجین و یا وکلای آن ها به مراکز و واحد های مشاوره خانواده که در دادگاه خانواده مستقر هستند، مراجعه می کنند.

گام دوم:

در گام بعدی، مشاور خانواده با زوج و زوجه صحبت کرده و دلایل نداشتن تفاهم را از آن ها می پرسد. مشاور با بررسی این مسائل ابتدا سعی می کند آن ها را به سازش و مصالحه دعوت کند. اگر راهنمایی ها و ارشاد های مشاور خانواده موثر واقع نشود و زن و شوهر و یا وکلای آن ها هم چنان بر وقوع طلاق توافقی اصرار داشته باشند، مشاور آن ها با ذکر دلایل مربوطه نظرش را در مورد مصلحت یا عدم مصلحت در خصوص طلاق و جدایی آن ها بیان می کند.

در مرحله بعدی فرم توافق نامه ای تنظیم می شود که تعیین تکلیف و توافق های مواردی مثل مهریه، اجرت المثل، حضانت فرزندان، هزینه نگهداری از فرزندان، جهیزیه، میزان و نحوه ملاقات با فرزندان، نفقه زوجه، نفقه فرزندان و سایر حق و حقوق مالی و غیر مالی از طرف زوجین در آن ذکر می شود. این توافق نامه به وسیله واحد های مربوطه تکمیل شده، سپس  زوجین و یا وکلای آن ها همراه با گرفتن رسید، توافق نامه را امضا می کنند. این توافق نامه به زوج و زوجه و یا وکلای آن ها داده می شود تا برای صادر شدن گواهی عدم امکان سازش به دادگاه ارائه دهند.

در این مرحله از طلاق توافقی اگر طرفین می خواهند طلاق از نوع رجعی نباشد، زن مقداری از مهریه را، هر چند بسیار نا چیز می بخشد و زوج نیز آن را قبول می کند. محرز شدن اینکه زوجه باردار است یا خیر، از طرف دادگاه اجباری بوده و این احراز برای صادر شدن گواهی عدم امکان سازش الزامی است.

برای این کار سه راه وجود دارد:

الف: زوجه یا وکیل او به عدم بارداری اقرار می کنند. در این هنگام دادگاه گواهی عدم امکان سازش را صادر می کند. اما جاری شدن صیغه طلاق در دفتر خانه، فقط بعد از انجام آزمایش های پزشکی مربوطه و ارائه گواهی عدم بارداری توسط پزشک و آزمایشگاه به دفاتر طلاق انجام می شود.

ب: در صورتی که زوجه باکره باشد، دیگری نیازی به اقرار زوجه و یا وکیلش مبنی برعدم بارداری نیست. با توجه به این موضوع، دادگاه زوجه را به پزشکی قانونی و نه پزشک دیگر، معرفی می کند.  بعد از مراجعه به پزشکی قانونی و انجام معاینات وآزمایش های پزشکی مربوطه به او گواهی نامه ای مبنی بر تائید وجود بکارت و دوشیزه بودن ارائه می دهد.

ج: اگر زوجه یائسه باشد هم، نیازی به اقرارعدم بارداری و گواهی عدم بارداری توسط زوجه و یا وکیلش نیست.

اگر زوج و زوجه هر دو در وجود جنین توافق نظر داشته باشند، این اتفاق نظر در گواهی عدم سازش منعکس شده و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. بعد از اقدامات و مراحلی که گفته شد، زن و شوهر و یا وکلای آن ها به دادگاه خانواده می روند و دادگاه با توجه به محرز شدن عدم بارداری و مواردی مثل توافقات بین زوجین، محتویات پرونده، نظر مشاور و … گواهی عدم امکان سازش را صادر می کند.

بعد از صدور این گواهی توسط دادگاه، به زوجین و وکلای آن ها سه ماه فرصت داده می شود تا با همراه داشتن مدارک لازم و همچنین گواهی عدم امکان سازش به دفاتر طلاق مراجعه کرده و با اجرای صیغه طلاق، مراحل طلاق توافقی به پایان برسد.

مهم ترین سوالات در مورد مراحل طلاق توافقی :

در این بخش چند سوال مهم در این زمینه را بررسی میکنیم.

مهم ترین سوالات در مورد مراحل طلاق توافقی

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

بعد از ثبت اطلاعات در سامانه تصمیم، به شما وقت داده می شود تا به مراکز مشاوره و غربالگری که به شما معرفی می شوند، بروید. با توجه به این که مرکز مشاوره ای که به زوجین معرفی می شود، چقدر خلوت یا شلوغ است، زمانی که به پروسه مشاوره و غربالگری اختصاص می یابد از چهل و پنج تا نود روز متفاوت خواهد بود. اما برگزاری حداقل پنج جلسه مشاوره ضروری است. هر چند با اقدام از طریق موسسات حقوقی و وکلای معروف، این امکان را دارید بدون حضور در این جلسات، این مرحله را طی کنید. اما پروسه زمانی این جلسات تحت هیچ شرایطی و هرگز کم تر از چهل و پنج روز نخواهد بود که این یکی از مهمترین مراحل طلاق توافقی می باشد.

مهم ترین هزینه های طلاق توافقی چیست؟

تفکیک هزینه های طلاق توافقی به شرح زیراست:

هزینه دادرسی:

یکی از هزینه هایی که باید برای طلاق توافقی متقبل شوید، هزینه های مربوط به دادرسی است. زمانی که به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه می کنید تا دادخواست طلاق توافقی را ارائه دهید، باید مبلغی را به حساب بانکی قوه قضائیه واریز نمائید، که البته این مبلغ با توجه به اینکه طلاق توافقی دادخواستی غیر مالی به حساب می آید، تعیین می شود.

حق الزحمه وکیل برای طلاق توافقی:

اگر دادخواست طلاق توافقی و مراحل مربوط به انجام آن را توسط وکلای دادگستری انجام می دهید، حق الزحمه یا حق الوکاله وکیل را هم به هزینه هایتان اضافه کنید. برای اطلاع از مقدار دقیق حق الزحمه وکلا باید با آن ها تماس بگیرید.

هزینه های جلسات مشاوره خانواده و گرفتن گواهی عدم انصراف از طلاق:

تشکیل جلسات مشاوره که در به انجام رساندن مراحل طلاق توافقی الزامی هستند، دست کم پنج جلسه زمان می برد و هر جلسه هزینه ای جداگانه دارد و روی هم رفته پرداخت می گردد.

هزینه دفتر خانه طلاق:

طلاق توافقی که در دفتر خانه های طلاق، با اجرای صیغه طلاق و ثبت آن انجام می شود، هزینه هایی دارد. این هزینه ها با توجه به محل دفتر خانه و انصاف سر دفتر متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی چیست:

مدارکی که برای طلاق توافقی، صدور گواهی عدم امکان سازش و جاری شدن صیغه طلاق به آن ها نیاز دارید به این شرح است:

سند ازدواج یا عقد نامه

برای طلاق توافقی و صدور گواهی عدم سازش به سند ازدواج نیاز دارید. اگر به هر علتی عقد نامه را در اختیار ندارید، باید به دفتر خانه ای مراجعه کنید که عقد شما در آن جا به ثبت رسیده است. با درخواست شما سردفتر یک رو نوشت تائید شده از سند ازدواجتان را به شما تحویل خواهد داد. اگر مراحل کار شما از طریق وکلای دادگستری انجام می شود باید وکالت نامه وکیل به دادخواست ضمیمه شود.

  • شناسنامه و کارت ملی زوجین
  • نظریه کتبی مشاور از واحد مشاوره خانواده
  • ارائه توافق نامه به صورت کتبی که در آن توافقات مربوط به نفقه دوران زوجیت، مقدار و میزان بخشش مهریه، حضانت و نفقه فرزندان، شرایط پرداخت مهریه و … ذکر شده است.
  • گواهی نامه عدم بارداری و یا گواهی پزشکی قانونی مبنی بر تائید بکارت و دوشیزگی
  • گواهی نامه عدم امکان سازش

نمونه دادخواست طلاق توافقی چگونه است؟

نمونه دادخواست طلاق توافقی

خوب است بدانید متن دادخواست طلاق توافقی اهمیت چندانی نداشته و نیازی نیست نسبت به آن حساسیت و وسواس به خرج دهید. اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم، لازم نیست زوجین یا وکلای آن ها جزئیات کامل توافق نامه طلاق توافقی را در آن بازنشر دهند. بنابراین فقط یک درخواست طلاق توافقی خیلی ساده کفایت می کند و شرح کامل توافقات زوج و زوجه حتی اگر قبل از دادخواست، صورت جلسه ای برای آن تنظیم شده باشد، در مرحله حضور نزد قاضی و یا مشاور، به پرونده ضمیمه می شود. درکل، مراحل طلاق توافقی ممکن است به دو صورت انجام شود، با حضور وکیل یا بدون وکیل.

اگر این مراحل با وجود وکیل انجام شود، وکیل قبل از ارائه دادخواست به دادگاه، توافقات زوجین را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی صورت جلسه کرده و متن آن را نزد خود نگه می دارد.

پس از ارائه دادخواست، جزئیات کامل توافق زوجین نیز به دادگاه ارائه می شود. این موارد در دادگاه طلاق توافقی منعکس خواهد شد. دراین صورت زن و شوهر با داشتن مدارک لازم برای طلاق توافقی به دفاتر خدماتی الکترونیک قضایی مراجعه کرده و اعلام میکنند طلاق آن ها به صورت توافقی است. می توانید توافقات را به دفتر خدمات بدهید تا به متون آماده موجود اضافه کند. بعد از آماده شدن توافق نامه، شما آن را امضا می کنید و اعلام توافقات شما به زمان حضور در دادگاه و جلسات مشاوره موکول خواهد شد.

قانون جدید طلاق توافقی چیست؟

در قانون جدید طلاق توافقی اینگونه است که زوجین باید به مشاوره بروند و بعد از گذشت ۱۰ جلسه امکان دارد که طرفین طلاق نگیرند و مجدد با یکدیگر زندگی کنند ولی در بعضی نیز طرفین بعد از گذشت جلسات مشاوره و توافقی که کرده اند طلاق می گیرند.

در طلاق توافقی، توافق زوجین برای مهریه چگونه است؟

زوج و زوجه قبل از درخواست طلاق با هم به توافق می رسند که زوج چه مقدار از مهریه ای که در زمان عقد تعیین شده و در عقد نامه به ثبت رسیده را بپردازد. برای مثال زوجه می تواند بخشی از مهریه اش را به زوج ببخشد و یا بگوید که هیچ بخشی از آن را نمی بخشد. همچنین ممکن است زوجه مقداری از مهریه را در قبال داشتن امتیازاتی مثل حضانت فرزند، ملاقات با او و … به زوج ببخشد. در این صورت مهلت زمانی و همچنین شرایط پرداخت مهریه باید معین و مشخص شود. اگر جزئیات پرداخت مهریه واضح و روشن نباشد، شرط آن به دلیل غرری بودن باطل است.

توافق در مورد نفقه در طلاق توافقی چگونه است؟

هر چند نفقه هم، از حقوق مالی زن در زوجیت محسوب می شود، اما بر خلاف مهریه مقدار آن در سند ازدواج ثبت نمی گردد و زوج برای پرداخت آن رقم یا عدد مشخصی را به زوجه متعهد نمی شود. بلافاصله بعد از جاری شدن صیغه عقد، زن می تواند تمام مهریه خود را درخواست و یا حتی مقداری از آن را حبس کند. اما این موارد در مورد نفقه صادق نیست. در طول زندگی مشترک، در صورتی که زن ناشزه نباشد، دائما سزاوار دریافت نفقه است.

در توافقی که قبل از دادخواست طلاق بین زوج و زوجه انجام می شود، مقدار نفقه ای که توسط زوج به زوجه پرداخت می شود و همچنین شرایط و زمان پرداخت آن نیز باید تعیین شده باشد. اگر در این مورد زوج و زوجه به توافق نرسند، دادگاه برای آن ها گواهی عدم امکان سازش صادر نخواهد کرد. در نتیجه طلاق توافقی اتفاق نمی افتد.

توافق در مورد جهیزیه در طلاق توافقی:

در این مورد از مراحل طلاق توافقی وسایلی که زوجه بعد از ازدواج با خود به منزل مشترک می آورد، متعلق به خود اوست. اما به این شرط که بتواند ثابت کند وسایل مورد نظر را خود یا خانواده اش به عنوان جهیزیه تهیه کرده اند. این طور مرسوم است، وسایلی که به عنوان جهیزیه خریداری شده، لیست می کنند. این لیست را افرادی از خانواده عروس و داماد و همچنین خود داماد امضا می کنند. به این وسیله می توان اثبات کرد که مالکیت لوازم و وسایل جهیزیه با زوجه است.

یک راه دیگر برای اثبات مالکیت بر جهیزیه این است که زوجه فاکتور خرید اجناس جهیزیه را ارائه دهد. یعنی اگر زوجه لیستی که به امضا داماد و خانواده اش رسیده است را در اختیار نداشته باشد و یا بعضی از اجناسی که تهیه شده به هر علتی در لیست موجود نباشد، ارائه فاکتور خریدی که نام زوجه یا خانواده اش در آن ذکر شده باشد، دلیلی برای اثبات مالکیت زوجه بر وسایل جهیزیه است.

لازم به ذکر است، اگر یکی از زوجین یا هر دو آن ها از دادن دادخواست طلاق توافقی منصرف یا پشیمان شود تکلیفی برای آن ها به وجود نمی آید. باید بدانید با عدم پیگیری یکی از زوجین، پرونده طلاق توافقی آن ها خود به خود بسته خواهد شد.