حتما برای شما هم پیش آمده است که برای مطالبه وجهی که به شخص دیگری داده اید، دچار مشکل شده باشید. این مشکل حقوقی به قدری رایج است که حتی خیلی از افراد معمولاً به شکل قضایی آن را پیگیری نمی کنند و ترجیح می دهند از روش های دیگری برای مطالبه وجه خود استفاده کنند. اما باید بدانید راه های قانونی زیادی برای حل این مشکل وجود دارد.

زمانی که شما پولی را به دیگری قرض می دهید، زمانی که موعد استرداد وجه رسیده باشد اما خبری از پول نباشد، حق شما خواهد بود که با استفاده از راهکارهای قانونی وجه خود را طلب کنید.

عموماً اولین کاری که در این مواقع انجام می شود، ارسال اظهار نامه به طرف مقابل می باشد. با این اظهار نامه شما می توانید طلب خود را بخواهید و فرد مقابل نیز نمی تواند مدعی شود که از پیگیری قانونی شما مطلع نبوده است. البته ارسال اظهارنامه منوط بر این خواهد بود که موعد مطالبه وجه گذشته باشد.

ارسال اظهار نامه گاهی به خاطر تامین دلیل نیز انجام می گیرد.

اظهار نامه چیست؟

اظهارنامه ورقه ای رسمی و قانونی است که به موجب آن می توانید به طرف مقابل مفاد قرارداد یا معامله ی خود را یادآور شوید و موعد پرداخت وجه را به او اطلاع دهید. بعدها می توانید از اظهار نامه در روند قضایی پرونده استفاده کنید.

اظهار نامه همان طور که گفتیم، برگه ای قضایی است که همراه با تمبر آن باید از دفاتر قضایی تهیه شود و صرف ارسال یک نامه به طرف مقابل، حکم اظهار نامه را نخواهد داشت.

در اظهار نامه باید اطلاعات هر دو طرف پرونده( از جمله نام و نام خانوادگی، محل سکونت و…) درج شود. بعد از آن موضوع اظهار نامه باید مشخص شود. در نهایت این برگه باید در اختیار دفاتر قضایی یا دفاتر ثبت اسناد رسمی تحویل داده شود. سپس این اظهار نامه به دست خوانده خواهد رسید و او نیز در همان برگه خلاصه ای از اظهارات خود را درج کرده و برمی گرداند.

برخی مواقع کار در همین نقطه به پایان می رسد و طرف مقابل، وجه مزبور یا سند مالی را ضمیمه ی اظهارنامه کرده و به مرجع مورد نظر برمی گرداند.

نکته ای که باید بدانید این است که اظهارنامه باید در سه نسخه تنظیم شود و توصیه می کنیم این کار را به عهده ی یک وکیل پایه یک دادگستری بگذارید تا همه چیز به بهترین نحو ممکن پیش برود.

یکی از این نسخه ها در اختیار اظهارکننده، یک نسخه در اختیار دفتر اظهارنامه و دیگری به مخاطب اظهارنامه داده می شود.

هزینه دادخواست مطالبه وجه

همان طور که احتمالاً می دانید برای ارائه ی هرگونه دادخواستی به دفاتر قضایی باید هزینه هایی را پرداخت کنیم. یکی از این هزینه ها مربوط به هزینه های دادرسی می باشد که نرخ آن بسته به نوع پرونده مشخص می شود. هزینه دادخواست مطالبه وجه نیز ممکن است نسبت به ارزش پرونده متفاوت باشد. در حقیقت هر چه قدر که مطالبه وجه شما بیشتر باشد، طبیعتاً هزینه ی دادرسی شما نیز بالاتر خواهد بود.

علاوه بر هزینه های مربوط به دادرسی، هزینه های جزئی تری از جمله هزینه ی دفاتر قضایی و خرید تمبر نیز باید در نظر گرفته شود.

خوشبختانه در حال حاضر وب سایت هایی وجود دارند که به طور آنلاین هزینه های دادرسی را باید برای شما حساب می کنند و مشکلی از این بابت نخواهید داشت. البته باید بگوییم که در صورت استخدام یک وکیل حقوقی، احتمال دارد که هزینه های شما بالاتر نیز برود. چرا که وکیل نیز دستمزد و حق الزحمه ی خود را دریافت خواهد کرد.

دادخواست مطالبه وجه چک

یکی از رایج ترین پرونده هایی که در دادگاه ها وجود دارد، مربوط به دادخواست مطالبه وجه چک است. این روزها تقریباً هرکسی دسته چکی دارد اما عدم اطلاع از قوانین مربوط به چک ممکن است مشکلات حقوقی زیادی را برای فرد به وجود آورد که نیازمند رسیدگی حقوقی می باشند.

دارنده چک در صورت عدم پرداخت چک و برگشت آن (صدور گواهی عدم پرداخت) این امکان را خواهدداشت که با شکایت حقوقی یا کیفری و یا درخواست صدور اجرائیه، وجه چک را مطالبه نماید.برای تقدیم دادخواست مطالبه وجه چک قبل از هر اقدامی توصیه می کنیم به سراغ یک وکیل ماهر و خبره بروید تا بهترین اقدام ممکن را برای شما در نظر داشته باشد.

همان گونه که می دانید مطالبه وجه چک می تواند هم به صورت حقوقی و هم به شکل کیفری انجام بگیرد که تشخیص این مسئله به کمک یک وکیل چک امکان پذیر است.

برای نوشتن دادخواست مطالبه چک اولین کاری که باید انجام دهید این است که نام خواهان و خوانده را در دادخواست خود درج کنید. بعد از آن به سراغ موضوع دادخواست بروید و تا جای ممکن به زبان حقوقی ، موضوع پرونده را بیان کنید.

در نهایت باید به سراغ ارائه دلایل و مستندات خود بروید و تا جایی که امکان دارد ان ها را ضمیمه ی دادخواست کنید. یادتان باشد که طرز نوشتن دادخواست اهمیت زیادی در نتیجه ی پرونده خواهد داشت. در حقیقت چنان چه به درستی درخواست خود را مطرح نکنید، احتمال دارد که در همان مراحل اولیه کار دادخواست شما توسط دادگاه رد شود.

تامین خواسته مطالبه وجه

همان گونه که در مقالات پیشین گفتیم، تامین خواسته زمانی انجام می شود که مال مورد نظر در معرض تضییع قرار گرفته باشد و خواهان با ارائه ی دادخواست تامین خواسته، تلاش می کند تا از این اتفاق جلوگیری به عمل آورد. اما باید بدانید که در تامین خواسته مطالبه وجه باید چندین شرط اساسی را دارا باشید:

اول از همه این که دادخواست شما مستند به سند رسمی باشد

دومین نکته ی مهم این است که اثبات نمایید مال مربوطه در معرض تضییع و نابودی قرار گرفته است.

در مواردی مانند اسناد و اوراق تجاری، دادگاه ملکف است که با قرار تامین خواسته موافقت نماید.

از دیگر نکات مهم این است که گاهی مواقع ممکن است تامین خواسته موجب ضرر رسیدن به خوانده شود. به همین خاطر خواهان باید خسارت تامین خواسته را متقبل شده و نقداً به دادگاه پرداخت کند.

البته این مسئله در مورد دعاوی مربوط به چک نیست و خوانده نمی تواند درخواست خسارت برای تامین خواسته نماید. هم چنین دادگاه زمانی با تامین خواسته موافقت می کند که میزان وجه مورد نظر مشخص و معین باشد.

گاهی این سوال مطرح می شود که در روند دادرسی که طبیعتاً زمان زیادی به طول می انجامد، تکلیف اموالی که در معرض تضییع قرار گرفته اند چیست؟ نکته ی اولی که باید بدانید این است که دادگاه در وهله ی اول باید به خوانده قرار تامین خواسته را اطلاع دهد اما در صورتی که شرایط اضطراری باشد، ابتدا قرار تامین خواسته اجرا می شود و سپس به خوانده اطلاع داده می شود.

در نهایت باید بگوییم که در مورد مطالبه وجه، راهکارهای قانونی زیادی وجود دارد و باید مسائل زیادی را مد نظر داشته باشید تا روند پرونده به بهترین شکل ممکن پیگیری شود. بارها شاهد این بوده ایم که با یک دادخواست اشتباه یا پیگیری غلط، افراد نتوانسته اند به حق خود برسند. گرچه خیلی ها تصور می کنند که برای پرونده های کوچک این چنینی نیازی به حضور یک وکیل پایه یک دادگستری نیست اما بارها اتفاق افتاده که داشتن یک وکیل خوب و ماهر توانسته است که روند پرونده را به طور کلی تغییر دهد.

بنابراین اولین توصیه ای که برای شما داریم این است که برای مطالبه وجه خود( به خصوص اگر مبلغ آن زیاد باشد) فورا به یک وکیل حقوقی برجسته مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *