موارد بازداشت موقت

موارد بازداشت موقت | تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه

بازداشت موقت یکی از مسائل چالش برانگیز حقوقی است که اختلافات زیادی بر سر آن میان حقوقدانان وجود دارد. همان گونه که احتمالا به خوبی می دانید ، اصلی ترین حقوق بشری آزادی است.به همین خاطر بازداشت موقت را می توان یکی از مناقشه برانگیز ترین مسائلی به حساب آورد که بیم سلب آزادی انسان بر آن می رود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

در روند بازداشت موقت ، فرد را به دستور دادیار یا بازپرس پرونده در حبس نگه می دارند تا مجرم بودن اثبات شود.اما بازداشت موقت قوانین و ضوابط مشخصی دارد که در هر زمینه ای نمی توان از آن استفاده نمود.

در واقع در صورتی که امکان قرار کفالت یا وثیقه میسر نباشد، بازپرس، قرا بازداشت موقت را صادر می کند و در هر صورت فرد محبوس خواهد شد.

به گفته ی وکیل حقوقی گروه وکلای سفیر صلح، نکته ای که در این میان مطرح است، این خواهد بود که بازداشت موقت در حالی که هنوز مجرم بودن فرد واضح و اثبات نشده است ، چه توجهی خواهد داشت ؟!

در واقع هر قانونی ، با تمام مناقشاتی که بر سر آن وجود دارد ، حاوی مزایا و منافعی است که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد.

موارد بازداشت موقت

در واقع بازداشت موقت در مواقعی صادر می شود که خطر فرد متهم در جامعه بسیار بالا باشد و نگه داشتن وی در حبس، توجیه منطقی داشته باشد.

اما در چه مواردی بازداشت موقت صادر می شود؟در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم:

  1. قتل عمد، آدم ربایی، اسید پاشی و محاربه و افساد فی الارض.
  2. در جرائمی که مجازات قانونی آن اعدام یا حبس دایم باشد.
  3. جرائم سرقت، کلاهبرداری، اختلاس، ارتشاء، خیانت در امانت، جعل و استفاده از سند مجعول در صورتی که متهم حداقل یک فقره سابقۀ محکومیت قطعی یا دو فقره یا بیشتر سابقۀ محکومیت غیر قطعی به علت ارتکاب هر یک از جرائم مذکور داشته باشد.
  4. در مواردی که آزادی متهم موجب فساد باشد.
  5. در کلیه جرائمی که به موجب قوانین خاص مقرر شده باشد، مثل:
    الف) در جرائم تصرف عدوانی، مزاحمت و ممانعت از حق، در صورتی که تعداد متهمان سه نفر یا بیشتر باشد.
    ب) در بزه رشوه، هرگاه میزان رشوه از مبلغ ۲۰۰۰۰۰ ریال بیشتر باشد.

اما روند صدور قرار بازداشت موقت به چه صورت خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بازپرس یا دادیار پرونده حکم بازداشت موقت را صادر می کند. بعد از آن ۲۴ ساعت مهلت دارد که این قرار را به دست دادستان نیز برساند.

در صورتی که دادستان با این قرار موافقت نکند، حکم به دادیار یا بازپرس پرونده عودت داده می شود.

چنان چه بازپرس بر قرار خود اصرار ورزد، مرجعی که می توان نسبت به اختلاف وی با دادستان داوری نماید، دادگاه عمومی یا انقلاب محل خواهد بود!!

البته در چنین شرایطی نیز حق اعتراض نسبت به صدور قرار بازداشت موقت نیز برای متهم در نظر گرفته شده است. به این صورت که متهم ده روز فرصت دارد که  اعتراض خود را نسبت به این قرار مطرح نموده و از دادگاه تقاضای رسیدگی داشته باشد.

در چنین وضعیتی نیز دادگاه خارج از نوبت به این مسئله رسیدگی خواهد کرد!

حق اعتراض نسبت به این حکم، باید به خوبی به متهم تفهیم و ابلاغ شود و اطمینان حاصل گردد که متهم نسبت به این حق خود آگاهی کامل دارد. در چنین مواقعی توصیه می شود که حتما از کمک های بهترین وکیل دادگستری در این زمینه استفاده کنید

مدت زمان بازداشت موقت نباید از حداقل زمان مجازات جرم ، تجاوز کند.این مسئله به این معنی است که در ابتدا خداقل مجازاتی که برای جرم در نظر گرفته شده است را بررسی کرده و به همان اندازه اجازه خواهند داشت که متهم را در بازداشت موقت نگه دارند و در صورتی که در طول این مدت جرم فرد محرز نشد، دستور آزادی وی صادر خواهد شد.به عنوان مثال در صورتی که حداکثر مجازات برای یک فقره سرقت ۶ ماه است، بیش از آن نمی توان فرد را در حبس نگه داشت!!

نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که قرار بازداشت موقت تنها در صورتی صادر می شود که جرم مربوطه به قدری خطرناک باشد که آزادی فرد موجب فساد در جامعه شود.

در واقع می توان چنین عنوان کرد که قرار بازداشت موقت، یکی از بزرگ ترین و سنگین ترین قرارهای تامین است که توسط مراجع قانونی ذیصلاح صادر می گردد.

تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه

تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه تنها منوط به این خواهد بود که جرمی که فرد نسبت به انجام آن متهم شده است ، به قدری خطرناک نباشد که بیرون ماندن وی موجب فساد گردد.

در چنین شرایطی بازپرس پرونده قرار بازداشت موقت را به وثیقه تبدیل خواهد کرد.البته نباید از کمک های یک وکیل با تجربه در این زمینه غافل ماند. یک وکیل خبره می تواند به خوبی شما را از تمام پتانسیل های پرونده آگاه سازد و بهترین اقدام را در پیش بگیرد.

آیا بازداشت موقت سابقه محسوب می شود

در صورتی که در طول روند بررسی های قانونی مشخص شود که این بازداشت به دلایل غیر کافی بوده باشد ، هیچ گونه سوءسابقه ای برای قرد محسوب نخواهد شد. حتی در صورتی که متهم تصور کنید که مقام قضایی صادر کننده قرار بازداشت موقت به اشتباه عمدی یا سهوی چنین دستوری را صادر کرده باشد، امکان تعقیب قضایی وی مهیا خواهد بود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *