به عقیده وکیل ارثیه امروزه پیش بردن مسائل و چالش های حقوقی بدون وکلا تقریبا کار غیر ممکنی به نظر می آید. همه ی ما زمانی که با یک پرونده ی حقوقی مواجه می شویم نیاز به وکیلی داریم تا از ما در برابر مشکلات و معضلات پیش رو حمایت کرده و راهنمایی مان کند. حال ممکن است این مشکلات درست زمانی بر سر ما بیایند که با یک تراژدی بزرگ هم رو به رو باشیم.

پرونده های ارث و میراث دقیقا چنین موقعیتی دارند. خیلی از موکلینی که پرونده ارث دارند به لحاظ روحی بسیار به هم ریخته هستند چرا که به تازگی عزیزی را از دست داده اند و حالا باید با مسائل خشک قانونی هم سر و کله بزنند.

با این مقدمه می خواهیم به سراغ اهمیت یک وکیل پایه یک دادگستری در موضوعات ارث و میراث برویم. یک وکیل ارثیه می تواند از همان گام های اولیه در کنار شما باشد و شما را راهنمایی کند. او می تواند به خوبی طبقات ارث را برای شما مشخص کند و اجازه ندهد حقوق شما پایمال شود.

یک وکیل ارثیه که به خوبی با کار خود آشنایی دارد می تواند بسیار سودمند باشد. متاسفانه بارها دیده ایم که برخی از ورثه تصمیم می گیرند که حقوق دیگر ورثه از ترکه را ندهند و این منجر به بروز مسائل زیادی می شود. اما با حضور یک وکیل ماهر و کارکشته، چنین مشکلاتی پیش نخواهد آمد.

یادتان باشد که در مورد مسائل و پرونده های مربوط به ارث فاکتور زمان بسیار حائز اهمیت است. بنابراین بهتر است که هر چه سریع تر برای استخدام یک وکیل ارث ماهر و خبره اقدام کنید.

تقسیم ترکه به چه معناست؟

به عقیده وکیل ارثیه در حقیقت هر چه اموال و بدهی از متوفی بر جای مانده باشد، ترکه می گویند. این ترکه همان طور که احتمالاً خودتان نیز متوجه شده اید دو جنبه ی مثبت و منفی دارد. جنبه ی مثبت آن به اموال و دارایی های متوفی برمی گردد که ما بین ورثه تقسیم می شود. اما جنبه ی منفی هم مربوط به بدهی های متوفی است. در واقع چنان چه ترکه را قبول کنید، باید بدهی های متوفی را نیز بپذیرید.

به این موضوع قبول یا رد ترکه می گویند که هرکدام مسئولیت های حقوقی خود را به همراه خواهد داشت. در صورتی که ترکه را بپذیرید، قبل از هر چیزی باید بدهی های متوفی و دیون ممتازه پرداخت شود. در این میان می توان به مهریه ی زوجه متوفی، چک ها و …اشاره کرد.

بعد از آن هرچه که از اموال متوفی باقی ماند در میان ورثه تقسیم خواهد شد. اما این تقسیم ممکن است طبقاتی داشته باشد و همه ی ورثه به اندازه ی هم ارث نبرند. همان طور که می دانید سهم الارث ورثه ی مونث یک دوم وراث مذکر خواهد بود. هم چنین ورثه ی همسر (دائمی یا موقت) نیز به صورت جداگانه ای محاسبه می شود که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

انحصار وراثت چیست و چه مراحلی دارد؟

اما احتمالاً اولین مرحله ای که باید به انجام برسد، دریافت گواهی انحصار وراثت است. در مطالب و مقالات پیشین به تفسیر درباره ی انحصار وراثت صحبت کرده ایم و احتمالا شما نیز می دانید که انحصار وراثت به معنای مشخص شدن تعداد ورثه و لیست اموال متوفی است.

در حقیقت ورثه هرکدام به تنهایی یا یک نفر از آن ها به نمایندگی از دیگران، می توانند به شورای حل اختلاف محل سکونت متوفی مراجعه کرده و درخواست گواهی انحصار وراثت یا رونوشت آن را بنمایند.

در این گواهی مشخص می شود که چه تعداد ورثه وجود دارد و لیست اموال متوفی نیز مشخص خواهد شد. سپس دو نفر از مطلعین و شهود زیر این گواهی را امضا خواهند کرد و به این ترتیب مندرجات این گواهی را تایید می نمایند. بعد از آن می توان با در دست داشتن این گواهی اقدام به خرید و فروش، یا انتقال اموالی متوفی نمود.

برای اقدام به دریافت گواهی انحصار وراثت، باید ورثه یا وکیل ارثیه ایشان به همراه شناسنامه خود و دیگر ورثه، و هم چنین شناسنامه فرد متوفی و گواهی فوت به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و درخواست گواهی نماید.

خیلی مواقع برخی از موکلین، از وکیل این سوال مشخص و واضح را دارند: چنان چه شناسنامه ی یکی از ورثه در اختیار نباشد یا این که آن شخص در ایران سکونت نداشته باشد، تکلیف صدور گواهی انحصار وراثت چه می شود؟ در پاسخ به این دسته از عزیزان باید بگوییم که جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود چرا که کافیست مراتب امر را به اطلاع شورای حل اختلاف برسانید.

آن ها خود اقدام به استعلام شناسنامه فرد غایب خواهند کرد و مشکلی از این بابت به وجود نخواهد آمد.

نحوه تقسیم ارث چگونه است؟

یکی از اصلی ترین نکاتی که در مورد تقسیم ارث وجود دارد، بحث طبقه بندی وراث است. این مسئله بدین معنی است که تمام وراث به یک اندازه سهم الارث نمی برند و هرکدام به نسبت طبقه ای که در آن قرار گرفته اند. سهم الارثی را دریافت می کنند.

طبقه بندی ارث به این صورت خواهد بود:

خویشاوندان نسبی: این نوع از رابطه به رابطه ای گفته می شود که رابطه شخصی با شخص دیگر از طریق ولادت چه مستقیم صورت گرفته باشد. . مثل رابطه دختر و پدر و چه با واسطه مانند دو خواهر که به واسطه پدر با یکدیگر خویشاوند شده اند .

خویشاوندان سببی: این نوع از خویشاوندی رابطه ای است که در اثر ازدواج برقرار می شود. به عنوان مثال رابطه ای که میان داماد و مادر زن وجود دارد از نوع خویشاوندی سببی می باشد.

اما چرا انواع خویشاوندی را توضیح دادیم؟ بحث بر سر این است که اگر موانعی بر سر راه ارث وجود نداشته باشد، این دو دسته می توانند از هم دیگر ارث ببرند، حتی خویشاوندان سببی!

اما طبقات ارث کدامند:

طبقه اول : این دسته از طبقه بندی ارث به وسیله ی ولادت با هم رابطه دارند. مانند پدر و مادر و اولاد اولاد

طبقه دوم ارث: در این دسته برادر و خواهران و اولاد آن ها، و هم چنین اجداد قرار می گیرند.

طبقه سوم ارث: در این دسته عموها، عمه ها، خاله ها و دائی ها و اولاد آن قرار می گیرند.

تمام این دسته بندی های که برشمردیم مربوط به خویشاوندان نسبی هستند.

در چه مواقعی زن به اندازه مرد ارث می برد؟

یکی از مواقعی که زن و مرد به یک اندازه از هم ارث می برند، مربوط به مواقعی است که میت فرزند داشته باشد و ابوین او نیز در قید حیات باشند. در این شرایط سهم پدر میت از سهم مادر وی بیشتر نیست و هرکدام به اندازه ی یک ششم از اموال او را به ارث خواهند بردذ.

از دیگر مواقع تساوی ارث میان مرد و زن، مربوط به زمانی است که میت تنها یک دختر و یک پدر داشته باشد که در این شرایط هم سهم الارث ابوی یک ششم از اموال میت است و باقی به دختر او خواهد رسید.

انواع وصیت نامه

اما یکی از مباحث اصلی مربوط به ارث، بحث وصیت نامه است. ما در کل دو نوع وصیت نامه داریم. وصیت نامه رسمی و وصیت نامه ی غیر رسمی!

یکی از نکاتی که خیلی از موکلین ما نمی دانند این است که متوفی تنها می تواند تا یک سوم اموال خود را وصیت کند و باقی آن ها، بنابراین قانون ارث میان ورثه تقسیم خواهد شد. بنابراین مباحث مربوط به محروم کردن از ارث، چیزی است که فقط می توانید در فیلم های درجه چندم ببینید و وجاهت قانونی ندارند.

وصیت نامه ی رسمی هم وصیت نامه ای است که در محضر سردفتر و تحت نظارت یک وکیل ارث منعقد می شود و کاملا دارای وجاهت قانونی خواهد بود.

ارث بردن زن در طلاق

یکی از مواقعی که زوجه می تواند از زوج حتی بعد از طلاق هم ارث ببرد مربوط به مواقعی است که شوهر، زن خود را به صورت رجعی ( طلاقي که رایج ترین نوع طلاق است و معمولا به این شکل طلاق می گیرند) مطلقه کرده و در زمان عده فوت نماید، زن از اموال شوهر ارث مي‌برد ولي در صورتی که فوت شوهر بعد از انقضاي مدت عده بوده يا طلاق بائن باشد يعني طلاقي که قبل از نزديکي بوده يا طلاق زن يائسه، طلاق خلع و مبارات (مهرم حلال…. جونم آزاد) يا همان سه طلاقه باشد، ديگر زن از مرد در صورت فوت هیچ گونه ارثی نخواهد برد.

در نهایت این که امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید. در صورتی که به مشاوره های یک وکیل پایه یک دادگستری و وکیل ارثیه در خصوص مبحث ارث نیاز داشتید، وکلای ما در خدمت شما خواهند بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *