احتمالاً یکی از رایج ترین پرونده های حقوقی که در دادگاه ها وجود دارد، مربوط به دعاوی ارث و میراث می باشد. به همین خاطر است که اصولاً توصیه می شود از همان گام های نخست کار با یک وکیل انحصار وراثت متخصص و با تجربه و خبره و ماهر مشورت کنید. همان طور که می دانید شرایط بعد از مرگ بستگان و یکی از اعضای خانواده می تواند به اندازه ی کافی سخت و دشوار باشد. دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مربوط به انحصار وراثت و تعیین نمودن سهم الارث هر کسی، می تواند فشار مضاعفی به اعضای خانواده وارد کند.

قبل از این که با وظایف یک وکیل انحصار وراثت آشنا شوید، بهتر است از تمام مراحل و جنبه های حصر وراثت آگاه و مطلع باشید. در این مقاله به سراغ یکی از بهترین وکلای تهران رفته ایم و تمام سوالاتی که پیرامون انحصار وراثت وجود دارد را از او او جویا شدیم. با ما همراه باشید.

مراحل اولیه انحصار وراثت

بهترین وکیل تهران معتقد است قبل از هر چیزی بعد از فوت متوفی، ورثه باید اقدام به دریافت گواهی حصر وراثت کنند. این مهم ترین و اصلی ترین مرحله است. معمولاً این گواهی توسط شورای حل اختلاف محل سکونت متوفی صادر می شود. باید بدانید که در این گواهی سهم الارث هر یک از ورثه مشخص خواهد شد. به همین خاطر باید همه چیز در این گواهی درج شده باشد.

بدون داشتن این گواهی، نمی توانید هیچ یک از مراحل بعدی تقسیم ارث، شناسایی اموال متوفی و …را انجام دهید. اجازه بدهید به صراحت بگوییم که در طول روند انحصار وراثت، بارها لازم است که به بانک و ادارات دولتی مراجعه کنید و بدون داشتن این گواهی، اعتباری برای شما قائل نخواهند بود.

به همین دلیل مرحله ی اول از روند انحصار وراثت، دریافت گواهی انحصار وراثت است.

اما خیلی وقت ها یان سوال مطرح می شود که برای دریافت گواهی انحصار وراثت به چه مدارکی نیاز هست؟ در وهله ی اول باید شناسنامه متوفی همراهتان باشد، احتیاج به استشهادیه محلی نیز خواهید داشت. بعد از آن باید شناسنامه تمام ورثه، عقدنامه یا رونوشت از آن نیز باید در اختیارتان باشد.

در صورتی که متوفی وصیت نامه رسمی نیز دارد، توصیه می کنیم آن را نیز به همراه داشته باشید.

اما احتمالاً در میان مدارک لازم برای دریافت گواهی انحصار وراثت، برایتان این سوال مطرح شده باشد که استشهادیه محلی چیست و به چه دردی می خورد؟

در پاسخ باید بگوییم که باید 3 نفر به عنوان شهود به شورای حل اختلاف باید مراجعه کنند و به عنوان شاهد، تعداد ورثه ی متوفی را تایید کرده و امضا کنند. به این ترتیب از نظر وکیل انحصار وراثت متخصص و با تجربه همه چیز رسمی تر خواهد شد.

خیلی وقت ها ممکن است، یکی از ورثه تمایلی به همکاری برای اخذ گواهی انحصار وراثت نداشته باشد یا این که شناسنامه وی در دسترس نباشد. حتی خیلی مواقع احتمال دارد که یکی از ورثه در ایران سکونت نداشته باشد. در چنین مواقعی نیازی نیست که نگران باشید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که به اطلاع شورای حل اختلاف برسانید که یکی از وراث حضور ندارد. در چنین شرایطی، شورای حل اختلاف استعلام می گیرد و مشکل برطرف می شود.

بعد از انجام این مراحل اولیه، نوبت به انتشار آگهی می رسد. معمولاً خود شورای حل اختلاف این کار را برایتان انجام خواهد داد و به صورت رایگان، یک آگهی را منتشر می کند. معمولاً اگر بخواهیم تخمین بزنیم، حدود 1 ماه فاصله بین زمان انتشار آگهی و صدور گواهی انحصار وراثت وجود دارد.

چند نوع گواهی انحصار وراثت وجود دارد؟

باید بدانید که عموماً دو نوع گواهی انحصار وراثت وجود دارد که اختلاف آن ها در اموال متوفی است. در صورتی که متوفی دارای اموالی باشد، باید اقدام به دریافت گواهی انحصار وراثت نامحدود کنید. یادتان باشد که اگر بعدها تصمیم به فروش یا جا به جایی اموال و املاک متوفی را داشته باشید، نیازمند این نوع از گواهی هستید. نوع دوم از گواهی انحصار وراثت، گواهی انحصار وراثت محدود است که در شرایطی صادر می شود که متوفی اموالی از خود نداشته باشد.

آیا دولت سهمی از انحصار وراثت دارد؟

اگر نگران این مسئله هستید، باید بگوییم که نیازی به نگرانی نیست. چرا که دولت سهمی از انحصار ورثه نخواهد داشت. فقط باید هزینه های مربوط به دادرسی را پرداخت کنید. این مبلغ حدود 130 هزار تومان خواهد بود که در همان دفاتر قضایی پرداخت می شود.

از دیگر سوالاتی که در این میان مطرح می شود این است که آیا می توان اقدام به گرفتن المثنی انحصار وراثت نمود؟ باید بگوییم که هرکدام از ورثه می توانند به صورت جداگانه اقدام به دریافت کپی برابر اصل انحصار وراثت نمایند.

قانون انحصار وراثت

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد قانون انحصار وراثت وجود دارد این است که به غیر از وراث چه کسانی می توانند در ارث ذی نفع باشند و به این ترتیب درخواست صدور گواهی حصر وراثت داشته باشند؟ در پاسخ باید به چندین گروه اشاره کنیم:

اول از همه باید طلبکاران را متذکر شویم. در چنین شرایطی هر یک از ورثه باید سهمی از ارث خود را به عنوان بدهی متوفی پرداخت کنند. یادتان باشد که قبول ترکه به معنای ، پذیرفتن بدهی های متوفی نیز هست.

برخی مواقع برای این که وراث مشخص شوند و وصیت متوفی به بهترین شکل ممکن صورت گیرد، نیاز به یکی وصی هست که در ترکه هم دی نفع خواهد بود.

برخی مواقع هم ارث بردن افراد به شکل غیر مستقیم خواهد بود. فرض کنید که شما مالی را از ترکه ی یکی از وراث خریداری کرده اید. در چنین شرایطی می توانید درخواست گواهی انحصار وراثت هم داشته باشید.

هزینه وکیل برای انحصار وراثت

تمام مراحل و روندهایی که برای دریافت گواهی انحصار وراثت برشمردیم، لازم و ضروری هستند. اما همان طور که در ابتدای متن هم ذکر کردیم، گاهی مواقع پیگیری تمام این امور اداری و قانونی برای بازماندگان متوفی کار راحت و ساده ای نخواهد بود. یا این که احتمال دارد ورثه اطلاعات حقوقی کافی در این مورد نداشته باشند. در این شرایط بهترین کار این است که یک وکیل انحصار وراثت متخصص و با تجربه استخدام کنید تا تمام این روند را برای شما انجام دهید.

خیلی ها تصور می کنند که هزینه های مربوط به وکیل انحصار وراثت بسیار بالاست. اما باید بدانید که معمولاً وکلا تعرفه های مشخصی برای حق الزحمه وکالت خود را دارند.

داشتن یک وکیل ماهر و خبره در روند انحصار وراثت می تواند مزایای خیلی زیادی برای شما داشته باشد که کاملاً ارزش هزینه کردن را خواهد داشت.

یک وکیل ماهر و برجسته می تواند به بهترین نحو دادخواست شما را بنوسید و به دادگاه ارائه نماید. در حقیقت مهم ترین کاری که یک وکیل می تواند انجام دهد، نوشتن صحیح درخواست شما از دادگاه است. این جنبه از کار را به هیچ وجه نباید دست کم بگیرید. به همین خاطر توصیه می کنیم که حتما از کمک های یک وکیل انحصار وراثت بهره مند شوید.

مهریه در انحصار وراثت

شاید یکی از مهم ترین حقوقی که در قانون کشور ما نوشته شده است، مربوط به قوانین مهریه و حقوق زوجه است. خیلی مواقع زنانی به وکلای مجموعه مراجعه می کنند و سوال مشخصی دارند؟ در صورتی که همسرشان فوت کند، آیا می توانند هم چنان مهریه ی خود را دریافت کنند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همان طور که می دانید، مهریه ی زوجه جزو دیون ممتازه است. اما دیون ممتازه به چه معناست ؟ دیون ممتازه، به بدهی هایی گفته می شود که در صورت فوت فرد باید در ابتدا به آن ها رسیدگی شود.

به همین خاطر است که در صورت تقاضای زوجه، می تواند پیش از این که ورثه اقدام به دریافت گواهی انحصار وراثت کنند، درخواست پرداخت مهریه ی خود را از اموال متوفی بکند. در چنین شرایطی دادگاه قبل از هر چیزی، باید شرایط مالی متوفی را بررسی کند.

در صورتی که متوفی اموالی را از خود به جای گذاشته باشد، از آن منبع مهریه زوجه پرداخت می شود. حتی قبل از این که هر یک از ورثه بخواهند اقدامی بکنند.

برخی مواقع موکلین ما سوال می کنند که اگر مهریه ی زوجه به اندازه ی کل اموال متوفی باشد چطور؟ در پاسخ باز هم باید بگوییم که هیچ تفاوتی در اصل مسئله ایجاد نمی کند و باز هم حق تقدم بر پرداخت مهریه ی زوجه می باشد.

البته باید بگوییم که چنان چه میزان مهریه بیشتر از اموال متوفی باشد و ترکه ی متوفی جوابگوی بدهی زن نمی باشد، مسئولیت پرداخت مهریه بر عهده ی هیچ یک از ورثه نخواهد بود.

برخی مواقع هم ممکن است که متوفی چندین بدهکار داشته باشد. در چنین شرایطی هریک از طلبکاران که زودتر از دیگری اقدام به توقیف اموال وی نمود، در گرفتن طلب خود مقدم تر خواهد بود. فرض را بر این بگذارید که متوفی ملکی به ارزش 500 میلیون تومان داشته باشد. میزان مهریه همسر حدود 300 میلیون باشد و هم زمان، یک طلبکار هم چکی به ارزش 400 میلیون از متوفی در اختیار داشته باشد، در این شرایط هر کدام از آن ها که زودتر اقدام کند، اولویت خواهد داشت.

در نهایت امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *