نحوه مزایده ملک مشاع

یکی از بارزترین مصداق های ملک مشاع؛ مربوط به املاکی می شود که از طریق ارث به افراد رسیده باشد. حتما شما هم تا به حال شنیده اید یا این که برایتان پیش آمده است که از طریق ارث صاحب یک ملک مشاعی شده اید که بخشی از آن به نام شما، و بخش دیگر در اختیار دیگری است. خب باید بدانید که چالش های حقوقی زیادی بر سر نحوه فروش ملک مشاع و دخل و تصرف در آن وجود دارد که باید بدانید. نخست این که چنان چه ملک از طریق ارث به شما رسیده باشد، باید روند انحصار وراثت را طی کرده باشید. برای این که به خوبی با این روند آشنا شوید، مقاله انحصار وراثت را مطالعه کنید.

اما در صورتی که ملک مزبور از طرق دیگر به شما رسیده است؛ بهتر است در مورد نحوه مزایده آن اطلاعات بیشتری به دست آورید.

قبل از هر چیزی باید بدانید که تنها در صورتی می تواند ملک مشاع را به مزایده گذاشت که غیر قابل افراز باشد. این مسئله بدین معنی است که نمی توان ملک مزبور را میان مالکین تقسیم کرد. به همین خاطر است که دادگاه در ابتدا باید بررسی نماید که آیا ملک قابل افراز است یا خیر! چنان چه این مسئله تایید شد، سپس آن را به مزایده خواهد گذاشت.

در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد غیرقابل افراز بودن ملک به دست آورید، توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید.

اما بعد از این که مراحل بالا طی شد، دادگاه کارشناسی را تعیین خواهد کرد که قیمت مناسبی بر روی ملک مزبور بگذارد. کارشناس نیز بر اساس عرف رایج منطقه، قیمتی را برای ملک در نظر می گیرد.

حالا ممکن است که یکی از مالکین نسبت به قیمت ملک اعتراض داشته باشند. در چنین شرایطی باید مراتب اعتراض خود را به دادگاه اعلام کرده و تقاضای کارشناسی مجدد داشته باشند.

بعد از این که تعیین قیمت انجام گرفت، از طریق روزنامه های کثیرالانتشار، آگهی مزایده درج می شود و در روز مشخصی این مزایده به انجام خواهد رسید. اما چگونه؟

هر شخصی که تمایل به خرید ملک مزبور داشته باشد، می تواند تا 5 روز قبل از تاریح مزایده، با هماهنگی اجرای احکام به محلی که ملک واقع شده است، برود و از آن بازدید کند. در نهایت روز مزایده فرا می رسد و ملک مزبور به بالاترین قیمت فروخته خواهد شد. بعد از فروش، ده درصد قیمت ملک باید به صورت نقدی توسط خریدار پرداخت شود و باقی آن را نیز می توان تا یک ماه بعد از اتمام تاریخ مزایده بپردازد. بعد از این که سهم الاجرای اجرای احکام برداشته شد، در روزی که قرار است سند ملک به نام خریدار منتقل شود، اجرای احکام سهم هر یک از شرکا را پرداخت خواهد کرد.

اما متاسفانه ممکن است همیشه بخت با شما یار نباشد و در همان مزایده ی اول ملک به فروش نرسد. در چنین شرایطی تکلیف چیست و باید چه کاری انجام داد؟ در ادامه به این مبحث پرداخته ایم. با ما همراه باشید!

فروش نرفتن ملک در مزایده

همان طور که گفتیم گاهی ممکن است در طول مزایده ی اول ملک به فروش نرسد. در این حالت ممکن است مدت ها زمان طی شود و به این ترتیب قیمت ملک بالاتر یا پایین تر رود. در چنین شرایطی می توان درخواست کارشناسی مجدد داد!

یادتان باشد که این مسئله چندان بغرنج نیست و می توان با استفاده از استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری، بهترین راه را برای فروشن رفتن ملک در مزایده انتخاب کرد.

گاهی مواقع ممکن است که مزایده ی ملک، به دلیل محکومیت فردی باشد که بدهی داشته است. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد و در مزایده ی دوم نیز ملک به فروش نرسد، محکوم علیه باید مال دیگری برای مزایده معرفی کند تا از این منبع، بدهی های خود را تسویه کند. اما گاهی هیچ گونه ملک یا اموال دیگری در اختیار ندارد. در این شرایط کارشناسی که برای بار اول قیمت ملک را برای مزایده تعیین کرده است، راهکار دیگری جز پایین آوردن قیمت ملک ندارد. چرا که هدف فروش ملک می باشد.

در کل باید بگوییم که دنیای مزایده، دنیای پیچیده و درهمی است که موفقیت در آن نیازمند شناخت دقیق آن می باشد. به همین خاطر است که توصیه می کنیم که برای کسب اطلاع از نحوه مزایده ملک مشاع و فروش آن حتما به سراغ یک وکیل با تجربه و ماهر در زمینه ی املاک بروید تا شما را از نحوه ی انجام کار آگاه کند.

فروش مال مشاع به غیر

یکی از نکاتی که باید به خوبی بدانید این است که برای فروش ملک یا مال مشاع، تنها زمانی می توانید اقدام کنید که غیرقابل افراز بودن آن محرز و توسط دادگاه تایید شود.

در غیر این صورت فروش مال مشاع به غیر می تواند جرم انگاشته شود. اما به چه صورت و چگونه؟! با ما همراه باشید تا جزئیات بیشتری درباره ی این موضوع با شما در میان بگذاریم.

اما گاهی هم ممکن است که ملک قابل تفکیک باشد و به این صورت با تفکیک سهم هر یک از مالکین، می توان سهم های هر شخصی را به فروش رساند. اما در صورتی که ملک غیرقابل افراز باشد، ماجرا متفاوت خواهد بود.

باید قبل از هر چیزی بدانید که فروش مال غیر در املاک مشاع، مصداق بارز تعدی و تجاوز به حقوق دیگران است. چرا که احتمال دارد موجب ضرر و زیان دیگر شرکای ملک گردد.

جالب است بدانید که که فروش مال غیر  اموال مشاع نیز از نظر قانونی مشمول مجازات خواهد بود.

برخی از این مجازات ها شامل موارد زیر خواهد بود:

ممکن است فرد خاطی به حبس از یک تا هفت سال محکوم شود.

برخی مواقع هم دادگاه، فرد را به پرداخت جزای نقدی(معادل مالی که دریافت کرده) محکوم نماید.

گاهی دادگاه آسان گیر تر می شود و صرفاً به رد مال به صاحبان آن اکتفا می کند.

حتی برخی مواقع احتمال دارد که فرد را به صورت همیشگی و مادام العمر از فعالیت های دولتی و خدمات آن محروم کند.

اما تمام این ها، مربوط به شخصی است که فروش مال غیر اموال مشاعی انجام داده! تکلیف دیگر شرکای مال مشاع چه خواهد شد؟ طبیعی است که وقتی دیگر شرکای ملک یا مال، از فروش آن مطلع می شوند، بخواهند که حقوق خود را بازپس بگیرند. در این شرایط باید بگوییم که روند سخت و پیچیده ای در انتظار آن ها خواهد بود مگر این که از طریق درست و با کمک یک وکیل حقوقی اقدام کنند.

قبل از هر چیزی باید بدانید که دادگاهی که به موضوع فروش مال غیر اموال مشاعی رسیدگی می کند، دادگاهی کیفری است. بنابراین اگر حتی دادگاه مورد نظر، رای به رد مال بدهدفب از هم ممکن است مشکلاتی سر راه باشد. چرا که برخی مواقع فرد خاطی، با سند رسمی، ملک را به شخص ثالث انتقال داده است و طبیعتا برای رسیدگی و اثبات محق بودن خود باید به دادگاه های ذی صلاح حقوقی مراجعه کرده و تقاضای ابطال سند رسمی و خلع ید را درخواست کرد. همان طور که می دانید این روند کار ساده ای نیست و احتمال دارد که به تنهایی از عهده ی حل و فصل آن برنیایید.

تامین خواسته ملک مشاع

گاهی برای این که از فروش ملک مشاع و نقل و انتقال آن جلوگیری کرد، نیاز به تامین خواسته دارید. به این صورت دادخواست تامین خواسته ملک مشاع را به دادگاه ارائه خواهید کرد. البته باید بگوییم که تامین خواسته تنها برای بخشی از ملک که سهم بدهکار است، امکان پذیر خواهد بود. توصیه می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تامین خواسته را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *