مهریه زندان

مهریه یکی از اساسی ترین حقوق زوجه به هنگام عقد زوجیت به حساب می آید و به محض جارس شدن صیغه ی نکاح ، مرد نسبت به زن بدهکار خواهد شد.

در واقع مهریه را می توان یکی از حقوقی برشمرد که شریعت برای زن در نظر گرفته تا ارزش وی را بالا ببرد.

علاوه بر این مسئله ی مهریه ، امروزه جنبه ای حقوقی پیدا کرده است. چرا که با وجود مهریه های سنگین میلیاردی ، هر کسی امکان بازپرداخت آن ها را ندارد. به همین خاطر مسئله ی مجازات مجرمین مهریه ، به یکی از معضلات دادگاه ها و هم چنین قانون گذاران تبدیل شده است.

همان گونه که می دانید ، مهریه به شکل عندالمطالبه و عندالاستطاعه است. به این معنی که تا مبلغ 110 سکه به صورت عند المطالبه خواهد بود ( یا در صورتی که مهریه زوجه سکه نیست و پول نقد یا ملک است تا میزان 110 سکه عند الماطلبه است ) و الباقی آن به صورت عند الاستطاعه پرداخت می شود.

در صورتی که زوجه مهریه خود را به اجرا بگذارد ، تنها تا 110 سکه ی آن قابلیت اجرایی خواهد داشت و در صورتی که مرد قادر به پرداخت آن نباشد، می تواند تقاضای مجازات زندان را بنماید. به عبارت دیگر در صورتی که مرد قادر به پرداخت یک جای تمامی بدهی خود را نداشته باشد ، این امکان را خواهد داشت که تقاضای اعسار نموده و مهریه را قسط بندی کند.

اما چنان چه حتی امکان پرداخت مهریه به صورت قسطی نیز وجود نداشت ، آن هنگام با توجه به شرایط موجود ، ناچار به تحمل مجازات زندان خواهد بود. که البته این مسئله تنها برای همان 110 سکه اجرایی می شود. و اگر مرد به صورت اقساطی یا یک دفعه کلیه 110 سکه را پرداخت کرده باشد ، آن هنگام نمی توان برای باقی مهریه ، تقاضای اجرای حکم را داشت.

یکی از سوالاتی که مدام از بهترین وکیل تهران  پرسیده می شود این است که مدت زمان زندانی برای مهریه چقدر است ؟ توجه داشته باشید که مطالبه مهریه دعوی حقوقی است. هر زمان که مهریه (اقساط) معوقه پرداخت شود یا اعسار مجدد زوج برای دادگاه ثابت شود از زندان آزاد می شود.

تلاش این روزهای دستگاه قضا با عنایت به افزایش بی رویه قیمت سکه این است که اولا اقساط مهریه متناسب توان زوج باشد و ثانیا حتی الامکان کسی به زندان نرود به عبارت دیگر شخص مُعسر به زندان نرود

برای تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید :

26643908

09121994176

مراحل زندان مهریه

به گفته ی مشاور حقوقی گروه وکلای سفیر صلح ، مراحل زندان رفتن به خاطر پرونده ی مهریه ، متعدد هستند. این مسئله به این معناست که باید روندی مشخص طی شود تا در نهایت حکم جلب زوج صادر گردد.

در ابتدا زوجه به دادگاه رفته و تقاضای خود برای مطالبه مهریه را ارائه م یکند. پس از آن دادگاه ظرف دو هفته احضاریه به منزل زوج ارسال کرده و مراتب را به اطلاع وی خواهد رساند. پس از آن زوج باید زی 20 روز پاسخی نسبت به این احضاریه بدهد.

بیشتر مردان ، به علت شرایط مالی توان پرداخت مهریه های سنگین امروزی را ندارند ، به همین خاطر از طریق مشورت با یک وکیل پایه یک دادگستری ، درخواست اعسار می دهند. اعسار به معنی عدم توانایی مالی می باشد.

پس از آن در جلسه ای که برای این مسئله برگزار می شود ،قاضی شرایط هر دو طرف را سنجیده و سپس در صورتی که درخواست مرد برای اعسار منطقی باشد ، حکم به قسطی نمودن مهریه خواهد کرد.

اما در صورتی که مرد حتی نتواند یک قسط از مهریه را پرداخت نماید و هیچ گونه مالی در اختیار نداشته باشد ، ناچارا، محکوم به تحمل مجازات زندان خواهد شد.

اما با قوانین جدیدی که در این باره وجود دارد ، تلاش هایی صورت گرفته شده تا بتوانند از میزان محکومیت مالی مهریه بکاهند.

قانون جدید زندان برای مهریه

طبق آخرین اطلاعاتی که در این باره موجود است ، چنین به نظر می رسد که دیگر شخص ناتوان از پرداخت مهریه ، به زندان نخواهد رفت!!

براساس قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی که ۲۰ تیرماه تصویب شد، هرگاه پس از صدور حکم اعسار ثابت شود، از مدیون رفع عسرت شده یا مدیون برخلاف واقع خود را معسر قلمداد کرده، به تقاضای شاکی، محکومٌ‌علیه تا زمان اجرای حکم یا اثبات حدوث اعسار یا جلب رضایت شاکی حبس می‌شود. همچنین درصورت اثبات اعسار، چنانچه تشخیص داده شود که مدیون توانایی پرداخت اقساط دارد، دادگاه ضمن صدور حکم اعسار ‌با ملاحظه وضعیت او مهلت مناسبی برای پرداخت می‌دهد یا حکم تقسیط بدهی را صادر می‌کند. در تعیین اقساط میزان درآمد وی و معیشت ضروری وی لحاظ می‌شود.

وثیقه برای زندانی مهریه

همان گونه که می دانید ، وثیقه برای بازداشت های موقت اعتبار خواهد داشت و به محض صدور حکم قطعی برای متهم ، دیگر وثیقه گذاشتن محلی از اعراب نخواهد داشت.

اما سوالی که در این میان به کرات پرسیده می شود ؛ این است که وثیقه برای زندانی مهریه چه میزان خواهد بود.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که عموما میزان وثیقه برای زندانی مهریه با توجه به مبلغ کلی بدهی تعیین خواهد شد.

البته این مسئله ثابت و همیشگی نیست و در شرایط مختلف دستخوش تغییر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این مسئله ، بهترین اقدام شما این است که با یک وکیل متخصص و متبحر در زمینه ی دعاوی خانوادگی از قبیل مهریه و نفقه صحبت کنید.

یک وکیل به خوبی از پیچیدگی های چنین پرونده هایی آگاهی دارد و می تواند شما را در این مسیر راهنمایی کند.

برای تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید :

26643908

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *