در مورد مهریه زن خیانتکار مقدمتا باید گفت اگر بخواهیم یکی از رایج ترین دلایل طلاق را بررسی کنیم، قطعا باید به خیانت در رابطه و خیانت زوجین به همدیگر اشاره کرد. البته متاسفانه در این نقطه نیز تبعیض هایی میان زن و مرد وجود دارد. به عنوان مثال خیانت مرد معمولاً توسط همسران بخشیده می شود یا این که حق طلاق برای زنان به وجود نمی آورد. اما مسئله در مورد زنان فرق می کند.

به عنوان مثال یکی از رایج ترین سوالاتی که در مورد مسئله ی طلاق به دلیل خیانت وجود دارد این است که آیا یا خیانت زوجه، می توان مهریه ی او را پرداخت نکرد؟! در پاسخ به این سوال معمولاً تلاش می کنیم که پاسخی قاطعانه بدهیم و بگوییم که امکان چنین مسئله ای وجود ندارد.

در حقیقت همان طور که می دانید مهریه جزو اصلی ترین حقوق زنان است و هیچ گونه مانعی نمی تواند منجر به عدم پرداخت مهریه شود. حتی در صورتی که خیانت زوجه اثبات گردد و شما بخواهید وی را طلاق بدهید، باز هم دادگاه حکم به پرداخت مهریه خواهد کرد. که البته بستگی دارد تمکن مالی مرد به چه صورت است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ی مهریه عندالمطالبه و عند الاستطاعه را مطالعه کنید.

طلاق به دلیل خیانت زن

همان طور که گفتیم یکی از اصلی ترین دلایل طلاق زوجین، خیانت است. اما این خیانت از طرف هر یک از آن ها صورت بگیرد در روند قضایی پرونده تفاوت هایی ایجاد می کند. به عنوان مثال در صورتی که زوجه اقدام به خیانت کرده باشد، زوج می تواند بنابر حق قانونی خود برای طلاق، وی را مطلقه سازد. البته ناگفته نماند که در صورت طلاق دادن زوجه، در ابتدا باید تمام حق و حقوق او از جمله مهریه، اجرت المثل و…را پرداخت کند.

یکی از شروطی که ممکن است در حین عقد نکاح توسط زوج امضا شده باشد، مسئله ی مربوط به شرط تنصیف اموال است. در صورتی که مشخص شود زوجه خیانت کرده است و این خیانت نیز به اثبات قاضی و دادگاه نیز رسیده باشد، احتمال دارد که نصف اموال زوج را نتواند مطالبه کند. در حقیقت نکته ای که بیشتر زوجین نسبت به آن توجهی نمی کنند این است که در ادامه ی این شرط چنین آمده است که اگر دلیل طلاق، سوءرفتار یا تخلف از وظایف همسرداری نباشد، قادر است که نصف اموال را به دست آورد.

بنابراین ممکن است برخی مواقع قاضی تشخیص دهد که علت طلاق، تخلف از وظایف همسرداری بوده است و خیانت اثبات شده، که در چنین مواقعی شرط تنصیف اموال فاقد اعتبار خواهد بود.

نکته ای که باید بدانید این است که مسئله ی مربوط به خیانت زوجه، چیز ساده ای نیست و عموماً دادگاه طلاق به آن ورود نمی کند. چرا که اساساً در عرف ما، خیانت به شدت قبیح و نکوهش شده است. بنابراین تصور نکنید که صرف نشان دادن یک پیامک یا پرینت مکالمات واتساپ برای اثبات خیانت کافی نیست. همه چیز باید با دقت و جزئیات بیشتری بررسی شود. به همین خاطر است که عموماً دادگاه ها به چنین مسائلی ورود نمی کنند و ترجیحشان بر این است که با مصالحه و سازش کار به اتمام برسد.

طلاق به دلیل خیانت مرد

البته نسبت وقوع این نوع از طلاق، کمتر است اما باز هم نمی توان به طور کامل آن را نادیده گرفت. همان طور که می دانید وکالت در طلاق، به عهده ی مرد است و اوست که می تواند زوجه را مطلقه کند. اما راهکارهای زیادی هم برای زوجه وجود دارد که با توسل به آن ها خود را مطلقه سازد. یکی از راهکارهای رایج آن گرفتن حق طلاق( یا توکیل در طلاق) به هنگام عقد نکاح است.

در صورتی که زوج این شرط را که یکی از شروط 14 گانه ضمن نکاح است امضا کرده باشد، زوجه می تواند در هر زمان خود را مطلقه سازد. اما در صورتی که چنین حقی نداشت و زوج نیز اقدام به خیانت کرد، راهکار دیگری که برای زوجه باقی می ماند، اثبات عسر و حرج است.

همان طور که احتمالاً می دانید خیانت یکی از مصادیق بارز عسر و حرج در زندگی است. عسر و حرج به این معنی است که زندگی زناشویی به قدری دشوار و سخت شده است که دیگر امکام ادامه ی آن برای زوجه مقدور نمی باشد. در صورتی که زوجه بتواند عسر و حرج خود را به اثبات برساند، دادگاه حتی بدون رضایت زوج نیز می تواند زوجه را مطلقه سازد.

اما همان طور که احتمالاً خودتان نیز می دانید، مسئله ی اثبات عسر و حرج کار چندان راحتی نیست. متاسفانه بارها دیده ایم که مردان برای تحت فشار قرار دادن زنانی که تصمیم به طلاق دارند، می گویند که حاضر به طلاق نمی شوند مگر این که مهریه ی خود را ببخشد. اما با اثبات عسر و حرج دیگر نیاز نیست که نگران این مسئله باشید چرا که همان طور که گفتیم، دادگاه حتی بدون رضایت زوج هم می تواند زوجه را مطلقه سازد.

اما برای اثبات عسر و حرج به چه چیزهایی احتیاج دارید؟ قبل از هر چیزی یک وکیل ماهر و کارکشته استخدام کنید. او بهتر از هر کس دیگری می تواند شما را در این راه یاری کنید. گرچه غم انگیز است اما باید بگوییم که بدون داشتن یک وکیل مهریه شانس برنده شدن شما در این گونه پرونده ها بسیار کم است. بنابراین بهترین کار این است که حتما یک وکیل استخدام کنید.

در چه صورت به زن مهریه تعلق نمی گیرد؟

باز هم باید بگوییم که گرچه شیوه های مختلفی برای پرداخت مهریه وجود دارد اما هرگز نمی توان از پرداخت آن سرباز زد. حتی در صورتی که عدم پرداخت مهریه به دلیل خیانت زوجه بوده باشد. اما در هر صورت شیوه های مختلفی برای پرداخت مهریه وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

پرداخت مهریه در شرایط اعسار زوج: در صورتی که مرد تمکن مالی کافی نداشته باشد، می تواند درخواست اعسار داشته باشد و به این ترتیب باید به صورت دفعی و اقساطی مهریه را پرداخت کند.

پرداخت مهریه عندالاستطاعه: در صورتی که کل مبلغ مهریه به صورت عندالاستطاعه بوده باشد، زوجه باید استطاعت مالی زوج را ثابت نماید. در صورتی که مشخص شود که زوج هیچ گونه اموالی به نام خود ندارد، از پرداخت مهریه ساقط می شود. و چون نوع مهریه هم عندالاستطاعه بوده است، زوجه حق حبس و جلب وی را نیز نخواهد داشت.

طلاق غیر بائن: در صورتی که زوجه باکره باشد، تنها می تواند نیمی از مهریه را دریافت کند. این روند توسط پزشکی قانونی انجام خواهد شد. البته زوجه می تواند در دوران عقد هم برای تمام مهریه ی خود درخواست کند اما در صورتی که طلاق در دوران عقد اتفاق بیفتد و زوجه مهریه را کامل دریافت کرده باشد، موظف است نیمی از آن را به همسر مسترد کند.

مهریه زنی که بچه دار نمی شود؟

متاسفانه انسان به محض نا امیدی از انجام یک کار، سوالات عجیبی و راهکارهای عجیب تری را مطرح می کند. در مورد مسئله ی مهریه نیز به همین صورت است. در صورتی که زن به هر دلیل توانایی بچه دار شدن را نداشته باشد، مانعی بر پرداخت مهریه نخواهد شد. بلافاصله بعد از عقد نکاح زوجه دارای حق مهریه می شود و در صورتی که عندالمطالبه هم باشد، در هر زمانی می تواند آن را دریافت کند.

اگر زن درخواست طلاق کند مهریه تعلق میگیرد

در رابطه با مهریه زن خیانتکار باید بگوییم همان طور که بارها گفته ایم، هیچ چیز مانعی بر پرداخت مهریه نخواهد شد. اما خیلی از زنان به دلیل نداشتن حق طلاق، ترجیح می دهند که از حق مهریه ی خود عدول کنند و به این ترتیب حق طلاق را به دست آورند. البته باید بگوییم که در صورتی که یک وکیل ماهر و خبره در کنارتان داشته باشید، می توان علاوه بر طلاق، مهریه را نیز طلب کرد.

در نهایت امیدواریم که از این مطلب استفاده کرده باشید. در صورتی که هرگونه سوال دیگری درباره مهریه زن خیانتکار یا اشکال متنوع پرداخت مهریه داشتید، می توانید با مجموعه وکلای سفیر صلح تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *