همان طور که بارها در مقالات متعدد گفته ایم، هیچ کس نمی تواند برای میزان مهریه سقفی تعیین کند و زوجه را وادار نماید که مقدار مشخصی را مهر خود قرار دهد. اما بالاخره قوانین مهریه وجود دارند تا حق هیچ کسی ضایع نشود. با توجه به شرایط اقتصادی و گران تر شدن قیمت طلا و پایین آمدن ارزش پول، تغییرات زیادی در میزان مهریه قانونی به وجود آمد.

اگر احتمالاً در شرف ازدواج بوده اید و یا یکی از اطرافیانتان قصد ازدواج داشته است، احتمالا این جمله را به کرات شنیده اید: مهریه بیشتر از 110 سکه نمیشه!!

این جمله ای است که متاسفانه با سوء تفاهم های زیادی همراه شده است. اجازه بدهید این مبحث را به صورت جزئی تر بررسی کنیم. در حقیقت مهریه دارای دو جنبه است: جنبه ای که در مورد تعیین مهریه صحبت می کند و جنبه ای که مربوط به پرداخت آن می شود!

زمانی که می خواهید مهریه را تعیین کنید، هیچ گونه محدودیتی در این باره وجود ندارد. شما می توانید تا هر میزان که تمایل داشتید، مهریه ی خود را تعیین کنید. اما وقتی که صحبت از پرداخت مهریه وسط باشد، همه چیز رنگ دیگری به خود خواهد گرفت. این جاست که پای قانون وسط می آید و باید قوانین حقوقی موجود در این زمینه را بررسی کرد.

میزان مهریه قانونی

حتما با واژه هایی مثل عندالمطالبه و عندالاستطاعه آشنایی دارید! میزان مهریه قانونی هم به اندازه ی مهریه ی عندالمطالبه خواهد بود. در حقیقت فرقی نمی کند که میزان مهریه ی شما چقدر بوده باشد، شما تنها برای 110 سکه از آن حق حبس خواهید داشت و زوج موظف است که تا این سقف از میزان مهریه را پرداخت کند. در صورتی که بخواهید باقی مهریه ی خود را طلب کنید، باید اثبات نمایید که زوج تمکن و استطاعت مالی دارد و می تواند الباقی آن را پرداخت کند که در این شرایط به آن مهریه عندالاستطاعه گفته می شود.

در صورتی که ثابت گردد زوج دارای اموالی می باشد، آن ها را توقیف خواهند کرد. به خاطر داشته باشید که بنابر دستورات قوه قضاییه، دیگر اشخاصی که توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشند، در صورتی که اعسارشان مشخص شود، مشمول محکومیت های مالی نخواهند بود. بلکه دادگاه با استفاده از تمهیداتی مانند پرداخت اقساطی، تلاش دارد تا زندان ها را از محکومین مهریه خالی کند.

و حالا چند نکته ی مهم درباره ی مهریه :

مهریه را می توان هم از طریق اجرای ثبت و هم دادگاه پیگیری نمود. برای مهریه های پایین تر از 20 میلیون تومان، باید حتما به سراغ اجرای ثبت رفت.

در صورتی که عقدنامه ی موقت داشته باشید، تنها مرجع رسیدگی به دعاوی مهریه، دادگاه خواهد بود.

میزان مهریه هیچ گونه اهمیتی ندارد. در صورتی که مشخص شود، زوج اموالی به غیر از مستثنیات دین در اختیار دارد، توقیف شده و به عنوان مهریه به زوجه پرداخت می شود. البته همان طور که گفتیم این وظیفه ی زوجه خواهد بود که اموال زوج را اثبات نماید.

یکی از اصلی ترین راه هایی که برای زوج وجود دارد این است که درخواست اعسار بدهد. در صورتی که برای دادگاه اثبات شد که مرد اموالی از خود ندارد، آن وقت حکم به پرداخت اقساطی مهریه خواهد داد. البته یادتان باشد که مهلت درخواست اعسار از سوی مرد تنها 1 ماه بعد از صدور ابلاغیه حکم قطعی به پرداخت مهریه خواهد بود. بنابراین حتما در این مورد با یک وکیل ماهر و کارکشته مشورت کنید تا بهترین اقدام ممکن را در بهترین زمان داشته باشید.

نکات بسیار زیاد دیگری هم درباره ی مبحث مهریه وجود دارد که در مقالات متعدد دیگر به آن ها پرداخته ایم.

میزان مهریه دختر باکره

یکی از اصلی ترین چالش ها و سوالاتی که احتمالاً برای بیشتر بانوان مطرح شود این است که میزان مهریه برای دختران دوشیزه و دخترانی که هنوز در دوره ی عقد و نامزدی به سر می برند، چگونه است؟ خب باید بدانید که میزان مهریه با وضعیت دوشیزگی بانوان ارتباط بسیار زیادی با هم دارند.

در حقیقت چنان چه دختر هم چنان باکره باشد و رابطه ی زناشویی میان زوجین برقرار نشده باشد و بخواهد که بعد از طلاق درخواست مهریه کند، میزان مهریه ی او دقیقا نیمی از کل میزان مهریه است. برای این که دوشیزگی زوجه محرز شود، روند پزشکی قانونی و…به دستور دادگاه طی می شود و در نهایت مشخص می شود که میزان مهریه باید به چه صورتی باشد.

یادتان باشد که دختران باکره نیز در دوره ی عقد می توانند کل مهریه ی را مطالبه کنند. اما در صورتی که طلاق در حین این دوره اتفاق بیفتد و زوجه هم چنان دوشیزه باشد، باید نیمی از مهریه ای که دریافت کرده را به زوج برگرداند.

هم چنین به خاطر داشته باشید که هیچ چیز مانع از رفع شدن حق مهریه زنان نخواهد بود. حتی در صورتی که زوجه ناشزه باشد( به این معنی که تمکین نکرده باشد) باز هم مانعی برای پرداخت مهریه نیست. این نکته را باید به خوبی بدانید چرا که هنوز هم آقایانی هستند که به دنبال راهکارهایی برای عدم پرداخت مهریه می باشند. در صورتی که این مسئله تنها یک راه دارد:

زوجه به میل و رضایت خود اقدام به بخشیدن مهریه کند. در غیر این صورت راه دیگری وجود نخواهد داشت.

محاسبه میزان مهریه

خوب به خاطر دارم که زمانی از مادربزرگم درباره ی مهریه اش سوال کردم و او پاسخ داد که در آن زمان میزان مهریه اش 3 هزار تومان بوده است. آن موقع که دبستانی بودم، دست در جیبم کردم و دیدم که هزار تومان در آن است. با ذهنم کودکانه ام می دانستم یک جای کار ایراد دارد. مسئله این جاست که میزان مهریه همیشه به نرخ روز حساب می شود. البته در صورتی که زوج قبل از همسرش فوت کند و زوجه بخواهد که مهریه اش را از وراث طلب کند، نرخ مهریه تا نرخ تاریخ فوت همسر محاسبه خواهد شد.

این مسئله البته مربوط به پول نقد و وجه رایج مملکت است. در صورتی که مهریه را سکه تعیین کرده باشید، مشکل چندان زیادی نخواهید داشت چرا که نرخ سکه همواره مشخص خواهد بود .

اما در صورتی که وجه نقد باشد، سوال این جاست که بر چه اساسی تعیین می شود؟ در حقیقت باید بگوییم که هر ساله، بانک مرکزی یک شاخص منتشر می کند که بر اساس آن می توان میزان مهریه را به نرخ روز محاسبه کرد. هم چنین نباید یادمان برود که وب سایت های آنلاین زیادی هم هستند که با یک حساب و کتاب ساده و با درج مبلغ مهریه تان، می توانند به راحتی نرخ روز آن را حساب کنند.

عرف مهریه در سال 98

بهترین وکیل تهران می گوید یکی از اساسی ترین معیارهایی که برای تعیین مهریه وجود دارد، عرف جامعه می باشد. به عنوان مثال حتما شما هم به خاطر دارید که در اواسط دهه 80 بود که مهریه های نجومی به طرز عجیبی مد شدند و رقم هایی مانند سکه به اندازه ی سال تولد زوجه، تعیین می شد.

اما در حال حاضر عرف مهریه نیز تغییر زیادی کرده است. هنوز مدت زمان زیادی از سال 99 نگذشته است اما اگر بخواهیم عرف مهریه در سال 98 را بیان کنیم، باید بگوییم که تغییر چندانی نسبت به سال های اخیر نداشته است. با بحرانی شدن شرایط اقتصادی جامعه، خیلی از زوجین توانایی پرداخت مهریه های سنگین را ندارند. در حقیقت همان سقف 110 سکه هم در حال حاضر و با سکه ای که قیمتی حدود 7 میلیون تومان دارد، چیز چندان ساده ای نیست و خیلی ها به هیچ وجه توانایی پرداخت آن را ندارند.

به همین دلیل است که خانواده ها سختگیری خود را در این زمینه کم کرده اند و عرف مهریه نیز اندکی پایین تر آمده است. البته این مسئله بدان معنی نیست که شما باید اهمیت این موضوع را فراموش کنید و بر مصداق ضرب المثل معروف: کی گرفته و کی داده!! عمل کنید. مهریه مسئله ای کاملا جدی است و محکومین جرائم مالی مهریه در زندان ها که اتفاقا عموما از 25 الی 35 سال سن دارند، به خوبی نشانگر این موضوع است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *