نمونه سند عادی

احتمالا تا کنون دیگر به خوبی با وجه های مختلف سند عادی و اعتبار آن آشنایی پیدا کرده اید. در حال حاضر به خوبی می دانید که سند عادی در چه جاهایی کاربرد دارد، و چگونه می توان آن را به سند رسمی تبدیل کرد. در صورتی که مقالات پیشین ما را نخوانده اید توصیه می کنیم، روی هریک از لینک های دلخواه خود کلیک کنید:

اعتبار سند عادی

اعتبار کپی سند عادی

تعارض سند عادی با سند عادی

اما با وجودی که تقریبا همه چیز را در مورد سند عادی توضیح داده ایم، احتمالاً هنوز هم نمی دانید که این سند باید چگونه نوشته شود؟! در ابتدا توصیه می کنیم که سند عادی خود را هم در حضور یک وکیل پایه یک دادگستری تنظیم کنید تا شاهد همه چیز باشد و بعدها از بروز هرگونه مشکلی پیشگیری به عمل آورد. هزینه ی این کار بسیار پایین است و کاملاً ارزشش را خواهد داشت.

اما سند عادی نیز مانند یک سند رسمی نوشته می شود و مندرجات در آن تقریباً شبیه به سند رسمی است. با این تفاوت بزرگ که توسط دفاتر ثبت اسناد رسمی تنظیم نمی شود و برگه ای که روی آن نیز مفاد قرارداد ذکر می شود؛ کاملا عادی خواهد بود.

اما برای نوشتن یک نمونه سند عادی باید در ابتدا مشخصات کامل خریدار و فروشند( از جمله نام و نام خانوادگی، آدرس کامل، شماره تماس، شماره ملی و شناسنامه و…) درج شود. بعد از آن باید تمام جزئیات مربوط به مورد معامله نوشته شود. در صورتی که معامله بر سر یک قطعه زمین است، باید تمام مشخصات زمین( از جمله مساحت، پلاک، لوکیشن، جهت و….) نوشته شود. بعد از آن باید به سراغ ثمن معامله رفت. در این قسمت باید به طور واضح مشخص شود که اگر قرار است ملک به فروش برسد، قیمت دقیق آن چقدر است و نحوه ی پرداخت آن نیز مشخص گردد. به عنوان مثال در صورتی که قرار است در ابتدا مبلغی پرداخته شده و سپس در سه قسط الباقی مبلغ معامله واریز گردد، باید تاریخ واریز و مبلغ دقیق هر کدام از قسط ها در سند مشخص گردد.

در نهایت باید تاریخ زد و معامله را به امضای هر دو طرف ( خریدار و فروشنده) رسانید!

به طور کلی نوشتن یک سند عادی کار چندان سخت و دشواری نیست اما باید تا جایی که می توانید به جزئیات معامله دقت کنید و آن ها را در سند زمین درج نمایید.

انواع سند عادی

همان طور که در مطالب پیشین بارها ذکر کرده ایم، اسناد عادی شکل های و نوع های مختلفی دارند. ار قولنامه ها و مبایعه نامه ها گرفته تا چک و سفته های ساده!

اما هریک از آن ها ویژگی مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال سند عادی را می توان در حضور شهود و طرفین معامله تنظیم نمود.( نوشتن چک و سفته، حتی نیازی به حضور شهود و …هم ندارد و صرف رعایت دستورالعمل های نوشتن چک کفایت می کند تا آن را یک سند عادی در نظر بگیریم)

اما اجازه بدهید در مورد چند تا از انواع اشکال سند عادی صحبت کنیم. با ما همراه باشید:

قولنامه : قولنامه شکلی از سند عادی است که طی آن خریدار و فروشنده متضمن می شوند که تعهدات خود را اجرا کنند. در قولنامه فروشنده متعهد می شود که در ازای پرداخت تمام ثمن معامله، ملک یا مال مورد نظر را به خریدار تحویل دهد. ( ممکن است این پرداخت به صورت قسطی یا نقدی باشد که تمام این جزئیات باید در قولنامه درج شود) بعد از آن باید خصوصیات و ویژگی های ملک یا مال نوشته شده و به طور کلی به تمام جزئیات ملک در سند قولنامه اشاره شود. در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد سند قولنامه ای به دست آورید، توصیه می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید!

سند بنچاق: قبل از این که نظام ثبتی ما بخواهد الکترونیکی شود و همه چیز را به ثبت برساند، خیلی از افراد برای این که خرید و فروش ملک یا املاکی را میان خود انجام دهند، توافق نامه ای را نوشته و برای این که تاییدیه آن را بگیرند، به سراغ افراد ریش سفید و معتبری می رفتند که در میان مردم ظاهری معتبر و مقبول داشتند. بعد از این که این اسناد توسط شخص ریش سفید و مقبول امضا می شد، دیگر همه آن را قبول داشتند.

جالب است بدانید که این نام اسناد بنچاق به همین نوع از معاملات برمی گردد. البته لازم به ذکر است که دیگر این دسته از اسناد رواج گذشته را ندارند و کمتر کسی از سند بنچاق استفاده می کند اما اگر صحت آن توسط دادگاه تایید شود، کاملا از دیدگاه مراجع قانونی پذیرفته است و دارای اعتبار خواهد بود.

سند ملکی شورایی: از دیگر اسناد عادی ای که می توان به آن ها اشاره کرد، سند شورایی است. اگر از خودتان سوال می کنید که سند شورایی یعنی چه، باید بگوییم که به اسنادی که توسط شوراهای محلی یک منطقه مهر شده باشند، سند شورایی می گویند. البته باید بدانید که این دسته از اسناد کاملاً سند عادی محسوب می شوند و اگر در تعارض با یک سند رسمی قرار بگیرند، کاملاً حق را به سند رسمی خواهند داد. اما برای این که سند عادی شورایی را به سند رسمی تبدیل کنید، می توانید به اداره ی ثبت اسناد رسمی مراجعه کرده و روندی را طی کنید. البته باید بگوییم که این روند چندان ساده نیست و مراحل زیادی را به همراه دارد.

نمونه سند دست نویس

سندهایی که دست نویس باشند و روی یک تکه کاغذ معمولی نوشته شده باشند نیز دارای اعتبار مخصوص به خود باشند. تصور کنید که پدر شما قطعه ملکی را توسط همین دست نوشته های عادی به شما واگذار کرده باشند و تمام اصول نوشتن اسناد عادی نیز در آن رعایت شده باشد. اما پس از مدتی دیگر وراث نسبت به این سند مدعی می شوند و صحبت آن را قبول ندارند.

در چنین شرایطی باید بگوییم که میان شما و پدرتان عقد صلح صورت گرفته است و چنان چه صحت این سند مشخص شود، کاملاً قابل استناد خواهد بود.

اما گاهی مواقع برخی دیگر از وراث می توانند نسبت به آن اعتراض داشته باشند و بگویند که بر اساس قوانین ارث نیست. در این شرایط احتمالاً کار شما سخت تر خواهد بود و باید با یک مشاور حقوقی مشورت کنید.

در هر صورت باید بگوییم که هر کسی می تواند با یک دست نوشته ی ساده نیز اموال خود را به دیگران هبه کند اما تنها زمانی می توان به این دست نوشته ها استناد نمود که صحت آن ها تایید شود.

نمونه سند عادی زمین

در مورد  نمونه اسناد عادی در ابتدای همین متن صحبت کرده ایم و احتمالاً به خوبی می دانید که باید چگونه چنین اسنادی را بنویسید. نوشتن سند عادی یک تکه زمین نیز فرقی چندانی نخواهد کرد و باید تمام جزئیات را در نظر داشته باشید. اما همان طور که بارها گفته ایم، مشاوره با وکیل ملک و املاک هم می تواند ایده ی بسیار خوبی باشد.

در هر حال با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید نمونه اسناد عادی زمین را پیدا کنید و تنها اسامی و شرایطی ملک خودتان را جایگزین کنید. اما هر ملکی ویژگی و چالش های مخصوص به خود را دارد که باید به آن ها توجه شود و این جاست که حضور یک وکیل پایه یک دادگستری می توان تا حد زیادی تعیین کننده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *